Search


Days


Programme Groups

NH – Natural Hazards

NH3.1/GMPV22
Volcanic threats: hazard identification, assessment and risk mitigation (co-organized)
Co-Convener: M. Watson 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
NH5.2/SM4.6
Seismic hazard evaluation, precursory phenomena and reliability of prediction (co-organized)
Convener: M. E. Contadakis  | Co-Convener: P.F. Biagi 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
NH6.1
Tsunami: Science, Prevention and Mitigation Measures
Convener: S. Tinti  | Co-Convener: E. Pelinovsky 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
 / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
ST14/NH9.6
Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications (co-organized)
Convener: N. B. Crosby  | Co-Convener: M. Voiculescu 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /
NH10.2/EOS5
Natural Hazards Education and Communications to Students, Government Officials and to the Public (co-organized)
Convener: B. D. Malamud  | Co-Conveners: M.C. Llasat , C.J. van Westen 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
SM4.4/NP3.7
Time-dependent earthquake processes and seismic hazard: physics and statistics
Co-Conveners: M. Cocco , G. Zöller 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
HS2.5/NH2.7
Hydrological extremes: from droughts to floods (co-organized)
Convener: G. Laaha  | Co-Conveners: L. M. Tallaksen , A. Castellarin , J. Szolgay 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
NH4.17
Rockfalls - Analysis, Simulation and Protection
Convener: A. Volkwein  | Co-Convener: LKA Dorren 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
G15/NH11.4
Ground Movement: Measurements, Subsurface Causes, and Interpretation (co-organized)
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
NH4.16
Documentation and monitoring of landslides and debris flows for mathematical modelling and design of mitigation measures
Convener: L. Franzi  | Co-Convener: M. Arattano 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH6.4
Coastal geo-hazards and storm surges: characterization, prediction and climate change
Convener: C. Violante  | Co-Conveners: P. Lionello , F. J. Mendez 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
NH5.3/SM6.3
Electric, magnetic and electro-magnetic phenomena related to earthquakes (co-organized)
Convener: P.F. Biagi  | Co-Convener: M. Hayakawa 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
NH5.4/SM6.5
Deformation processes and accompanying mechanical and electromagnetic phenomena, for rocks and other materials, from the laboratory to the geophysical scale (co-organized)
Convener: K. Eftaxias 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
NH10.14
Lessons Learning and Best Practices for Disaster Risk Mitigation
Convener: S. Scheer  | Co-Convener: Prof. Ranguelov 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 17:30–19:00  /