Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 

STM – Short courses and topical meetings

SC –  Short courses

GM13.1/SC1

Short course in geomorphometry: Getting the most out of DEMs of Difference (co-organized)
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: Paolo Tarolli , Wolfgang Schwanghart 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room N1

SC2/AS2.8/NP9.2

Short course: Experimental and Field Turbulence in Geophysical and Environmental Flows (co-organized)
Convener: Jose M. Redondo  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Francois Schmitt , Nadeem Malik 
Mon, 24 Apr, 17:30–20:00 / Room L3

SC3

Forest Management under Climate Change
Convener: Fabrizio D'Aprile 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91

SC4 ECS

Science communication in the age of Brexit and Trump: how to reach the hard to reach
Convener: Bárbara Ferreira  | Co-Convener: Laura Roberts Artal 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room N2

SC5 ECS

How to write a successful ERC Grant proposal
Convener: Susanne Buiter  | Co-Convener: Claudia Alves de Jesus Rydin 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91

SC6/NH10.1

How to apply and interpret the Fast Fourier Transform (FFT) for Time-Series Analysis (co-organized)
Convener: Robin Crockett 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room N2

SC7/CL6.01/NP9.1

Short course: Scales and Scaling in the Climate System (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Christian Franzke , Thomas Laepple 
Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room L2

SC8/GM13.5/SSS13.7

Modelling soilscape development (co-organized)
Convener: Peter Finke  | Co-Conveners: Kristof Van Oost , Benjamin Campforts 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16

SC9/TS10.1

Virtual Polarizing Microscopy in Petrology and Microtectonics (co-organized)
Conveners: Janos Urai , Simon Virgo , Hans de Bresser 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16

SC10/SSS13.8

Soil mapping and process modelling at diverse scales (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Bradley Miller 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.31

SC11

Present and future of permafrost in a climate-changing world
Convener: Marc Oliva  | Co-Convener: Alevtina Evgrafova 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.16

SC12/SSS13.10

Fire effects on soils and Ecosystems (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Marcos Francos , Jorge Mataix-Solera , Xavier Ubeda , Agata Novara , Saskia Keesstra 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

SC13 ECS

The nuts and bolts of blogging with Wordpress
Convener: Laura Roberts Artal 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91

SC14 ECS

Academia is not the only route: exploring alternative career options for Earth scientists
Convener: Laura Roberts Artal 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91

SC15 ECS

How to write a research grant
Convener: Laura Roberts Artal 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91

SC16/SSS13.12

Accessing and using global soil data (co-organized)
Convener: Tomislav Hengl 
Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91

SC17/SSS13.13

Imaging and image processing of biogeochemical and structural characteristics in soil microenvironments (co-organized)
Conveners: Steffen Schlüter , John Koestel , Thilo Eickhorst , Carsten W. Mueller 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.31

SC18

Solar System Virtual Observatory Hands-on Session
Convener: Michel Gangloff  | Co-Conveners: Baptiste Cecconi , Stéphane Erard , Vincent Génot 
Tue, 25 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.16

SC19/HS12.1 ECS

Meet the Expert in Hydrology: Is research at different spatial scales connected? (co-organized)
Conveners: Wouter Knoben , Wouter Berghuijs , David Wright , Shaun Harrigan 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91

SC20/AS5.1/CL6.02/NP9.5

Response, variability and transitions in geophysical systems (co-organized)
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Michael Ghil , Mickael D. Chekroun 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31

SC21/GM13.3 ECS

Meet the Master (co-organized)
Convener: Emma Shuttleworth  | Co-Convener: Peter van der Beek 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room 1.85

SC22/GM13.2

High resolution measurement of morphodynamics: Transitioning from methodological application to geomorphological insight (co-organized)
Convener: Julian Leyland  | Co-Conveners: Daniel Parsons , David Milan 
Tue, 25 Apr, 17:30–20:00 / Room 1.85

SC23/NP9.3

Discrete Particle Method for Non-linear processes in Geophysics (co-organized)
Convener: Rohit Shrivastava 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.31

SC24/HS12.2 ECS

How to get your hydrology paper published – dealing with editors, reviews and revisions (co-organized)
Conveners: Ina Pohle , Wouter Berghuijs , Nilay Dogulu , Marius Floriancic , Hannes Müller 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

SC25 ECS

Practical tips for applying to the EU Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships program
Convener: Jannick Ingrin 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

SC26

SWITCH ON The Virtual Water Science Lab
Conveners: Berit Arheimer , Lorna Little 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16

SC27 ECS

Working at the science-policy interface – meet the experts
Convener: Sarah Connors 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

SC28 ECS

What is science policy and how can scientists communicate with policy officials?
Convener: Sarah Connors 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91

SC29/HS12.3

Hydroinformatics for hydrology: geostatistical modelling (co-organized)
Convener: Nilay Dogulu  | Co-Conveners: Maurizio Mazzoleni , Harsh Beria , Francesca Cecinati 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC30 ECS

A picture is worth a thousand words: communicate science with data visualisation
Convener: Bárbara Ferreira  | Co-Convener: Laura Roberts Artal 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.91

SC31

Uncertainty propagation analysis in spatial environmental modelling
Conveners: Kasia Sawicka , Gerard Heuvelink 
Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16

SC32/CR6.15 ECS

Quantarctica User Workshop (co-organized)
Convener: George Roth 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31

SC33

Machine Learning of Environmental Data. Foundations and Case Studies
Convener: Mikhail Kanevski 
Mon, 24 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.85

SC34/NH10.2 ECS

Open-source software for simulating hillslope hydrology and stability (co-organized)
Convener: Luigi Lombardo  | Co-Conveners: Giuseppe Formetta , Francesco Serafin , Riccardo Rigon , Raffaele Albano 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16

SC36

Machine Learning Algorithms for soil science data: R tutorial
Convener: Tomislav Hengl 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.16

SC37

Unique Amendments for Soil and Water Conservation
Convener: Seyed Hamidreza Sadeghi  | Co-Convener: Zeinab Hazbavi 
Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91

SC38

3D and 4D imaging: Automation of data analysis
Convener: Jose Godinho 
Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.85

SC39 ECS

Rhyme Your Research
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Tim van Emmerik , Esther Posner 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91

SC40

Fundamentals of land-atmosphere interactions using the interactive CLASS software
Convener: Chiel van Heerwaarden  | Co-Convener: Jordi Vila 
Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Room L3

SC41 ECS

Meet the Experts - The Future of Solar-Terrestrial Research
Convener: Jone Peter Reistad  | Co-Conveners: Beate Humberset , Theresa Rexer 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31

SC42/SSS13.14

Measurement and interpretation of redox potentials in soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16

SC43

Introduction to Distributed Hydrologic Modeling with GSSHA
Convener: Charles Downer 
Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

SC44 ECS

How to navigate EGU: tips & tricks
Convener: Anouk Beniest  | Co-Conveners: Joao Duarte , Anne Pluymakers , Emma Shuttleworth 
Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.31

SC45

Designing Erosion and Sediment Transport Experiments
Convener: Nikolaus J. Kuhn 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31

SC46

Low Impact Development (LID) analysis Workshop with EPA SWMM5 and PCSWMM
Convener: Jinhui Jeanne Huang 
Sun, 23 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.31

SC48 ECS

Publishing in EGU journals: Solid Earth and Earth Surface Dynamics – Meet the Editors
Convener: Anna Rogowitz  | Co-Conveners: Emma Shuttleworth , João C. Duarte 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91

SC50

Managing and Sharing Sensor Time-Series Data with istSOS
Convener: Massimiliano Cannata 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31

SC51/NP9.4

Complex systems methods for data analysis and modeling in geosciences (co-organized)
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Marc Wiedermann , Jonathan Donges 
Tue, 25 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.31

SC52/HS12.5

Short course on Hydrological Forecasting (co-organized)
Convener: Shaun Harrigan  | Co-Conveners: Marie-Amélie Boucher , Jan Verkade , Maria-Helena Ramos 
Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.91

SC53 ECS

Unmanned aerial vehicle (UAV) technology for monitoring natural hazardous areas
Convener: Jennifer Roelens  | Co-Conveners: Raffaele Albano , Jens Klump , Ulrich Kueppers , Salvatore Manfreda 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.85

SC54

Scalable spatiotemporal data analysis from multidimensional data
Convener: Marius Appel  | Co-Convener: Meng Lu 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31

SC55/NH10.3 ECS

Serious games for Natural Hazards: understand the different roles in natural hazard prevention through a simple exercise (co-organized)
Convener: Valeria Cigala  | Co-Conveners: Jonathan Rizzi , Graziella Devoli , Raffaele Albano 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC56/CL6.04/CR6.13 ECS

Communicating Climate Change - blogging as a group (co-organized)
Convener: Céline Heuzé  | Co-Convener: Sophie Berger 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC57

Working with big, multi-dimensional geoscientific datasets in Python: a tutorial introduction to xarray
Convener: Edward A. Byers  | Co-Conveners: Matthew Gidden , Fabien Maussion 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91

SC58

Causal inference in the geosciences
Convener: Jakob Runge 
Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.91

SC59 ECS

How the Digital Object Identifier (DOI) can be used to locate, publish and cite research data
Convener: Britta Dreyer 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31

SC60

EarthServer2: Web Services for Big Earth Data - a practical session on new ways of geospatial data access and processing
Convener: Oliver Clements  | Co-Conveners: Julia Wagemann , Simone Mantovani , Ramiro Marco Figuera 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16

SC61/SSS13.15

International Decade of Soils: Ideas for outreach activities (co-organized)
Convener: Sigbert Huber  | Co-Convener: Rainer Horn 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31

SC62/NP9.6

Title: How can NP division help you in your research activities? (co-organized)
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Stéphane Vannitsem 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.91

SC63 ECS

Crashing the Cryosphere!
Convener: Emma C. Smith  | Co-Convener: Nanna Karlsson 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16

SC64

The IPCC sixth assessment cycle: how to get involved
Convener: Sarah Connors 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

SC65/CL6.15

Introduction to isotope science in speleothem research (co-organized)
Convener: Carole Nehme  | Co-Convener: Michael Deininger 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.31

SC66/CL6.05/CR6.14 ECS

Polar Science Career Panel (EGU Cryosphere and APECS) (co-organized)
Convener: Emma C. Smith  | Co-Conveners: Clara Burgard , Liv Heinecke 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16

SC67

Doing Data Analysis with Python and Jupyter
Convener: Geir Arne Hjelle 
Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.85

SC71

Introducing groundwater management using FREEWAT
Convener: Giovanna De Filippis  | Co-Conveners: Rudy Rossetto , Massimiliano Cannata , Rotman Criollo 
Fri, 28 Apr, 10:30–13:15 / Room -2.85

SC72

Uncertainty analysis in natural and environmental risk assessments using extra-probabilistic uncertainty approaches: description of concepts through practical examples
Convener: Jeremy Rohmer  | Co-Convener: Jean-Charles Manceau 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

SC73/HS12.6

Opinion papers in hydrology: Why and how (co-organized)
Convener: Anna Solcerova  | Co-Conveners: Laurene Bouaziz , Boran Ekin Aydin , Tim van Emmerik 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.31

SC74

Open Science Clinique: winning grant proposals with Open Science
Convener: Ivo Grigorov  | Co-Conveners: Martin Donnelly , Nancy Pontika 
Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.85

SC75/NH10.4

Training on the SBAS-DInSAR web tool for Earth surface deformation analysis through the ESA Geohazards Exploitation Platform (co-organized)
Convener: Francesco Casu  | Co-Conveners: Claudio De Luca , Riccardo Lanari , Michele Manunta , Ivana Zinno 
Thu, 27 Apr, 10:30–13:15 / Room -2.91

SC76/SM10.11 ECS

Seismology for non-seismologists (co-organized)
Convener: Koen Van Noten  | Co-Conveners: Laura Parisi , Olaf Zielke , Nienke Blom , Alba Gil de la Iglesia , Laura Ermert , Lucia Gualtieri , Kathrin Spieker , Matthew R. Agius 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91

SC77

Connectivity and groundwater modeling: from theory to practice
Convener: Daniele Pedretti  | Co-Conveners: Marco Bianchi , Daniel Fernandez-Garcia , Matthias Willmann 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16

SC78 ECS

Finding funding for your science film
Convener: Laura Roberts Artal  | Co-Conveners: Dan Brinkhuis , Saskia Medlener 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.90

SC79/NP9.7

Perform a multifractal analysis on your own data (co-organized)
Convener: Auguste Gires  | Co-Convener: Yacine Mezemate 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.31

SC80

Interpretation and visualisation of 3D models in geoscience using LIME
Convener: Simon Buckley 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91

SC81

Reproducible computational research in the publication cycle
Convener: Daniel Nüst  | Co-Conveners: Edzer Pebesma , Vicky Steeves 
Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.85

SC82/NP9.10

Multi-Hydro: High-resolution environmental data and non-linear urban hydrology (co-organized)
Convener: Abdellah Ichiba  | Co-Convener: Ioulia Tchiguirinskaia 
Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.91

SC83

Integrating Multidimensional Scientific Data with ArcGIS
Convener: Ionut Cosmin Sandric  | Co-Convener: Sudhir Shrestha 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.16

SC84

Visualizing and Analyzing Imagery with ArcGIS
Convener: Alexandru Vasile  | Co-Convener: Ionut Cosmin Sandric 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.16

SC85

OSeMOSYS Open Source Energy Modelling System - Introduction and application
Convener: Francesco Gardumi 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.85

SC86/HS12.7

Using R in hydrology (co-organized)
Convener: Berry Boessenkool  | Co-Conveners: Shaun Harrigan , Katie Smith 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31

SC88/NH10.5

Satellite optical processing pipelines for Earth surface motion analysis (co-organized)
Convener: Jean-Philippe Malet  | Co-Conveners: André Stumpf , David Michea 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.91

SC89/SSS13.16

The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Convener: Alevtina Evgrafova 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91

SC90/SSS13.17

Reading soils from the Past (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Convener: Ian Simpson 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC91

Acoustic Emission monitoring in the laboratory - data acquisition, processing and interpretation
Convener: William Flynn 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.85

SC92 ECS

Successful strategies to design, develop and write a scientific paper
Conveners: Lena Noack , Sam Illingworth  | Co-Conveners: Nanna Karlsson , Clara Burgard , Céline Heuzé 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room N2

SC93

Interactive Big Data Computing for Geosciences
Convener: Zihao Song 
Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.31

SC95

Tropical soils: reassessing their qualities to enhance global sustainability
Convener: Cristine Carole Muggler 
Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91

SC96/SSS13.18

Hydrological and sediment connectivity: from concepts to experimental and modelling procedures (co-organized)
Convener: Juan F. Martinez-Murillo  | Co-Conveners: Stefano Crema , Manuel López-Vicente , Rens Masselink , Ronald Pöppl 
Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.31
TM –  Townhall meetings

TM1

ICDP-IODP Townhall Meeting
Convener: Thomas Wiersberg 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room G2

TM2

Polar change and implications for mid-latitude weather – science and policy for society in Europe
Convener: Joseph Nolan  | Co-Convener: Renuka Badhe 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.47

TM3

How space data impacts EGU participants
Convener: Josef Aschbacher 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room L2

TM4

International Collaboration on e-Infrastructures and Data Management for Global Change Research
Convener: Rowena Davis 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.96

TM5

Questioning the Formalizatin of the "Anthropocene"
Convener: Chris Cuomo 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.47

TM6 Media

Future Missions to the Ice Giant Planets
Convener: Adam Masters  | Co-Conveners: Mark Hofstadter , Diego Turrini , Amy Simon , Chris Arridge , Leigh Fletcher , Romolo Politi , Davide Grassi 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room L2

TM7

Countdown to Drawdown: A Blueprint for the Rapid Reduction of Carbon Emissions and Atmospheric Concentrations
Convener: Mark McCaffrey 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.11

TM8

Measuring waves and currents from space: the SKIM proposal for ESA EE9
Convener: Fabrice Ardhuin 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room N1

TM9

OSGeo: Open Source Scientific Software for Open Science
Convener: Peter Löwe  | Co-Conveners: Massimiliano Cannata , Edzer Pebesma , Jeff McKenna 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room 1.85

TM10

A discussion about low velocity particle observation with linear acoustic array probe on deep ocean floor, for research at related stages of basin deformations and tsunami events.
Convener: Dursun Acar  | Co-Convener: Bedri Alpar 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.11

TM11 Media

Global environmental observations under pressure - new responsibilities for Europe?
Convener: Ari Asmi  | Co-Convener: Werner Kutsch 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room L2

TM12

Trust is capital in research data repositories
Convener: Mustapha Mokrane  | Co-Conveners: Sandy Harrison , Isabelle Gärtner-Roer , Sanna Sorvari , Wim Hugo 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.96

TM13

United Nations Expert Group on Space Weather: Strategy for Developing an International Framework for Space Weather Services (2018-2030)
Convener: Ian Mann 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room -2.47

TM16

Does a state of atmospheric greenhouse gas emergency exist?
Convener: Peter Carter 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room L1

TM17

Developing practical guidelines for editors and reviewers to avoid citation stacking and editorial malpractice
Convener: Hubert H.G. Savenije  | Co-Convener: Thies Martin Rasmussen 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room G1

TM18

European Research Council – Beyond the first ten years
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Rosaria Carbone , Nicolas Sifakis 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room L7

TM19

Town Hall on International Collaboration and Travel Amid the Global Rise of Nationalism and Populism
Conveners: Chris McEntee , Eric Davidson 
Thu, 27 Apr, 18:00–19:00 / Room N1
SMP –  Splinter meetings (public)

SMP1

Environmental effects of past land-use changes - Palaeoenvironmental reconstructions as tools for current environmental planning (public)
Convener: Bernhard Lucke 
Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.15

SMP2

Meeting of the SSS Subdivision Soils as Records in Time and Space - open to all interested colleagues (public)
Convener: Daniela Sauer  | Co-Conveners: Ian Simpson , Marc Oliva 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.15

