Search


Days


Programme Groups

SM – Seismology

SM4.2/NH4.9
Time-dependent earthquake processes and seismic hazard: physics and statistics (co-organized)
Co-Conveners: Massimo Cocco , Gert Zöller 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
SM5.6
Multi-Disciplinary Studies in Geophysics
Co-Convener: Max Moorkamp 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GD7.1/MPRG19/PS9.4/SM6.13
Constraints on Earth's core dynamics from observation, experiments and numerical modeling (co-organized)
Co-Conveners: Julien Aubert , Hagay Amit 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
SM1.1
Open Session on Seismology (including Beno Gutenberg Medal Lecture)
Convener: Ramon Carbonell  | Co-Convener: Hans Thybo 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–16:45  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
TS4.1/G22/GD2.4/GM5.2/SM1.4
Coupling topography, surface erosion and tectonics (co-organized)
Convener: Sierd Cloetingh 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
TS8.1/G16/GD2.11/GM1.2/GMPV46/HS13.1/MPRG18/NH4.5/SM7.1
One year after the Abruzzo 2009 earthquake (co-organized)
Convener: Fabrizio Storti  | Co-Conveners: Sergio Vinciguerra , Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
MPRG13/GMPV54/NH10.6
Rock Physics and Natural Hazards
Convener: Sergio Vinciguerra  | Co-Conveners: Philip Benson , Dan Faulkner , Georg Dresen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
ML25
Beno Gutenberg Medal Lecture by Jean Paul Montagner
Convener: Ramon Carbonell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 16:00–16:45  /
SM2.4/NH4.8/TS8.9
Earthquake Source Rupture Models, Slip Distribution Studies, and Nucleation and Growth of Fault Systems (co-organized)
Convener: Georg Rümpker 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
MPRG23/GMPV57/SM6.14/TS3.4
Elastic and Inelastic Properties under in situ High P-T Conditions (co-organized)
Co-Convener: Hans J. Mueller 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GI1
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Ari-Matti Harri , Valery Korepanov 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /