Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: SSS

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Nunzio Romano, Manuel Seeger, Axel Don, Stefano Mocali, Claudio Zaccone, Guy Levy, Antonio Coppola, Sylvie Quideau, Saskia Keesstra, Vanessa Wong, Sjoerd Kluiving, Andreas Baumgarten

ML26

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Heike Knicker
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Convener: Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 19:00–20:00

DM20 ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15

SSS0 – General Soil Science and Short Courses

Programme Group Scientific Officer: Artemi Cerdà

SC13/SSS0.1 ECS

Short course: How to convene a session at the EGU 2017 (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Saskia Keesstra , Agata Novara , Axel Don , Antonio Jordán 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

SC14/SSS0.2 ECS

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Erik Cammeraat , Allan Graubard , Daniel Gimenez 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SC15/SSS0.3

Short Course: Restoration of degraded lands: optimising methods for monitoring and assessment (co-organized)
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Paloma Hueso González , Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Artemi Cerdà 
Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SC16/SSS0.4

Short course: Experiments in Geosciences (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Phil Greenwood , Manuel Seeger , Thomas Iserloh 
Mon, 18 Apr, 10:30–12:00

SC17/GM13.5/SSS0.5

Short course: Soil as a Record of the Past; Reading Soils from the Past (co-organized)
Co-Convener: Sjoerd Kluiving 
Thu, 21 Apr, 08:30–10:00

SC18/SSS0.6

Short-course: Soil mapping and process modelling at diverse scales (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: V.L. (Titia) Mulder , Miriam Muñoz-Rojas , Joao Pedro Nunes , Anna Smetanova , Eric C. Brevik 
Wed, 20 Apr, 15:30–17:00

SC19/BG1.15/GI3.8/SSS0.7

Short course: Analytical techniques for revealing the nature and chemical properties of natural organic matter (co-organized)
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Agustin Merino , José María De la Rosa , José González-Pérez 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15

SC20/SSS0.8

Short-course: Fire in the earth system. Causes, impacts and management (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Artemi Cerdà , Agata Novara , Xavier Ubeda , Saskia Keesstra 
Mon, 18 Apr, 15:30–17:00

SC22/SSS0.10

Short Course: Modelling soil water time series data using R program (co-organized)
Convener: Basem Aljoumani  | Co-Convener: Jose A Sanchez-Espigares 
Tue, 19 Apr, 08:30–12:00

SC23/SSS0.11

Short Course: Secrets from the statistics panel: common statistical problems in soil science papers (co-organized)
Convener: R M Lark 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SC24/SSS0.12

Short Course: Computational methods to optimize spatial sampling (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Convener: Alessandro Samuel-Rosa 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SC25/SSS0.13

Short Course: Image Analysis for Soil CT data (co-organized)
Convener: Ruth E Falconer 
Mon, 18 Apr, 13:30–15:00

SC26/SSS0.14

Short course on soil science in a changing world (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Johan Bouma 
Thu, 21 Apr, 13:30–15:00

SSS0.18

Restoration and Rehabilitation in agriculture and forest land. Strategies and Techniques for a sustainable management | PICO
Convener: Manuel Esteban Lucas-Borja  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Mary Nichols , Peter Robichaud 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00

GM1.1/CL5.15/SSS0.20

Beyond the case study: Concepts in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Kevin Norton , Margret Fuchs , Jacky Croke 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS1 – History, Education and Society of Soil Science

Programme Group Scientific Officer: Andreas Baumgarten

SSS1.1

Get immersed in the Soil Sciences: bright ideas shared among avatars
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Leovigilda Ortiz , M Carmen del Campillo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–16:30

SSS2 – Land Degradation and Soil Conservation

Programme Group Scientific Officer: Manuel Seeger

SSS2.1/GM8.9

Gully and rill erosion, and badlands: recent research progress (co-organized)
Convener: Javier Casalí  | Co-Conveners: Juan F. Martinez-Murillo , Rafael Giménez , Marta Della Seta , Yifan Dong , Milica Kasanin-Grubin 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS2.5/BG1.16/GM3.7/NH1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Tobias Heckmann , Ronald Pöppl , Anthony Parsons , Laura Turnbull-Lloyd , Damià Vericat , Jantiene Baartman , Joao Pedro Nunes , Charles Bielders , Tom Coulthard 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS2.8/BG4.15/NH1.14

Role of vegetation in soil conservation and hydrological hazards management (co-organized)
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Freddy Rey , Federico Preti , Frank Graf 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS2.10/GM6.8/HS11.29/NH3.19

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized) | PICO
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Federico Preti , Tony Brown 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00

SSS2.12

Soil quality and soil conservation
Convener: Prof. Dr. Thomas Scholten  | Co-Conveners: Lillian Øygarden , Wim Cornelis , Mike Fullen 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS2.17/HS11.31

Soil and water conservation practices in the Mediterranean regions (co-organized)
Convener: Damien Raclot  | Co-Conveners: Agata Novara , Joao Pedro Nunes , Massimo Prosdocimi , Mohamed Annabi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

GM3.1/SSP3.22/SSS2.19

Erosion and sedimentation processes in the high mountains (co-organized)
Convener: Luca C Malatesta  | Co-Conveners: Taylor Schildgen , Pierre Valla , Kristen Cook , Christoff Andermann 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

GM3.2/SSS2.20

Hillslope and fluvial denudation, source-to-sink fluxes and sedimentary budgets under changing climate and other perturbations (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , Sara Savi , David Morche , Armelle Decaulne 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM6.1/BG7.5/HS11.13/SSS2.22

Human-Landscape interaction in the Anthropocene (co-organized)
Convener: Thomas Hoffmann  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Veerle Vanacker , Tony Brown , Paolo Tarolli , Hans von Suchodoletz , Rajiv Sinha 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

NH1.2/AS1.6/SSS2.25 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Yukihiro Takahashi , Serge Soula 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH3.2/SSS2.26 Media

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

NH3.7/GM8.11/SSS2.27

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NH3.14/GM8.12/SSS2.29

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

NH4.8/SM2.8/SSS2.30

Soil liquefaction; susceptibility, hazard and mitigation measures (co-organized)
Convener: Harun Sonmez  | Co-Convener: George Papathanassiou 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

HS9.2/GM9.8/SSS2.31

Measuring and modelling fine sediment sources, transit times and redistribution in river catchments (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Will Blake , Philip Owens , Olivier Evrard , Gema Guzmán 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

HS9.3/SSS2.32

Transfer of sediments and contaminants in catchments and rivers (co-organized)
Convener: Jose Andres Lopez-Tarazon  | Co-Conveners: Marcel van der Perk , Ellen Petticrew , Patrick Byrne , Ulrike Scherer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS3 – Soils as a Record of the Past

Programme Group Scientific Officer: Sjoerd Kluiving

SSS3.4/GM6.4

Soil evolution in Space and Time: From polar to tropical - from Paleogene to Anthropocene - towards sustainable management futures (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Daniela Sauer , Ian Simpson , David Leigh , Peter Houben , Oren Ackermann , Paul Hudson , Anna Bucala-Hrabia , Pawel Prokop 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS3.6/EOS7

Geoheritage and Geodiversity Matter: Themes, Links and Interactions (co-organized)
Conveners: Paola Coratza , Benjamin van Wyk de Vries , Zbigniew Zwoliński  | Co-Conveners: Marco Giardino , Hanneke van den Ancker , Emmanuel Reynard , Sjoerd Kluiving , Thomas Kisser , Alicja Najwer , Erika Vye , Stefanie Zecha 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

BG2.19/SSS3.7

Land use and land cover change over Holocene timescales (co-organized)
Convener: Jessie Woodbridge  | Co-Conveners: Simon Brewer , Ralph Fyfe 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

BG6.4/SSS3.8

Peatland palaeo-ecology through time (co-organized)
Convener: Angela Gallego-Sala  | Co-Conveners: Michelle Garneau , Minna Väliranta 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM3.4/CL1.27/HS11.11/SSS3.9

Sediment archives and landscape evolution in dryland areas: New approaches, perspectives and challenges (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Camille Litty , Markus Fuchs , Mark Bateman , Michael Dietze , Joel Roskin 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM6.2/SSS3.10

Geoarchaeology: Human adaptation to landscape changes, landscape resilience to human impact and integrating palaeoenvironmental and archaeological records (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Wiebke Bebermeier , Andy Howard , Julie Durcan , Robyn Inglis 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS4 – Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

SSS4.1

Current methods in soil microbial ecology | PICO
Convener: Stefano Mocali  | Co-Conveners: Lily Pereg (deceased), Evgenia Blagodatskaya , Hannes Schmidt 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00

SSS4.7

SOC stocks under global change: climate, land use and management
Conveners: Beatriz Lozano-García , Evgenia Blagodatskaya  | Co-Conveners: Rosa Francaviglia , Miriam Muñoz-Rojas , Luis Parras-Alcántara 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS4.8/BG2.25 Media

The role of soil fauna in soil functioning (co-organized)
Convener: Jan Frouz 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS4.10

Biodiversity, biological activity and nutrient cycling in soil and rhizosphere
Convener: Lily Pereg (deceased) | Co-Conveners: Fuensanta García-Orenes , Stefano Mocali 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00

SSS4.14

Biological soil crusts: their history, diversity, and functional roles
Convener: Bettina Weber  | Co-Conveners: Ferran Garcia-Pichel , Burkhard Büdel , Sonia Chamizo 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS5 – Soil Chemistry

Programme Group Scientific Officer: Sylvie Quideau

SSS5.3

Monitoring and modelling the influence of mineralogy, aggregation and redox conditions on soil functioning
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pierre Barré , M. Ángeles Muñoz , Raúl Zornoza , Annette Dathe , Esther Bloem , Michel Vorenhout 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS5.6/CL2.18

Mechanisms and models of soil organic matter stabilization, C and N sequestration and losses, including greenhouse gas emissions (co-organized)
Convener: Raúl Zornoza  | Co-Conveners: Roberta Farina , Magdalena Necpalova , César Plaza , Andy Robertson , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS5.10

New and traditional soil amendments: impacts, benefits, and risks
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Claudio Ciavatta , José María De la Rosa , Gabriel Gascó Guerrero , Jorge Paz-Ferreiro , César Plaza 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

BG1.7/SSS5.16

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle (co-organized)
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Ben Surridge , Federica Tamburini , Phil Haygarth , Tobias Goldhammer , Caroline P. Slomp , Daniel Blackburn , Friederike Lang , Klaus Kaiser , Jaane Krüger 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 15:30–17:00

SSS6 – Soil Organic Matter

Programme Group Scientific Officer: Axel Don

SSS6.1/BG2.22

Biogeochemical processes in terrestrial ecosystems: New methodological perspectives to trace organic matter cycling and transformation in soils, sediments and the liquid phase (co-organized) | PICO
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Ingrid Kögel-Knabner , Cornelia Rumpel , Guido Wiesenberg , Luis Parras-Alcántara , Nicasio T Jiménez-Morillo , Marco A. Jiménez-González 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00

SSS6.2

Natural and pyrogenic organic carbon and nitrogen in soils: Function, fate, analytical challenges and how this relates to the concept of humic substances | PICO
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Claudio Zaccone , José María De la Rosa , Nicasio T Jiménez-Morillo , María López-Martín , Marta Velasco Molina 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00

SSS6.2a

Natural and pyrogenic organic carbon and nitrogen in soils: Function, fate, analytical challenges and how this relates to the concept of humic substances
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Claudio Zaccone , Ingrid Kögel-Knabner , José María De la Rosa , Nicasio T Jiménez-Morillo , Cornelia Rumpel 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00

SSS6.7

Dissolved and particulate organic matter – linking terrestrial and aquatic ecosystems
Convener: Karsten Kalbitz  | Co-Conveners: Jeroen Meersmans , Lars Tranvik , Miriam Glendell , Joshua Dean , Marcus Schindewolf , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS6.12

Soil organic matter under human pressure - from process understanding to national inventories
Convener: Axel Don  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Bas van Wesemael , Christopher Poeplau , Isabel Miralles Mellado 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

BG2.1/SSS6.13

Roots and rhizosphere processes in soil carbon dynamics in forested ecosystems (co-organized) | PICO
Conveners: Mizue Ohashi , Leena Finér  | Co-Conveners: Jukka Pumpanen , Tomonori Kume 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00

BG2.15/SSS6.14

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS7 – Soil Physics

Programme Group Scientific Officer: Antonio Coppola

SSS7.1/HS11.33

Imaging, measurements and modelling of physical and biological processes in soils (co-organized)
Convener: John Koestel  | Co-Conveners: Andrea Carminati , Thomas Keller , Steffen Schlüter , Mathieu Javaux 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS7.4/HS8.3.9

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Jay Jabro , Vincenzo Bagarello , Massimo Iovino , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS7.6/HS8.3.5

Crossing the great divides: Soil water relationships, repellency, and wettability across scales (co-organized) | PICO
Convener: Sarah Beatty  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Emilia Urbanek , James E. Smith , Lorena M. Zavala , Antonio Jordán , Tammo Steenhuis 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00

SSS7.7

Production and transport of gases in the soil: measurements and modelling | PICO
Convener: Martin Maier  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Jukka Pumpanen 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00

SSS7.9/HS8.3.8

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Yakov Pachepsky , Karl Vanderlinden , Harry Vereecken , Jay Jabro , Jaromir Dusek , Antonio Coppola 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS6.4/SSS7.10

Remote sensing of soil moisture (co-organized)
Convener: Alexander Loew (deceased) | Co-Conveners: Niko Verhoest , Yann Kerr , Wolfgang Wagner , Patricia de Rosnay 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

HS8.3.1/SSS7.11

Transfer processes in soil-plant-atmosphere systems (co-organized)
Convener: Martine van der Ploeg  | Co-Conveners: Gerrit H. de Rooij , Tammo Steenhuis , Nima Shokri , Dani Or , Jan Vanderborght 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS8.3.4/SSS7.14

Fluxes through the vadose zone: from irrigation efficiency to groundwater recharge and back to the soil (co-organized)
Convener: Stefano Barontini  | Co-Conveners: Jay Jabro , Mike Kirkby , Paul White , Amro Negm , Fatma Wassar 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS8 – Soil Pollution and Reclamation

Programme Group Scientific Officer: Jaume Bech

SSS8.1

Restoration and rehabilitation of degraded lands in arid, semi-arid and Mediterranean environments
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Paloma Hueso González , Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Artemi Cerdà 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:00–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS8.2

Reclamation and management of polluted soils: options and case studies
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Elena Korobova , Maria Manuela Abreu , Carmen Pérez-Sirvent , Claudio Bini , Hyo-Taek Chon , Núria Roca 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS8.3

Novel sorbent materials for environmental remediation | PICO
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , Gerhard Soja 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00

SSS8.4

Interdisciplinary approaches to improve phytoremediation and phytomining techniques and reduce soil pollution | PICO
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Balázs Székely , Manfred Sager , Pavol Midula , Thanh Dao , Iryna Klimkina 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00

NH8.1/SSS8.7

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Jennifer A. Holden , Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett , Bruce D. Malamud 
Fri, 22 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

Programme Group Scientific Officer: Vanessa Wong

SSS9.1/BG1.19/GM5.5/NH3.18

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Arnaud Temme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM11.1/PS9.2/SSP3.17/SSS9.2 Media

Aeolian Processes and Landforms (both on Earth and other Planets) (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: John Gillies , Matthew Baddock , Clement Narteau , Sebastien Rodriguez , Antoine Lucas , Lydie Staron , Sylvain Courrech du Pont , Greg Okin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS9.5/AS4.40/BG4.3 Media

Fire in the Soil and Earth systems: new insights (co-organized)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís , Nicasio T Jiménez-Morillo , Johannes Kaiser , Melita Keywood , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS9.7/HS11.35

Soils as Sediment: integrating soil properties into erosion modeling (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Richard Cruse , Goswin Heckrath , David Dunkerley 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS9.10/GM6.7

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , Joao Pedro Nunes , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS9.12

Element biogeochemistry and ecological functions of paddy, peatland and wetland soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Karsten Kalbitz , Steven Sleutel , Andrey Zaytsev , Luca Bragazza , César Plaza , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS9.14/HS11.34/NH1.25

Soils, water, vegetation and landforms in urban and peri-urban areas: global change impacts and management issues (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Zahra Kalantari , Rory Walsh , Tammo Steenhuis , Artemi Cerdà , Helen K. French 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS9.15

Soils in Space and Time: Soils in Mountain, Boreal and Polar Environments
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández , Filip Hrbáček , Alexandre Nieuwendam 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS9.19/HS11.37

Post-fire environments: Impacts, Processes, Modelling and Management (co-organized)
Convener: Gary Sheridan  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Juan F. Martinez-Murillo , Christoph Langhans , Jorge Mataix-Solera , Francis Rengers , Artemi Cerdà , Stefan Doerr , Petter Nyman , Anna Brook , Xavier Ubeda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS2.2/SSS9.20

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Joseph Santanello , Insa Thiele-Eich , Clemens Simmer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS2.3/SSS9.21

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Convener: Thomas Foken 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS2.4/CR6.5/OS5.4/SSS9.22

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

BG1.4/SSS9.23

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems (co-organized) | PICO
Convener: Sandra Spielvogel 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

BG4.2/SSS9.24

Peatlands under pressure (co-organized)
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Eeva-Stiina Tuittila , Mats Nilsson , Leif Klemedtsson , Juul Limpens 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–19:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 10:30–12:00

GM10.4/CR4.7/HS11.18/NH3.20/SSS9.27

Sediment dynamics and meltwater processes in proglacial environments (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Varyl Thorndycraft , Jacob Bendle , Jan Henrik Blöthe , Tracy Brennand , Miriam Dühnforth , Tobias Heckmann , Philip Marren , David Morche , Ronald Pöppl , Fiona Tweed 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NH8.2/GM8.5/HS11.22/SSS9.28

Karst Geomorphology and Hazards in carbonate and evaporite terrains (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Natasa Ravbar , Jo De Waele , Jiri Bruthans 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

HS5.1/SSS9.30

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized)
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Marianne Bechmann , Brian Kronvang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

HS10.9/BG2.26/SSS9.31

Redistribution of water and solutes by vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface (co-organized)
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Pilar Llorens 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

IE1.4/NP3.7/GI3.12/SSS9.32

Multiscale modeling and analysis of environmental processes (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Antonello Bonfante , Anna Brook , D'Auria Luca 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS10 – Soils, Forestry and Agriculture

Programme Group Scientific Officer: Guy Levy

SSS10.1/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS10.2/CL3.11

Managing forest and rangeland soils: improving the resilience for sustainable production and global change mitigation (co-organized)
Convener: Agustin Merino  | Co-Conveners: Henri Rueff , Felipe García-Oliva , Shanmugam Mani , Nikolaus J. Kuhn , Chinwe Ifejika Speranza 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS10.3/BG9.6

Biogeosciences and wine: Management-related and environmental processes that influence the vineyard ecosystem (co-organized)
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Emmanuelle Vaudour , Silvia Winter , Johann Zaller 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS10.4

Organic Farming and Soil management | PICO
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Ziad Al Chami , Carmen Moreno Valencia 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00

HS5.9/SSS10.5 Media

Water footprint, virtual water and water use efficiency as analytical tools for water and food security (co-organized)
Convener: Stefania Tamea  | Co-Conveners: Jay Jabro , Saket Pande , Arjen Y. Hoekstra (deceased), Marta Antonelli 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS10.7

Novel soil approaches to address modern agricultural issues: practice and education
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Lily Pereg (deceased), Artemi Cerdà , Douglas Landblom 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

NH1.5/SSS10.8

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00

SSS11 – Soils Statistics and Informatics

Programme Group Scientific Officer: R M Lark

SSS11.1

Soil data and complexity: tools and models
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Behzad Ghanbarian , Hans-Jörg Vogel , Beate Zimmermann , Ruth E Falconer , Tomislav Hengl 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS11.4/ESSI4.6/HS11.39/NH9.13

Information in earth sciences: visualization techniques and communication of uncertainty (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Jon Blower , Niklas Röber , Alice Milne , Ewa Szynkaruk , Mohan Ramamurthy , Torsten Möller 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS12 – Material and Methods in Soil Science

Programme Group Scientific Officer: Antonio Jordán

SSS12.10

Soil mapping and process modelling for sustainability
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Anna Smetanova , Bradley Miller , David L. Lindbo , Miriam Muñoz-Rojas , Jetse Stoorvogel , John Triantafilis , László Pásztor 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS12.11/GM2.4

Learning from spatial data: representation, inference and modelling in earth and soil sciences (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Jean Golay , Igor Bogunovic , Marco Cavalli 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS12.13

Recent advances in reflectance spectroscopy for soil mapping and monitoring: Current and future research and emerging science applications
Convener: Sabine Chabrillat  | Co-Conveners: Bas van Wesemael , Markus Steffens 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:10
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS12.14

Soil quality assessments: from simple methods to innovative analytical applications | PICO
Convener: Maricke van Leeuwen  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Nicholas Holden , Tonu Tonutare 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00

SSS12.16/HS11.40

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Wolfgang Fister , Saskia Keesstra 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS12.18/ESSI2.9/GM2.6/HS11.41/NH6.5 Media

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in the Geosciences (co-organized) | PICO
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Saskia Keesstra 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00

BG1.8/SSS12.19

The next generation of land ecosystem models: optimality principles in theory and practice (co-organized) | PICO
Convener: Han Wang  | Co-Conveners: Changhui Peng , Oskar Franklin 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00

CL5.08/CR1.16/HS2.4.6/SSS12.21

Linkages between climate and impact models: uncertainty analytics to substantiate contextual demands (co-organized) | PICO
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Andreas Fischer , Renate Wilcke , Annelie Holzkämper , Nadine Salzmann , Juan José Gómez-Navarro 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00

GI1.1/EMRP4.17/SSS12.22

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–19:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

GM2.2/GMPV8.8/HS11.10/NH6.7/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Andreas Kaiser , Damià Vericat , Mark Smith , Fabian Neugirg , Carlos Castillo , Mike James 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

GM13.1/SC10/SSS12.25 ECS

Digital Terrain Analysis of Anthropogenic Landscapes (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Wed, 20 Apr, 13:30–15:00

GM2.1/GI3.7/NH3.17/SSS12.26

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized) | PICO
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00

NH6.3/SSS12.27

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Fabio Remondino , Francesco Nex , Yuichi S. Hayakawa , Marc Adams 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

NH3.3/SSS12.28

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS9.1/GM9.7/SSS12.29

Measurement and monitoring techniques for evaluating sediment transport and dynamic processes in open-water environments (co-organized)
Convener: Axel Winterscheid  | Co-Conveners: Gabriele Harb , Stephan Dietrich , Stefan Haun , Nils Rüther , Mário J Franca 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS1.3/SSS12.30

Self-made sensors and unintended use of measurement equipment (poster-only session) (co-organized)
Convener: Rolf Hut  | Co-Conveners: John Selker , Flavia Tauro , Theresa Blume , Jan Bumberger , Cathelijne Stoof 
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS13 – Co-organized sessions