SMP3

Elmer/Ice users splinter meeting (public)
Convener: Olivier Gagliardini 
Wed, 26 Apr, 12:15–15:00 / Room 0.51

SMP4

ISMC International Soil Modeling Consortium (public)
Convener: Kris Van Looy 
Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.15

SMP5

Best practices for effective project management in Earth sciences: sharing experience between projects (public)
Convener: Friederike Hoffmann 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.15

SMP6

MEMO2: MEthane goes MObile - MEsurements and MOdelling (public)
Conveners: Sylvia Walter , Thomas Röckmann 
Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.15

SMP7

MADCAT (public)
Convener: Steffen Beirle 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.17

SMP8

JWG 1.2 (IAG/IERS): Modelling environmental loading effects for Reference Frame realizations (public)
Convener: Anthony Memin 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.83

SMP9

INTERACT Transnational Access User Community meeting (public)
Convener: Hannele Savela 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.16

SMP10

Natural stones and Geoheritage (public)
Convener: Dolores Pereira 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.83
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.17

SMP11

SWITCH ON Progress in the Virtual Water Science Lab (public)
Conveners: Berit Arheimer , Lorna Little 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.17

SMP12

CHIPPER - CHanges In Precipitation Phase have Effects on River flow (public)
Conveners: Ross Woods , Bettina Schaefli 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.17

SMP13

IAGOD Working Group for Critical Metals General Assembly (public)
Convener: Jens Andersen 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.61

SMP14

GlobPermafrost (public)
Convener: Annett Bartsch 
Thu, 27 Apr, 12:15–15:00 / Room 0.16

SMP16

ESCAPE (European SpaceCraft for the study of Atmospheric Particle Escape) ESA M5 Proposal Team Meeting
Conveners: Iannis Dandouras , Masatoshi Yamauchi 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.51

SMP17

Aerosol remote sensing from space using multi-angular spectropolarimetry (public)
Convener: Alexander Kokhanovsky 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.17

SMP18

ISMIP6 Workshop (public)
Convener: Helene Seroussi 
Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.51

SMP19

IGETS business meeting (public)
Convener: Hartmut Wziontek 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.83

SMP20

Investigating Tectonism-Erosion-Climate-Couplings (iTECC): recent advances and future perspectives
Conveners: Svetlana Botsyun , Gwladys Govin , Jan Wijbrans 
Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.17

SMP21

User consultation on preliminary EUSTACE-products (public)
Convener: Janette Bessembinder 
Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.51

SMP22

The COSC-2 scientific drilling project, planning and financing (public)
Convener: Henning Lorenz 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.83

SMP23

Unconventional Pn wave tomography of the Western Mediterranean region and the Gulf of Cadiz. Constraints on plausible locations, of major future and past historical earthquakes (public)
Convener: Noureddine Beghoul  | Co-Conveners: Amira Mezioud-Saich , Mohamed Said Oucherif 
Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.15

SMP24

Climateurope: presenting the network (public)
Convener: Janette Bessembinder 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.16

SMP25

Meeting of the IAG JWG 2.1.1: Establishment of a global absolute gravity reference system (public)
Convener: Hartmut Wziontek 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83

SMP26

Geodiversity and Geoheritage (public)
Convener: Benjamin van Wyk de Vries 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.16

SMP27

r.avaflow - Progress and remaining challenges (public)
Convener: Martin Mergili 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.15

SMP28

EarthCube Program: International Collaborations and Partnerships (public)
Conveners: Mohan Ramamurthy , Kerstin Lehnert 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.61

SMP29

Measuring ambient ammonia (public)
Convener: Christine Braban 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.61

SMP30

Information meeting for Nankai University’s Global Recruitment (public)
Convener: Jinhui Jeanne Huang 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.15

SMP31

Extended Continental Shelf Working Group (public)
Convener: David Mosher 
Mon, 24 Apr, 17:30–20:00 / Room 0.51

SMP32

ADMAP2.0 & Connecting Geology and Geophysics in Antarctica (public)
Convener: Fausto Ferraccioli 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.61

SMP33

MISOMIP (the Marine Ice Sheet-Ocean Model Intercomparison Project) (public)
Convener: Xylar Asay-Davis 
Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.83

SMP34 ECS

Network of Academics with Disabilities and Chronic Conditions (public)
Convener: Stephanie Zihms 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.61

SMP35

Planning for the IAVCEI Commission on Volcano Geodesy (public)
Convener: Michael Poland 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.15

SMP36

Volcanic Hazard Maps
Convener: Eliza Calder 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.51

SMP37

Subdivision SSS1: History, Education and Society of Soil Science, taxonomy (public)
Convener: Bradley Miller 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.51

SMP38

Subdivision SSS2: Land Degradation and Soil Conservation (public)
Convener: Agata Novara 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.16

SMP39

Subdision SSS3: Soils as Records in Time and Space (public)
Convener: Daniela Sauer 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.51

SMP40

Subdivision SSS4: Soil Biology, Microbiology and Biodiversity (public)
Convener: Lily Pereg 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83

SMP41

Subdivision SSS5: Soil Chemistry (public)
Convener: César Plaza 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.51

SMP42

Subdivision SSS6: Soil Organic Matter (public)
Convener: Heike Knicker 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.16

SMP43

Subdivision SSS7: Soil Physics (public)
Convener: Horst H. Gerke 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.51

SMP44

Subdivision SSS8: Soil Pollution and Reclamation (public)
Convener: Jaume Bech 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.83

SMP45

Subdivision SSS9: Soil, Environment and Ecosystem Interactions (public)
Convener: Anna Smetanova 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.51

SMP46

Subdivision SSS10: Soils, Forestry and Agriculture (public)
Convener: Giuseppe Provenzano 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.15

SMP47

Subdivision SSS11: Metrics, Informatics and Statistics in Soils (public)
Convener: Ana Maria Tarquis 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.51

SMP48

Subdivision SSS12: Material and Methods in Soil Science (public)
Convener: Paolo Tarolli 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.17

SMP50

IUSS Division 4 (public)
Convener: Eric C. Brevik 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.61

SMP52

COOP+ Splinter meeting on Promotion of Best Practices and Efficient Knowledge Transfer among research infrastructures (public)
Convener: Ulpu Leijala 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.51

SMP53

COOP+ Splinter meeting on Global Challenges (public)
Convener: Ulpu Leijala 
Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.51

SMP55

Detailed planning of the ICDP DAFNE drilling proposal (public)
Convener: Maria Ask 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.61

SMP56

Vision for a European Underground Rock Laboratory (EUROL) (public)
Conveners: Vladimir Cvetkovic , Auli Niemi  | Co-Conveners: Ove Stephansson , Mats Ohlsson , Marcus Laaksoharju 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.16

SMP57 ECS

YESS Event (public)
Convener: Jakub Walawender 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.15

SMP58

Networking for gender and age mainstreaming in the management of hydrological risks (public)
Convener: Elena Toth 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.83

SMP59

EVER-EST: creating a virtual research environment (VRE) for the Earth Sciences (public)
Convener: Helen Glaves 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.15

SMP60

HS4 Sub-Division Hydrological Forecasting Meeting (public)
Convener: Maria-Helena Ramos 
Fri, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.83

SMP61

Polar clouds and aerosols (public)
Convener: Tom Lachlan-Cope 
Thu, 27 Apr, 17:30–20:00 / Room 0.15

SMP63

LIAISE (Land surface Interactions with the Atmosphere over the Iberian Semi-arid Environment) General Interest Meeting
Convener: Jennifer Brooke  | Co-Conveners: Martin Best , Jan Polcher , Aaron Boone 
Mon, 24 Apr, 12:15–15:00 / Room 2.83

SMP64

Meeting of the Geohazard Supersite initiative community (public)
Convener: Stefano Salvi 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.51

SMP65

NextGEOSS: the next generation Earth observation data hub (public)
Convener: Bente Bye 
Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.16

SMP66

HS-Sub Division Vadose Zone Hydrology Business Meeting (public)
Convener: Martine van der Ploeg 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.61

SMP67

Geoarchaeology - Business meeting (public)
Convener: Sjoerd Kluiving 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.15

SMP68

ArcTraing Meeting (public)
Convener: Nicole Marshall 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.61

SMP69

SISS working group (public)
Convener: Jacqueline Boutin 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.61

SMP70

Celebrating 50 years of research since the publication of Folding and Fracturing of Rocks by JG. Ramsay
Convener: Clare Bond 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.16

SMP71

GLIMS/RGI update and information exchange (public)
Convener: Frank Paul 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.17

SMP72

The Alfvén Mission : ESA M5 Proposal Team Meeting (public)
Convener: Andrew Fazakerley 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.15

SMP73

Geoscience for Sustainable Futures: Collaborative Geoscience to Support Sustainable Development in Low-Income Countries (public)
Conveners: Joel Gill , Melanie J. Duncan 
Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.16

SMP74

FRIEND-Water (public)
Convener: Gregor Laaha 
Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.17

SMP75

HS10 Subdivision Meeting (public)
Convener: Josie Geris 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.61

SMP76

Ideas and perspectives for future research on forests and the CH4 and N2O cycles (public)
Convener: Mari Pihlatie 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.61

SMP77

Network platform: the added value of high-resolution atmospheric modelling for water management under climate change (public)
Convener: Hendrik Wouters 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.51

SMP78

ISMC Science Panel Meetings (public)
Convener: Kris Van Looy 
Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.51

SMP79

Coastal Geomorphology (BSG sponsored session) (public)
Convener: Irene Delgado-Fernandez 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.51

SMP80

"Natural hazards impact on urban areas" and "Water as hazard and water as heritage" release of the reports related to the EGU meetings (public)
Convener: Maria Bostenaru Dan 
Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.17

SMP81

Second Splinter Meeting on Weather Radar Research (public)
Convener: Daniel Schertzer 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.17

SMP82

HS9 subdivision meeting (public)
Convener: Hugh Smith 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.83

SMP83

CEOS Landslide Pilot (public)
Convener: Dalia Kirschbaum 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.16

SMP84

BioSLIDE meeting (public)
Convener: Di Wang 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.17

SMP85

IAU/IAG Joint Working Group on Theory of Earth Rotation and Validation (JWG TERV) (public)
Convener: José M. Ferrándiz 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.61

SMP86

Global Early Career Scientist Representative Meeting (public)
Convener: Tim van Emmerik 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.61
SMI –  Splinter meetings (by invitation only)

SMI2

EPOS-WP16 Multi-scale laboratories (by invitation only)
Convener: Elisa Calignano 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.15

SMI4

GSL Publications Reception (by invitation only)
Convener: Angharad Hills 
Tue, 25 Apr, 17:30–20:00 / Room 2.61

SMI5 ECS

Mentoring Programme Planning Meeting (by invitation only)
Convener: Susanne Buiter 
Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.31

SMI6

Global Terrestrial Network for Glaciers (GTN-G) (by invitiation only)
Convener: Isabelle Gärtner-Roer 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.61

SMI7

Women in Disaster Risk Reduction (by invitation only)
Convener: Maria Papathoma-Koehle  | Co-Convener: Margreth Keiler 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.51

SMI8

Vulnerability and resilience to environmental hazards (by invitation only)
Convener: Sven Fuchs  | Co-Convener: Thomas Thaler 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.83

SMI9

HELCATS Summary Meeting (by invitation only)
Convener: Volker Bothmer 
Tue, 25 Apr, 10:30–15:00 / Room 2.17

SMI10

Open check dam design guidelines (by invitation only)
Convener: Guillaume Piton 
Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.83

SMI11

Galactic (by invitation only)
Convener: Susanne Buiter 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.17

SMI12

AlpArray Gravity Working Group meeting
Convener: Hans-Jürgen Götze  | Co-Conveners: Jörg Ebbing , György Hetényi 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.83

SMI13

Panta Rhei working group
Convener: Heidi Kreibich 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.17

SMI14

TSUMAPS-NEAM Project (by invitation only)
Convener: Roberto Basili 
Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room 0.16

SMI15

Working group on analyses of ISIMIP2b cross-sectoral climate-impact simulations (by invitation only)
Conveners: Hannes Müller Schmied , Fang Zhao 
Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.51

SMI16

Global Tsunami Model meeting (by invitation only)
Convener: Finn Løvholt 
Tue, 25 Apr, 17:30–20:00 / Room 0.16

SMI17

AlpArray meeting (by invitation only)
Convener: György Hetényi  | Co-Conveners: Irene Molinari , John Clinton , Edi Kissling 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.15

SMI19

Atmospheric Electricity Network: coupling with the Earth System, climate and biological systems (by invitation only)
Convener: Konstantinos Kourtidis 
Tue, 25 Apr, 17:30–20:00 / Room 2.83

SMI20

The Legacy of Mountain Glaciations (by invitation only)
Convener: Stefan Winkler 
Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.15

SMI21

high mountain hazard assessments (by invitation only)
Convener: Christian Huggel 
Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.16

SMI22

SWITCH-ON: WP3 project meeting (by invitation only)
Convener: Serena Ceola 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.83

SMI23

Current European Research Infrastructure Initiatives (by invitation only)
Convener: Ari Asmi 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.51

SMI24

ALOMAR Science Advisory Committee (by invitation only)
Convener: Kolbjørn Blix 
Mon, 24 Apr, 17:30–20:00 / Room 2.17

SMI25

HAPPI Group meeting (by invitation only)
Convener: Carl-Friedrich Schleussner  | Co-Convener: Dann Mitchell 
Thu, 27 Apr, 17:30–20:00 / Room 0.51

SMI26

HELCATS Review (by invitation only)
Convener: Volker Bothmer 
Fri, 28 Apr, 08:30–13:15 / Room 2.17

SMI27

Links between Pan-european hydro-climate services from EDgE, IMPREX and SWICCA projects (by invitation only)
Convener: Luis Samaniego 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.16

SMI28

Greenland glacial system project meeting (by invitation only)
Convener: Reinhard Calov 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.17

SMI29

Meeting of the IACS WG on Glacier ice thickness estimation (by invitation only)
Convener: Daniel Farinotti 
Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.83

SMI30

Geological Magazine Editorial Board Meeting (by invitation only)
Convener: Kathleen Too 
Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.61

SMI31

Hydrology Journal Editor Meeting (by invitation only)
Convener: Günter Blöschl 
Thu, 27 Apr, 15:30–19:00 / Room 0.16

SMI32

Project meeting - SEEMLA (by invitation only)
Convener: Werner Gerwin  | Co-Convener: Wibke Dr. Baumgarten 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.17

SMI33

YMC and the Aeroclipper (by invitation only)
Convener: Jean Philippe Duvel 
Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83

SMI34

EMRP ENV52 HIGHGAS (by invitation only)
Convener: Dave Worton 
Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.61

SMI35

Sclerochronology- present state and future challenges
Convener: Tamara Trofimova  | Co-Convener: Carin Andersson Dahl 
Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.83

SMI36

WRR Editor's meeting (by invitation only)
Convener: Martyn Clark 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.61

SMI37

EVER-EST Supersite community meeting (by invitation only)
Convener: Stefano Salvi 
Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.15

SMI38

CORDEX FPS Convection (by invitation only)
Convener: Stefan Sobolowski 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.16

SMI39

Metrology for important greenhouse gases (CO, N2O, F-gases) (by invitation only)
Convener: Myriam Guillevic 
Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.61

SMI40

Meeting of the ISSI LAIMC Team (by invitation only)
Convener: Dimitar Ouzounov 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room 2.61

SMI41

500 Women Scientists Meet-Up (by invitation only)
Convener: Kelly Ramirez 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.15

SMI42

New applications of surface drifters: new sensors, new experiments (by invitation only)
Convener: Inga Monika Koszalka  | Co-Convener: Gilles Reverdin 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.61

SMI43

BASE-LiNE Earth Project Meeting (by invitation only)
Convener: Daniela Henkel 
Fri, 28 Apr, 08:30–15:00 / Room 0.16

SMI44

IGS Multi-GNSS Working Group Meeting (by invitation only)
Convener: Oliver Montenbruck 
Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.17

SMI45

MicroDICE meeting (by invitation only)
Convener: Maria-Gema Llorens 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:00 / Room 0.51

SMI46

STEREO Review (by invitation only)
Convener: Richard Harrison 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.15

SMI47

CD-CAT workshop (by invitation only)
Convener: Donna Whitney 
Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.83

SMI48

N2O Chamber calibration team (by invitation only)
Convener: Mari Pihlatie 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.61

SMI49

Coupling for coastal seas: CEASELESS (by invitation only)
Convener: Agustín Sánchez-Arcilla 
Fri, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room 2.61

SMI50

MedCLIVAR SG (by invitation only)
Convener: Piero Lionello 
Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.17

SMI51

Euro-FRIEND WATER Project 3 EGU meeting "Large-scale variations in hydrological characteristics" (by invitation only)
Convener: Nicolas Massei 
Fri, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room 0.51

SMI52

CVAS Science Committee meeting (by invitation only)
Convener: Shaun Lovejoy 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.17

SMI53

GAW Modelling Applications (by invitation only)
Convener: Alexander Baklanov 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.17

SMI54

Dynamics and Statistics of the Climate System Board meeting (by invitation only)
Convener: Nikul Patel 
Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.17

SMI55

THOR Particle instrument meeting (by invitation only)
Convener: Maria Federica Marcucci 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.51

SMI56

Picture Pile: Post Disaster Damage Assessment (by invitation only)
Convener: Steffen Fritz 
Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.17

SMI57

LITHOS (by invitation only)
Convener: Gabriel Huot 
Mon, 24 Apr, 19:00–20:00 / Room 2.83

SMI59

SOMfrac Soil organic matter fractionation methods (by invitation only)
Convener: Axel Don 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.83

SMI60

Sea-level Highlight Topic idea (by invitation only)
Convener: Chris Wilson 
Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.16

SMI61

FOR 2131 group meeting (by invitation only)
Convener: Insa Neuweiler 
Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.61

SMI62

IAPG business meeting (by invitation only)
Convener: Silvia Peppoloni 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.15