Search


Days


Programme Groups

BG – Biogeosciences

BG1.4/HS13.04
Water transfer, element fluxes and carbon export from soils to streams and rivers: Processes, modelling and implications at the catchment scale (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: S. J. Köhler  | Co-Convener: M. Futter 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–09:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
BG2.7
Remote Sensing of Vegetation Systems. Measuring, modelling and managing vegetation responses
Convener: WW Verstraeten  | Co-Conveners: Prof. dr. Veroustraete , PhD Jonckheere 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
BG6.1
Geomicrobiology: geochemical and molecular interactions between microbes, minerals and metals (co-sponsored by EAG)
Convener: E. Hutchens  | Co-Convener: J. L. Crovisier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
OS7
Ocean Remote Sensing
Co-Conveners: G. Han , E. Schrama 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
SSP9
The early Paleogene Greenhouse: New insights from an interdisciplinary perspective (co-sponsored by IAS)
Convener: A. Bornemann  | Co-Convener: P. Schulte 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS2.1
Air-Land Interactions (General Session)
Convener: T. Foken  | Co-Convener: A. Ibrom 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
BG1.5
Biogeochemistry of dissolved organic matter: characterisation, distribution and ecosystem roles
Convener: G. Uher 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
BG4.1/AS4.7
Fire in the Earth System (co-organized)
Convener: A. Spessa  | Co-Convener: O. Wild 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
BG2.2
Land-Atmosphere-Cryosphere Interactions in Northern Eurasia
Convener: P. Groisman  | Co-Convener: A. Reissell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
BG5.3
Water isotopes in hydrological processes (co-sponsored by EAG)
Convener: A. Benthien  | Co-Conveners: E. Schefuß , M Werner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
NH4.6
Hydrological, hydraulic and mechanical effects of plants for slope stability
Convener: F. Florineth  | Co-Conveners: H. P. Rauch , F. Graf , F. Rey 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
SSP17
Paratethys - Mediterranean - Indopacific climatic, biotic and sedimentological evolution (co-sponsored by IAS)
Convener: O. Mandic  | Co-Conveners: M. Harzhauser , M. Wagreich 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
EOS4
The future of European engineering: education and research
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: P. Baveye , E. Perrier , J. M. Redondo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: HH Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.9/SSS39
Complexity and nonlinearity in soils
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: R. M. Lark , E. Perrier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Convener: B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: T. Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /