Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

SSS – Soil System Sciences

ML26

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Heike Knicker
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Convener: Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 19:00–20:00 / Room G1

DM20 ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room G2
SSS0 –  General Soil Science and Short Courses

SC13/SSS0.1 ECS

Short course: How to convene a session at the EGU 2017 (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Saskia Keesstra , Agata Novara , Axel Don , Antonio Jordán 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.85

SC14/SSS0.2 ECS

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Erik Cammeraat , Allan Graubard , Daniel Gimenez 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.32

SC15/SSS0.3

Short Course: Restoration of degraded lands: optimising methods for monitoring and assessment (co-organized)
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Paloma Hueso González , Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Artemi Cerdà 
Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.61

SC16/SSS0.4

Short course: Experiments in Geosciences (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Philip (Phil) Greenwood , Manuel Seeger , Thomas Iserloh 
Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.97

SC17/GM13.5/SSS0.5

Short course: Soil as a Record of the Past; Reading Soils from the Past (co-organized)
Convener: Ian Simpson  | Co-Convener: Sjoerd Kluiving 
Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.85

SC18/SSS0.6

Short-course: Soil mapping and process modelling at diverse scales (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: V.L. (Titia) Mulder , Miriam Muñoz-Rojas , João Pedro Nunes , Anna Smetanova , Eric C. Brevik 
Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.85

SC19/BG1.15/GI3.8/SSS0.7

Short course: Analytical techniques for revealing the nature and chemical properties of natural organic matter (co-organized)
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Agustin Merino , José María De la Rosa , José González-Pérez 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15 / Room -2.61

SC20/SSS0.8

Short-course: Fire in the earth system. Causes, impacts and management (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Artemi Cerdà , Agata Novara , Xavier Ubeda , Saskia Keesstra 
Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.85

SC22/SSS0.10

Short Course: Modelling soil water time series data using R program (co-organized)
Convener: Basem Aljoumani  | Co-Convener: Jose A Sanchez-Espigares 
Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.85

SC23/SSS0.11

Short Course: Secrets from the statistics panel: common statistical problems in soil science papers (co-organized)
Convener: R M Lark 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.32

SC24/SSS0.12

Short Course: Computational methods to optimize spatial sampling (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Convener: Alessandro Samuel-Rosa 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.32

SC25/SSS0.13

Short Course: Image Analysis for Soil CT data (co-organized)
Convener: Ruth E Falconer 
Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC26/SSS0.14

Short course on soil science in a changing world (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Johan Bouma 
Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SSS0.18

Restoration and Rehabilitation in agriculture and forest land. Strategies and Techniques for a sustainable managementPICO Session
Convener: Manuel Esteban Lucas-Borja  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Mary Nichols , Peter Robichaud 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 3

GM1.1/CL5.15/SSS0.20

Beyond the case study: Concepts in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Kevin Norton , Margret Fuchs , Jacky Croke 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
SSS1 –  History, Education and Society of Soil Science

SSS1.1

Get immersed in the Soil Sciences: bright ideas shared among avatars
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Sebastián Castillo , Leovigilda Ortiz , M Carmen del Campillo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–16:30 / Room 2.97
SSS2 –  Land Degradation and Soil Conservation

SSS2.1/GM8.9

Gully and rill erosion, and badlands: recent research progress (co-organized)
Convener: Javier Casalí  | Co-Conveners: Juan F. Martinez-Murillo , Rafael Giménez , Marta Della Seta , YIFAN DONG , Milica Kasanin Grubin 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.5/BG1.16/GM3.7/NH1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Tobias Heckmann , Ronald Pöppl , Anthony Parsons , Laura Turnbull , Damià Vericat , Jantiene Baartman , João Pedro Nunes , Charles Bielders , Tom Coulthard 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.8/BG4.15/NH1.14

Role of vegetation in soil conservation and hydrological hazards management (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Freddy Rey , Federico Preti , Frank Graf 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.10/GM6.8/HS11.29/NH3.19

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)PICO Session
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Federico Preti , Tony Brown 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 3

SSS2.12

Soil quality and soil conservation
Convener: Thomas Scholten  | Co-Conveners: Lillian Øygarden , Wim Cornelis , Mike Fullen 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.17/HS11.31

Soil and water conservation practices in the Mediterranean regions (co-organized)
Convener: Damien Raclot  | Co-Conveners: Agata Novara , João Pedro Nunes , Massimo Prosdocimi , Mohamed Annabi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM3.1/SSP3.22/SSS2.19

Erosion and sedimentation processes in the high mountains (co-organized)
Convener: Luca C Malatesta  | Co-Conveners: Taylor Schildgen , Pierre Valla , Kristen Cook , Christoff Andermann 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM3.2/SSS2.20

Hillslope and fluvial denudation, source-to-sink fluxes and sedimentary budgets under changing climate and other perturbations (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , Sara Savi , David Morche , Armelle Decaulne 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM6.1/BG7.5/HS11.13/SSS2.22

Human-Landscape interaction in the Anthropocene (co-organized)
Convener: Thomas Hoffmann  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Veerle Vanacker , Tony Brown , Paolo Tarolli , Hans von Suchodoletz , Rajiv Sinha 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

NH1.2/AS1.6/SSS2.25 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Y. Takahashi , Serge Soula 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.2/SSS2.26 Media

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi FUKUOKA , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.7/GM8.11/SSS2.27

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.14/GM8.12/SSS2.29

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH4.8/SM2.8/SSS2.30

Soil liquefaction; susceptibility, hazard and mitigation measures (co-organized)
Convener: Harun Sonmez  | Co-Convener: George Papathanassiou 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

HS9.2/GM9.8/SSS2.31

Measuring and modelling fine sediment sources, transit times and redistribution in river catchments (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Will Blake , Philip Owens , Olivier Evrard , Gema Guzmán 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS9.3/SSS2.32

Transfer of sediments and contaminants in catchments and rivers (co-organized)
Convener: Jose Andres Lopez-Tarazon  | Co-Conveners: Marcel van der Perk , Ellen Petticrew , Patrick Byrne , Ulrike Scherer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SSS3 –  Soils as a Record of the Past

SSS3.4/GM6.4

Soil evolution in Space and Time: From polar to tropical - from Paleogene to Anthropocene - towards sustainable management futures (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Daniela Sauer , Ian Simpson , David Leigh , Jan Van Mourik , Peter Houben , Oren Ackermann , Paul Hudson , Anna Bucala-Hrabia , Pawel Prokop 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS3.6/EOS7

Geoheritage and Geodiversity Matter: Themes, Links and Interactions (co-organized)
Conveners: Paola Coratza , Benjamin van Wyk de Vries , Zbigniew Zwoliński  | Co-Conveners: Marco Giardino , Hanneke van den Ancker , Emmanuel Reynard , Sjoerd Kluiving , Thomas Kisser , Alicja Najwer , Erika Vye , Stefanie Zecha 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.19/SSS3.7

Land use and land cover change over Holocene timescales (co-organized)
Convener: Jessie Woodbridge  | Co-Conveners: Simon Brewer , Ralph Fyfe 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room M1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

BG6.4/SSS3.8

Peatland palaeo-ecology through time (co-organized)
Convener: Angela Gallego-Sala  | Co-Conveners: Michelle Garneau , Minna Väliranta 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GM3.4/CL1.27/HS11.11/SSS3.9

Sediment archives and landscape evolution in dryland areas: New approaches, perspectives and challenges (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Litty Camille , Markus Fuchs , Mark Bateman , Michael Dietze , Joel Roskin , Zerathe Swann 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM6.2/SSS3.10

Geoarchaeology: Human adaptation to landscape changes, landscape resilience to human impact and integrating palaeoenvironmental and archaeological records (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Wiebke Bebermeier , Andy Howard , Tony Brown , Vanessa Heyvaert , Lisa-Marie Shillito , Julie Durcan , Robyn Inglis 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
SSS4 –  Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

SSS4.1

Current methods in soil microbial ecologyPICO Session
Convener: Stefano Mocali  | Co-Conveners: Lily Pereg , Evgenia Blagodatskaya , Hannes Schmidt 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

SSS4.7

SOC stocks under global change: climate, land use and management
Conveners: Beatriz Lozano-García , Evgenia Blagodatskaya  | Co-Conveners: Rosa Francaviglia , Miriam Muñoz-Rojas , Luis Parras-Alcántara 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.8/BG2.25 Media

The role of soil fauna in soil functioning (co-organized)
Convener: Jan Frouz 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.10

Biodiversity, biological activity and nutrient cycling in soil and rhizosphere
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Stefano Mocali 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

SSS4.14

Biological soil crusts: their history, diversity, and functional roles
Convener: Bettina Weber  | Co-Conveners: Ferran Garcia-Pichel , Burkhard Büdel , Claudia Colesie , Sonia Chamizo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
SSS5 –  Soil Chemistry

SSS5.3

Monitoring and modelling the influence of mineralogy, aggregation and redox conditions on soil functioning
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pierre Barré , M. Ángeles Muñoz , Raúl Zornoza , Annette Dathe , Esther Bloem , Michel Vorenhout 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS5.6/CL2.18

Mechanisms and models of soil organic matter stabilization, C and N sequestration and losses, including greenhouse gas emissions (co-organized)
Convener: Raúl Zornoza  | Co-Conveners: Roberta Farina , Magdalena Necpalova , César Plaza , Andy Robertson , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS5.10

New and traditional soil amendments: impacts, benefits, and risks
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Claudio Ciavatta , José María De la Rosa , Gabriel Gascó Guerrero , Jorge Paz-Ferreiro , César Plaza 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

BG1.7/SSS5.16

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle (co-organized)
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Ben Surridge , Federica Tamburini , Phil Haygarth , Tobias Goldhammer , Christian Maerz , Caroline P. Slomp , Daniel Blackburn , Friederike Lang , Klaus Kaiser , Jaane Krüger 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15 / Room M1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M
SSS6 –  Soil Organic Matter

SSS6.1/BG2.22

Biogeochemical processes in terrestrial ecosystems: New methodological perspectives to trace organic matter cycling and transformation in soils, sediments and the liquid phase (co-organized)PICO Session
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ingrid Kögel-Knabner , Cornelia Rumpel , Guido Wiesenberg , Luis Parras-Alcántara , Nicasio T Jiménez-Morillo , Marco A. Jiménez-González 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 4

SSS6.2

Natural and pyrogenic organic carbon and nitrogen in soils: Function, fate, analytical challenges and how this relates to the concept of humic substancesPICO Session
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Claudio Zaccone , José María De la Rosa , Nicasio T Jiménez-Morillo , María López-Martín , Marta Velasco Molina 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 4

SSS6.2a

Natural and pyrogenic organic carbon and nitrogen in soils: Function, fate, analytical challenges and how this relates to the concept of humic substances
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Claudio Zaccone , Ingrid Kögel-Knabner , José María De la Rosa , Nicasio T Jiménez-Morillo , Cornelia Rumpel 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.21

SSS6.7

Dissolved and particulate organic matter – linking terrestrial and aquatic ecosystems
Convener: Karsten Kalbitz  | Co-Conveners: Jeroen Meersmans , Lars Tranvik , Miriam Glendell , Joshua Dean , Marcus Schindewolf , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS6.12

Soil organic matter under human pressure - from process understanding to national inventories
Convener: Axel Don  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Bas van Wesemael , Christopher Poeplau , Isabel Miralles Mellado 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.1/SSS6.13

Roots and rhizosphere processes in soil carbon dynamics in forested ecosystems (co-organized)PICO Session
Conveners: Mizue Ohashi , Leena Finér  | Co-Conveners: Jukka Pumpanen , Tomonori Kume 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2

BG2.15/SSS6.14

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:15 / Room M1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N
SSS7 –  Soil Physics

SSS7.1/HS11.33

Imaging, measurements and modelling of physical and biological processes in soils (co-organized)
Convener: John Koestel  | Co-Conveners: Andrea Carminati , Thomas Keller , Steffen Schlüter , Mathieu Javaux 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.4/HS8.3.9

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Jay Jabro , Vincenzo Bagarello , Massimo Iovino , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.6/HS8.3.5

Crossing the great divides: Soil water relationships, repellency, and wettability across scales (co-organized)PICO Session
Convener: Sarah Beatty  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Emilia Urbanek , James E. Smith , Lorena M. Zavala , Antonio Jordán , Tammo Steenhuis 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

SSS7.7

Production and transport of gases in the soil: measurements and modellingPICO Session
Convener: Martin Maier  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Jukka Pumpanen 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 4

SSS7.9/HS8.3.8

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Yakov Pachepsky , Karl Vanderlinden , Harry Vereecken , Jay Jabro , Jaromir Dusek , Antonio Coppola 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

HS6.4/SSS7.10

Remote sensing of soil moisture (co-organized)
Convener: Alexander Loew  | Co-Conveners: Niko Verhoest , Yann Kerr , Wolfgang Wagner , Patricia de Rosnay 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.3.1/SSS7.11

Transfer processes in soil-plant-atmosphere systems (co-organized)
Convener: Martine van der Ploeg  | Co-Conveners: Gerrit H. de Rooij , Tammo Steenhuis , Nima Shokri , Dani Or , Jan Vanderborght 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.3.4/SSS7.14

Fluxes through the vadose zone: from irrigation efficiency to groundwater recharge and back to the soil (co-organized)
Convener: Stefano Barontini  | Co-Conveners: Jay Jabro , MJ Kirkby , Paul White , Amro Negm , Fatma Wassar , Hacene Mahmoudi 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SSS8 –  Soil Pollution and Reclamation

SSS8.1

Restoration and rehabilitation of degraded lands in arid, semi-arid and Mediterranean environments
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Paloma Hueso González , Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Artemi Cerdà 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:00–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS8.2

Reclamation and management of polluted soils: options and case studies
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Elena Korobova , Maria Manuela Abreu , Carmen Pérez-Sirvent , Claudio Bini , Hyo-Taek Chon , Núria Roca 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS8.3

Novel sorbent materials for environmental remediationPICO Session
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , Gerhard Soja 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

SSS8.4

Interdisciplinary approaches to improve phytoremediation and phytomining techniques and reduce soil pollutionPICO Session
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Balázs Székely , Manfred Sager , Pavol Midula , Thanh Dao , Iryna Klimkina 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 3

NH8.1/SSS8.7

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Jennifer A. Holden , Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett , Bruce D. Malamud 
Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall D
SSS9 –  Soil, Environment and Ecosystem Interactions

SSS9.1/BG1.19/GM5.5/NH3.18

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Arnaud Temme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM11.1/PS9.2/SSP3.17/SSS9.2 Media

Aeolian Processes and Landforms (both on Earth and other Planets) (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: John Gillies , Matthew Baddock , Clement Narteau , Sebastien Rodriguez , Antoine LUCAS , Lydie Staron , Sylvain Courrech du Pont , Greg Okin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–11:45 / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.5/AS4.40/BG4.3 Media

Fire in the Soil and Earth systems: new insights (co-organized)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís , Nicasio T Jiménez-Morillo , Johannes Kaiser , Melita Keywood , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.7/HS11.35

Soils as Sediment: integrating soil properties into erosion modeling (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Richard Cruse , Goswin Heckrath , David Dunkerley 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.10/GM6.7

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , João Pedro Nunes , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:30 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.12

Element biogeochemistry and ecological functions of paddy, peatland and wetland soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Karsten Kalbitz , Steven Sleutel , Andrey Zaytsev , Luca Bragazza , César Plaza , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.14/HS11.34/NH1.25

Soils, water, vegetation and landforms in urban and peri-urban areas: global change impacts and management issues (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Zahra Kalantari , Rory Walsh , Tammo Steenhuis , Artemi Cerdà , Helen K. French 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.15

Soils in Space and Time: Soils in Mountain, Boreal and Polar Environments
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández , Filip Hrbáček , Alexandre Nieuwendam 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:30 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.19/HS11.37

Post-fire environments: Impacts, Processes, Modelling and Management (co-organized)
Convener: Gary Sheridan  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Juan F. Martinez-Murillo , Christoph Langhans , Jorge Mataix-Solera , Francis Rengers , Artemi Cerdà , Stefan Doerr , Petter Nyman , Anna Brook , Xavier Ubeda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

AS2.2/SSS9.20

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Joseph Santanello , Insa Thiele-Eich , Clemens Simmer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS2.3/SSS9.21

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Convener: Thomas Foken 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS2.4/CR6.5/OS5.4/SSS9.22

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

BG1.4/SSS9.23

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems (co-organized)PICO Session
Convener: Sandra Spielvogel 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 4

BG4.2/SSS9.24

Peatlands under pressure (co-organized)
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Eeva-Stiina Tuittila , Mats Nilsson , Leif Klemedtsson , Juul Limpens 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–19:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Foyer M

GM10.4/CR4.7/HS11.18/NH3.20/SSS9.27

Sediment dynamics and meltwater processes in proglacial environments (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Varyl Thorndycraft , Jacob Bendle , Jan Henrik Blöthe , Tracy Brennand , Miriam Dühnforth , Tobias Heckmann , Philip Marren , David Morche , Ronald Pöppl , Fiona Tweed 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:15 / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

NH8.2/GM8.5/HS11.22/SSS9.28

Karst Geomorphology and Hazards in carbonate and evaporite terrains (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Natasa Ravbar , Jo De Waele , Jiri Bruthans 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

HS5.1/SSS9.30

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized)
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Marianne Bechmann , Brian Kronvang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.9/BG2.26/SSS9.31

Redistribution of water and solutes by vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface (co-organized)
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Pilar Llorens 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

IE1.4/NP3.7/GI3.12/SSS9.32

Multiscale modeling and analysis of environmental processes (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Antonello Bonfante , Anna Brook , D'Auria Luca 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
SSS10 –  Soils, Forestry and Agriculture

SSS10.1/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.2/CL3.11

Managing forest and rangeland soils: improving the resilience for sustainable production and global change mitigation (co-organized)
Convener: Agustin Merino  | Co-Conveners: Henri Rueff , Felipe García-Oliva , Irina Kurganova , Shanmugam Mani , Nikolaus J. Kuhn , Chinwe Ifejika Speranza 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.3/BG9.6

Biogeosciences and wine: Management-related and environmental processes that influence the vineyard ecosystem (co-organized)
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Emmanuelle Vaudour , Silvia Winter , Johann Zaller 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.4

Organic Farming and Soil managementPICO Session
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Ziad Al Chami , Carmen Moreno Valencia 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 4

HS5.9/SSS10.5 Media

Water footprint, virtual water and water use efficiency as analytical tools for water and food security (co-organized)
Convener: Stefania Tamea  | Co-Conveners: Jay Jabro , Saket Pande , Arjen Y. Hoekstra , Marta Antonelli 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

SSS10.7

Novel soil approaches to address modern agricultural issues: practice and education
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Lily Pereg , Artemi Cerdà , Douglas Landblom 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

NH1.5/SSS10.8

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall D
SSS11 –  Soils Statistics and Informatics

SSS11.1

Soil data and complexity: tools and models
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Behzad Ghanbarian , Hans-Jörg Vogel , Beate Zimmermann , Ruth E Falconer , Tomislav Hengl 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:15 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS11.4/ESSI4.6/HS11.39/NH9.13

Information in earth sciences: visualization techniques and communication of uncertainty (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Jon Blower , Niklas Röber , Alice Milne , Ewa Szynkaruk , Mohan Ramamurthy , Torsten Möller 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
SSS12 –  Material and Methods in Soil Science

SSS12.10

Soil mapping and process modelling for sustainability
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Anna Smetanova , Bradley Miller , David L. Lindbo , Miriam Muñoz-Rojas , Jetse Stoorvogel , John Triantafilis , László Pásztor 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.11/GM2.4

Learning from spatial data: representation, inference and modelling in earth and soil sciences (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Jean Golay , Igor Bogunović , Marco Cavalli 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.13

Recent advances in reflectance spectroscopy for soil mapping and monitoring: Current and future research and emerging science applications
Convener: Sabine Chabrillat  | Co-Conveners: Bas van Wesemael , Markus Steffens 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:10 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.14

Soil quality assessments: from simple methods to innovative analytical applicationsPICO Session
Convener: Maricke van Leeuwen  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Nicholas Holden , Tonu Tonutare 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 3

SSS12.16/HS11.40

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Wolfgang Fister , Saskia Keesstra 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.18/ESSI2.9/GM2.6/HS11.41/NH6.5 Media

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in the Geosciences (co-organized)PICO Session
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Saskia Keesstra 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

BG1.8/SSS12.19

The next generation of land ecosystem models: optimality principles in theory and practice (co-organized)PICO Session
Convener: Han Wang  | Co-Conveners: Changhui Peng , Oskar FRANKLIN 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 2

CL5.08/CR1.16/HS2.4.6/SSS12.21

Linkages between climate and impact models: uncertainty analytics to substantiate contextual demands (co-organized)PICO Session
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Andreas Fischer , Renate Wilcke , Annelie Holzkämper , Nadine Salzmann , Juan José Gómez-Navarro 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 3

GI1.1/EMRP4.17/SSS12.22

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:00 / Room -2.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GM2.2/GMPV8.8/HS11.10/NH6.7/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Andreas Kaiser , Damià Vericat , Mark Smith , Fabian Neugirg , Carlos Castillo , Mike James 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM13.1/SC10/SSS12.25 ECS

Digital Terrain Analysis of Anthropogenic Landscapes (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room L4/5

GM2.1/GI3.7/NH3.17/SSS12.26

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO Session
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 2

NH6.3/SSS12.27

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Fabio Remondino , Francesco Nex , Yuichi S. Hayakawa , Marc Adams 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

NH3.3/SSS12.28

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

HS9.1/GM9.7/SSS12.29

Measurement and monitoring techniques for evaluating sediment transport and dynamic processes in open-water environments (co-organized)
Convener: Axel Winterscheid  | Co-Conveners: Gabriele Harb , Stephan Dietrich , Stefan Haun , Nils Rüther , Mário J Franca 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.3/SSS12.30

Self-made sensors and unintended use of measurement equipment (poster-only session) (co-organized)
Convener: Rolf Hut  | Co-Conveners: John Selker , Flavia Tauro , Theresa Blume , Andy Wickert , Jan Bumberger , Cathelijne Stoof 
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A