Search


Days


Programme Groups

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

Monday, 20 Apr
NP4.1
Open Session on Geoscientific Time Series Analysis
Convener: S. M. Barbosa  | Co-Conveners: R. V. Donner , J. Miksovsky 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP1.2/EOS6
Education, Computational Methods and Complex Systems in Nonlinear Proceses in Geophysics (co-organized)
Convener: P. Petkaki  | Co-Conveners: L. Sorriso-Valvo , D. Schertzer , J. M. Redondo 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
HS8.1/AS4.1/NH1.2/NP3.6
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: R. Uijlenhoet  | Co-Conveners: C. Onof , P. Burlando , G. Grossi , A. A. Carsteanu 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NP4.3
Patterns in the Geosciences
Convener: N. Ursino  | Co-Convener: J. von Hardenberg 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
HS10.1/AS4.3/NP5.4
Ensemble hydrological forecasting: from theory to practice (co-organized)
Convener: Prof. Ranzi  | Co-Convener: F Pappenberger 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NP4.2
Satellite time series analysis
Convener: R. Lasaponara  | Co-Convener: A. Lanorte 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Tuesday, 21 Apr
NP3.1
Scale, scaling and nonlinear variability in aquatic sciences
Convener: F. Schmitt  | Co-Conveners: V. Nikora , A. Turiel 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
HS8.2/CL22/NP4.4
Climate, Water and Health (co-organized)
Convener: A. A. Carsteanu 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NH1.1
Precipitation Science
Convener: E.A.S. Smith  | Co-Conveners: A. Mugnai , G. J. Tripoli , E. Foufoula-Georgiou , Dr. Boni , M.C. Llasat 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
 / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
NP3.2
Atmospheric and climate complexity over wide ranges of scale
Convener: S. Lovejoy  | Co-Conveners: V. Lucarini , Royer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.3
Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization
Co-Convener: Isabel de Lima 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP2.3
Nonlinear Dynamics of the Ocean Circulation
Convener: S. Pierini 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP3.11
Geophysical Downscaling Methods
Convener: T. Sauter  | Co-Conveners: D Maraun , V.K.C. Venema , R.E. Benestad 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP2.4
Nonlinear Low-frequency Variability in Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: K. Dethloff  | Co-Conveners: H. A. Dijkstra , C. C. Raible 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Wednesday, 22 Apr
NP3.4
Geophysical Extremes: Scaling representations and their applications
Convener: D. Koutsoyiannis  | Co-Conveners: A. A. Carsteanu , A. Langousis 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.5/HS13.08
Scales and scaling in surface and subsurface hydrology (co-organized)
Convener: J. L. M. P. de Lima  | Co-Conveners: M. Marani , W. Krajewski 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP2.1
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: E. Guilyardi  | Co-Convener: Brown 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP2.5
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks
Convener: R. V. Donner  | Co-Convener: J. Kurths 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP3.8/HS13.09
Solid Earth geocomplexity: surface processes, morphology and natural resources over wide ranges of scale (co-organized)
Co-Convener: Q. Cheng 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–14:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
GM1.3/NP3.10
Stochastic Transport and Emergent Scaling on the Earth's Surface (co-organized)
Convener: E. Foufoula-Georgiou 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP5.1
Predictability, model error dynamics, and high impact events
Convener: Z. Toth  | Co-Convener: S. Vannitsem 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
EOS4
The future of European engineering: education and research
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: Baveye , Perrier , J. M. Redondo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.9/SSS39
Complexity and nonlinearity in soils (co-organized)
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: R. M. Lark , Perrier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
CL55/NP8.4
Chaotic and Stochastic Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Dr. Ghil 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP5.2
Data assimilation in the presence of nonlinearities
Convener: O. Talagrand  | Co-Convener: prof van Leeuwen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:45–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
NP8.1/CL58
Uncertainty, Random Dynamical Systems, Climate Trends and Stochastic Modeling in Geophysics (co-organized)
Convener: I. Pavlyukevich  | Co-Conveners: D. Schertzer , J. Duan , Penland , X. L. Wang 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Thursday, 23 Apr
CL54/NP4.5
Climate time series analysis: Novel tools and their application (co-organized)
Convener: M. Mudelsee  | Co-Convener: M. H. Trauth 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP6.1
Mixing, Diffusion and Transport Barriers in Geophysical Flows
Co-Convener: Lekien 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
CL52
Climate Prediction: Models, Diagnostics, and Uncertainty Analysis
Convener: C. E. Forest  | Co-Conveners: Collins , V. Lucarini , Carter , J. C. Hargreaves 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP7.1
Non Linear Waves, Instabilities and wave-flow interactions
Convener: V. Rey 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP7.2
Coastal hydromorfology, Patterns and Wave interactions
Convener: Albert 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP7.3
Wind-Wave-Current interactions and ocean mixing
Co-Convener: Gade 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP7.4
Internal Waves in stratified media
Convener: Yu. D. Chashechkin  | Co-Convener: P. Fraunie 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
MPRG17/G26
From large to small scales for potential fields - tools and models?
Convener: Thebault  | Co-Convener: A. Eicker 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
NP1.1
Advances and Challenges in Nonlinear Geosciences (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture)
Convener: D. Schertzer  | Co-Conveners: H. A. Dijkstra , S. Lovejoy , J. M. Redondo , Z. Toth , J. von Hardenberg 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–14:30  /
ML25
Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Stéphan Fauve
Convener: D. Schertzer 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:35–14:20  /
NP6.2
Geophysical Fluid Dynamics Laboratory experiments
Convener: W.-G. Fruh  | Co-Conveners: A. Bateman , Yu. D. Chashechkin 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 14:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
CR1.2/NP2.2
Nonlinear Cryosphere Dynamics (co-organized)
Convener: C. Schoof  | Co-Convener: Ng 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
NP6.4
Nonlinear Geophysical Fluid Dynamics
Convener: Caulfield 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Friday, 24 Apr
SM4.4/NP3.7
Time-dependent earthquake processes and seismic hazard: physics and statistics (co-organized)
Co-Conveners: M. Cocco , G. Zöller 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
NP6.5
Turbulence in the atmosphere and environment
Convener: C. Yagüe  | Co-Conveners: Tampieri , J Cuxart 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
NP6.6
Astrophysical Turbulence, Shocks and Plasmas
Convener: J. M. Redondo  | Co-Conveners: Haas , L. Sorriso-Valvo 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /