Please select your preferred programme groups:
Union-wide
Side Events
Disciplinary Sessions
Inter- and Transdisciplinary Sessions
ERE
Programme committee login

ERE – Energy, Resources and the Environment

DM6/EREDM6/ ERE

Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE) (co-organized) 
Convener: Sonja Martens 

ERE1 – Integrated studies

ERE1.1ERE1.1

Energy, Resources & the Environment - Open session 
Convener: Sonja Martens  | Co-conveners: Christopher Juhlin , Michael Kühn 

ITS3.5/PS1.6/BG1.47/CL3.11/ERE1.3/HS11.25ITS3.5/ PS1.6/ BG1.47/ CL3.11/ ERE1.3/ HS11.25

How can Earth, Planetary and Space Scientists contribute to UN Sustainable Development Goals ? (co-organized)PICO session 
Convener: Bernard Foing  | Co-convener: Germaine Van der Sanden 

AS3.22/BG1.67/CL3.02/ERE1.6AS3.22/ BG1.67/ CL3.02/ ERE1.6

Science-based Greenhouse Gas Emission Estimates in Support of National and Sub-National Climate Change Mitigation (co-organized) 
Convener: Phil DeCola  | Co-conveners: Tomohiro Oda , Oksana Tarasova 

ITS4.6/CL3.09/ERE1.7/NH1.39ITS4.6/ CL3.09/ ERE1.7/ NH1.39

Demonstrating the value of and opportunities for climate change adaptation and mitigation (co-organized) 
Convener: Luke Jackson  | Co-conveners: Paul Hudson , Dann Mitchell , Fabian Stenzel 

ERE2 – Non-carbon based energy

ERE2.1/AS1.11ERE2.1/ AS1.11

Energy Meteorology (co-organized) 
Convener: Gregor Giebel  | Co-conveners: Philippe Blanc , Somnath Baidya Roy , Anna Maria Sempreviva 

ERE2.2ERE2.2

Spatiotemporal modelling of distributed renewable energy systems 
Convener: Luis Ramirez Camargo  | Co-conveners: Wolfgang Dorner , Johannes Schmidt 

ERE2.3/OS2.6ERE2.3/ OS2.6

Marine renewable energy; resource characterisation, interactions and impacts (co-organized) 
Convener: Michela De Dominicis  | Co-conveners: Matt Lewis , Rory O'Hara Murray 

ERE2.5ERE2.5

Biomass in future energy and resource systems: impact on land use, climate and environmental services 
Convener: Viktor Bruckman  | Co-conveners: Vanessa Parravicini , Florian Kraxner , Maliwan Haruthaithanasan 

ERE2.6/GMPV6.8/HS11.15ERE2.6/ GMPV6.8/ HS11.15

Conventional and unconventional geothermal resources: Advances in integrated approaches for exploration and monitoring (co-organized) 
Convener: Anne Pluymakers  | Co-conveners: Richard Bakker , Yves Géraud , Philippe Jousset 

ERE2.7ERE2.7

Numerical modeling in geothermics 
Convener: Damien Bonté  | Co-convener: Kristian Bär 

HS5.3.1/ERE2.8HS5.3.1/ ERE2.8

Advances in modeling and control of environmental systems: from drainage and irrigation to hybrid energy generation (co-organized) 
Convener: Ronald van Nooijen  | Co-conveners: Andreas Efstratiadis , Alla Kolechkina 

HS5.4.2/ERE2.9HS5.4.2/ ERE2.9

Hydropower and other renewable energy sources: Integration and Planning amid the Water-Energy Nexus (co-organized) 
Convener: Baptiste François  | Co-conveners: Benoit Hingray , E. Sauquet , Casey Brown , Emmanouil Anagnostou 

SSS5.9/ERE2.10SSS5.9/ ERE2.10

Waste management and soil: impacts, benefits and risks of biochar, wood ash and other amendments (co-organized) 
Convener: José María De la Rosa  | Co-conveners: Paloma Campos Díaz de Mayorga , Agustin Merino , César Plaza , Claudio Zaccone 

ERE3 – Carbon based energy

ERE3.1/NH5.10/OS2.7ERE3.1/ NH5.10/ OS2.7

Gas hydrates in marine sediments: a potential resource and its influences on slope stability (co-organized) 
Convener: Katja Heeschen  | Co-conveners: Matthias Haeckel , Judith M. Schicks 

ERE3.2ERE3.2

Petroleum exploration and production and their impact on the environment 
Convener: Said GACI  | Co-conveners: Mohammed FARFOUR , Olga Hachay 

ERE3.3ERE3.3

Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies 
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-convener: Leila Aliouane 

ERE4 – Mineral resources

ITS2.2/ERE4.4ITS2.2/ ERE4.4

The New Roadmap for Mineral Exploration: Challenges and Innovative approaches (co-organized) 
Convener: Ignacio Gonzalez-Alvarez  | Co-conveners: Mário Gonçalves , Ana P. Jesus , Janina Wiszniewska 

ERE5 – Geo-storage for a sustainable future

ERE5.1ERE5.1

Salt deposits as reservoir and storage space: research and development in subsurface and solution mining activities 
Convener: Bettina Strauch  | Co-conveners: Dieter Brückner , Veerle Vandeginste 

ERE5.2ERE5.2

Field studies on geological CO2 storage as a part of future energy systems 
Convener: Stefan Lüth  | Co-conveners: Sonja Martens , Johannes Miocic , Auli Niemi 

HS8.2.3/ERE5.3HS8.2.3/ ERE5.3

Thermal processes and energy storage in porous and fractured aquifers (co-organized) 
Convener: Martin Bloemendal  | Co-conveners: Peter Bayer , Olivier Bour , Kathrin Menberg 

ERE5.4ERE5.4

Merged Session: "Assessment of barrier integrity in geological repositories for nuclear waste disposal and contaminant isolation" and "Towards a safe nuclear waste repository – geoscientific, technological, social and regulatory challenges and approaches" 
Convener: Thomas Nagel  | Co-conveners: Jobst Maßmann , Klaus-Jürgen Röhlig , Darius Seyedi , Axel Liebscher , Claudia Schulz 

ITS5.4/GI2.7/AS4.43/BG1.39/ERE5.6/GMPV6.4/HS11.65/NH8.7/OS4.33/SSS8.7ITS5.4/ GI2.7/ AS4.43/ BG1.39/ ERE5.6/ GMPV6.4/ HS11.65/ NH8.7/ OS4.33/ SSS8.7

Geoscience problems related to massive release of radioactive materials by nuclear accidents and other human activities (co-organized) 
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-conveners: Nikolaos Evangeliou , Yasunori Igarashi , Liudmila Kolmykova , Daisuke Tsumune 

ERE6 – Thermal-hydro-mechanical and/or chemical processes related to geoenergy applications

ERE6.1ERE6.1

Integrated lab, field and modelling studies in subsurface utilization 
Convener: Holger Class  | Co-conveners: Sebastian Bauer , Jesús Carrera , Sabine den Hartog , Thomas Kempka , Andreas Busch , Florian Amann , Sarah Eileen Gasda 

ERE6.2/EMRP1.41ERE6.2/ EMRP1.41

Evaluation of coupled reservoir processes: from laboratory to field scale (co-organized) 
Convener: Guido Blöcher  | Co-conveners: Ludovic Bodet , Mauro Cacace , Damien Jougnot , Harald Milsch 

ERE6.4/EMRP1.71/TS2.5ERE6.4/ EMRP1.71/ TS2.5

Fracture, mechanics and flow in tight reservoirs (co-organized) 
Convener: Richard Bakker  | Co-conveners: Auke Barnhoorn , Jan Borgomano , Ismay Vénice Akker 

ERE6.5/EMRP1.82/SM6.5ERE6.5/ EMRP1.82/ SM6.5

Induced/triggered seismicity in geo-energy applications: monitoring, modeling, mitigation, and forecasting (co-organized) 
Convener: Antonio Pio Rinaldi  | Co-conveners: Luisa Valoroso , Victor Vilarrasa , Marie Violay 

ERE6.6/EMRP1.91/NH4.7/SM6.4ERE6.6/ EMRP1.91/ NH4.7/ SM6.4

Hydraulic testing, frac operations and induced seismicity in geoenergy projects (co-organized) 
Convener: Georg Dresen  | Co-conveners: Grzegorz Kwiatek , Joerg Renner 

SM6.1/ERE6.7/NH4.14SM6.1/ ERE6.7/ NH4.14

Induced and Triggered Seismic Activity: Observation, Theory and Hazard Analysis (co-organized) 
Convener: Philippe Jousset  | Co-convener: Roland Gritto 

