Search


Days


Programme Groups

CL – Climate: Past, Present, Future

CL1.2
Cenozoic Biosphere-Climate Interaction: Proxies and Modelling
Convener: Liselotte Diester-Haass  | Co-Conveners: Katharina Billups , Anita Roth.Nebelsick , Louis François 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL1.20
Mediterranean Climate: from past to future
Convener: Piero Lionello  | Co-Convener: Clare Goodess 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
G10/CL1.23/GD2.7/GMPV45
Glacial Isostatic Adjustment: Observations and Modeling for Earth Rheology, Dynamics, and Environmental Change (co-organized)
Convener: Markku Poutanen  | Co-Conveners: Bert Vermeersen , Volker Klemann 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL2.1
Climate of the Polar Regions
Convener: Peter Wadhams  | Co-Convener: Kate Thatcher 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS4.11
Hydrological change: Future projections of hydrological behaviour
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Stefan Hagemann , Murugesu Sivapalan , Bettina Schaefli 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
EOS5/CL5.3
Modern Climate Science Education and Communications to Students, Government Officials and to the Public (co-organized)
Co-Conveners: Klaus Grosfeld , Annette Ladstaetter-Weissenmayer , Gerrit Lohmann , Artemi Cerdà 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL2.2
Surface Radiation Budget, Radiative Forcings and Climate Change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NP3.8
Geophysical Downscaling Methods
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Victor Venema , Douglas Maraun , Erika Coppola 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL4.1/NP8.1
Chaotic and Stochastic Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Michael Ghil 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL4.2
Thermodynamics of the Climate System
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Jonathan M. Gregory , Maarten Ambaum 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL1.18
Multi-proxy investigations of European climates of the last millennium
Convener: Mary Gagen  | Co-Conveners: William Austin , Sheila Hicks , Eduardo Zorita 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
OS10/CL2.16
Global and regional sea level changes and their impacts in coastal oceans (co-organized)
Convener: Anny Cazenave  | Co-Conveners: Jens Schröter , Nicole Lenôtre , Philip Woodworth , Svetlana Jevrejeva , Aslak Grinsted 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 08:30–11:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
CL4.7/GM2.4/SSP2.5
Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Geoff Duller  | Co-Conveners: Irka Hajdas , Thorsten Kiefer , Andreas Lang 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 10:30–12:00  /
 / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /