Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: SSS

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Horst H. Gerke, Nunzio Romano, Jerzy Weber, Jaume Bech, Ana Maria Tarquis, Axel Don, Paolo Tarolli, Claudio Zaccone, Daniela Sauer, Elena Korobova, Agata Novara, Heike Knicker, Saskia Keesstra, Giuseppe Provenzano, César Plaza, Lily Pereg (deceased), Anna Smetanova, David C. Finger, Bradley Miller

ML24/SSS

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Yakov A. Pachepsky (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 19:00–20:00

ML46/SSS ECS

SSS Division Outstanding ECS Lecture by Matthias Vanmaercke (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–09:00

DM20/SSS ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS) (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15

SSS0 – General Soil Science

Programme Group Scientific Officer: Saskia Keesstra

SSS1 – History, Education and Society of Soil Science, taxonomy

Programme Group Scientific Officer: Bradley Miller

SSS1.3/EOS5

Soil science education, outreach and your favorite soil maps (co-organized)
Convener: Jacqueline Hannam  | Co-Conveners: Damien Field , Sigbert Huber , Takashi Kosaki , Bradley Miller 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS2 – Land Degradation and Soil Conservation

Programme Group Scientific Officer: Agata Novara

SSS2.1/GM3.9/HS9.10

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Ronald Pöppl  | Co-Conveners: Manuel López-Vicente , Rens Masselink , John Wainwright 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS2.3/GM6.11/NH11.2

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Corrado Camera , Markus Dotterweich , Roey Egozi , Yuanmei Jiao , Estela Nadal Romero , Wei Wei 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS2.4/HS11.50

Initial soil erosion – Rain splash and interrill erosion processes (co-organized) | PICO
Convener: Steffen Seitz  | Co-Conveners: María Fernández Raga , Kazuki Nanko 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00

SSS2.5

Land Degradation and Soil Conservation
Convener: Manuel López-Vicente  | Co-Convener: Pasquale Borrelli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS3 – Soils as Records in Time and Space

Programme Group Scientific Officer: Daniela Sauer

GM3.3/BG2.8/CL4.27/SSS3.4

Chemical weathering, soil formation, and organic carbon mobilization across spatial and temporal scales (co-organized)
Convener: Aaron Bufe  | Co-Conveners: Olga Vindušková , Jean-Thomas Cornelis , Katerina Jandova , Maarten Lupker , Christian Mikutta 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS3.5/GM3.10/HS11.51

Assessing the Critical Zone functioning and reconstructing its evolution, based on soils and sediments, interpreting the geochemical composition of soils and sediments with respect to provenance, palaeoenvironments and pollution (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: Jasper Griffioen , Emmanuelle Petelet-Giraud , Daniela Sauer , Tomas Matys Grygar , Jérôme Gaillardet , Joseph Oyesiku-Blakemore 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSS4 – Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

Programme Group Scientific Officer: Lily Pereg (deceased)

SSS4.1/BG2.38

Spatial and temporal distribution of biodiversity, functions and activity of soil organisms in terrestrial ecosystems (co-organized)
Convener: Lily Pereg (deceased) | Co-Conveners: Bettina Weber , Svetlana Selivanovskaya , Anna Gunina , Claudio De Pasquale 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS4.2

The rhizosphere: plant-soil-microbial interactions and soil life visualization
Convener: Hannes Schmidt  | Co-Conveners: Bahar S. Razavi , Alexandra Kravchenko , Evgenia Blagodatskaya 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS4.3/BG2.36

Soil biota – habitat interactions across scales: consequences for biotic communities and soil functionality (co-organized)
Convener: Ellen Kandeler  | Co-Conveners: Naoise Nunan , Rachel Creamer , Martin Potthoff 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS4.9

Microbial carbon use efficiency in soils: methods and environmental controls.
Convener: Margarida Soares  | Co-Conveners: Ainara Leizeaga , Johannes Rousk , Alevtina Evgrafova 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSS5 – Soil Chemistry

Programme Group Scientific Officer: César Plaza

SSS5.1/CL3.06

Mechanisms of soil organic matter stabilization and C sequestration (co-organized)
Convener: César Plaza  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Beatrice Giannetta , Katharina Meurer , Donald Sparks 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS5.2

New and traditional soil amendments: impacts, benefits, and risks
Convener: César Plaza  | Co-Conveners: Gabriel Gascó Guerrero , Jorge Paz-Ferreiro , Ana María Méndez , Gerhard Soja , Claudio Zaccone 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS5.6

General Soil Chemistry: from basic research to environmental aspects to food security
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: Maria Manuela Abreu , César Plaza 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS5.13

Biogeochemistry and hydrology of hydromorphic soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Arianna Facchi , Angelika Koelbl , Vanessa Wong 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS6 – Soil Organic Matter

Programme Group Scientific Officer: Heike Knicker

SSS6.5

Soil organic matter turnover: from molecules to ecosystems and back again
Convener: Boris Jansen  | Co-Convener: Karen Vancampenhout 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS6.6

Forest disturbances and soil organic matter: response and recovery | PICO
Convener: Mathias Mayer  | Co-Conveners: Lars Vesterdal , Cindy Prescott , Erica Smithwick , Olga Vindušková , Heike Knicker 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00

SSS7 – Soil Physics

SSS7.1/HS8.3.9

Interactions and feedbacks between soil structure and biogeochemical processes in micro-aggregates and beyond (co-organized)
Convener: Steffen Schlüter  | Co-Conveners: Andrea Carminati , Kai Uwe Totsche , Claire Chenu , Paul Hallett , Rota Wagai 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS7.2/HS8.3.10

Preferential flow and mass transfers in soils and porous fractured media (co-organized)
Convener: Laurent Lassabatere  | Co-Conveners: Majdi Abou Najm , Rafael Angulo-Jaramillo , Jannes Kordilla , Pierre-Emmanuel Peyneau 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSS7.3/HS8.3.11

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Vincenzo Bagarello , Massimo Iovino , Jay Jabro , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS7.4/HS8.3.12

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Luca Brocca , Antonio Coppola , Jaromir Dusek , Horst H. Gerke , Jay Jabro , Yakov Pachepsky , Karl Vanderlinden , Harry Vereecken 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSS8 – Soil Pollution and Reclamation

Programme Group Scientific Officer: Jaume Bech

SSS8.1

Advances in bioremediation and biomining research | PICO
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Fabian Giebner , Balázs Székely , Ringo Schwabe 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00

SSS8.2

Novel sorbent materials for environmental remediation | PICO
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Thilo Hofmann , Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00

SSS8.3 Media

Management, restoration and rehabilitation of degraded and fire affected lands
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Thomas Baumgartl , Paloma Hueso González , Agustin Merino , Paulo Pereira , António Ferreira , Juan F. Martinez-Murillo 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS8.4/AS4.18

Soil pollution and reclamation as a geochemical problem (co-organized)
Conveners: Elena Korobova , Jaume Bech  | Co-Conveners: Maria Manuela Abreu , Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Núria Roca 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS8.5

Soil contamination and human health: advances and problems of risk assessment
Convener: Elena Korobova  | Co-Conveners: Jaume Bech , Carmen Pérez-Sirvent , Vadim Ermakov , Michael J. Watts , Benedetto De Vivo 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

Programme Group Scientific Officer: Anna Smetanova

SSS9.1/NH3.16 Media

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Søren Boje , Stefano Luigi Gariano , Samuele Segoni 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS9.2/GM6.10

Past environmental conditions and human activities as recorded in soils, palaeosols, landforms and vegetation (co-organized)
Convener: Anna Schneider  | Co-Conveners: Daniela Sauer , Alexander Makeev , Giovanni Mastrolonardo , Florian Hirsch , Elisa Carrari , Olga Khokhlova 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS9.4 Media

Pesticides: fate and influence on the environment
Convener: Roberta Masin  | Co-Conveners: Virginia Aparicio , Nicole Baran , Alessandra Cardinali , Glenda Garcia-Santos , Xiaomei Yang 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS9.7

Impact of agriculture on soil functions - processes and indicators
Convener: Hans-Jörg Vogel  | Co-Conveners: Nicolas Brüggemann , Chris Collins , Michael Schloter , Stephen Crittenden , Jasmine Burr-Hersey , Fiona Seaton , Hannah Cooper 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS9.8/BG2.44/GM5.6/HS11.53

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Mariano Moreno de las Heras  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Patricia Saco 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS9.11/NH9.18

Urban sustainable development: resilience to environmental problems and natural hazards through eco-engineering solutions (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Zahra Kalantari , António Ferreira , Juan F. Martinez-Murillo , David C. Finger 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSS10 – Soils, Forestry and Agriculture

Programme Group Scientific Officer: Giuseppe Provenzano

SSS10.1

Organic farming and Soil management
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Carmen Moreno Valencia , Paul Mäder , Jaime Villena 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS10.2

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldan Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS10.3/HS9.12/NH7.3

Understanding, predicting and preventing post-fire hydrologic and erosive risks in fire-affected areas. (co-organized) | PICO
Convener: Diana Vieira  | Co-Conveners: Mike Kirkby , Peter Robichaud , Gary Sheridan 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

SSS10.4

The prospects of soil and water conservation measures in the mediterranean context and in other erosion prone areas | PICO
Convener: Amandine Pastor  | Co-Conveners: Armand Crabit , Joao Pedro Nunes , Jose Alfonso Gomez 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00

NH1.5/AS4.28/HS11.29/SSS10.7

Hazard Risk Management of Agroecosystems (co-organized) | PICO
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00

SSS11 – Metrics, Informatics and Statistics in Soils

Programme Group Scientific Officer: Ana Maria Tarquis

SSS11.4

Quantitative Approaches to Complex Soil Systems
Convener: Conrad Jackisch  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Giuliano Langella , Ronald Corstanje , John Koestel , Lindsay Todman 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS11.5

Dynamic soil modeling with ecological feedbacks: from process exploration to validation across scales | PICO
Convener: Nadezda Vasilyeva  | Co-Conveners: Fernando Moyano , Lorenzo Menichetti , Artem Vladimirov , Claudia Cagnarini 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00

ESSI4.1/SSS11.6

State of the Art in Earth Science Data Visualization (co-organized) | PICO
Convener: Niklas Röber  | Co-Conveners: Jon Blower , Michael Böttinger , Alice Milne , Mohan Ramamurthy 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00

SSS11.8

Variability in Landscape Processes: Digital Soil Mapping for Sustainability
Convener: Bradley Miller  | Co-Conveners: Laura Poggio , Paulo Pereira , Jacqueline Hannam , Eric C. Brevik , László Pásztor 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS12 – Material and Methods in Soil Science

Programme Group Scientific Officer: Paolo Tarolli

SSS12.1/GI1.11/GM2.14

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Igor Bogunovic , Marco Cavalli , Stefano Crema , Jean Golay , Paulo Pereira , Aldina Piedade , Giordano Teza 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS12.2

Experimental Erosology: Theory and Practice of Experiments (lab + field) in Soil Science
Convener: Xiangzhou Xu  | Co-Conveners: Thomas Iserloh , Suchin Chen , Tingwu Lei , Paulo Pereira , Xunchang J Zhang 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS12.4

Analytical methods and techniques in soil science
Convener: Tonu Tonutare  | Co-Conveners: Viia Lepane , Manfred Sager 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS13 – Co-organized sessions

AS2.3/CR8.2/OS1.17/SSS13.1

Boundary Layers in High Latitudes (co-organized)
Convener: Günther Heinemann  | Co-Conveners: Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox , Anna Jones , William Neff , Thomas Spengler , Argentini Stefania , Jennie L. Thomas , Michael Tjernström 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

AS2.1/SSS13.2

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Linda Schlemmer , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS2.2/SSS13.3

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized) (co-organized)
Convener: Marc Aubinet  | Co-Conveners: Andreas Ibrom , Thomas Foken , Christoph Thomas 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

BG2.12/SSS13.5

Controls and management of C sequestration in top- and subsoil horizons (co-organized)
Convener: Cornelia Rumpel  | Co-Convener: Abad Chabbi 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

BG2.27/CL3.08/SSS13.7

The role of trees and understories in controlling forest dynamics in current and future environments (co-organized)
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Michael Gundale , Willian Vieira , Krystyna Ciarkowska , Kathrin Rousk 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 15:30–17:00

BG2.32/SSS13.8 Media

Ecosystem modeling, biogeochemical cycles and earth observations of changing tropical systems (co-organized)
Conveners: Arturo Sanchez-Azofeifa , Sebastian Doetterl  | Co-Conveners: Marijn Bauters , Saulo Castro , Johan Six 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

BG2.10/SSS13.10

Transport processes of greenhouse and reactive gases in soils: measurements and modelling (co-organized)
Convener: Jukka Pumpanen  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Martin Maier , Nicholas Nickerson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

BG2.30/SSS13.11

Environment-friendly management of organic soils and paludiculture - from innovation to implementation (co-organized) | PICO
Convener: Hanna Silvennoinen  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Kristiina Regina , Bärbel Tiemeyer , Jagadeesh Yeluripati 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00

CL5.02/AS5.7/BG1.38/GD10.9/GI0.5/GM2.10/GMPV10.9/HS11.25/NH11.1/NP9.4/OS4.14/PS6.4/SM7.04/SSP1.12/SSS13.12/ST4.8/TS11.9

The development of geoscientific modelling (co-organized) | PICO
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Lutz Gross , David Ham , Astrid Kerkweg , Didier Roche , Rolf Sander , David Topping 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00

CL3.03/AS4.12/BG4.13/HS11.8/NH11.15/NP5.5/SSS13.13

Earth System Prediction and Application (co-organized)
Convener: Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Yoshimitsu Chikamoto , Noel Keenlyside , June-Yi Lee 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GI3.8/AS5.16/HS6.10/SSS13.14

Thermal LWIR and MWIR, broadband - multi/hyperspectral, proximal and remote sensing: algorithms for environmental studies, retrieval of geophysical variables and monitoring infrastructures (co-organized) | PICO
Convener: Stefano Pignatti  | Co-Conveners: Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo , Maria Fabrizia Buongiorno 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00

GI1.1/EMRP4.3/ESSI2.10/SSS13.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan , Rachel Killick , Lijing Cheng , Tim Boyer , Rebecca Cowley , Catia Domingues 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GM1.2/BG4.5/HS11.15/SSS13.17/TS1.4

Beyond the case study: The essential role of concepts and history in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Margret Fuchs , Gaston Godard , Claudio Rosenberg 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GI3.6/EMRP4.12/ERE2.3/SSP1.9/SSS13.18 Media

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , María de los Ángeles García Juanatey , Suvi Heinonen 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GM2.5/SSP3.28/SSS13.19/TS4.10

Modelling erosion and sediment production, transport and deposition across landscapes (co-organized)
Convener: Fiona Clubb  | Co-Conveners: Mikaël Attal , Sebastien Castelltort , Tom Coulthard , Marco Van De Wiel 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GM2.1/GI3.12/NH11.3/SSS13.20

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized) | PICO
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: Susan Conway , John K. Hillier 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00

IE3.3/GM2.2/CR2.5/GI3.13/GMPV10.4/HS6.9/NH6.10/SSS13.21 ECS

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mike James , Mark Smith , Andreas Kaiser 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GM3.2/NH3.18/SSS13.23

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Jan Henrik Blöthe  | Co-Conveners: Christoff Andermann , Kristen Cook , Sabine Kraushaar , Luca C Malatesta 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

GM5.4/CL4.32/HS11.21/SSP4.6/SSS13.26

Drylands: paleoenvironmental and geomorphic perspectives and challenges (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Mark Bateman , Michael Dietze , Markus Fuchs , Joel Roskin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GM6.3/CL1.30/SSP2.11/SSS13.29 Media

Deciphering human-environmental interactions during the late Quaternary as lessons for the Anthropocene – prospects and challenges in geoarchaeology (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Kathleen Nicoll , Kathryn Fitzsimmons , Markus Fuchs , Andrea Zerboni , André Kirchner , Gert Verstraeten 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GM7.1/NH11.19/SSS13.31

Hillslope geomorphology, slope and fluvial denudation, and landscape responses to global environmental changes (co-organized)
Convener: Katja Laute  | Co-Conveners: Achim A. Beylich , Sara Savi , Piotr Cienciala , Marta Della Seta , Jasper Knight , Luca Mao , David Morche , Zbigniew Zwoliński 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

GM9.4/SSS13.32

Soil, water and sediment tracing for unravelling climate change dynamics in proglacial areas (co-organized)
Convener: Ana Navas  | Co-Conveners: Heitor Evangelista , Bulat Mavlyudov , Osama Mustafa , Tim Stott 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GM6.5/ERE2.4/HS5.16/NH1.23/SSS13.33

Challenges and opportunities for sustainable soil conservation measures, torrent control works and sediment cascade management: from structure to basin scale (co-organized)
Convener: Guillaume Piton  | Co-Conveners: Yang Yu , Demetrio Antonio Zema , Andrea Castelletti 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

