Search


Days


Programme Groups

GM – Geomorphology

GMPV19/GM3.1/SSS43
Chemical and physical monitoring of the critical zone (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: Gaillardet  | Co-Convener: N. Hovius 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM4.7
The relevance of Quaternary landscape formation for modern geosystems
Convener: Terhorst 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL45
Advances in Quaternary Geochronology
Convener: I. Hajdas  | Co-Conveners: G. Duller , A. Lang , T. Kiefer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NH2.1
Floods: monitoring, modelling, risk and uncertainty
Convener: G. T. Aronica  | Co-Conveners: H. Apel , F. Pappenberger , G. J.-P. Schumann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM5.1
Periglacial Processes, Landforms and Environments
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM3.5
Cold regions geomorphology: present landforms, past climate and geochronology
Convener: S. Lukas  | Co-Conveners: I. Gärtner-Roer , Frauenfelder , Johnson , J. Briner , Fogwill , Wagner , Meiners 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSS21/GM3.2
Soil erosion, sedimentation and the carbon cycle (co-organized)
Convener: N. J. Kuhn  | Co-Conveners: Martínez-Mena , T. Hoffmann , S. Glatzel , E. Cammeraat , Jacinthe 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NH8.2/AS4.5/CL23
Wildfires, Weather and Climate
Convener: M. Pereira  | Co-Conveners: R. Trigo , Wotton 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.1/PS2.10
Planetary Geomorphology (co-organized)
Convener: M. Balme  | Co-Conveners: Bargery , C. Gallagher , Gupta 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM6.1
Soil erosion and geomorphology (including Ralph Alger Bagnold Medal Lecture)
Convener: M. Kirkby 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–18:30  /
ML6
Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Gerard Govers
Convener: N. Hovius 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:45–18:30  /