ITS2.7/HS11.71/BG1.37/ERE6.8/GMPV3.6ITS2.7/ HS11.71/ BG1.37/ ERE6.8/ GMPV3.6

Geofluids as natural resources or sources of contamination: Research and Innovation (supported by RGFC-IAH and ENERAG) (co-sponsored by RGFC-IAH) (co-organized) 
Convener: Daniele Pedretti  | Co-conveners: Alex Russell , Ádám Tóth , Frank McDermott , Marie-Amélie Petre 

ERE7 – Geo-materials from natural resources

ERE7.1/GI4.9ERE7.1/ GI4.9

Geomaterials in construction: resources, properties, performance, environmental interactions, and decay (co-organized) 
Convener: Richard Prikryl  | Co-conveners: Magdalini Theodoridou , Ákos Török 

ERE7.2/EOS11.2ERE7.2/ EOS11.2

Heritage Stones: construction and restoration materials for sustainable development (co-organized) 
Convener: Dolores Pereira  | Co-conveners: Gurmeet Kaur , Maria Heloisa Frasca 

BG1.68/ERE7.3/NH2.4BG1.68/ ERE7.3/ NH2.4

Novel approaches on stone heritage conservation: Biomaterials, biotechnology and bioremediation (co-organized) 
Convener: Patricia Sanmartín  | Co-conveners: Ana Z. Miller , Domenico Pangallo , Guadalupe Pinar 

ITS3.9/GM6.1/ERE7.4/GMPV7.15/SSS13.29ITS3.9/ GM6.1/ ERE7.4/ GMPV7.15/ SSS13.29

Geodiversity and Geoheritage (co-sponsored by JpGU) (co-organized) 
Convener: Marco Giardino  | Co-conveners: Paola Coratza , Alicja Najwer , Karoly Nemeth , Benjamin van Wyk de Vries 

ERE8 – Further interdisciplinary sessions and short courses related to ERE

ITS4.5/AS4.33/ERE8.1ITS4.5/ AS4.33/ ERE8.1

The Nexus between Weather Modification and Limited-Area Geoengineering (co-organized) 
Convener: Hannele Korhonen  | Co-conveners: Volker Wulfmeyer , Lulin Xue 

HS5.4.3/ERE8.2HS5.4.3/ ERE8.2

Integrated Assessment of water – food – energy nexuses (co-organized) 
Convener: Edo Abraham  | Co-conveners: Saket Pande , Zarrar Khan 

ITS2.5/HS5.5.2/ERE8.3/GM8.6ITS2.5/ HS5.5.2/ ERE8.3/ GM8.6

The nexus between water resources management and energy, land, society and climate change (co-organized) 
Convener: Mário J Franca  | Co-conveners: Edward A. Byers , Andrey V. Mitusov , Gretchen Gettel , Germán Santos , Francesco Gardumi , Michelle van Vliet 

CL4.35.2/ERE8.6/HS11.30CL4.35.2/ ERE8.6/ HS11.30

Impacts of climate and climate change on water and energy system (co-organized) 
Convener: Chan Xiao  | Co-conveners: Alan Di Vittorio , Hongmei Xu , Weihua Yuan 

HS7.3/CL4.41/ERE8.7/NH1.21/NP9.5HS7.3/ CL4.41/ ERE8.7/ NH1.21/ NP9.5

Water, Climate, Food and Health (co-organized)PICO session 
Convener: George Christakos  | Co-conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Hwa-Lung Yu 

ITS5.6/GM6.2/BG1.46/CL2.28/ERE8.8/GI1.9/NH9.28/SSS13.27ITS5.6/ GM6.2/ BG1.46/ CL2.28/ ERE8.8/ GI1.9/ NH9.28/ SSS13.27

Anthropogenic activities and continental environment dynamics (co-organized) 
Convener: Armelle Decaulne  | Co-conveners: Anne-Julia Rollet , Olivier Planchon , Thorsteinn Saemundsson , Etienne Cossart 

SC1.35/ERE8.9/NH10.6/NP10.5SC1.35/ ERE8.9/ NH10.6/ NP10.5

Machine learning for geosciences : data exploration and modelling (co-organized) 
Convener: Mikhail Kanevski  | Co-conveners: Vasily Demyanov , Fabian Guignard 

PGM – Programme group meetings (by invitation only)

PGM7PGM7

Sub-programme groups meeting ERE 
Convener: Sonja Martens