HS9.3/GM8.8/SSS13.36

Techniques for quantifying fine sediment dynamics in river catchments (co-organized)
Convener: Hugh Smith  | Co-Conveners: Ellen Petticrew , Gema Guzmán , Will Blake , Jose Andres Lopez-Tarazon , Joan Estrany Bertos 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

HS9.4/SSS13.38

Transfer of sediments and contaminants in catchments, rivers systems and lakes (co-organized)
Convener: Jose Andres Lopez-Tarazon  | Co-Conveners: Marcel van der Perk , Patrick Byrne , Philip Owens 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

HS9.8/GM3.7/SSS13.39 Media

Extreme Erosion Processes, Hydrological Drivers and Connectivity (co-organized)
Convener: Ben Jarihani  | Co-Conveners: Roy Sidle , Marco Cavalli , Stefano Crema , Nik Callow , Juan Carlos Loaiza , Annegret Larsen , Rebecca Bartley , Jacky Croke , David higgitt 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

HS10.5/BG2.1/SSS13.40

Stable isotopes to study water dynamics in the soil-plant-atmosphere continuum (co-organized)
Convener: Matthias Sprenger  | Co-Conveners: Josie Geris , Christophe Hissler , Pilar Llorens , Natalie Orlowski 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NH8.2/GM7.5/HS11.35/SSS13.42

Speleogenesis, Geomorphology and Hazards in Karst (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Lukas Plan , Jason Polk , Francesco Sauro , Djamil Al-Halbouni , Eoghan Holohan , Christian Bauer 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NH1.2/AS1.14/SSS13.43

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , R.Giles Harrison , Colin Price , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH3.2/SM3.10/SSS13.46

Ground damage, slope failures and liquefaction in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Hiroshi Fukuoka , Patrick Meunier , Odin Marc , George Papathanassiou 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

NH3.3/GI2.16/SSS13.47

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (Co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Masahiro Chigira , Vincenzo Del Gaudio , Marc-Henri Derron , Gilles Grandjean , Denis Jongmans , Janusz Wasowski 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH3.7/GM7.4/SSS13.48

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH3.8/GI3.19/SSS13.49

Fast flow-like landslides in alpine and volcanic environment. Advances on monitoring, modelling and risk management (co-organized)
Convener: Velio Coviello  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Massimo Arattano , Lucia Capra , Jonathan Procter , Luca Franzi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NH3.11/GM7.3/SSS13.50 Media

Rockfalls, rockslides and rock avalanches: Mechanics, dynamics, and new insights from novel data (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Samuel McColl , Anja Dufresne , Daniel Draebing , Matthew Westoby , Kerry Leith , Sibylle Knapp , Anne Voigtländer , Stuart Dunning 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH6.1/AS5.21/CR7.3/GI2.17/HS11.33/SM3.12/SSS13.54

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Bailly Jean-Stéphane , Jianping Chen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NH6.2/CR7.4/G3.8/GI2.24/SM3.11/SSS13.55

Imaging Geodesy with InSAR for geohazard and infrastructure monitoring (co-organized)
Convener: Mahdi Motagh  | Co-Conveners: Ziyadin Cakir , Zhenhong Li , Roberto Tomás Jover , Caijun XU 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NH6.7/GI2.23/SSS13.57

Hazard and risk assessment of climate related impacts on Agricultural and Forested Ecosystems using Remote Sensing and modelling (co-organized) | PICO
Convener: Jonathan Rizzi  | Co-Conveners: Mahesh Rao , Luigi Lombardo , Andy Nelson , Dennis Corwin 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00

NH7.1/SSS13.58

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NH8.1/HS5.13/SSS13.60 Media

Arsenic and other contaminants in soil and groundwater: interventions for source control and regulatory compliance (co-organized)
Conveners: Sezin Czarnecki , Prosun Bhattacharya  | Co-Conveners: Loretta Li , Arslan Ahmad , Gavin Gillmore , Manish Kumar Goyal , Jochen Bundschuh 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NH9.5/GMPV6.7/HS11.37/SM3.18/SSS13.61

Single and multi-hazard risk assessment and mitigation in developing countries: Challenges and opportunities for innovation (co-organized) | PICO
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Andreas Günther , Bruce D. Malamud , Massimiliano Pittore , Silvia De Angeli , Anna Lo Jacomo , Stefano Terzi 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00

NH9.10/GMPV6.10/HS11.42/SM3.16/SSS13.62 Media

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (including Plinius Medal Lecture) (including NH Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Melanie J. Duncan , Hannah Cloke 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

NH9.11/GMPV6.11/HS11.43/SM3.19/SSS13.63

Risk Management and risk hedging with examples from natural catastrophic events (co-organized)
Convener: Gero Michel  | Co-Conveners: James Daniell , Christopher Sampson , Slobodan Simonovic , Philip Ward 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH9.9/AS5.20/GI1.9/HS11.41/SSS13.64

Monitoring and modelling of dangerous phenomena: innovative, low-cost techniques, tools and constraint of engineering-geological models for hazard evaluation and risk mitigation (co-organized)
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Manuel Pastor , Denis Cohen , Veronica Pazzi , Stefano Morelli , Stefano Utili , Gabriel Rodriguez Roca , Matteo Del Soldato , Roberto Tomás Jover 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH9.12/AS5.17/CL5.30/ESSI1.9/GI0.4/GMPV6.12/HS11.44/SM3.15/SSS13.66 ECS

Methods and Tools for Natural Risk Management and Communications – Innovative ways of delivering information to end users and sharing data among the scientific community (co-organized)
Convener: Raffaele Albano  | Co-Conveners: Valeria Cigala , Jonathan Rizzi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GI0.2/AS4.23/BG1.27/CL5.15/EMRP4.36/ERE1.8/G6.2/GD1.2/GM12.5/GMPV10.10/HS11.1/NH9.24/NP9.2/SM1.11/SSP1.3/SSS13.70/TS1.8

COST Actions in Geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized)
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

IE1.5/BG1.41/GMPV6.13/SSS13.71 Media

Medical Geology: an interdisciplinary field of science for the benefit of the society (co-organized)
Convener: Hassina Mouri  | Co-Conveners: Prosun Bhattacharya , Brenda Buck , Olle Selinus , Carla Candeias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

IE4.3/SSS13.73/AS5.19/BG1.20/ESSI1.8/HS11.4/NH11.13

Geostatistical and statistical tools to perform the data fusion of large datasets in geo-engineering and environmental studies (co-organized) | PICO
Convener: Diego Di Curzio  | Co-Conveners: Annamaria Castrignanò , Aaron Micallef , Sergio Rusi , Giovanna Vessia , Raphael Viscarra Rossel 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00

IE2.9/BG1.5/CL3.07/SSS13.73

Nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems under global change (co-organized)
Convener: Tuula Larmola  | Co-Conveners: Sari Juutinen , Julie Talbot 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized) | PICO
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized) | PICO
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00

SC1.11/SSS13.76

Imaging and image processing of biogeochemical and structural characteristics in soil microenvironments (co-organized)
Convener: Steffen Schlüter  | Co-Conveners: John Koestel , Carsten W. Mueller 
Tue, 10 Apr, 13:30–17:00

IE4.4/GM2.8/AS5.8/BG1.17/CL5.28/GD10.10/GMPV10.5/HS3.5/SSS13.77/TS11.12

R and the benefit of low-cost solutions - democratic participation to face challenges in Earth science (co-organized) | PICO
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Anette Eltner , Sebastian Kreutzer , Jan Henrik Blöthe , Oliver Korup , Carlos Castillo , Edzer Pebesma 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00

SC3.16/SSS13.78 ECS

Meet the experts in land and soil functions: from primary productivity to biodiversity (co-organized)
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Francesca Bampa , Rannveig Anna Guicharnaud , Kelly Ramirez 
Thu, 12 Apr, 19:00–20:00

SC1.7/BG2.45/SSS13.80

Current techniques to measure and analyse redox potentials in wetland soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Mon, 09 Apr, 13:30–15:00

HS8.3.4/SSS13.81

Soil-Root Interactions (co-organized)
Convener: Valentin Couvreur  | Co-Conveners: Mathieu Javaux , Nicolai Koebernick , Adi Perelman , M. Zarebanadkouki 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SE – Special events

PCN2 ECS

EGU Plenary
Convener: Jonathan Bamber 
Mon, 09 Apr, 12:15–13:15

PCN3 ECS

EGU Award Ceremony
Convener: Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 17:30–20:00

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00