Search


Days


Programme Groups

GM – Geomorphology

GM8.2
Sediment transport, erosion, and channel morphology
Convener: J. Turowski  | Co-Conveners: P. Molnar , Carling , Richardson 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR4.1
Open Session on Permafrost
Convener: S. Gruber  | Co-Convener: J. Noetzli 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
SSS1
The scale problem in soil erosion studies
Convener: A. Cerdà  | Co-Conveners: M. Nearing , Brazier , J. de Vente 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.3/NP3.10
Stochastic Transport and Emergent Scaling on the Earth's Surface (co-organized)
Convener: E. Foufoula-Georgiou 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR4.2
Arctic Coastal Processes
Convener: M. Leibman  | Co-Conveners: Overduin , Lantuit , Couture 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.6
Hydrological, hydraulic and mechanical effects of plants for slope stability
Convener: Florineth  | Co-Conveners: H. P. Rauch , F. Graf , Rey 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GM1.5
Sediment budgets across time-scales: Landscape disturbance and the geomorphic record
Convener: J.-C. Otto  | Co-Conveners: T. Hoffmann , A. Lang , Knight 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.1/GM6.3
Landslides, ground-failures and mass movements induced by earthquakes and volcanic activity (co-organized)
Convener: V. Del Gaudio  | Co-Conveners: J. Wasowski , R. W. Jibson 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR1.3
Applied Geophysics in Cryosphere Sciences
Co-Conveners: B. Kulessa , C. Hauck , O. Eisen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GM8.1
From Rock to River: quantifying and integrating erosion, transport, and storage in sediment routing systems
Convener: R. Robinson  | Co-Convener: Densmore 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /