Search


Days


Programme Groups

BG – Biogeosciences

BG2.2
Land-Atmosphere-Cryosphere Interactions in Northern Eurasia
Convener: P. Groisman  | Co-Convener: Reissell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
BG5.1
Development and application of palaeoproxies in the mollusc shell archive
Convener: Clarke  | Co-Conveners: D. R. Gröcke , B. R. Schöne 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
BG5.2
Natural and anthropogenic environmental change as evidenced in high-resolution continental archives (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: Lotter 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Convener: B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
HS5.7/GM8.4
Heterogeneity of catchment processes at multiple scales - benchmarking observations, conceptualisation and prediction
Convener: D. Tetzlaff  | Co-Conveners: M. Kirkby , H. Laudon , McGuire 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
BG1.5
Biogeochemistry of dissolved organic matter: characterisation, distribution and ecosystem roles
Convener: G. Uher 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
ML29
Outstanding Young Scientist Lecture by Johan Weijers
Convener: J. Bijma 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–11:00  /
NP3.9/SSS39
Complexity and nonlinearity in soils
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: R. M. Lark , Perrier 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
BG1.4/HS13.04
Water transfer, element fluxes and carbon export from soils to streams and rivers: Processes, modelling and implications at the catchment scale (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: Köhler  | Co-Convener: Futter 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–09:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
BG2.6
From biogenic primary exchange to atmospheric fluxes of reactive trace gases
Convener: J. Rinne  | Co-Conveners: J. Kesselmeier , Schnitzler 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
OS9
New aspects of the marine nitrogen cycle's processes and budget
Convener: H. Bange  | Co-Conveners: Kuypers , M. Voss 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS2.1
Air-Land Interactions (General Session)
Convener: T. Foken  | Co-Convener: A. Ibrom 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: H. Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /