Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


HS – Hydrological Sciences

ML1

Alfred Wegener Medal Lecture by Edouard Bard
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML2

Arthur Holmes Medal Lecture by Sierd Cloetingh
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML18

John Dalton Medal Lecture by Michael Roderick
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room R1

ML19

Henry Darcy Medal Lecture by Georgia Destouni
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room R6
HS1 –  General Hydrology

HS1.1

Innovative techniques and unintended use of measurement equipment
Convener: Rolf Hut  | Co-Conveners: Theresa Blume , Willem Luxemburg , Steven Weijs 
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS1.2

Data & Models, Induction & Prediction, Information & Uncertainty: Towards a common framework for model building and predictions in the Geosciences
Convener: Uwe Ehret  | Co-Conveners: Hoshin Gupta , Steven Weijs , Rohini Kumar , Bodo Ahrens , Erwin Zehe 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
PICOs
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room PICO Spot 1

HS1.4

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Matthieu Masbou  | Co-Conveners: Clemens Simmer , Karsten H. Jensen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS2 –  Catchment hydrology

HS2.1

Innovative sensing techniques and data analysis approaches to increase hydrological process understanding
Conveners: Heye Bogena , Markus Hrachowitz  | Co-Conveners: Markus Weiler , Hilary McMillan , Laurent Pfister , Fabrizio Fenicia 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS2.2

Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Attilio Castellarin , Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Gregor Laaha 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.3

Monitoring Strategies: temporal trends in groundwater and surface water quality and quantity
Convener: Hans Peter Broers  | Co-Conveners: Brian Kronvang , Frans van Geer 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS2.4

Observational hydrology: Recent development in isotope and other tracer methods
Convener: Christine Stumpp  | Co-Convener: Markus Weiler 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.5

Large scale hydrology
Convener: Florian Pappenberger  | Co-Conveners: Dan Rosbjerg , Hannah Cloke , Chong-Yu Xu , David Hannah 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.6

Hydrological change: Regional hydrological behaviour under transient climate and land use conditions
Convener: Stefan Hagemann  | Co-Conveners: Axel Bronstert , Harald Kunstmann 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.7

Water quality at the catchment scale: Advances in measuring and modeling nutrient, sediment, and contaminant fluxes
Convener: Britta Schmalz  | Co-Conveners: Michael Rode , Andrew Wade , Ype van der Velde , Sabine Sauvage 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.8

Water quality at the catchment scale: monitoring and modeling of micropollutants
Convener: Piet Seuntjens  | Co-Conveners: Christian Stamm , Traugott Scheytt , Stefan Reichenberger , Tobias Licha , Sylvain Payraudeau 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS2.9

Catchment Organisation and Similarity
Convener: Stacey Archfield  | Co-Conveners: Attilio Castellarin , Thorsten Wagener , Brian McGlynn , Ulrike Scherer , Uwe Ehret , Ida Westerberg , Loes van Schaik 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R6
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.10

Understanding catchment response: from changing states to changing behaviors
Convener: Daniele Penna  | Co-Conveners: Ilja van Meerveld , Luisa Hopp 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.11

Mountain Hydrology: Monitoring and modeling of snow
Convener: Juraj Parajka  | Co-Conveners: Michael Lehning , Cécile Ménard 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS2.13

Decadal flood risk changes
Convener: Luis Mediero  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Andrea Kiss 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS2.14

Measuring and modelling surface water – groundwater interactions
Convener: Harald Hofmann  | Co-Conveners: Ian Cartwright , Luisa Stellato 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:15 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS3 –  Hydroinformatics

HS3.1

Hydroinformatics: computational intelligence, systems analysis and optimisation
Convener: Robert J. Abrahart  | Co-Conveners: Elena Toth , Dimitri Solomatine 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS3.2

Geostatistics for space-time analysis of hydrological events
Convener: Gerald A Corzo P  | Co-Convener: Mikhail Kanevski 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS3.3

Poster Session on Open Source Computing in Hydrology
Convener: Attilio Castellarin  | Co-Conveners: Jan Seibert , Ann van Griensven , Paolo Paron , Martinus van den Berg 
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.1 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 
HS4 –  Hydrological Forecasting

HS4.1/AS1.21/GM7.6/NH1.7

Flash floods: from observations to risk governance (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jan Szolgay , Giuseppe Tito Aronica , Jonathan Gourley , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS4.2

Hydrological forecasting: challenges in uncertainty estimation, data assimilation, post-processing and decision-making
Convener: Robert J Moore  | Co-Conveners: Albrecht Weerts , Henrik Madsen 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS4.3/AS4.20/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting for improved risk management: across scales and applications (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Yi He , Maria-Helena Ramos 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS4.4

Drought and water scarcity: hydrological monitoring, modelling and forecasting to improve water management
Convener: Jürgen Vogt  | Co-Conveners: Elena Toth , Micha Werner , Giuseppe Tito Aronica , Athanasios Loukas 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS4.5

Hydrology for decision-making: the value of forecasts, predictions, scenarios, outlooks and foresights
Convener: Jan Verkade  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , Ana Iglesias 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters
HS5 –  Water Management, Operations and Control

HS5.1

Assessment and management of water resources in the Mediterranean
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Ana Iglesias , Micha Werner , Ralf Ludwig 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS5.2

Hydrological,hydrochemical and hydroecological monitoring for water resources management in continental areas
Convener: Sergey Chalov  | Co-Conveners: Daniel Karthe , Jerker Jarsjö 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS5.3

Advances in Modeling of Coupled Hydrologic-Socioeconomic Systems
Convener: Greg Characklis  | Co-Conveners: Saket Pande , Julien Harou , Manuel Pulido-Velazquez , Amaury Tilmant , Patrick Reed 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS5.4

Design and Operation of Water Resource Systems: Computer Based Control and Optimization
Conveners: Ronald van Nooijen , Niels Schuetze  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Francesca Pianosi 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS5.6

Stakeholders, public involvement and collaborative processes in hydrology research and water management
Convener: Gemma Carr  | Co-Convener: Tobias Krueger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS6 –  Remote Sensing and Data Assimilation

HS6.1/OS4.9

SMOS: successfully completing 3-years nominal life time (co-organized)
Convener: Susanne Mecklenburg  | Co-Convener: Matthias Drusch 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.2

Remote sensing of soil moisture
Convener: Niko Verhoest  | Co-Conveners: Yann Kerr , Patricia de Rosnay , Alexander Loew , Susanne Mecklenburg , Matthias Drusch , Wolfgang Wagner 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.3

High to coarse resolution remote sensing for operational hydrological applications
Convener: Niko Verhoest  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Annett Bartsch , Giuseppe Mascaro 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS6.4

Hydrology and remote sensing: current platforms and the future SWOT mission
Convener: Sylvain Biancamaria  | Co-Conveners: Konstantinos Andreadis , Guy J.-P. Schumann , Giuliano Di Baldassarre , Jeffrey Neal 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS6.5

The Third Pole Environment - Observation and modelling of hydrometeorological processes in high elevation areas
Convener: Yaoming Ma  | Co-Conveners: Bob Su , Fan Zhang , Antonello Provenzale , Hans-Werner Jacobi 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS6.7

Assimilation of remote sensing data for distributed land surface modeling
Convener: Valentijn Pauwels  | Co-Conveners: Eric Wood , Wade Crow , Chiara Corbari , Carsten Montzka , Rogier Van der Velde 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

GI2.6/HS6.8

Merging hydrologic models and Earth Observation data for reliable information on water (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Thomas Alexandridis , Christoph Waldmann 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS7 –  Precipitation and Climate

HS7.1/AS1.5/NH1.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alin Andrei Carsteanu , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Chris Onof 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.3/CL2.12/NP1.4

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Antarpreet Jutla , Alexander Kolovos 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.4/AS1.22/CL2.15

Hydrological extremes in a changing climate: Risk and impacts on water infrastructure and insurance costs (co-organized)
Convener: Manfred Mudelsee  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , Carmen Maftei 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS7.5/NP8.4

Hydroclimatic stochastics (co-organized)
Convener: Salvatore Grimaldi  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Demetris Koutsoyiannis , Xiaolan Wang , Simon Michael Papalexiou 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP3.2/AS4.17/GM6.6/HS7.7/SM1.7

Geocomplexity: patterns, processes, scaling and extremes in the geosciences (co-organized)
Conveners: Cristian Suteanu , Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Sabine Lennartz-Sassinek , Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Jörn H. Kruhl , Manfred Mudelsee , R M Lark 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
HS8.1 –  Subsurface Hydrology – General sessions

HS8.1.1

Subsurface flow, solute transport, and energy processes: Concepts, modelling, and observations
Convener: Marnik Vanclooster  | Co-Convener: Steffen Birk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.2

Hydrogeophysics: From non-invasive site characterization to improved process understanding
Convener: Johan Alexander Huisman  | Co-Convener: Peter Dietrich 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.3/SSS2.10

Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology (co-organized)
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling , Kai Uwe Totsche , Peter Grathwohl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.3 / Wed, 10 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 

HS8.1.4/SSS2.11

Pore Scale Characterization and Upscaling of Flow and Transport in Porous Media (co-organized)
Co-Conveners: Dani Or , S. Majid Hassanizadeh , Martin Thullner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.5

Groundwater Recharge: Water and solute transport through the unsaturated zone to the groundwater
Convener: Stefano Barontini  | Co-Conveners: Ulf Mohrlok , Mj Kirkby , Jay Jabro 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.6

Fate and transport of biocolloids and nanoparticles in soil and groundwater systems
Convener: Constantinos Chrysikopoulos  | Co-Conveners: Thomas Baumann , Markus Flury 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.1.7

Characterizing contaminant fate and engineering the subsurface using physical, chemical, microbial and isotopic techniques
Convener: Martin Elsner  | Co-Conveners: Christine Stumpp , Jay Jabro , Grainne El Mountassir 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

NP3.5/AS4.7/CL5.1/HS8.1.10

Geophysical Downscaling Methods (co-organized)
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Victor Venema , Erika Coppola 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
HS8.2 –  Subsurface Hydrology – Groundwater

HS8.2.1

Stochastic groundwater hydrology
Convener: Monica Riva  | Co-Conveners: Alberto Guadagnini , Daniel Fernandez-Garcia , Xavier Sanchez-Vila 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

HS8.2.2/IG13

Groundwater Dating: Applications and current problems (co-organized)
Convener: Martin Kralik  | Co-Conveners: Jürgen Sültenfuß , Roland Purtschert 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.3

Fissured and karstified aquifers
Convener: Tobias Geyer  | Co-Conveners: Eric Zechner , Steffen Birk , Franci Gabrovsek 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

HS8.2.4

Thermal processes and storage in shallow aquifers
Convener: Peter Bayer  | Co-Convener: Philipp Blum 
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.5

Freshwater-saltwater interactions and density-driven flow
Convener: Georg Houben  | Co-Conveners: Eric Zechner , Thomas Graf , Leonard Stoeckl 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.2.6

Groundwater resources in a changing environment
Convener: Okke Batelaan  | Co-Conveners: Martin Sauter , Joseph Guttman 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters
HS8.3 –  Subsurface Hydrology – Vadose zone hydrology

HS8.3.2/SSS2.12

Monitoring and modelling transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum across scales (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Angulo-Jaramillo , Martine van der Ploeg , Mathieu Javaux 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.3/SSS2.13

Trace gases emissions from soils: Sources, mechanisms and process rates (co-organized)
Convener: Lutz Weihermueller  | Co-Conveners: Yakov Kuzyakov , Reinhard Well 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.5/SSS2.15

The role of interfaces in flow and transport in porous media (co-organized)
Convener: Peter Lehmann  | Co-Conveners: Hans-Jörg Vogel , Insa Neuweiler 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS8.3.6/SSS2.16

Hydrophobicity and temporal dynamics of soil physical properties (co-organized)
Convener: Wolfgang Durner  | Co-Conveners: Joerg Bachmann , Stefan Doerr , Jay Jabro 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–14:45 / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SSS2.1/HS8.3.7

Soil infiltration: Methods, measurements, models and factors (co-organized)
Convener: Jonay Neris  | Co-Convener: Jay Jabro 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.7 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:00 / Room R12 

SSS2.5/HS8.3.9

Progress and Challenges in Understanding Vadose Zone Processes: Commuting between soil science and hydrology (co-organized)
Co-Conveners: Preben Olsen , Marnik Vanclooster , Artemi Cerdà , Jonay Neris 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.10/EOS10/BG2.20/HS8.3.11

Soil Science education challenge: what and how do we teach them? (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Ruth E Falconer , Encarnación Taguas , Saskia Keesstra , Anne Gobin , Michael Mayer , Leonor Rodriguez-Sinobas 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:15 / Room B9
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
HS9 –  Erosion, sedimentation and river processes

HS9.2/GM7.7

From grains to landscapes: recent advances in understanding the links between surface topography, fluid mechanics and sediment transport (co-organized)
Convener: Francois Metivier  | Co-Conveners: Alain Recking , Guido Zolezzi 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.3/GM7.5

Transfer of sediments and associated substances in catchment and river systems (co-organized)
Convener: Ulrike Scherer  | Co-Conveners: Saskia Keesstra , Marcel van der Perk , Ellen Petticrew , Will Blake , Peter Molnar , Axel Winterscheid 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS9.4/GM7.14

Quantifying sources and travel times of fine sediment in river basins: techniques, challenges and prospects (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Olivier Evrard , Philip Owens , Will Blake 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room R14
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GM9.2/HS9.8/NH3.15

Geomorphic and hydrological processes in proglacial areas under conditions of (rapid) deglaciation (co-organized)
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: Christian Briese , Reynald Delaloye , Samuel McColl , David Morche , Philip Owens 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD15.5 / Thu, 11 Apr, 15:30–16:15 / Room R12 
HS10 –  Ecohydrology, Limnology, and Estuaries

HS10.1

Lakes and inland seas
Convener: Peter Zavialov  | Co-Conveners: Jana Friedrich , Elena Roget 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.8 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:15 / Room R7 

HS10.2

Lakes and climate change – impacts, vulnerability, risk assessment and adaptation strategies
Convener: Gerhard Soja 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.3

Estuarine processes
Convener: Andrea D'Alpaos  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Simon Mudd , Marco Toffolon 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.4/SSS2.17

General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Nicola Montaldo , Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Salvatore Manfreda , Félix Francés , Gregory Egger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:14 / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.5/SSS2.18

Peatland Hydrology (co-organized)
Convener: Bärbel Tiemeyer  | Co-Conveners: Michel Bechtold , Joseph Holden 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.7

Interactions between surface water, groundwater, and the hyporheic zone
Convener: Fulvio Boano  | Co-Conveners: Jan Fleckenstein , Jörg Lewandowski , Mark Cuthbert , Stefan Krause 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00 / Room R11
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.7 / Mon, 08 Apr, 13:30–14:15 / Room R12 

HS10.9

Redistribution of rain in forests: Patterns, processes, and interactions at the soil – atmosphere interface
Conveners: Alexander Zimmermann , Miriam Coenders-Gerrits  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Pilar Llorens 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room R8
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

HS10.10/BG4.5

Environmental and anthropogenic change effects on interlinked ecohydrological systems - physical constraints, ecological adaptation and societal decisions (co-organized)
Conveners: Stan Schymanski , Zhentao Cong , Susana Neto  | Co-Conveners: Salvatore Manfreda , Simone Fatichi , Björn Klöve , Maik Renner , Andrew Allan , Miriam Coenders-Gerrits , Mike Acreman 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room R1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
HS11 –  Short Courses

SC4/HS11.1

How to write (and publish) a scientific paper in hydrology (co-organized)
Conveners: Laurent Pfister , Miriam Coenders-Gerrits 
Wed, 10 Apr, 08:30–10:00 / Room R2

SC5/HS11.2

Meet the expert in hydrology - Round tables among young and established scientists (co-organized)
Conveners: Laurent Pfister , Miriam Coenders-Gerrits 
Thu, 11 Apr, 08:30–10:00 / Room R2
HS12 –  Co-sponsored sessions from other divisions

AS1.4/CL2.11/HS12.1

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session) (co-organized)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room B14
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room B14
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

BG2.6

Earth observation for monitoring the global energy, water and carbon cycles over land
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Roselyne Lacaze , Gianpaolo Balsamo , Nuno Carvalhais 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.13/SSS2.3

Developments in terrestrial biogeochemical models using model-data integration
Convener: Nuno Carvalhais  | Co-Conveners: Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo , Jean-Christophe Calvet 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00 / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

BG2.17

Snow-shrub interactions: Exploring the hydrology, biochemistry and ecology of changing tundra ecosystems
Convener: Cécile Ménard 
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD17.7 / Tue, 09 Apr, 16:30–17:15 / Room R7 

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

GI1.5

Open session on advances in Data, Methods, Models and Their Applications in Geosciences
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.5

Preparatory activities for the scientific utilisation of the GMES Sentinel satellites constellations including Cal/Val activities of their optical instruments
Convener: Michael Berger  | Co-Conveners: Josef Aschbacher , Bojan Bojkov , Hugh Mortimer 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GM6.2/HS12.3/SSS11.1

Connectivity in landscape dynamics (co-organized)
Convener: Anthony Parsons  | Co-Conveners: David Dunkerley , Ronald Pöppl , Saskia Keesstra , Thomas Hoffmann , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

IG3/HS12.4

Isotope Techniques for Understanding Elemental Cycling in Catchments: Clues from temporal Dynamics and Spatial Resolution (co-organized)
Convener: Renato Winkler  | Co-Conveners: Paul Koeniger , Philippe Negrel , Emmanuelle Petelet-Giraud 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD10.1 / Fri, 12 Apr, 13:30–14:15 / Room B7 

NP2.4/CL5.14/ESSI2.10

Complex networks and data-driven knowledge discovery in geophysical systems
Conveners: Reik Donner , Mike Sips  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Thomas Nocke , Karsten Steinhaeuser , Torsten Möller 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:15 / Room Y10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15 / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.8

Spatial and Temporal Patterns in Soil Systems: Monitoring, Modeling and Characterization of soil water contents and soil properties
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Harry Vereecken , Karl Vanderlinden , Sonia Seneviratne 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS2.9

Innovative techniques for data acquisition in soil erosion studies in catchments
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Jose Alfonso Gomez , Rafael Giménez , Manuel Seeger , Mike James , Cristina Aguilar 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS6.1

Hydrogeomorphic and Ecological Effects of Roads
Co-Convener: Murat Demir 
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.5 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:00 / Room B4 

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4

Soils and Human Health
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Vanessa Wong , Giacomo Pietramellara 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS8.1/BG2.22

Dissolved organic matter - linking soils and aquatic systems
Convener: Karsten Kalbitz  | Co-Conveners: Lars Tranvik , Boris Jansen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS9.5/GM4.8

Interactions between soils, organisms and hydrogeomorphological processes - understanding landscapes and ecosystems dynamics in response to disturbances regimes (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists by Simon M. Mudd)
Convener: Noemí Lana-Renault  | Co-Conveners: Rens van Beek , Rossano Ciampalini , Jens Turowski , Markus Stoffel , Stuart Lane , Stephen Rice , David Dunkerley 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:30 / Room B6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SSS9.6/GM6.7/HS12.6

The impact of fire on soil properties, runoff generation and sediment transport (co-organized)
Co-Conveners: Jonay Neris , Stefan Doerr , Artemi Cerdà 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:15 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.4 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:00 / Room B7 

SSS9.7

Validation and uncertainty in soil erosion modelling: achievements and challenges
Convener: Manuel López-Vicente  | Co-Conveners: Mj Kirkby , Jean Poesen , Mark Nearing 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:15 / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS10.2

Soil and irrigation sustainability practices
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , Ricardo Serralheiro , Ruben Moratiel , Ana Maria Tarquis 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room B8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Blue Posters

SSS2.8

Modeling the experiment, experimenting the models - from experiment to complex processes model
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Thomas Iserloh , Saskia Keesstra , Wolfgang Fister , Nikolaus J. Kuhn , Jay Jabro , João de Lima , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.11 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:15 / Room B7