Search


Days


Programme Groups

SM – Seismology

SM2.2/GD2.15/HS13.9/NH4.13/TS2.6
Fault zone processes from (integrated) geophysical imaging (co-organized)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Conveners: Stella Pytharouli , James Kirkpatrick 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH4.2/SM4.4
Seismic hazard evaluation, precursory phenomena and reliability of prediction (co-organized)
Convener: Michael E. Contadakis  | Co-Convener: Pier Francesco Biagi 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD6.5/GMPV47/SM6.11
The mantle from surface to core: integrating seismology, mineral physics, geodynamics and petrology (co-organized)
Convener: Saskia Goes  | Co-Conveners: Joya Tetreault , Carolina Lithgow-Bertelloni , Juan Carlos Afonso , Hans-Peter Bunge , Andrew Frassetto 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
SM1.5/TS8.8
Active Seismic studies of the Crust (co-organized)
Convener: Pekka Heikkinen 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
TS6.8/GD5.6/NH4.14/SM3.6
Caribbean and South American subduction zones: subduction processes and resulting tectonics, seismogenesis and fore-arc evolution (co-organized)
Convener: Boris Marcaillou  | Co-Conveners: Paola Vannucchi , Ernst Flueh 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD6.6/GMPV53/MPRG20/PS9.2/SM6.12
The deep mantle, plumes, and chemical heterogeneity: structure, dynamics, and evolution (co-organized)
Convener: Stephane Labrosse  | Co-Conveners: Daniel Frost , Christine Thomas , Ulrich Hansen , John Tarduno , Paul Tackley 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
SM4.1/NH4.11
Earthquake and Tsunami Early Warnings (co-organized)
Co-Convener: Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH4.4/SM6.4
Deformation processes and accompanying mechanical and electromagnetic phenomena, for rocks and other materials, from the laboratory to the geophysical scale (co-organized)
Convener: Konstantinos Eftaxias  | Co-Convener: Qinghua Huang 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM3.1/GD3.5
The Mediterranean: A complex tectonic boundary (co-organized)
Convener: Luis Matias 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM3.2/GD2.9/TS1.7
The 100th anniversary of the discovery of the Mohorovicic Discontinuity: Its geophysical and petrological characteristics (co-organized)
Co-Conveners: David Snyder , David Eaton 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.2/G23/NH4.12/SM3.5/TS6.10
Subduction zone dynamics: seismogenic zone and forearc deformation (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Taras Gerya , John McCloskey , Frederik Tilmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH4.1/SM4.3
Earthquake Risk and Loss Estimates: New Directions (co-organized)
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM6.2/GD2.8/TS1.6
Multidisciplinary Constraints on the Lithospheric Structure, Evolution, and Mantle Processes (co-organized)
Convener: Irina Artemieva  | Co-Conveners: Valentin Mikhailov , Yuri Fialko 
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /