Search


Days


Programme Groups

CL – Climate: Past, Present, Future

CL1.13
INTegrating Ice core, MArine and TErrestrial records for the period between 60,000 to 8000 years ago (INTIMATE)
Co-Conveners: Anders Svensson , Chris Turney , Sune O. Rasmussen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL1.14
Assessment of climate events in lake sediments: deciphering climate, tectonic or anthropic influence
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Marie-France Loutre , Aurelia Hubert-Ferrari 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL2.3
Circulation type classification and circulation regimes
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP2.1/CL2.19
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Convener: Andrew Wittenberg 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL4.6
Climate Data Homogenization and Climate Trend/Variability Assessment
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Enric Aguilar , Petr Stepanek 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NH1.5/AS4.5/CL4.13
Assessment of Weather-related Risk on Agricultural Production and Agribusiness (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Convener: NIcolas R. Dalezios 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
IG7/CL4.16
Stable isotopes as tool in (paleo-)climate studies (co-organized)
Convener: Pier De Groot  | Co-Conveners: Martin Werner , Attila Demény , Luigi Dallai 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL1.12
Regional climate variability and North-South teleconnections over the last 40 000 years
Convener: Jérôme Chappellaz  | Co-Conveners: Axel Timmermann , Dr Robert Mulvaney , Dr Massimo Frezzotti 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL2.5
Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Fred Kucharski  | Co-Conveners: Elsa Mohino , Teresa Losada , Irene Polo , Belen Rodríguez de Fonseca , Javier Garcia-Serrano , Nerilie Abram , Erin McClymont , Erica Hendy 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
 / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL2.13
Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL4.4
Climate time series analysis: novel tools and applications to centennial-to-millennial scale variations
Convener: Manfred Mudelsee  | Co-Convener: Martin H. Trauth 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NP2.3/AS4.15/CL4.5/OS13
Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Convener: Stefano Pierini  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Christoph C. Raible 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL1.10
Quaternary carbon cycle mysteries: the known knowns, known unknowns, and unknown unknowns of glacial CO2 (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener: Joy Singarayer  | Co-Convener: Andy Ridgwell 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL4.8
Glaciated continental margins - sedimentary processes, architecture, evolution and implications for paleoclimatic reconstructions
Convener: Jan Sverre Laberg  | Co-Conveners: Angelo Camerlenghi , Michele Rebesco , Berit Oline Hjelstuen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
ML7
Milutin Milankovic Medal Lecture by James D. Hays
Convener: Denis-Didier Rousseau 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:45–14:30  /
TS4.3/CL1.1/GD2.5/GM5.5/MPRG8/SSP1.5
Eurasian Climate and Tectonics (co-organized)
Convener: Guillaume Dupont-Nivet  | Co-Conveners: Peter van der Beek , Hemmo Abels 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL4.9/SSP1.7
EuroFORUM 2010: Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Ruediger Stein  | Co-Conveners: Gilbert Camoin , Jochen Erbacher , Ursula Röhl 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
OS15
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (ESF EUROCORES Programmes)
Convener: Jean Pierre Henriet  | Co-Conveners: Gert J. De Lange , Gilbert Camoin , Paola Campus 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL0
Open Session on Climate: Past, Present and Future (including Hans Oeschger Medal Lecture)
Convener: Denis-Didier Rousseau  | Co-Convener: Marie-Alexandrine Sicre 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
CL00
Trapped gases in ice cores and the carbon cycle : a tribute to Jean-Marc Barnola's contribution
Conveners: Jérôme Chappellaz , Denis-Didier Rousseau 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 18:30–20:10  /