Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
PC login

AS – Atmospheric Sciences

DM1/AS ECS

Division meeting for Atmospheric Sciences (AS) (co-organized)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room F1

ML5/AS ECS

Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Federico Bianchi (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–11:00 / Room F1

ML30/AS

Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by John M. C. Plane (co-organized)
Convener: Annica Ekman 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 11:00–12:00 / Room F1
AS1 –  Meteorology

AS1.1

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NP5.3/AS1.2/HS4.8

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL5.08/AS1.3/OS4.10

Downscaling: methods and applications (co-organized)
Convener: Douglas Maraun  | Co-Conveners: Erika Coppola , Sabine Radanovics , Marlis Hofer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS1.5

Aviation Meteorology: Observations, Modeling, and Operations
Convener: Ismail Gultepe  | Co-Conveners: Wayne Feltz , Stan Benjamin , Debra Blondin , Dr. Michael Witiw 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Y. Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.7/GI2.9

Atmospheric applications in microwave radiometry (co-organized)
Convener: Francisco Navas-Guzmán  | Co-Conveners: Stefan Buehler , Domenico Cimini , Susanne Crewell , Bernhard Pospichal 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.8

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Gail Jackson , Yukari Takayabu 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 0.88
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

HS7.2/AS1.9/CL2.15/NH1.14/NP10.1

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Roberto Deidda , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Jérôme Benveniste , Simone Fatichi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.6/AS1.10/NP10.3

Precipitation variability: from drop scale to lot scale (co-organized)
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot A

HS7.1/AS1.11/NH1.15/NP10.11

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Tim Bellerby , Hidde Leijnse , Taha Ouarda 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

OS5.1/AS1.12

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Ulrich Achatz  | Co-Conveners: Erich Becker , Riwal Plougonven , Bruno Ribstein , Chantal Staquet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.13

Infrasound, acoustic-gravity waves, and atmospheric dynamics
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Oleg Godin , Läslo G. Evers , Nikolay Zabotin 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.15

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Enrico Scoccimarro , Eric Maloney 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.17/AS1.16/OS1.22

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future (co-organized)
Convener: Joke Lübbecke  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Irene Polo , Elsa Mohino , Fred Kucharski , Teresa Losada 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

OS1.9/AS1.17/BG9.60/CL4.16

The Indian Ocean’s past, present, and future – A session in Honour of Gary Meyers (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme VIALARD , Rayleigh Hood , Susan Wijffels , Birgit Gaye , Gregory L. Cowie , Tim Rixen 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.18/CL3.09

The global monsoons in current, future and palaeoclimates and their role in extreme weather and climate events (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala , Alexis Licht 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.19/CL3.10

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

OS1.2/AS1.20/CL1.29

The North Atlantic: natural variability and global change (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Paul G. Myers , Richard Greatbatch , Rym Msadek , Susan Lozier , Andreas Born 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D2
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.21

Drivers of European weather patterns and natural climate variability
Convener: Blanca Ayarzagüena  | Co-Conveners: Tim Woollings , Adam Scaife , Penelope Maher , Michael Kelleher , Stephen Thomson , Joe Osborne 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.03/AS1.22/CR1.6/OS1.15

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth , Rym Msadek , Helge Goessling 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR6.2/AS1.23

Clouds and precipitation in the Polar Regions: sources, processes and impacts (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Susanne Crewell , Tom Lachlan-Cope , Manfred Wendisch , Nicole van Lipzig 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.24

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Helen Dacre  | Co-Conveners: Hanna Joos , Jennifer Catto 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.25/CL4.14

Past and future atmospheric temperature changes and their drivers (co-organized)
Convener: Amanda Maycock  | Co-Conveners: Andrea K. Steiner , William Randel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.26/ST3.5

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken , Jan Laštovička 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.27

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.28

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.29

Cloud processes and cloud feedbacks in models and observations
Convener: Florent Brient  | Co-Conveners: Ian Boutle , Sara Dal Gesso , Christine Nam 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.30

Observing and modeling processes in moderately supercooled clouds
Convener: Vaughan Phillips  | Co-Conveners: Constantin Andronache , Franz Conen , Trude Storelvmo 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.31

Atmospheric Convection
Convener: Cathy Hohenegger  | Co-Conveners: Leo Donner , Holger Tost , Jun-Ichi Yano 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL5.11/AS1.32

Convection-permitting atmospheric modelling (co-organized)
Convener: Marie Piazza  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Heimo Truhetz , Edmund Meredith , Andreas F. Prein , Lance F. Bosart 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.33

Linking Clouds to Circulation: Insights from recent measurements
Convener: Bjorn Stevens  | Co-Conveners: Aiko Voigt , Louise Nuijens , George Craig 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.34 Media

Jón Egill Kristjánsson memorial session: clouds, aerosols, geoengineering, Arctic weather
Convener: Helene Muri  | Co-Conveners: Risto Makkonen , Annica Ekman , Gudrun Nina Petersen 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.35 Media

Clouds, Aerosols, Radiation and Precipitation (General Session)
Convener: Philip Stier  | Co-Conveners: Nicolas Bellouin , Annica Ekman , Edward Gryspeerdt , Wei-Kuo Tao , Susan van den Heever , Heike Wex 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
AS2 –  Boundary Layer Processes

AS2.1/SSS9.25

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden , Linda Schlemmer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–09:45 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.2/SSS9.26

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Conveners: Thomas Foken , Christoph Thomas , Marc Aubinet 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.3/CR6.4/OS5.5/SSS9.27

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Stefania Argentini , Christopher Cox 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.4/HS11.2/SSS9.28

Challenges of a changing Mediterranean natural environment (co-organized)PICO session
Convener: Jennifer Brooke  | Co-Conveners: Martin Best , Jan Polcher , Aaron Boone 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

AS2.6/OS5.4

Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers (co-organized)
Convener: Arakel Petrosyan  | Co-Convener: Stephen Belcher 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NP6.1/AS2.7

Turbulence in the Atmosphere (co-organized)
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Maria Antonia Jimenez Cortes , DAVID PINO 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SC2/AS2.8/NP9.2

Short course: Experimental and Field Turbulence in Geophysical and Environmental Flows (co-organized)
Convener: Jose M. Redondo  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Francois Schmitt , Nadeem Malik 
Mon, 24 Apr, 17:30–20:00 / Room L3

NP6.4/AS2.9/ST1.12

Turbulence, magnetic reconnection, shocks and particle acceleration: nonlinear processes. (co-organized)
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Alex Lazarian , A. Retino , Francesco Valentini , Luca Sorriso-Valvo , Ilias Sibgatullin 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
AS3 –  Atmospheric Chemistry and Aerosols

AS3.1

Aerosol Chemistry and Microphysics (Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Federico Bianchi)
Convener: Francis Pope  | Co-Conveners: Ulrich Krieger , David Topping , Markus Kalberer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.3

Atmospheric Ice Particles
Convener: Martina Krämer  | Co-Conveners: Claudia Stubenrauch , Peter Spichtinger , Ulrike Lohmann , Heike Wex , Joachim Curtius , Hinrich Grothe 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.01/AS3.4/GM11.2

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Conveners: Peter Knippertz , Joanna Nield , Tobias Lauer 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 5a

NH2.1/AS3.5/GMPV5.6 Media

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Lieven Clarisse , Stefano Corradini , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GMPV4.6/AS3.6

Volcanic Gas Emissions (co-organized)
Convener: Nicole Bobrowski  | Co-Conveners: Franco Tassi , Fátima Viveiros 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.8

Radiative effects and global aerosol forcing estimates of natural and anthropogenic aerosols
Convener: Andreas Petzold  | Co-Conveners: Cathrine Lund Myhre , Joshua Schwarz , Bernadett Weinzierl , Lucia Mona , Michael Schulz , Paolo Laj , elisabeth andrews , Bjørn Samset 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.9

Remote Sensing of Clouds and Aerosols: Techniques and Applications
Convener: Alexander Kokhanovsky  | Co-Conveners: Jan Cermak , Gerrit de Leeuw 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.11/GI2.7

MAX-DOAS and other scattered light DOAS systems: instruments, techniques and applications (co-organized)
Convener: Thomas Wagner  | Co-Conveners: Folkard Wittrock , Michel Van Roozendael M , Steffen Beirle 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.12

Satellite observations of tropospheric composition and pollution, analyses with models and applications
Convener: Andreas Richter  | Co-Conveners: Pieternel Levelt , Cathy Clerbaux 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.13

Remote-Sensing of Atmospheric Carbon Dioxide and Methane
Convener: Hartmut Boesch  | Co-Conveners: Dietrich G. Feist , Justus Notholt , Sander Houweling , Michael Buchwitz 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.14

Atmospheric composition variability and trendsPICO session
Convener: Oksana Tarasova  | Co-Conveners: Sophie Szopa , Euan Nisbet , Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 5a

AS3.15

Halogens in the TropospherePICO session
Convener: Alfonso Saiz-Lopez  | Co-Conveners: Rolf Sander , Ulrich Platt , Nicole Bobrowski 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5b

AS3.16

Gas Phase Composition and Reactivity
Convener: Hartwig Harder  | Co-Conveners: Luc Vereecken , Daniel Stone , Terry Dillon 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.17

Polar Ozone and Polar Stratospheric Clouds
Convener: Farahnaz Khosrawi  | Co-Conveners: Geir O. Braathen , Bjoern-Martin Sinnhuber , Marc von Hobe , Michael Pitts 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.18

Atmospheric transport of trace species and aerosols: Modeling and observations
Convener: Heiko Bozem  | Co-Conveners: Harald Sodemann , Ignacio Pisso , Sabine Eckhardt , Daniel Kunkel , Petra Seibert 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room F1
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.19

Mediterranean aerosol and gaseous precursors: from sources to processes and regional impacts
Convener: Nikos Hatzianastassiou  | Co-Conveners: Nikolaos Mihalopoulos , Pinhas Alpert , Alcide di Sarra , JEAN SCIARE , Stéphane Sauvage 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.20

Air pollution in Asia
Convener: Hendrik Fuchs  | Co-Conveners: Xin Li , Keding Lu , Lisa Whalley , Zhijun Wu 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.21

Air Pollution Modelling
Convener: Jørgen Brandt  | Co-Conveners: Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer , Ulas Im 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.22 Media

Urban air quality
Convener: Michiel van der Molen  | Co-Conveners: Dominik Brunner , Ulrike Dusek , Felix Vogel , Roderic Jones 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.25/BG9.64 Media

Rising methane and climate: Identification, estimation, and reduction of anthropogenic and natural methane sources and sinks from the Arctic to the Tropics. (co-organized)
Convener: Euan Nisbet  | Co-Conveners: Philippe Bousquet , Anita Ganesan , Penelope Pickers , David Lowry , Rebecca Fisher , Felix Vogel , Giulia Zazzeri 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS3.27

Climate and atmospherically important trace gases: metrology, quality control and measurement comparability
Convener: Dave Worton  | Co-Conveners: Paul Brewer , Myriam Guillevic , Stefan Reimann , Bernhard Niederhauser 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
AS4 –  Interdisciplinary

AS4.1

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning
Convener: Sebastien Celestin  | Co-Conveners: Thomas Gjesteland , Martino Marisaldi 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.2

Impacts of cosmic dust in the terrestrial and other planetary atmospheres (including Vilhelm Bjerknes Medal Lecture)
Convener: John Plane  | Co-Conveners: Zoltan Sternovsky , Jorge Chau 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.3/CL2.21

Atmospheric composition, weather and climate in Sub-Saharan Africa (co-organized)
Convener: Céline Mari  | Co-Conveners: John Marsham , Peter Hill , Véronique Yoboué 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.4/BG9.1/OS3.7

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Peter S. Liss , Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Manmohan Sarin , Robert Duce 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.6

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes
Conveners: Jean-Daniel Paris , Jean Sciare  | Co-Conveners: Andreas Petzold , Andreas Volz-Thomas 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS7.4/AS4.7/BG9.32

Production and transport of gases in the soil: measurements and modelling (co-organized)
Convener: Martin Maier  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Jukka Pumpanen , Nick Nickerson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

CL2.09/AS4.8/BG9.19

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: Kjell Bolmgren  | Co-Conveners: Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz , Iñaki Garcia de Cortazar-Atauri , This Rutishauser 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.01/AS4.9/CR1.12/HS7.9/OS1.13

Into the Anthropocene; Observing and interpreting the historical record of temperature and other climate indicators (co-organized)
Conveners: Gabriele Hegerl , Darren Ghent  | Co-Conveners: Stefan Bronnimann , Stephan Matthiesen , Janette Bessembinder , Nick Rayner , G.C. Hulley , Simon Hook 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.10/CL5.12/ESSI1.14/OS4.15

Recent developments in numerical atmospheric, oceanic and sea-ice models: towards global cloud and eddy resolving simulations on exascale supercomputers (co-organized)
Convener: Peter Düben  | Co-Conveners: Christopher Eldred , Florian LEMARIE , Xavier Lapillonne , Valentine Anantharaj , Werner Bauer , Sergey Danilov , Laurent Debreu , Rieke Heinze , Mehmet Ilicak , Christiane Jablonowski , Christian Kühnlein , Thierry Penduff , Pier-Luigi Vidale 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.12

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell , Thorsten Wagener , Huw Lewis , Pierre Pellerin 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room E2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NP4.1/AS4.13/CL5.06

Time Series Analysis, Prediction, Verification and Inter-Comparison of Geoscientific Observations and Model Data (co-organized)
Conveners: Reik Donner , Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Jakob Runge , Marlene Kretschmer , Alexander Feigin , Jürgen Kurths 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

HS2.2.2/AS4.15/CL2.07/CR3.6/NH1.16

Mountains and snow: Advances in large-scale land surface, hydrological and climate modelling (co-organized)PICO session
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Vincent Vionnet , Richard L.H. Essery , Michael Schirmer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

AS4.16/BG9.2/CL2.14/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Zoltán Kern , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte , Francoise Vimeux , Polona Vreča , Martin Werner 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.19/AS4.17/OS1.19

Advances in integrating ice core, marine and terrestrial records and their timescales (INTIMATE and IntCal) (co-organized)
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Edouard Bard , Achim Brauer , Irka Hajdas , Tim Heaton , W.Z. Hoek , Alan Hogg , Raimund Muscheler , Christof Pearce , David Richards , Didier Roche 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.11/AS4.18/CR2.8

The state-of-the-art in ice coring sciences (co-organized)
Convener: Paul Vallelonga  | Co-Conveners: Barbara Stenni , James White , Bernhard Bereiter 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

IE1.1/CR1.14/AS4.21/BG9.66 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction in the Arctic, high latitudes and mountains: Transport and deposition of aerosols, eScience and ensemble methods (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Andreas Stohl , Alberto Carrassi , Helmut Neukirchen , Ignacio Pisso 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.5/AS4.22/CL2.22

Atmosphere – Cryosphere interaction, poster only. (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

IE1.2/CR6.11/AS4.23

Cross Disciplinary Observations for an Integrated Understanding of the Arctic system (co-organized)PICO session
Convener: Christopher Cox  | Co-Conveners: Taneil Uttal , Timo Vihma , Wolfgang Schöner , William Neff , Jeff Key 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5b

CL1.25/AS4.26/HS2.4.5

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Markus Czymzik  | Co-Conveners: Gerrit Lohmann , Ruediger Glaser , Markus Stoffel , Stefanie Wirth , Bruno Wilhelm 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.07/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.1/AS4.28/HS11.24

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH5.4/AS4.30/OS2.7 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Renske de Winter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH4.5/AS4.31/EMRP4.4/SM9.3

Short-term Earthquakes Forecast (StEF) and multi-parametric time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Katsumi Hattori , Jann-Yenq Liu , Vladimir Kossobokov , Gerassimos Papadopoulos , Dimitar Ouzounov , Giovanni Martinelli 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized)
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

NH9.7/AS4.33/CL2.28/HS11.34

Urban Resilience Studies –Risk Mapping (co-organized)
Convener: Damien Serre  | Co-Convener: Bruno Barroca 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS4.1/AS4.35/GM9.11/NH1.10

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle BRAUD  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.3/AS4.36/NH1.12

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Jan Verkade , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Tomasz Niedzielski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–16:45 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.3/AS4.41/CL5.17/EMRP4.39/HS11.7/NH6.9/SM5.9

Environmental sensor networks (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.1/AS4.42/BG9.21/CL5.16/NH6.10/PS1.6/ST3.7

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

G5.2/AS4.44/CL2.20

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Conveners: Henrik Vedel , Norman Teferle 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room D1
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

PS1.4/AS4.45/ST1.11

Polarimetry as an invaluable tool to study the Solar System and beyond (co-organized)PICO session
Convener: Loïc Rossi  | Co-Conveners: Mathieu Barthelemy , Hervé Lamy , A.Chantal LEVASSEUR-REGOURD , Daphne Stam 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 1

AS4.46

Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Andreas Becker  | Co-Conveners: Martin Kalinowski , Yan Jia , Lars Ceranna , Peter NIELSEN 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.6/AS4.48/EMRP4.5/NH8.7

Geoscience applications of environmental radioactivity (co-organized)
Convener: Susana Barbosa  | Co-Conveners: Gideon Steinitz , Katalin Zsuzsanna Szabó , Hovav Zafrir , Heiko Woith , Michael Schubert 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS1.7/AS4.49/CL5.20/HS11.44/NH9.21

“Lighthouse” examples, illustrating soil relevance for the UN Sustainable Development Goals (SDG’s) (co-organized)PICO session
Convener: Johan Bouma  | Co-Convener: Anna Smetanova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

IE3.6/GM1.8/AS4.50/BG9.65/CL5.26/HS11.23/SSS11.11

R’s deliberate role in Earth sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Sebastian Kreutzer , Oliver Korup 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales (co-organized)
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

BG1.7/AS4.53

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Convener: Thomas Röckmann  | Co-Conveners: Jan Kaiser , Matthias Cuntz , Alexander Knohl 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
AS5 –  Short courses

SC20/AS5.1/CL6.02/NP9.5

Response, variability and transitions in geophysical systems (co-organized)
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Michael Ghil , Mickael D. Chekroun 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Samuel Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1