Search


Days


Programme Groups

NH – Natural Hazards

NH2.1/GMPV11
Hazardous volcanic flows associated with eruptions and landslides (co-organized)
Co-Conveners: Antonio Costa , Helene Massol , Micol Todesco , Marcel Hürlimann , Alexander Belousov , Oleg Melnik 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH4.2/SM4.4
Seismic hazard evaluation, precursory phenomena and reliability of prediction (co-organized)
Convener: Michael E. Contadakis  | Co-Convener: Pier Francesco Biagi 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
TS8.5/G19/GD2.10/GMPV43/NH4.6/SM6.6
Crustal faulting and deformation processes observed by interferometric synthetic aperture radar (InSAR) (co-organized)
Co-Conveners: Thomas R. Walter , Riccardo Lanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM2.2/GD2.15/HS13.9/NH4.13/TS2.6
Fault zone processes from (integrated) geophysical imaging (co-organized)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Conveners: Stella Pytharouli , James Kirkpatrick 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH5.2
Extreme Sea Waves
Convener: Efim Pelinovsky  | Co-Convener: Christian Kharif 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
 / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
NH5.1
Tsunamis of different origins: new developments in modeling hazard, vulnerability and risk (including Plinius Medal Lecture)
Convener: Stefano Tinti  | Co-Conveners: Ira Didenkulova , Marta Marcos 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
 / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
 / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
NH9.1/EG3
Developing Future Approaches to Climate and Geo-hazard Risk Assessment: Relating Disaster Risk Reduction and Risk Transfer (co-organized)
Convener: Matthew Foote  | Co-Convener: Anselm Smolka 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH9.4
Natural Hazards and Technological Disasters
Convener: Elena Petrova  | Co-Convener: Ana Maria Cruz Naranjo 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SSS20
Postfire hydrology and erosion processes: linking impacts across spatial and temporal scales
Convener: Gary Sheridan  | Co-Conveners: Susan Cannon , Patrick Lane 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GM8.5/NH3.14
Rockfall I&II: Detachment, trajectory modelling, deposition and mitigation strategies (co-organized)
Co-Conveners: Nick Rosser , Luuk Dorren , Frédéric Berger , Axel Volkwein 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
TS6.8/GD5.6/NH4.14/SM3.6
Caribbean and South American subduction zones: subduction processes and resulting tectonics, seismogenesis and fore-arc evolution (co-organized)
Convener: Boris Marcaillou  | Co-Conveners: Paola Vannucchi , Ernst Flueh 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH6.3
Snow cover and avalanches
Co-Conveners: Jürg Schweizer , Alec van Herwijnen , David Mc Clung 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
ST5/NH8.5
Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Applications (co-organized)
Convener: Norma B. Crosby  | Co-Convener: Mirela Voiculescu 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH9.14
Environmental hazards and Ancient Societies: Lessons from the Past?
Convener: Manuel Sintubin  | Co-Conveners: Klaus-G. Hinzen , Alessandro Maria Michetti , Miguel Angel Rodriguez Pascua 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH4.4/SM6.4
Deformation processes and accompanying mechanical and electromagnetic phenomena, for rocks and other materials, from the laboratory to the geophysical scale (co-organized)
Convener: Konstantinos Eftaxias  | Co-Convener: Qinghua Huang 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM4.1/NH4.11
Earthquake and Tsunami Early Warnings (co-organized)
Co-Convener: Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GM8.4
Hillslope processes in space and time
Convener: Birgit Terhorst 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
NH4.1/SM4.3
Earthquake Risk and Loss Estimates: New Directions (co-organized)
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GD5.2/G23/NH4.12/SM3.5/TS6.10
Subduction zone dynamics: seismogenic zone and forearc deformation (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Taras Gerya , John McCloskey , Frederik Tilmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CR8.2/NH6.1
Glacial Lake Outburst Floods: Current issues - future concerns (co-organized)
Convener: John Reynolds  | Co-Conveners: Christian Huggel , Duncan J. Quincey 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /