Search


Days


Programme Groups

GM – Geomorphology

GM1.2
Airborne and Terrestrial Laser Scanning and geomorphology: possibilities, problems, and solutions
Convener: N. Pfeifer  | Co-Convener: Stoetter 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GM7.2/NH9.4
Karst systems: dynamics, evolution and paleoenvironmental recordings (co-organized)
Convener: Gilli  | Co-Convener: J. De Waele 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
HS9.1/GM9.2
Coasts and Estuaries (co-organized)
Convener: H. H. G. Savenije  | Co-Conveners: M. Toffolon , A. Baas 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH1.4
Extreme Events Induced by Weather and Climate Change: Evaluation, Forecasting and Proactive Planning
Convener: A. Loukas  | Co-Conveners: M.-C. Llasat , U. Ulbrich 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH9.2/GM7.3
Natural and anthropogenic hazards in karst areas (co-organized)
Convener: M. Parise  | Co-Conveners: J. De Waele , Gutierrez 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GM9.3
Seafloor expression of tectonic and geomorphic processes
Convener: S. Krastel  | Co-Conveners: Jacobs , Vachtman 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.9
Landslides monitoring and characterization using high resolution DEM, LIDAR and other DEM techniques
Convener: M. Jaboyedoff  | Co-Conveners: M.-H. Derron , C. Froese 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.12
Remote sensing and geophysical techniques for investigating unstable slopes
Convener: J. Wasowski  | Co-Conveners: V. Del Gaudio , H.-B. Havenith 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
SSS17
Experimental Methods in Soil Erosion Studies
Convener: M. Seeger  | Co-Conveners: J. Quinton , N. J. Kuhn 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.1/PS2.10
Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: M. Balme  | Co-Conveners: Bargery , C. Gallagher , Gupta 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM9.1
Coastal zone geomorphologic interactions: natural versus human-induced driving factors
Convener: M. Stancheva  | Co-Conveners: A. Baas , Anfuso 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.7
Ergodicity in geomorphology
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH2.8
Quantitative Methods for Desertification Monitoring and Assessment
Convener: A. Sepehr  | Co-Convener: Hassanli 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /