Search


Days


Programme Groups

SM – Seismology

SM1.0/G25/GD2.17/GM1.5/GMPV37/NH4.0/NH5.3/SSP1.9/TS8.4
Large Magnitude Earthquakes and Tsunami Activity in 2010: Views on The Haiti and Chile Events (co-organized)
Conveners: Mourad Bezzeghoud , Ramon Carbonell , Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 18:45–19:45  /
TS2.2/NH4.7/SM2.1
Mechanics, structure and evolution of fault zones (co-organized)
Convener: Renaud Toussaint  | Co-Conveners: Fabrizio Agosta , Giulio Di Toro , Bob Holdsworth , Francois Renard , Steven Smith 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SM5.2
Earthquakes and seismic wave propagation: forward and inverse modelling
Convener: Josep de la Puente  | Co-Convener: Heiner Igel 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SM5.5
Imaging the shallow subsurface with seismic and GPR methods
Convener: Lars Nielsen  | Co-Conveners: Klaus Holliger , Hansruedi Maurer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
GI1
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Ari-Matti Harri , Valery Korepanov 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
SM1.7/GD6.7/TS1.4
The deep Earth: Looking down into the Mantle and core. (co-organized)
Convener: Jaroslava Plomerova 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SM5.3
Depth imaging and tomographic inversion of active seismic data: methodological advances and applications
Convener: Valenti Sallares  | Co-Convener: Jean-Xavier Dessa 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SM2.4/NH4.8/TS8.9
Earthquake Source Rupture Models, Slip Distribution Studies, and Nucleation and Growth of Fault Systems (co-organized)
Convener: Georg Rümpker 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
SM5.4
Seismic tomography - state of the art: algorithms and results
Convener: Ivan Koulakov  | Co-Conveners: Andrea Morelli , Edi Kissling , Dapeng Zhao 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
TS8.2/SM7.2
Earthquake Geology (co-organized)
Convener: Riccardo Caputo  | Co-Conveners: Alexandros Chatzipetros , Claudia Trepmann , Michel Bestmann 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /