Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 

SSS – Soil System Sciences

ML24/SSS

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Yakov A. Pachepsky (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 19:00–20:00  / Room K2

ML46/SSS ECS

SSS Division Outstanding ECS Lecture by Matthias Vanmaercke (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–09:00  / Room K2

DM20/SSS ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS) (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room K2

SSS1 – History, Education and Society of Soil Science, taxonomy

SSS1.3/EOS5

Soil science education, outreach and your favorite soil maps (co-organized)
Convener: Jacqueline Hannam  | Co-Conveners: Damien Field , Sigbert Huber , Takashi Kosaki , Bradley Miller 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS2 – Land Degradation and Soil Conservation

SSS2.1/GM3.9/HS9.10

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Ronald Pöppl  | Co-Conveners: Manuel López-Vicente , Rens Masselink , John Wainwright 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS2.3/GM6.11/NH11.2

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Corrado Camera , Markus Dotterweich , Roey Egozi , Yuanmei Jiao , Estela Nadal Romero , Wei Wei 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS2.4/HS11.50

Initial soil erosion – Rain splash and interrill erosion processes (co-organized)PICO session
Convener: Steffen Seitz  | Co-Conveners: María Fernández Raga , Kazuki Nanko 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 3

SSS2.5

Land Degradation and Soil Conservation
Convener: Manuel López-Vicente  | Co-Convener: Pasquale Borrelli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS3 – Soils as Records in Time and Space

GM3.3/BG2.8/CL4.27/SSS3.4

Chemical weathering, soil formation, and organic carbon mobilization across spatial and temporal scales (co-organized)
Convener: Aaron Bufe  | Co-Conveners: Olga Vindušková , Jean-Thomas Cornelis , Katerina Jandova , Maarten Lupker , Christian Mikutta 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

SSS3.5/GM3.10/HS11.51

Assessing the Critical Zone functioning and reconstructing its evolution, based on soils and sediments, interpreting the geochemical composition of soils and sediments with respect to provenance, palaeoenvironments and pollution (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: Jasper Griffioen , Emmanuelle Petelet-Giraud , Daniela Sauer , Tomas Matys Grygar , Jérôme Gaillardet , Joseph Oyesiku-Blakemore 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS4 – Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

SSS4.1/BG2.38

Spatial and temporal distribution of biodiversity, functions and activity of soil organisms in terrestrial ecosystems (co-organized)
Convener: Lily Pereg (deceased) | Co-Conveners: Bettina Weber , Svetlana Selivanovskaya , Anna Gunina , Claudio De Pasquale 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS4.2

The rhizosphere: plant-soil-microbial interactions and soil life visualization
Convener: Hannes Schmidt  | Co-Conveners: Bahar S. Razavi , Alexandra Kravchenko , Evgenia Blagodatskaya 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS4.3/BG2.36

Soil biota – habitat interactions across scales: consequences for biotic communities and soil functionality (co-organized)
Convener: Ellen Kandeler  | Co-Conveners: Naoise Nunan , Rachel Creamer , Martin Potthoff 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS4.9

Microbial carbon use efficiency in soils: methods and environmental controls.
Convener: Margarida Soares  | Co-Conveners: Ainara Leizeaga , Johannes Rousk , Alevtina Evgrafova 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS5 – Soil Chemistry

SSS5.1/CL3.06

Mechanisms of soil organic matter stabilization and C sequestration (co-organized)
Convener: César Plaza  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Beatrice Giannetta , Katharina Meurer , Donald Sparks 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS5.2

New and traditional soil amendments: impacts, benefits, and risks
Convener: César Plaza  | Co-Conveners: Gabriel Gascó Guerrero , Jorge Paz-Ferreiro , Ana María Méndez , Gerhard Soja , Claudio Zaccone 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS5.6

General Soil Chemistry: from basic research to environmental aspects to food security
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Maria Manuela Abreu , César Plaza 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS5.13

Biogeochemistry and hydrology of hydromorphic soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Arianna Facchi , Angelika Koelbl , Vanessa Wong 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS6 – Soil Organic Matter

SSS6.5

Soil organic matter turnover: from molecules to ecosystems and back again
Convener: Boris Jansen  | Co-Convener: Karen Vancampenhout 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS6.6

Forest disturbances and soil organic matter: response and recoveryPICO session
Convener: Mathias Mayer  | Co-Conveners: Lars Vesterdal , Cindy Prescott , Erica Smithwick , Olga Vindušková , Heike Knicker 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 3

SSS7 – Soil Physics

SSS7.1/HS8.3.9

Interactions and feedbacks between soil structure and biogeochemical processes in micro-aggregates and beyond (co-organized)
Convener: Steffen Schlüter  | Co-Conveners: Andrea Carminati , Kai Uwe Totsche , Claire Chenu , Paul Hallett , Rota Wagai 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS7.2/HS8.3.10

Preferential flow and mass transfers in soils and porous fractured media (co-organized)
Convener: Laurent Lassabatere  | Co-Conveners: Majdi Abou Najm , Rafael Angulo-Jaramillo , Jannes Kordilla , Pierre-Emmanuel Peyneau 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS7.3/HS8.3.11

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Vincenzo Bagarello , Massimo Iovino , Jay Jabro , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS7.4/HS8.3.12

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Antonio Coppola , Jaromir Dusek , Horst H. Gerke , Jay Jabro , Yakov Pachepsky , Karl Vanderlinden , Harry Vereecken 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS8 – Soil Pollution and Reclamation

SSS8.1

Advances in bioremediation and biomining researchPICO session
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Fabian Giebner , Balázs Székely , Ringo Schwabe 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 3

SSS8.2

Novel sorbent materials for environmental remediationPICO session
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Thilo Hofmann , Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 3

SSS8.3 Media

Management, restoration and rehabilitation of degraded and fire affected lands
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Thomas Baumgartl , Paloma Hueso González , Agustin Merino , Paulo Pereira , António Ferreira , Juan F. Martinez-Murillo 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS8.4/AS4.18

Soil pollution and reclamation as a geochemical problem (co-organized)
Conveners: Elena Korobova , Jaume Bech  | Co-Conveners: Maria Manuela Abreu , Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Núria Roca 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS8.5

Soil contamination and human health: advances and problems of risk assessment
Convener: Elena Korobova  | Co-Conveners: Jaume Bech , Carmen Pérez-Sirvent , Vadim Ermakov , Michael J. Watts , Benedetto De Vivo 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

SSS9.1/NH3.16 Media

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Søren Boje , Stefano Luigi Gariano , Samuele Segoni 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9.2/GM6.10

Past environmental conditions and human activities as recorded in soils, palaeosols, landforms and vegetation (co-organized)
Convener: Anna Schneider  | Co-Conveners: Daniela Sauer , Alexander Makeev , Giovanni Mastrolonardo , Florian Hirsch , Elisa Carrari , Olga Khokhlova 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9.4 Media

Pesticides: fate and influence on the environment
Convener: Roberta Masin  | Co-Conveners: Virginia Aparicio , Nicole Baran , Alessandra Cardinali , Glenda Garcia-Santos , Xiaomei Yang 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9.7

Impact of agriculture on soil functions - processes and indicators
Convener: Hans-Jörg Vogel  | Co-Conveners: Nicolas Brüggemann , Chris Collins , Michael Schloter , Stephen Crittenden , Jasmine Burr-Hersey , Fiona Seaton , Hannah Cooper 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9.8/BG2.44/GM5.6/HS11.53

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Mariano Moreno de las Heras  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Patricia Saco 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9.11/NH9.18

Urban sustainable development: resilience to environmental problems and natural hazards through eco-engineering solutions (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Zahra Kalantari , António Ferreira , Juan F. Martinez-Murillo , David C. Finger 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS10 – Soils, Forestry and Agriculture

SSS10.1

Organic farming and Soil management
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Carmen Moreno Valencia , Paul Mäder , Jaime Villena 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS10.2

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldan Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS10.3/HS9.12/NH7.3

Understanding, predicting and preventing post-fire hydrologic and erosive risks in fire-affected areas. (co-organized)PICO session
Convener: Diana Vieira  | Co-Conveners: Mike Kirkby , Peter Robichaud , Gary Sheridan 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 3

SSS10.4

The prospects of soil and water conservation measures in the mediterranean context and in other erosion prone areasPICO session
Convener: Amandine Pastor  | Co-Conveners: Armand Crabit , João Pedro Nunes , Jose Alfonso Gomez 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 5b

NH1.5/AS4.28/HS11.29/SSS10.7

Hazard Risk Management of Agroecosystems (co-organized)PICO session
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 4

SSS11 – Metrics, Informatics and Statistics in Soils

SSS11.4

Quantitative Approaches to Complex Soil Systems
Convener: Conrad Jackisch  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Giuliano Langella , Ronald Corstanje , John Koestel , Lindsay Todman 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS11.5

Dynamic soil modeling with ecological feedbacks: from process exploration to validation across scalesPICO session
Convener: Nadezda Vasilyeva  | Co-Conveners: Fernando Moyano , Lorenzo Menichetti , Artem Vladimirov , Claudia Cagnarini 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 5b

ESSI4.1/SSS11.6

State of the Art in Earth Science Data Visualization (co-organized)PICO session
Convener: Niklas Röber  | Co-Conveners: Jon Blower , Michael Böttinger , Alice Milne , Mohan Ramamurthy 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 1

SSS11.8

Variability in Landscape Processes: Digital Soil Mapping for Sustainability
Convener: Bradley Miller  | Co-Conveners: Laura Poggio , Paulo Pereira , Jacqueline Hannam , Eric C. Brevik , László Pásztor 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS12 – Material and Methods in Soil Science

SSS12.1/GI1.11/GM2.14

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Igor Bogunović , Marco Cavalli , Stefano Crema , Jean Golay , Paulo Pereira , Aldina Piedade , Giordano Teza 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS12.2

Experimental Erosology: Theory and Practice of Experiments (lab + field) in Soil Science
Convener: Xiangzhou Xu  | Co-Conveners: Thomas Iserloh , Suchin Chen , Tingwu Lei , Paulo Pereira , Xunchang J Zhang 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS12.4

Analytical methods and techniques in soil science
Convener: Tonu Tonutare  | Co-Conveners: Viia Lepane , Manfred Sager 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS13 – Co-organized sessions

AS2.3/CR8.2/OS1.17/SSS13.1

Boundary Layers in High Latitudes (co-organized)
Convener: Günther Heinemann  | Co-Conveners: Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox , Anna Jones , William Neff , Thomas Spengler , Argentini Stefania , Jennie L. Thomas , Michael Tjernström 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.11
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

AS2.1/SSS13.2

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Linda Schlemmer , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

AS2.2/SSS13.3

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized) (co-organized)
Convener: Marc Aubinet  | Co-Conveners: Andreas Ibrom , Thomas Foken , Christoph Thomas 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.11
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

BG2.12/SSS13.5

Controls and management of C sequestration in top- and subsoil horizons (co-organized)
Convener: Cornelia Rumpel  | Co-Convener: Abad Chabbi 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.27/CL3.08/SSS13.7

The role of trees and understories in controlling forest dynamics in current and future environments (co-organized)
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Michael Gundale , Willian Vieira , Krystyna Ciarkowska , Kathrin Rousk 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.32/SSS13.8 Media

Ecosystem modeling, biogeochemical cycles and earth observations of changing tropical systems (co-organized)
Conveners: Arturo Sanchez-Azofeifa , Sebastian Doetterl  | Co-Conveners: Marijn Bauters , Saulo Castro , Johan Six 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.10/SSS13.10

Transport processes of greenhouse and reactive gases in soils: measurements and modelling (co-organized)
Convener: Jukka Pumpanen  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Martin Maier , Nicholas Nickerson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.30/SSS13.11

Environment-friendly management of organic soils and paludiculture - from innovation to implementation (co-organized)PICO session
Convener: Hanna Silvennoinen  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Kristiina Regina , Bärbel Tiemeyer , Jagadeesh Yeluripati 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 3

CL5.02/AS5.7/BG1.38/GD10.9/GI0.5/GM2.10/GMPV10.9/HS11.25/NH11.1/NP9.4/OS4.14/PS6.4/SM7.04/SSP1.12/SSS13.12/ST4.8/TS11.9

The development of geoscientific modelling (co-organized)PICO session
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Lutz Gross , David Ham , Astrid Kerkweg , Didier Roche , Rolf Sander , David Topping 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / PICO spot 5a

CL3.03/AS4.12/BG4.13/HS11.8/NH11.15/NP5.5/SSS13.13

Earth System Prediction and Application (co-organized)
Convener: Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Yoshimitsu Chikamoto , Noel Keenlyside , June-Yi Lee 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GI3.8/AS5.16/HS6.10/SSS13.14

Thermal LWIR and MWIR, broadband - multi/hyperspectral, proximal and remote sensing: algorithms for environmental studies, retrieval of geophysical variables and monitoring infrastructures (co-organized)PICO session
Convener: Stefano Pignatti  | Co-Conveners: Bas van Wesemael , M. Schlerf , Angelo Palombo , Maria Buongiorno 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 1

GI1.1/EMRP4.3/ESSI2.10/SSS13.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan , Rachel Killick , Lijing Cheng , Tim Boyer , Rebecca Cowley , Catia Domingues 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM1.2/BG4.5/HS11.15/SSS13.17/TS1.4

Beyond the case study: The essential role of concepts and history in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Margret Fuchs , Gaston Godard , Claudio Rosenberg 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GI3.6/EMRP4.12/ERE2.3/SSP1.9/SSS13.18 Media

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , María de los Ángeles García Juanatey , Suvi Heinonen 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM2.5/SSP3.28/SSS13.19/TS4.10

Modelling erosion and sediment production, transport and deposition across landscapes (co-organized)
Convener: Fiona Clubb  | Co-Conveners: Mikaël Attal , Sebastien Castelltort , Tom Coulthard , Marco Van De Wiel 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM2.1/GI3.12/NH11.3/SSS13.20

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO session
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: Susan Conway , John K. Hillier 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 5b

IE3.3/GM2.2/CR2.5/GI3.13/GMPV10.4/HS6.9/NH6.10/SSS13.21 ECS

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mike James , Mark Smith , Andreas Kaiser 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM3.2/NH3.18/SSS13.23

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Jan Henrik Blöthe  | Co-Conveners: Christoff Andermann , Kristen Cook , Sabine Kraushaar , Luca C Malatesta 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room D1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Hall X2

GM5.4/CL4.32/HS11.21/SSP4.6/SSS13.26

Drylands: paleoenvironmental and geomorphic perspectives and challenges (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Mark Bateman , Michael Dietze , Markus Fuchs , Joel Roskin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM6.3/CL1.30/SSP2.11/SSS13.29 Media

Deciphering human-environmental interactions during the late Quaternary as lessons for the Anthropocene – prospects and challenges in geoarchaeology (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Kathleen Nicoll , Kathryn Fitzsimmons , Markus Fuchs , Andrea Zerboni , André Kirchner , Gert Verstraeten 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM7.1/NH11.19/SSS13.31

Hillslope geomorphology, slope and fluvial denudation, and landscape responses to global environmental changes (co-organized)
Convener: Katja Laute  | Co-Conveners: Achim A. Beylich , Sara Savi , Piotr Cienciala , Marta Della Seta , Jasper Knight , Luca Mao , David Morche , Zbigniew Zwoliński 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM9.4/SSS13.32

Soil, water and sediment tracing for unravelling climate change dynamics in proglacial areas (co-organized)
Convener: Ana Navas  | Co-Conveners: Heitor Evangelista , Bulat Mavlyudov , Osama Mustafa , Tim Stott 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM6.5/ERE2.4/HS5.16/NH1.23/SSS13.33

Challenges and opportunities for sustainable soil conservation measures, torrent control works and sediment cascade management: from structure to basin scale (co-organized)
Convener: Guillaume Piton  | Co-Conveners: Yang Yu , Demetrio Antonio Zema , Andrea Castelletti 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

HS9.3/GM8.8/SSS13.36

Techniques for quantifying fine sediment dynamics in river catchments (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Ellen Petticrew , Gema Guzmán , Will Blake , Jose Andres Lopez-Tarazon , Joan Estrany Bertos 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS9.4/SSS13.38

Transfer of sediments and contaminants in catchments, rivers systems and lakes (co-organized)
Convener: Jose Andres Lopez-Tarazon  | Co-Conveners: Marcel van der Perk , Patrick Byrne , Philip Owens 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS9.8/GM3.7/SSS13.39 Media

Extreme Erosion Processes, Hydrological Drivers and Connectivity (co-organized)
Convener: Ben Jarihani  | Co-Conveners: Roy C. Sidle , Marco Cavalli , Stefano Crema , Nik Callow , Juan Carlos Loaiza , Annegret Larsen , Rebecca Bartley , Jacky Croke , David higgitt 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS10.5/BG2.1/SSS13.40

Stable isotopes to study water dynamics in the soil-plant-atmosphere continuum (co-organized)
Convener: Matthias Sprenger  | Co-Conveners: Josie Geris , Christophe Hissler , Pilar Llorens , Natalie Orlowski 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room 2.15
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

NH8.2/GM7.5/HS11.35/SSS13.42

Speleogenesis, Geomorphology and Hazards in Karst (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Lukas Plan , Jason Polk , Francesco Sauro , Djamil Al-Halbouni , Eoghan Holohan , Christian Bauer 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.2/AS1.14/SSS13.43

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , R.Giles Harrison , Colin Price , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.2/SM3.10/SSS13.46

Ground damage, slope failures and liquefaction in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Hiroshi Fukuoka , Patrick Meunier , Odin Marc , George Papathanassiou 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.3/GI2.16/SSS13.47

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (Co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Masahiro Chigira , Vincenzo Del Gaudio , Marc-Henri Derron , Gilles Grandjean , Denis Jongmans , Janusz Wasowski 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.7/GM7.4/SSS13.48

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.8/GI3.19/SSS13.49

Fast flow-like landslides in alpine and volcanic environment. Advances on monitoring, modelling and risk management (co-organized)
Convener: Velio Coviello  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Massimo Arattano , Lucia Capra , Jonathan Procter , Luca Franzi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.11/GM7.3/SSS13.50 Media

Rockfalls, rockslides and rock avalanches: Mechanics, dynamics, and new insights from novel data (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Samuel McColl , Anja Dufresne , Daniel Draebing , Matthew Westoby , Kerry Leith , Sibylle Knapp , Anne Voigtländer , Stuart Dunning 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH6.1/AS5.21/CR7.3/GI2.17/HS11.33/SM3.12/SSS13.54

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Bailly Jean-Stéphane , Jianping Chen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH6.2/CR7.4/G3.8/GI2.24/SM3.11/SSS13.55

Imaging Geodesy with InSAR for geohazard and infrastructure monitoring (co-organized)
Convener: Mahdi Motagh  | Co-Conveners: Ziyadin Cakir , Zhenhong Li , Roberto Tomás Jover , Caijun XU 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH6.7/GI2.23/SSS13.57

Hazard and risk assessment of climate related impacts on Agricultural and Forested Ecosystems using Remote Sensing and modelling (co-organized)PICO session
Convener: Jonathan Rizzi  | Co-Conveners: Mahesh Rao , Luigi Lombardo , Andy Nelson , Dennis Corwin 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

NH7.1/SSS13.58

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH8.1/HS5.13/SSS13.60 Media

Arsenic and other contaminants in soil and groundwater: interventions for source control and regulatory compliance (co-organized)
Conveners: Sezin Czarnecki , Prosun Bhattacharya  | Co-Conveners: Loretta Li , Arslan Ahmad , Gavin Gillmore , Manish Kumar , Jochen Bundschuh 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.5/GMPV6.7/HS11.37/SM3.18/SSS13.61

Single and multi-hazard risk assessment and mitigation in developing countries: Challenges and opportunities for innovation (co-organized)PICO session
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Andreas Günther , Bruce D. Malamud , Massimiliano Pittore , Silvia De Angeli , Anna Lo Jacomo , Stefano Terzi 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 1

NH9.10/GMPV6.10/HS11.42/SM3.16/SSS13.62 Media

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (including Plinius Medal Lecture) (including NH Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Melanie J. Duncan , Hannah Cloke 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.11/GMPV6.11/HS11.43/SM3.19/SSS13.63

Risk Management and risk hedging with examples from natural catastrophic events (co-organized)
Convener: Gero Michel  | Co-Conveners: James Daniell , Christopher Sampson , Slobodan Simonovic , Philip Ward 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.9/AS5.20/GI1.9/HS11.41/SSS13.64

Monitoring and modelling of dangerous phenomena: innovative, low-cost techniques, tools and constraint of engineering-geological models for hazard evaluation and risk mitigation (co-organized)
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Manuel Pastor , Denis Cohen , Veronica Pazzi , Stefano Morelli , Stefano Utili , Gabriel Rodriguez Roca , Matteo Del Soldato , Roberto Tomás Jover 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.12/AS5.17/CL5.30/ESSI1.9/GI0.4/GMPV6.12/HS11.44/SM3.15/SSS13.66 ECS

Methods and Tools for Natural Risk Management and Communications – Innovative ways of delivering information to end users and sharing data among the scientific community (co-organized)
Convener: Raffaele Albano  | Co-Conveners: Valeria Cigala , Jonathan Rizzi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI0.2/AS4.23/BG1.27/CL5.15/EMRP4.36/ERE1.8/G6.2/GD1.2/GM12.5/GMPV10.10/HS11.1/NH9.24/NP9.2/SM1.11/SSP1.3/SSS13.70/TS1.8

COST Actions in Geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized)
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE1.5/BG1.41/GMPV6.13/SSS13.71 Media

Medical Geology: an interdisciplinary field of science for the benefit of the society (co-organized)
Convener: Hassina Mouri  | Co-Conveners: Prosun Bhattacharya , Brenda Buck , Olle Selinus , Carla Candeias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE4.3/SSS13.73/AS5.19/BG1.20/ESSI1.8/HS11.4/NH11.13

Geostatistical and statistical tools to perform the data fusion of large datasets in geo-engineering and environmental studies (co-organized)PICO session
Convener: Diego Di Curzio  | Co-Conveners: Annamaria Castrignanò , Aaron Micallef , Sergio Rusi , Giovanna Vessia , Raphael Viscarra Rossel 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

IE2.9/BG1.5/CL3.07/SSS13.73

Nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems under global change (co-organized)
Convener: Tuula Larmola  | Co-Conveners: Sari Juutinen , Julie Talbot 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

SC1.11/SSS13.76

Imaging and image processing of biogeochemical and structural characteristics in soil microenvironments (co-organized)
Convener: Steffen Schlüter  | Co-Conveners: John Koestel , Carsten W. Mueller 
Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.91

IE4.4/GM2.8/AS5.8/BG1.17/CL5.28/GD10.10/GMPV10.5/HS3.5/SSS13.77/TS11.12

R and the benefit of low-cost solutions - democratic participation to face challenges in Earth science (co-organized)PICO session
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Anette Eltner , Sebastian Kreutzer , Jan Henrik Blöthe , Oliver Korup , Carlos Castillo , Edzer Pebesma 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 4

SC3.16/SSS13.78 ECS

Meet the experts in land and soil functions: from primary productivity to biodiversity (co-organized)
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Francesca Bampa , Rannveig Anna Guicharnaud , Kelly Ramirez 
Thu, 12 Apr, 19:00–20:00  / Room -2.91

SC1.7/BG2.45/SSS13.80

Current techniques to measure and analyse redox potentials in wetland soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.31

HS8.3.4/SSS13.81

Soil-Root Interactions (co-organized)
Convener: Valentin Couvreur  | Co-Conveners: Mathieu Javaux , Nicolai Koebernick , Adi Perelman , M. Zarebanadkouki 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00  / Room 1.61
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

SE – Special events

PCN2 ECS

EGU Plenary
Convener: Jonathan Bamber 
Mon, 09 Apr, 12:15–13:15  / Room E1

PCN3 ECS

EGU Award Ceremony
Convener: Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 17:30–20:00  / Room E1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1