Search


Days


Programme Groups

NH – Natural Hazards

NH4.8
Large slope instabilities: from dating, triggering, monitoring and evolution modelling to hazard assessment
Convener: G. Crosta  | Co-Conveners: Korup , M. Jaboyedoff 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH6.3
Extreme Sea Waves
Convener: E. Pelinovsky  | Co-Convener: C. Kharif 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH10.1/EG5
Public policy and commercial applications of natural catastrophe risk assessment (co-organized)
Convener: Foote  | Co-Conveners: Bresch , Smolka 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:15  /
 / Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
CL54/NP4.5
Climate time series analysis: Novel tools and their application
Convener: M. Mudelsee  | Co-Convener: M. H. Trauth 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP5.1
Predictability, model error dynamics, and high impact events
Convener: Z. Toth  | Co-Convener: S. Vannitsem 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
NP2.5
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks
Convener: R. Donner  | Co-Convener: J. Kurths 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP3.5/HS13.08
Scales and scaling in surface and subsurface hydrology
Convener: J. de Lima  | Co-Conveners: M. Marani , W. Krajewski 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.2
Atmospheric and climate complexity over wide ranges of scale
Convener: S. Lovejoy  | Co-Conveners: V. Lucarini , Royer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.4
Geophysical Extremes: Scaling representations and their applications
Convener: D. Koutsoyiannis  | Co-Conveners: A. A. Carsteanu , A. Langousis 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.8/HS13.09
Solid Earth geocomplexity: surface processes, morphology and natural resources over wide ranges of scale
Co-Convener: Q. Cheng 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–14:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
GM3.3/CL65/HS13.03/NH2.4
Flooding and climate during the last two millennia (co-organized)
Co-Conveners: N. Macdonald , R. Chiverrell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
HS2.5/NH2.7
Hydrological extremes: from droughts to floods (co-organized)
Convener: G. Laaha  | Co-Conveners: L. M. Tallaksen , A. CASTELLARIN , J. Szolgay 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
HS11.1/NH4.4
Rainfall triggered landslides and debris flows and their effect on erosion and sediment yield in river catchments (co-organized)
Co-Conveners: G. Crosta , P. Frattini 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.11
Time and intensity prediction in landslide hazard assessment
Convener: F. Catani  | Co-Conveners: J. L. Z√™zere , J.-P. Malet 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH5.3/SM6.3
Electric, magnetic and electro-magnetic phenomena related to earthquakes (co-organized)
Convener: P. F. Biagi  | Co-Conveners: M. Hayakawa , Molchanov 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
NH4.3
Landslides Triggered by Rainfall Events
Convener: K.-t. Chang  | Co-Convener: M. Borga 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GM6.2/NH4.5
Processes and rates of rock slope erosion: weathering, detachment, and transport (co-organized)
Co-Convener: S. Loew 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH5.1/SM4.5
Earthquake Risk and Loss Estimates: New Directions (including Sergey Soloviev and Plinius Medal Lectures) (co-organized)
Co-Convener: Wiemer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:05  /
 / Thu, 23 Apr, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
ML24
Plinius Medal Lecture by Helen Crowley
Convener: B. D. Malamud 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:45–16:30  /
NH1.7/AS4.4
Lightning and its Atmospheric Effects (co-organized)
Convener: H. D. Betz  | Co-Conveners: Y. Yair , S. Soula , T. Neubert , M. Fullekrug 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.10
Impacts of climate change and land-use change on landslides
Convener: J. Wasowski 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.16
Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener: L. Franzi  | Co-Convener: M. Arattano 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.17
Rockfalls - Analysis, Simulation and Protection
Convener: A. Volkwein  | Co-Conveners: L. Dorren , Berger 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH6.1
Tsunami: Science, Prevention and Mitigation Measures
Convener: S. Tinti  | Co-Convener: E. Pelinovsky 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
 / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
SSP16
Tsunamites and seismites: time-space constraints for prediction? (co-sponsored by IAS)
Convener: Mudry  | Co-Convener: Chellai 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /