Search


Days


Programme Groups

OS – Ocean Sciences

OS4
High latitude changes in ocean, ice and climate
Convener: R. Döscher  | Co-Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS7
Ocean Remote Sensing
Co-Conveners: G. Han , E. Schrama 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL42
Global and regional sea level rise and variability (including changes in storm surge frequency and magnitude)
Convener: S. Jevrejeva  | Co-Conveners: Katsman , P. Woodworth , A. Grinsted 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
GI5
Space Instrumentation
Convener: M. Leese  | Co-Conveners: G. Kargl , Falkner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
BG1.5
Biogeochemistry of dissolved organic matter: characterisation, distribution and ecosystem roles
Convener: G. Uher 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
OS5
Manifestations of global climate change in the Arctic Ocean
Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
AS2.2
Air-Sea Interactions (General Session)
Convener: Makin  | Co-Convener: N. Wells 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR4.2
Arctic Coastal Processes
Convener: M. Leibman  | Co-Conveners: Overduin , Lantuit , Couture 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP2.3
Nonlinear Dynamics of the Ocean Circulation
Convener: S. Pierini 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: H. Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
ESSI5
Informatics in Oceanography
Convener: G. M. R. Manzella  | Co-Convener: Balopoulos 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 08:30–10:00  /
ML2
Alfred Wegener Medal Lecture by Lennart Bengtsson
Convener: G. M. Ganssen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–18:15  /
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Convener: B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /