Search


Days


Programme Groups

TS – Tectonics & Structural Geology

TS1.2
Geometry, kinematics, and deformation mechanisms in foreland thrust belts
Convener: S. Tavani  | Co-Convener: Blanc 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
GD3/SSP22/TS10.1
Basin Dynamics (co-organized)
Convener: M. Scheck-Wenderoth 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
CL30
Interactions between tectonics, climate and biosphere
Convener: M. H. Trauth  | Co-Convener: M. Strecker 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
TS3.1
Geodynamics of the Alps - from deep-seated to surface processes
Convener: Rosenberg  | Co-Convener: Bousquet 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
TS6.6/G27/GD21/SM3.1
The Alpine-Himalayan orogeny: from the Mediterranean to SE Asia (including Stephan Mueller Medal Lecture) (co-organized)
Convener: C. Faccenna  | Co-Conveners: R. Govers , A. Robertson , ten Veen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
 / Wed, 22 Apr, 08:30–11:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
GM9.3
Seafloor expression of tectonic and geomorphic processes
Convener: S. Krastel  | Co-Conveners: Jacobs , Vachtman 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 10:30–12:00  /
 / Mon, 20 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
NH5.1/SM4.5
Earthquake Risk and Loss Estimates: New Directions (including Sergey Soloviev and Plinius Medal Lectures)
Co-Convener: Wiemer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 13:30–17:05  /
 / Thu, 23 Apr, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /
TS8.1
Dynamics of microscale processes: nature, experiments and numerical simulations
Convener: Piazolo  | Co-Conveners: Bons , M. Jessell 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
TS9.2
Plate tectonics in the Indian Ocean: a tribute to Roland Schlich
Convener: J. Dyment  | Co-Conveners: Weis , M. Schaming 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 20 Apr, 17:30–20:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
TS0
Open session: Tectonics and Structural Geology
Convener: C. R. Ranero  | Co-Convener: F. Storti 
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 15:30–17:00  /
SM6.2/GD19/TS3.3
Multidisciplinary Studies of the Continental Lithosphere (co-organized)
Convener: I. Artemieva  | Co-Convener: A. G. Jones 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 20 Apr, 17:30–19:00  /