Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 

CL – Climate: Past, Present, Future

DM3/CL ECS

Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL) (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room F2

ML14/CL

Hans Oeschger Medal Lecture by Denis-Didier Rousseau (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–11:30 / Room F2

ML21/CL

Milutin Milankovic Medal Lecture by Axel Timmermann (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 19:00–20:00 / Room F2

ML33/CL

CL Division Outstanding ECS Award Lecture by Francesco Muschitiello (co-organized)
Conveners: Thomas Blunier , Didier Roche 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 14:30–14:45 / Room 0.14

CL0.00 Media

Open Session on Climate: Past, Present and Future
Convener: Thomas Blunier  | Co-Conveners: Victor Brovkin , Natalie Kehrwald , Didier Roche 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
CL1 –  Past climates

CL1.01/AS4.9/CR1.12/HS7.9/OS1.13

Into the Anthropocene; Observing and interpreting the historical record of temperature and other climate indicators (co-organized)
Conveners: Gabriele Hegerl , Darren Ghent  | Co-Conveners: Stefan Bronnimann , Stephan Matthiesen , Janette Bessembinder , Nick Rayner , G.C. Hulley , Simon Hook 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.02

Historical Climatology
Convener: Stefan Grab  | Co-Conveners: Rudolf Brazdil , David Nash , Georgina Endfield 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.03 Media

Studying the climate of the last two millennia
Convener: Lucien von Gunten  | Co-Conveners: Jürg Luterbacher , Eduardo Zorita , Fidel González-Rouco , Anne Hormes , Helen McGregor 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSP4.7/CL1.08/NH2.9/SM1.4 Media

Integrating stratigraphy, sedimentology, paleontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Anthropocene (co-organized)
Convener: Verena E. Foerster  | Co-Conveners: Melissa S. Chapot , Guilhem Amin Douillet , Josephine Joordens , Annett Junginger , Frank Lehmkuhl , Helmut Weissert , Keith Wilkinson , Christian Zeeden 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Hall X2

GM7.3/CL1.09/SSS3.11 Media

Geoarchaeology: Human impact, adaptation and response to climatic and environmental change from the past to the present (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Julie Durcan , Wiebke Bebermeier , Robyn Inglis , Vanessa Heyvaert , Andy Howard , Lisa-Marie Shillito 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CL1.11/AS4.18/CR2.8

The state-of-the-art in ice coring sciences (co-organized)
Convener: Paul Vallelonga  | Co-Conveners: Barbara Stenni , James White , Bernhard Bereiter 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.12/BG9.16/SSP4.9

Tree ring proxies of climatic and environmental change (co-organized)
Convener: Kerstin Treydte  | Co-Conveners: Olga Churakova (Sidorova) , Jan Esper , Matthias Saurer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.13

The speleothem archive: understanding processes and interpreting Quaternary climate change
Convener: Marc Luetscher  | Co-Conveners: Michael Deininger , Tobias Kluge , Jens Fohlmeister 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.15

Quaternary climate archives and proxy uncertainty
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Mohammed Allan , Timothy Lane , Matthew Finkenbinder , Kathryn Adamson , Henning Åkesson , Nora Loose , Armand Hernández , Laia Comas-Bru , Michał Słowiński , Achim Brauer , Christine Hamilton 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GM6.4/CL1.16/SSS3.10

Palaeoenvironmental evolution, connectivity and geomorphological dynamics in dryland areas: New approaches, challenges, pros and cons (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Chris Oldknow , Markus Fuchs , Michael Dietze , Naomi Porat , Mark Bateman , Joel Roskin , Janet Hooke 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CL1.18/OS2.9

Annually resolved archives of marine climate change (co-organized)
Convener: Stella Alexandroff  | Co-Conveners: Paul Butler , David Reynolds , Stefania Milano , Sarah Holmes , Fabian Bonitz , Amy Featherstone , Ariadna Albet Purroy 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.19/AS4.17/OS1.19

Advances in integrating ice core, marine and terrestrial records and their timescales (INTIMATE and IntCal) (co-organized)
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Edouard Bard , Achim Brauer , Irka Hajdas , Tim Heaton , W.Z. Hoek , Alan Hogg , Raimund Muscheler , Christof Pearce , David Richards , Didier Roche 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.21/BG9.59/OS2.10/SSP2.8/SSS3.15

Past climate - isotopic and multi-proxy continental and shallow marine records (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu , Grzegorz Skrzypek , Christophe Lécuyer 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.25/AS4.26/HS2.4.5

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Markus Czymzik  | Co-Conveners: Gerrit Lohmann , Ruediger Glaser , Markus Stoffel , Stefanie Wirth , Bruno Wilhelm 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL1.28

Quaternary glacial-interglacial transitions: causes and effects
Convener: Willem van der Bilt  | Co-Conveners: Francesco Muschitiello , Graham Wilson , Brice Rea , Raymond Bradley , David Thornalley , Ulysses Ninnemann , Philip Hughes , Michael Frogley , Gina E. Moseley , Natalia Vazquez Riveiros , Susan Ivy-Ochs , Adriano Ribolini , Sven Lukas 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

OS1.2/AS1.20/CL1.29

The North Atlantic: natural variability and global change (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Paul G. Myers , Richard Greatbatch , Rym Msadek , Susan Lozier , Andreas Born 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D2
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL1.31

Paleoclimates and ice dynamics from the Cretaceous to the Holocene: learning about past and future climate changes from numerical experiments and model-data comparisons
Convener: Masa Kageyama  | Co-Conveners: André Paul , Julia Hargreaves , Michal Kucera , Peter Bijl , Carlota Escutia , Aisling Dolan 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GD6.2/CL1.32/CR5.6/EMRP4.29/SM10.6/TS9.7

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Joachim Jacobs , Douglas Wiens 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM10.1/CL1.33/CR4.8

The Legacy of Mountain Glaciations – Glacial landforms and their palaeoclimatic interpretation (co-organized)
Convener: Stefan Winkler  | Co-Conveners: Martin Brook , Lasafam Iturrizaga , Jürgen Reitner , Giovanni Monegato , Tim Davies 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
CL2 –  Present climate

CL2.01

Detecting and attributing climate change: trends, extreme events, and impacts
Convener: Pardeep Pall  | Co-Conveners: Aurélien Ribes , Seung-Ki Min , Alexis Hannart 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL2.02 Media

Urban climate and urban biometeorology
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Hendrik Wouters , Matei Georgescu 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL2.04

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse , Arturo Sanchez-Lorenzo 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL2.05 Media

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

HS2.2.2/AS4.15/CL2.07/CR3.6/NH1.16

Mountains and snow: Advances in large-scale land surface, hydrological and climate modelling (co-organized)PICO session
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Vincent Vionnet , Richard L.H. Essery , Michael Schirmer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

OS1.8/CL2.08

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL2.09/AS4.8/BG9.19

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: Kjell Bolmgren  | Co-Conveners: Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz , Iñaki Garcia de Cortazar-Atauri , This Rutishauser 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS9.17/CL2.10

Land Use and Climate Change Impact on Grasslands and Wetlands: a Pedological, Hydrological, Biological and Geomorphological Approach (co-organized)
Convener: Xingliang Xu  | Co-Conveners: Xiaoyong Cui , Huai Chen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.5/BG9.57/CL2.12

Plant-soil-microbial interactions under global change (co-organized)
Convener: Kelly Ramirez  | Co-Conveners: Evgenia Blagodatskaya , Yakov Kuzyakov , Xingliang Xu , Alain Brauman 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

AS4.16/BG9.2/CL2.14/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Zoltán Kern , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte , Francoise Vimeux , Polona Vreča , Martin Werner 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

HS7.2/AS1.9/CL2.15/NH1.14/NP10.1

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Roberto Deidda , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Jérôme Benveniste , Simone Fatichi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.9/CL2.17/CR6.9/NH1.9

Water infrastructure risks under climate variability and change: role of data analysis, operating approaches, hydro-meteorological and multi-sectoral forecasts (co-organized)
Convener: Xun Sun  | Co-Conveners: Michelle Ho , Stefano Galelli , Bruno Merz , Francesco Cioffi , Upmanu Lall , Paul Block , Daniela Anghileri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CR1.1/CL2.18 Media

State of the Cryosphere: Observations and Modelling (co-organized)
Convener: Julienne Stroeve  | Co-Conveners: Stephan Gruber , Michiel van den Broeke , Frank Pattyn 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.4/CL2.19 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

G5.2/AS4.44/CL2.20

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Conveners: Henrik Vedel , Norman Teferle 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room D1
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.3/CL2.21

Atmospheric composition, weather and climate in Sub-Saharan Africa (co-organized)
Convener: Céline Mari  | Co-Conveners: John Marsham , Peter Hill , Véronique Yoboué 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.5/AS4.22/CL2.22

Atmosphere – Cryosphere interaction, poster only. (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.7/CL2.23/HS11.28

Addressing the challenge of compound events, multi-risk modelling and cross-risk assessment methods (co-organized)
Convener: Jakob Zscheischler  | Co-Conveners: Marleen de Ruiter , Seth Westra , Xuebin Zhang , Bart van den Hurk , Olivia Romppanien-Martius , Philip Ward , Michael Leonard , Thomas Wahl , Gabriele Hegerl , Lisa Alexander , robert vautard , Sonia Seneviratne , James Daniell 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.4/BG9.34/CL2.24/HS11.32

Assessment of climate hazards’ impact on natural and cultural environment: Remote sensing and GIS applications (co-organized)
Convener: Dimitrios Alexakis  | Co-Conveners: Athos Agapiou , Branka Cuca , Luigi Barazzetti , Ioannis Tsanis , Diofantos G. Hadjimitsis 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.1/CL2.26

Natural hazard event analyses for risk reduction and adaptation (co-organized)
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari , James Daniell , Adriana Keating 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized)PICO session
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

NH9.7/AS4.33/CL2.28/HS11.34

Urban Resilience Studies –Risk Mapping (co-organized)
Convener: Damien Serre  | Co-Convener: Bruno Barroca 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D'Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

BG1.5/CL2.33/HS6.6 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Tim van Emmerik , Gabriele Hegerl , Sonia Seneviratne , Jana Sillmann , Dorothea Frank , Julia K. Green 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5a
CL3 –  Future climate

CL3.01 Media

Climate Predictions - from monthly, seasonal to decadal time scales
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Francisco J. Doblas-Reyes , Wolfgang Müller , Mark Liniger 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

HS4.6/CL3.02

From sub-seasonal forecasting to climate projections: predicting hydrologic extremes and servicing water managers (co-organized)
Convener: Louise Crochemore  | Co-Conveners: Henning Rust , Christopher White , Johannes Hunink , Tim aus der Beek , Bart van den Hurk , Christel Prudhomme 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL3.03/AS1.22/CR1.6/OS1.15

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth , Rym Msadek , Helge Goessling 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.04 Media

Impacts at 1.5°C warming and how we get there
Convener: Dann Mitchell  | Co-Conveners: Carl-Friedrich Schleussner , Thorsten Kiefer , Jan Fuglestvedt , Sabine Fuss , Corinne Le Quere , Emily Shuckburgh 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

CL3.07/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL3.08

From climate to impacts: Linking models and projecting impacts across sectors
Conveners: Jacob Schewe , Ole Rössler  | Co-Conveners: Andreas Fischer , Juan José Gómez-Navarro , Sven Kotlarski , Hannes Müller Schmied , Carl-Friedrich Schleussner , Michelle van Vliet , Renate Wilcke , Fang Zhao 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.18/CL3.09

The global monsoons in current, future and palaeoclimates and their role in extreme weather and climate events (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala , Alexis Licht 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS1.19/CL3.10

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.8/CL3.14/SSS9.38

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models (co-organized)
Convener: Teresa Gimeno  | Co-Conveners: Maarten Braakhekke , Karin Rebel , Jean-Cristophe Domec 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Foyer M
CL4 –  Past-Present-Future climates

CL4.01/AS3.4/GM11.2

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)PICO session
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Conveners: Peter Knippertz , Joanna Nield , Tobias Lauer 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 5a

CL4.03

Climate change and its impacts in the Baltic and North Sea regions: Observations and model projectionsPICO session
Convener: Marcus Reckermann  | Co-Conveners: Corinna Schrum , Markus Quante , Markus Meier 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 5a

CL4.04/OS1.16

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Conveners: Joel Pedro , Helle Astrid Kjær , Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Anne de Vernal , Ruth Mottram , Kerim Nisancioglu , Markus Jochum , Mari F. Jensen , Michal Kucera , Antoon Kuijpers , Paul G. Myers , Christof Pearce 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS9.13/BG9.45/CL4.06/CR4.7

Soils in cold-climate regions (co-organized)
Convener: Alevtina Evgrafova  | Co-Conveners: Sebastian Zubrzycki , Marc Oliva , João Canario , Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.08/HS11.5

Understanding past, present and future changes in the hydrological cycle (co-organized)
Convener: Robin Chadwick  | Co-Conveners: Peter Greve , Giuseppe Zappa , Ruth Geen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CR1.2/CL4.09

Ice-sheet and climate interactions (co-organized)
Convener: Heiko Goelzer  | Co-Conveners: Philippe Huybrechts , Andrey Ganopolski 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL4.10/CR1.13/OS1.12 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.11

Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate
Convener: Wim Thiery  | Co-Conveners: Ryan Teuling , Sonia Seneviratne , Philippe Ciais , Andrea Alessandri , Gianpaolo Balsamo , Diego G. Miralles 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

GM6.1/CL4.12/TS4.5

Geomorphic and tectonic response to climate variability at different temporal and spatial scales: insights from surface processes and continental archives (co-organized)
Convener: Pierre Valla  | Co-Conveners: Romain Delunel , Hendrik Vogel , Rasmus Thiede , Stephanie Olen 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.25/CL4.14

Past and future atmospheric temperature changes and their drivers (co-organized)
Convener: Amanda Maycock  | Co-Conveners: Andrea K. Steiner , William Randel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.15

The climate of the Mediterranean region: from basic science to impacts
Convener: Piero Lionello  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

OS1.9/AS1.17/BG9.60/CL4.16

The Indian Ocean’s past, present, and future – A session in Honour of Gary Meyers (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme Vialard , Rayleigh Hood , Susan Wijffels , Birgit Gaye , Gregory L. Cowie , Tim Rixen 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL4.17/AS1.16/OS1.22

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future (co-organized)
Convener: Joke Lübbecke  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Irene Polo , Elsa Mohino , Fred Kucharski , Teresa Losada 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.18

Understanding, representing and communicating earth system processes in weather and climate
Convener: Laxmi Sushama  | Co-Conveners: Jens H. Christensen , Patrick Samuelsson , Francis Zwiers , John Gyakum , Shawn Marshall , Ramon de Elia 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales (co-organized)
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4
CL5 –  Tools for climate studies

CL5.01

Climate Services - Underpinning SciencePICO session
Convener: Alessandro Dell'Aquila  | Co-Conveners: Carlo Buontempo , Daniela Domeisen , Marta Bruno Soares , Mathew Stiller-Reeve , Nube Gonzalez-Reviriego 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot A

GM2.1/CL5.02/SSS12.23

Advances in the use of cosmogenic nuclides and the quantification of landscape evolution (co-organized)
Convener: Vincent Regard  | Co-Conveners: Sebastien Carretier , Maarten Lupker 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CL5.03/GM2.3

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Irka Hajdas  | Co-Conveners: Andreas Lang , Susan Ivy-Ochs , Dr. Sebastien Nomade 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL5.04

Synoptic climatology – methods and applicationsPICO session
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 5a

CL5.05

Development of climate datasets: homogenization, trends, variability and extremes, including sub-daily timescales
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Enric Aguilar , Stephen Blenkinsop , Rob Roebeling , Hayley Fowler , Petr Stepanek , Elizabeth Lewis , Selma Guerreiro 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

NP4.1/AS4.13/CL5.06

Time Series Analysis, Prediction, Verification and Inter-Comparison of Geoscientific Observations and Model Data (co-organized)
Conveners: Reik Donner , Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Jakob Runge , Marlene Kretschmer , Alexander Feigin , Jürgen Kurths 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL5.08/AS1.3/OS4.10

Downscaling: methods and applications (co-organized)
Convener: Douglas Maraun  | Co-Conveners: Erika Coppola , Sabine Radanovics , Marlis Hofer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL5.10

Regional climate modeling, including CORDEX
Convener: Filippo Giorgi  | Co-Conveners: Raymond Arritt , Ivan Guettler 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL5.11/AS1.32

Convection-permitting atmospheric modelling (co-organized)
Convener: Marie Piazza  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Heimo Truhetz , Edmund Meredith , Andreas F. Prein , Lance F. Bosart 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS4.10/CL5.12/ESSI1.14/OS4.15

Recent developments in numerical atmospheric, oceanic and sea-ice models: towards global cloud and eddy resolving simulations on exascale supercomputers (co-organized)
Convener: Peter Düben  | Co-Conveners: Christopher Eldred , Florian Lemarie , Xavier Lapillonne , Valentine Anantharaj , Werner Bauer , Sergey Danilov , Laurent Debreu , Rieke Heinze , Mehmet Ilicak , Christiane Jablonowski , Christian Kühnlein , Thierry Penduff , Pier-Luigi Vidale 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL5.13

Towards CMIP6 internationally coordinated climate modeling experiments: the role and use of modeling and observation research infrastructuresPICO session
Convener: Sylvie Joussaume  | Co-Conveners: Abad Chabbi , Helen Glaves , Francesca Guglielmo , Werner Kutsch , Sanna Sorvari 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 3

G3.1/CL5.14/CR6.10/GD3.4/GM10.6/NH8.3/OS1.17

How much does glacial isostatic adjustment contribute to earth system modelling? (co-organized)
Convener: Wouter van der Wal  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Holger Steffen 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

OS5.2/CL5.15

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean (co-organized)
Convener: Francisco J. Ocampo-Torres  | Co-Conveners: Alexander Babanin , Miguel Onorato , Fangli Qiao 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI2.1/AS4.42/BG9.21/CL5.16/NH6.10/PS1.6/ST3.7

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.3/AS4.41/CL5.17/EMRP4.39/HS11.7/NH6.9/SM5.9

Environmental sensor networks (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GM1.1/EOS20/CL5.18/SSS13.1

Beyond the case study: Concepts in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Margret Fuchs , Jan Henrik Blöthe , Anouk Beniest , Stuart Lane 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NP3.3/CL5.19

Scaling, multifractals and Nonlinear dynamics in the atmosphere, ocean, climate and environment (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Anne de Vernal , Christian Franzke , Gerrit Lohmann , Isabel de Lima , Stefano Pierini , Qiuming Cheng , Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Dehai Luo , Eduardo de Mulder , Frits Agterberg , Yongxiang Huang 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS1.7/AS4.49/CL5.20/HS11.44/NH9.21

“Lighthouse” examples, illustrating soil relevance for the UN Sustainable Development Goals (SDG’s) (co-organized)PICO session
Convener: Johan Bouma  | Co-Convener: Anna Smetanova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

SSS9.7/CL5.21/GM7.8/HS11.55

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: João Pedro Nunes , Rossano Ciampalini , Elias Symeonakis , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.16/CL5.24/SSS9.40

Response of terrestrial ecosystems to climate change: Learning from experimental manipulations and natural gradients (co-organized)
Convener: Frank Hagedorn  | Co-Conveners: Werner Borken , Andreas Schindlbacher 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Hall A

IE3.6/GM1.8/AS4.50/BG9.65/CL5.26/HS11.23/SSS11.11

R’s deliberate role in Earth sciences (co-organized)PICO session
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Sebastian Kreutzer , Oliver Korup 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A
CL6 –  Short courses

SC7/CL6.01/NP9.1

Short course: Scales and Scaling in the Climate System (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Christian Franzke , Thomas Laepple 
Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room L2

SC20/AS5.1/CL6.02/NP9.5

Response, variability and transitions in geophysical systems (co-organized)
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Michael Ghil , Mickael D. Chekroun 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31

SC56/CL6.04/CR6.13 ECS

Communicating Climate Change - blogging as a group (co-organized)
Convener: Céline Heuzé  | Co-Convener: Sophie Berger 
Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC66/CL6.05/CR6.14 ECS

Polar Science Career Panel (EGU Cryosphere and APECS) (co-organized)
Convener: Emma C. Smith  | Co-Conveners: Clara Burgard , Liv Heinecke 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16

SC65/CL6.15

Introduction to isotope science in speleothem research (co-organized)
Convener: Carole Nehme  | Co-Convener: Michael Deininger 
Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.31
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Sam Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1