Search


Days


Programme Groups

NH – Natural Hazards

HS11.1/AS4.4/NH1.13
Flash floods: Observations, modelling, forecasting and impacts (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Rolf Weingartner , Giuseppe Tito Aronica , Günter Blöschl 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
NH3.9
Landslide risk assessment methods and strategies
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Andreas Günther , Fausto Guzzetti 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
NH4.3/SM6.3
Seismo electro-magnetic phenomena and earthquakes precursors (co-organized)
Convener: Pier Francesco Biagi  | Co-Conveners: Masashi Hayakawa , Oleg Molchanov 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
NH5.1
Tsunamis of different origins: new developments in modeling hazard, vulnerability and risk (including Plinius Medal Lecture)
Convener: Stefano Tinti  | Co-Conveners: Ira Didenkulova , Marta Marcos 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
 / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
 / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
ST3.5
Ionospheric threats to GNSS based systems in view of the next solar maximum
Convener: Giorgiana De Franceschi  | Co-Conveners: Alain Bourdillon , Jan Laštovička 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
NH3.6
Mechanisms of landslides under seismic and rainstorm conditions
Convener: Hiroshi Fukuoka  | Co-Conveners: Irasema Alcántara-Ayala , Ogbonnaya Igwe 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
NH3.8
Large slope instabilities: from dating, triggering, monitoring and evolution modelling to hazard assessment
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Oliver Korup 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
NH6.3
Snow cover and avalanches
Co-Conveners: Jürg Schweizer , Alec van Herwijnen , David Mc Clung 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
ERE2.2/NH8.4
CO2 migration from analogue and technical reservoirs with latest updates from CO2 storage pilots (co-organized)
Convener: Michael Kühn  | Co-Conveners: Claus Otto , Bert van der Meer 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
NH9.3/EOS6
Natural Hazards Education and Communications to Students, Government Officials, and the Public (co-organized)
Convener: Bruce D. Malamud  | Co-Conveners: Yoav Yair , Oded Katz , Giorgio Boni , Maria-Carmen Llasat 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
NH9.11/CL4.12
Mountain Risks and integrated multi-risk analysis: predictions, management and governance - in context of climate and societal change (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Stefan Schneiderbauer , Jean-Philippe Malet 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
ML19
Plinius Medal Lecture by Ira Didenkulova
Convener: Bruce D. Malamud 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 10:45–11:30  /
GD5.2/G23/NH4.12/SM3.5/TS6.10
Subduction zone dynamics: seismogenic zone and forearc deformation (co-organized)
Convener: Nina Kukowski  | Co-Conveners: Hans-Peter Bunge , Taras Gerya , John McCloskey , Frederik Tilmann 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NH8.1/BG1.4/SSS42
Heavy-metal contamination of water, air, soil, and foodcrops (co-organized)
Convener: Jennifer A. Holden  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Loretta Li , Konstantinos Kostarelos 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
NH9.9
Reconstructing terrestrial and coastal hazards from geological archives: mechanisms, processes, and predictability
Conveners: Crescenzo Violante , Achim Brauer 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
NH9.13
Natural Hazard Resilient Cities
Convener: damien serre  | Co-Convener: Bruno Barroca 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–16:45  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
NH10.3
Georisks connected with large dam projects
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
GM8.1
Geomorphic Processes in coupled hillslope-channel systems
Convener: Thomas Hoffmann  | Co-Conveners: Michael Maerker , Oliver Korup , Johannes B. Ries 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
GM8.5/NH3.14
Rockfall I&II: Detachment, trajectory modelling, deposition and mitigation strategies (co-organized)
Co-Conveners: Nick Rosser , Luuk Dorren , Frédéric Berger , Axel Volkwein 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
CR8.2/NH6.1
Glacial Lake Outburst Floods: Current issues - future concerns (co-organized)
Convener: John Reynolds  | Co-Conveners: Christian Huggel , Duncan J. Quincey 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
GM8.4
Hillslope processes in space and time
Convener: Birgit Terhorst 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /
GM8.3
The geomorphic significance of mass wasting processes
Convener: Francesco Brardinoni  | Co-Convener: Brian McArdell 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /