Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 

NH – Natural Hazards

ML25/NH

Plinius Medal Lecture by Hannah L. Cloke (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–11:30  / Room L6

ML29/NH

Sergey Soloviev Medal Lecture by Giuseppe De Natale (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–16:30  / Room L6

ML42/NH ECS

NH Division Outstanding ECS Lecture by Thomas Wahl (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 11:30–12:00  / Room L6

DM14/NH ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH) (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room L6

NH1 – Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1/AS4.24/HS11.26 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.2/AS1.14/SSS13.43

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , R.Giles Harrison , Colin Price , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.3/HS11.27

Flood risk and uncertainty (co-organized)
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.5/AS4.28/HS11.29/SSS10.7

Hazard Risk Management of Agroecosystems (co-organized)PICO session
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 4

NH1.6/AS4.14/HS11.30

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.7

Addressing the challenge of compound events, multi-risk modelling and cross-risk assessment methods: Extremes, inter-dependencies, non-stationarities, impacts and vulnerability
Convener: Jakob Zscheischler  | Co-Conveners: Marleen de Ruiter , Philip Ward , Simon Michael Papalexiou , Sonia Seneviratne , Gabriele Hegerl , robert vautard , Seth Westra , Michael Leonard , Thomas Wahl , James Daniell , Kostas Andreadis , Paolo De Luca , Martin Hanel , John K. Hillier , Christoforos Pappas , Anna Pelosi , Yannis Markonis 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.8/AS4.26 Media

Extreme heat events: processes, impacts and adaptation (co-organized)
Convener: Martha Marie Vogel  | Co-Conveners: Tom Matthews , Conor Murphy , Lauriane Batté 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.9/HS11.31

Flood Risk Assessment and Management (co-organized)
Convener: Dhruvesh Patel  | Co-Conveners: Dawei Han , Cristina Prieto 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS4.3/AS1.10/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting and predictive uncertainty estimation (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Tomasz Niedzielski , Maria-Helena Ramos , Jan Verkade , Kolbjorn Engeland , Rebecca Emerton , Oldrich Rakovec , Joshua K. Roundy , Albrecht Weerts 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.15
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS4.5/NH1.14

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized)PICO session
Convener: Michael Cranston  | Co-Conveners: Ilias Pechlivanidis , Femke Davids , Gabriela Guimarães Nobre , Konstantinos Bischiniotis , Liz Stephens 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / PICO spot A

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized)PICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , George Christakos , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 5b

HS7.2/AS1.17/CL2.06/NH1.17/NP5.4

Precipitation Modelling: uncertainty, variability, assimilation, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Simone Fatichi , Roberto Deidda , Alin Andrei Carsteanu , Jérôme Benveniste , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Hall A

HS7.7/NH1.18

Hydrometeorologic variability: spatio-temporal scales and probability of extremes (co-organized)PICO session
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Marco Borga , Andreas Langousis , Salvatore Grimaldi , Auguste Gires , Rui A. P. Perdigão , Xiaolan L. Wang , Jose Luis Salinas , Remko Uijlenhoet , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 5b

GI2.1/AS5.2/BG1.29/CL5.27/NH1.19/PS5.4/ST4.9

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI2.2/AS1.4/NH1.20

Weather and environmental observations and short term forecasting to increase safety and airport capacity (co-organized)
Convener: Ari-Matti Harri  | Co-Conveners: Rudolf Kaltenboeck , Martin Hagen , Elena Saltikoff 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI3.4/BG7.5/HS11.13/NH1.21

Instrumentation & measurements for water systems (co-organized)PICO session
Convener: Andrea Scozzari  | Co-Conveners: Armando Di Nardo , Stephen Mounce , Francesco Soldovieri 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 1

GM1.5/HS11.17/NH1.22/SSP3.18

The importance of granular processes and segregation in geophysical flows: implications for landscape evolution and hazard analysis (co-organized)
Convener: Philippe Frey  | Co-Conveners: Alexandre Valance , Nico Gray 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room D1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Hall X2

GM6.5/ERE2.4/HS5.16/NH1.23/SSS13.33

Challenges and opportunities for sustainable soil conservation measures, torrent control works and sediment cascade management: from structure to basin scale (co-organized)
Convener: Guillaume Piton  | Co-Conveners: Yang Yu , Demetrio Antonio Zema , Andrea Castelletti 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

AS4.22/NH1.24

Emergency response with atmospheric dispersion models (co-organized)PICO session
Convener: Gerhard Wotawa  | Co-Conveners: Delia Arnold , Marcus Hirtl , Mikhail Sofiev 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 5a

HS2.4.3/NH1.25

River flood dynamics and risk: processes, controls, consequences (co-organized)PICO session
Convener: Sergiy Vorogushyn  | Co-Conveners: William Farmer , Heidi Kreibich , Luis Mediero , Alberto Viglione 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot A

NH2 – Volcanic Hazards

NH2.1/GI3.21/GMPV6.3

Volcano Records and Quantification of Volcanic Hazards (co-organized)
Convener: Jacopo Selva  | Co-Conveners: Antonio Costa , Laura Sandri , Mark Bebbington , Henry Odbert , Susanna Jenkins , Sebastien Biass , Jan Lindsay , Ting Wang , Simona Scollo , Shinji Takarada 
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

SSP3.6/AS4.19/GM3.11/GMPV6.2/HS9.11/NH2.3/OS2.7

Bedform dynamics and morphodynamics: from pyroclastic eruptions to deep see turbidites (co-organized)PICO session
Convener: Guilhem Amin Douillet  | Co-Conveners: Jim Best , Ulrich Kueppers , Arnoud Slootman , Svetlana Kostic , Miwa Yokokawa 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / PICO spot 1

GMPV4.6/NH2.5

Numerical simulations of volcanic and magmatic phenomena: model development, validation and application (co-organized)
Convener: Giuseppe La Spina  | Co-Conveners: Matteo Cerminara , Simone Colucci , Federica Pardini , Laura Spina , Alessandro Tadini 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GMPV4.4/NH2.6

Magma ascent, degassing and eruptive dynamics: linking experiments, models and observations (co-organized)
Convener: Mattia de’ Michieli Vitturi  | Co-Conveners: Mike Burton , Andrea Di Muro 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GMPV6.1/AS3.32/CL5.22/NH2.7 Media

Volcanic Ash – Generation, Transport, Impacts and Applications (co-organized)
Convener: Gholam Ali Hoshyaripour  | Co-Conveners: Britta Jensen , Ulrich Kueppers , Elena Maters , Gill Plunkett , Peter Webley 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GMPV4.1/G3.7/GM7.7/NH2.8/TS10.3

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Adelina Geyer , Alessandro Bonforte , Agust Gudmundsson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room D3
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GMPV6.6/ERE3.6/NH2.10

Volcanic resources (co-organized)
Convener: Evgenia Ilyinskaya  | Co-Conveners: Luca De Siena , Andri Stefansson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GMPV5.1/NH2.11/SM6.03

Volcano monitoring with instrument networks (co-organized)
Convener: Jurgen Neuberg  | Co-Conveners: Thomas R. Walter , Ivan Lokmer , Evgenia Ilyinskaya , Kristín Jónsdóttir , Halldór Geirsson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room D3
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

NH3 – Landslide Hazards

NH3.1/HS2.3.10

Landslide hydrology: from hydrology to pore water pressure and slope deformation (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Roberto Greco , Paolo Frattini , Dominika Krzeminska , Jean-Philippe Malet 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.2/SM3.10/SSS13.46

Ground damage, slope failures and liquefaction in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Hiroshi Fukuoka , P. Meunier , Odin Marc , George Papathanassiou 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.3/GI2.16/SSS13.47

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (Co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Masahiro Chigira , Vincenzo Del Gaudio , Marc-Henri Derron , Gilles Grandjean , Denis Jongmans , Janusz Wasowski 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.5/GI3.18

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling (Co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Giovanni Crosta  | Co-Conveners: Michel Jaboyedoff , Federico Agliardi , Irene Manzella , Masahiro Chigira 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.6

Prediction and forecasting of landslides
Convener: Filippo Catani  | Co-Conveners: Fausto Guzzetti , Xuanmei Fan , Binod Tiwari 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.7/GM7.4/SSS13.48

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.8/GI3.19/SSS13.49

Fast flow-like landslides in alpine and volcanic environment. Advances on monitoring, modelling and risk management (co-organized)
Convener: Velio Coviello  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Massimo Arattano , Lucia Capra , Jonathan Procter , Luca Franzi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.9

Uncertainty and quality evaluation in landslide hazard and risk assessmentPICO session
Convener: Paola Reichenbach  | Co-Conveners: Andreas Günther , Mihai Micu 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 3

NH3.10/CL2.21 Media

Effects of climate and environmental changes on landslides (co-organized)
Convener: Guido Rianna  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Fausto Guzzetti , Luciano Picarelli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.11/GM7.3/SSS13.50 Media

Rockfalls, rockslides and rock avalanches: Mechanics, dynamics, and new insights from novel data (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Samuel McColl , Anja Dufresne , Daniel Draebing , Matthew Westoby , Kerry Leith , Sibylle Knapp , Anne Voigtländer , Stuart Dunning 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

SSS9.1/NH3.16 Media

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Søren Boje , Stefano Luigi Gariano , Samuele Segoni 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

EMRP1.3/GMPV3.5/NH3.17/SM2.04/TS2.4

Rock Physics and geomechanical characterisation of rocks from the micro to macroscale: fabric, fractures and fluids (co-organized)
Convener: Sophie Harland  | Co-Conveners: Federico Agliardi , David Healy , Thomas Mitchell , Christian Zangerl , John Browning 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM3.2/NH3.18/SSS13.23

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Jan Henrik Blöthe  | Co-Conveners: Christoff Andermann , Kristen Cook , Sabine Kraushaar , Luca C Malatesta 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room D1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Hall X2

NH4 – Earthquake Hazards

NH4.2/SM3.06

Seismic Hazard and Disaster Risk: Assessment, Testing, and Implementation (co-organized)
Convener: Antonella Peresan  | Co-Conveners: Renata Rotondi , Vladimir Kossobokov , J.D. Zechar , Mihaela Kouteva 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH4.3/SM3.04

Statistical analysis of spatio-temporal properties of earthquake occurrence (co-organized)
Convener: Stefania Gentili  | Co-Conveners: Gert Zöller , Álvaro González , Robert Shcherbakov , Rita Di Giovambattista 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH4.5/EMRP4.27/SM3.03

Short-term Earthquakes Forecast (StEF) and multi-parametric time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (Co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Katsumi Hattori , Jann-Yenq Liu , Giovanni Martinelli , Gerasimos Papadopoulos , Michel Parrot , Sergey Pulinets , Filippos Vallianatos 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

TS5.1/NH4.8/SM3.02

Paleoseismicity, active faulting, surface deformation, and the implications on seismic hazard assessment (Fault2SHA) (co-organized)
Convener: Esther Hintersberger  | Co-Conveners: Angela Landgraf , Romain Le Roux-Mallouf , Silke Mechernich , Laura Peruzza , Oona Scotti , Kris Vanneste 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room D2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

TS5.2/G3.9/GD2.8/NH4.9/SM2.07

The Interplay between Earthquakes, the Seismic Cycle and Long-term Deformation: Models and Observations (including TS Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Luca Dal Zilio  | Co-Conveners: Marcel Thielmann , Romain Jolivet , Jean-Philippe Avouac , Ylona van Dinther , Adriano Gualandi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room K1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

SM2.01/EMRP4.28/NH4.11

Earthquake Source Processes under Rapid and Slow Deformation: Field Evidence, Seismic Imaging and Numerical Modeling (co-organized)
Convener: Martin Vallée  | Co-Conveners: Alice Gabriel , Henriette Sudhaus , P. Martin Mai , Susana Custódio , Simon Kübler 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SM3.01/NH4.15

Looking toward the next generation of Probabilistic Seismic Hazard Models (co-organized)
Convener: Fabrice Cotton  | Co-Conveners: Graeme Weatherill , Stefan Wiemer , Laurentiu Danciu 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

SM5.01/NH4.16

Ground translation, strain and rotation: New and improved instrumentation and applications (co-organized)
Convener: André Gebauer  | Co-Conveners: Helle Pedersen , Angelo Strollo , Damiano Pesaresi , Christian Schubert , Stephanie Durand , Stefanie Donner 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

SM6.01/EMRP4.32/NH4.17

Induced and Triggered Seismic Activity: Observation, Theory and Hazard Analysis (co-organized)
Convener: Philippe Jousset  | Co-Conveners: Roland Gritto , J. Ole Kaven 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00  / Room D1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

NH5 – Sea & Ocean Hazards

NH5.1/OS2.12/SM3.07 Media

Tsunami (co-organized)
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Alberto Armigliato , Stefano Lorito , Ira Didenkulova , Finn Løvholt , Stefan Vater , Elizabeth Madden , Oded Katz , Stefano Tinti , Miquel Canals , Yoshiyuki Kaneda , Nurcan Meral Ozel 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.2

Extreme seas and non-linear waves
Convener: Alexey Slunyaev  | Co-Conveners: Efim Pelinovsky , Alessandro Toffoli , Elzbieta Bitner-Gregersen 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.3/GM11.9/SSP3.16 Media

Geological records of extreme wave events (co-organized)
Convener: Ed Garrett  | Co-Conveners: Dominik Brill , Simon Matthias May , Jessica Pilarczyk , Max Engel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.4/AS4.29/CL3.10/HS11.32/OS2.11 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Renske de Winter  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Joern Behrens , Luke Jackson 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.6/NP7.4/OS5.5

Extreme Internal Wave Events: Generation, Transformation, Breaking and Interaction with the Bottom Topography (co-organized)
Convener: Kateryna Terletska  | Co-Convener: Oxana Kurkina 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NP7.3/NH5.8/OS2.13

Wave-current interactions (co-organized)
Conveners: Julien Touboul , Konstandinos Belibassakis  | Co-Conveners: Christian Kharif , Efim Pelinovsky , Vincent Rey , Philippe Fraunie 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

NH6 – Remote Sensing & Hazards

NH6.1/AS5.21/CR7.3/GI2.17/HS11.33/SM3.12/SSS13.54

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Bailly Jean-Stéphane , Jianping Chen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH6.2/CR7.4/G3.8/GI2.24/SM3.11/SSS13.55

Imaging Geodesy with InSAR for geohazard and infrastructure monitoring (co-organized)
Convener: Mahdi Motagh  | Co-Conveners: Ziyadin Cakir , Zhenhong Li , Roberto Tomás Jover , Caijun XU 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE3.4/TS11.7/GD10.3/GI3.17/GM2.13/GMPV10.7/HS11.3/NH6.4/SSP1.8

Imaging techniques in laboratory modelling of geological processes (co-organized)PICO session
Convener: Vincent Strak  | Co-Conveners: Janine Kavanagh , Matthias Rosenau 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE3.1/GI0.3/BG1.35/CR2.8/ESSI4.4/GM2.12/NH6.5

Close and Long Range Sensing of Environment (co-sponsored by ISPRS) (co-organized)PICO session
Convener: Martin Rutzinger  | Co-Conveners: Roderik Lindenbergh , Francesco Pirotti , Marco Scaioni , Bernhard Höfle , Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 4

NH6.7/GI2.23/SSS13.57

Hazard and risk assessment of climate related impacts on Agricultural and Forested Ecosystems using Remote Sensing and modelling (co-organized)PICO session
Convener: Jonathan Rizzi  | Co-Conveners: Mahesh Rao , Luigi Lombardo , Andy Nelson , Dennis Corwin 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

GI2.4/NH6.8/PS4.9 Media

Sentinels for Science: Advances in Land dynamics and processes understanding (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Michael Foumelis , Fabien Albino , Diego Fernández Prieto , Nadine Gobron , Mattia Marconcini , Francesco Mattia , Claudia Paris , Isabel Trigo , Martin Wooster , Susanna Ebmeier , Malcolm W. J. Davidson , Else Swinnen , Bernard Pinty , Claude Duguay , Julienne Stroeve 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI2.3/NH6.9/PS6.5 Media

Sentinels for Science: Advances in Ocean science and Cryosphere research (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon L. G. Jutz , Alessandra Tassa , Merete Badger , Annett Bartsch , Jason Box , Claude Duguay , Jérôme Benveniste , Alexis Mouche , marie-helene rio , Romain Husson , Shubha Sathyendranath , Andrew Shepherd , Louise Sandberg Sørensen , Julienne Stroeve , Diego Fernández Prieto , Bernard Pinty 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE3.3/GM2.2/CR2.5/GI3.13/GMPV10.4/HS6.9/NH6.10/SSS13.21 ECS

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mike James , Mark Smith , Andreas Kaiser 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GMPV5.3/AS3.9/NH6.11

Satellite-based quantification and modelling of volcanic gas, aerosol and ash emission: dispersal and chemical evolution (co-organized)
Convener: Stefano Corradini  | Co-Conveners: Marie Boichu , Catherine Hayer , Brendan McCormick , Mike Burton , Elisa Carboni , Claire Witham 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

PS5.1/GD1.3/GI2.22/NH6.12/ST1.10

New mission concepts for planetary exploration (co-organized)PICO session
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Kim Reh 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

GI2.5/AS5.18/EMRP4.13/NH6.13

Unmanned aerial vehicle (UAV) as a new, emerging instrument in Geosciences (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Conveners: Jens Klump , Sebastien Biraud 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI2.9/AS5.22/NH6.14/PS5.6

Calibration/Validation of Earth Satellite Measurements (co-organized)
Convener: Jack Kaye  | Co-Convener: Malcolm Davidson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

NH7 – Wildfire Hazards

NH7.1/SSS13.58

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

SSS10.3/HS9.12/NH7.3

Understanding, predicting and preventing post-fire hydrologic and erosive risks in fire-affected areas. (co-organized)PICO session
Convener: Diana Vieira  | Co-Conveners: Mike Kirkby , Peter Robichaud , Gary Sheridan 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 3

AS3.4/BG4.10/NH7.4 Media

Unprecedented Wildfires and Smoke Plumes – 2017 and Beyond (co-organized)
Convener: Michael Fromm  | Co-Conveners: Holger Baars , Inderpreet Kaur , Mark Parrington , Marloes Gutenstein-Penning de Vries 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

NH8 – Biological, Environmental & Other Hazards

NH8.1/HS5.13/SSS13.60 Media

Arsenic and other contaminants in soil and groundwater: interventions for source control and regulatory compliance (co-organized)
Conveners: Sezin Czarnecki , Prosun Bhattacharya  | Co-Conveners: Loretta Li , Arslan Ahmad , Gavin Gillmore , Manish Kumar , Jochen Bundschuh 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH8.2/GM7.5/HS11.35/SSS13.42

Speleogenesis, Geomorphology and Hazards in Karst (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Lukas Plan , Jason Polk , Francesco Sauro , Djamil Al-Halbouni , Eoghan Holohan , Christian Bauer 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH8.4/BG1.19/GI2.20/OS3.5

Ecosystem-based approaches to coastal Disaster Risk Reduction: new tools for numerical modelling and monitoring using Remote Sensing techniques (co-organized)
Convener: Paolo Ciavola  | Co-Conveners: Jenny Brown , Pushpa Dissanayake , Mindert de Vries , Andrea Ninfo 
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM11.5/HS10.11/NH8.6/OS2.9

Combination hazard in estuaries and coasts (co-organized)PICO session
Convener: Tom Coulthard  | Co-Conveners: Ivan Haigh , Matt Lewis , Peter Robins , Michalis Vousdoukas , Eric Wolanski 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 1

IE1.1/BG1.15/NH8.7/NP9.3 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Michael Bahn , Gabriele Hegerl , Dorothea Frank , Tim van Emmerik , Jana Sillmann , Julia K. Green 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9 – Natural Hazards & Society

NH9.1 Media

Natural hazard event analyses for risk reduction and adaptation (including Sergey Soloviev Medal Lecture)
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari , James Daniell , Michael Szoenyi , Kristin Vogel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.2

Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Daniela Molinari , Thomas Thaler , Hans de Moel 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.3

Human behavioral dynamics into Risk Assessment Modelling and Risk Reduction Strategies
Convener: Giulia Roder  | Co-Conveners: Jeroen Aerts , Ted Veldkamp , Marleen de Ruiter , Giuliano Di Baldassarre , Niko Wanders , Sven Fuchs , Swenja Surminski , Felix Gross , Saverio Romeo , Mihai Ciprian Margarint , Kamshat Tussupova 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.4 Media

Natural hazard impacts on technological systems and infrastructures
Convener: Elena Petrova  | Co-Conveners: Faith Taylor , Elisabeth Krausmann , Maria Bostenaru Dan , Michal Bíl , Benjamin Postance , Bodo Damm , Paolo Tarolli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.31
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.5/GMPV6.7/HS11.37/SM3.18/SSS13.61

Single and multi-hazard risk assessment and mitigation in developing countries: Challenges and opportunities for innovation (co-organized)PICO session
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Andreas Günther , Bruce D. Malamud , Massimiliano Pittore , Silvia De Angeli , Anna Lo Jacomo , Stefano Terzi 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 1

NH9.6/GMPV6.8/HS11.38/SM3.20

Resilience and vulnerability assessments in natural hazards and risk analysis (co-organized)
Convener: Sven Fuchs  | Co-Conveners: Maria Papathoma-Koehle , Margreth Keiler , Thomas Glade 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room L7
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.7/CL3.12/HS11.39

Urban Resilience Studies (co-organized)
Convener: Damien Serre  | Co-Conveners: Bruno Barroca , Pietro Bernardara , Vincent Becue , Michael Gonzva 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.9/AS5.20/GI1.9/HS11.41/SSS13.64

Monitoring and modelling of dangerous phenomena: innovative, low-cost techniques, tools and constraint of engineering-geological models for hazard evaluation and risk mitigation (co-organized)
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Manuel Pastor , Denis Cohen , Veronica Pazzi , Stefano Morelli , Stefano Utili , Gabriel Rodriguez Roca , Matteo Del Soldato , Roberto Tomás Jover 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.10/GMPV6.10/HS11.42/SM3.16/SSS13.62 Media

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (including Plinius Medal Lecture) (including NH Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Melanie J. Duncan , Hannah Cloke 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.11/GMPV6.11/HS11.43/SM3.19/SSS13.63

Risk Management and risk hedging with examples from natural catastrophic events (co-organized)
Convener: Gero Michel  | Co-Conveners: James Daniell , Christopher Sampson , Slobodan Simonovic , Philip Ward 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.12/AS5.17/CL5.30/ESSI1.9/GI0.4/GMPV6.12/HS11.44/SM3.15/SSS13.66 ECS

Methods and Tools for Natural Risk Management and Communications – Innovative ways of delivering information to end users and sharing data among the scientific community (co-organized)
Convener: Raffaele Albano  | Co-Conveners: Valeria Cigala , Jonathan Rizzi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

SSS9.11/NH9.18

Urban sustainable development: resilience to environmental problems and natural hazards through eco-engineering solutions (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Zahra Kalantari , António Ferreira , Juan F. Martinez-Murillo , David C. Finger 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

GM6.1/NH9.19

Geomorphic processes in coupled human and natural systems: past and present effects of human activity on landscapes (co-organized)PICO session
Convener: Jorge Ramirez  | Co-Conveners: Sven Fuchs , Margreth Keiler , Thomas Thaler , Andreas Paul Zischg , Aleksandra Tomczyk 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 1

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

GI3.3/EMRP4.10/NH9.23/PS4.10 Media

Cultural Heritage resilience against climate events and other risks: modelling, remote and in-situ sensing, material characterization and ICT tools (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Giuseppina Padeletti  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Jürgen Moßgraber , George Alexandrakis , Gianfranco Fornaro , Antonella Curulli , Gaelle Lortal , Cecilia Sciarretta , Francesco Calabro , Paraskevi Pouli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI0.2/AS4.23/BG1.27/CL5.15/EMRP4.36/ERE1.8/G6.2/GD1.2/GM12.5/GMPV10.10/HS11.1/NH9.24/NP9.2/SM1.11/SSP1.3/SSS13.70/TS1.8

COST Actions in Geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized)
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH10 – Short courses

SC1.30/NH10.1 ECS

Open-Source simulations: slope stability and failure in a hydrological catchment model (co-organized)
Convener: Luigi Lombardo  | Co-Conveners: Raffaele Albano , Victor Jetten , Cees van Westen , Bastian van den Bout 
Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.85

SC2.18/NH10.2 ECS

Serious games for Natural Hazards: understand the different roles in natural hazard prevention and management through a simple exercise (co-organized)
Convener: Valeria Cigala  | Co-Conveners: Raffaele Albano , Graziella Devoli , Jonathan Rizzi , Giulia Roder 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.91

SC3.19/NH10.3 ECS

Speed-dating: Research-match making (co-organized)
Convener: Giulia Roder  | Co-Conveners: Raffaele Albano , Luigi Lombardo , Jonathan Rizzi 
Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.31

SC1.18/CL6.02/GM12.3/HS12.5/NH10.4/TS11.13

Building and maintaining R packages (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Convener: Sebastian Kreutzer 
Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.16

NH11 – Interdisciplinary sessions

CL5.02/AS5.7/BG1.38/GD10.9/GI0.5/GM2.10/GMPV10.9/HS11.25/NH11.1/NP9.4/OS4.14/PS6.4/SM7.04/SSP1.12/SSS13.12/ST4.8/TS11.9

The development of geoscientific modelling (co-organized)PICO session
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Lutz Gross , David Ham , Astrid Kerkweg , Didier Roche , Rolf Sander , David Topping 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / PICO spot 5a

SSS2.3/GM6.11/NH11.2

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Corrado Camera , Markus Dotterweich , Roey Egozi , Yuanmei Jiao , Estela Nadal Romero , Wei Wei 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

GM2.1/GI3.12/NH11.3/SSS13.20

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO session
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: Susan Conway , John K. Hillier 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 5b

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI1.4/GMPV10.1/NH11.9/SM5.04

New frontiers of multiscale monitoring, analysis and modeling of environmental systems (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Francesca Bianco , Nemesio M. Pérez , Antonello Bonfante , Susi Pepe , Raffaele Castaldo , Vincenzo De Novellis 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI1.5/EMRP4.6/ESSI2.11/NH11.10/PS5.5

Data fusion, integration, correlation and advances of non-destructive testing methods and numerical developments for engineering and geosciences applications (co-organized)
Convener: Andrea Benedetto  | Co-Conveners: Morteza (Amir) Alani , Andreas Loizos , Francesco Soldovieri , Fabio Tosti 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI2.6/AS4.20/EMRP4.7/NH11.11

Geoscience applications of environmental radioactivity (co-organized)
Convener: Susana Barbosa  | Co-Conveners: Gideon Steinitz , Heiko Woith , Katalin Zsuzsanna Szabó , Hovav Zafrir , Michael Schubert 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI3.5/EMRP4.11/HS11.14/NH11.12

Innovative instrumentations, techniques, geophysical methods and models for near surface geophysics, cities and transport infrastructures (including GI Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Raffaele Persico  | Co-Conveners: Salvatore Piro , Neil Linford , Jean Dumoulin , Jan Vilhelm , Francesco Soldovieri , F.C. Ponzo , Mario Marchetti 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE4.3/SSS13.73/AS5.19/BG1.20/ESSI1.8/HS11.4/NH11.13

Geostatistical and statistical tools to perform the data fusion of large datasets in geo-engineering and environmental studies (co-organized)PICO session
Convener: Diego Di Curzio  | Co-Conveners: Annamaria Castrignanò , Aaron Micallef , Sergio Rusi , Giovanna Vessia , Raphael Viscarra Rossel 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

IE4.1/NP4.3/AS5.13/CL5.18/ESSI2.3/GD10.6/HS3.7/NH11.14/SM7.03

Big data and machine learning in geosciences (co-organized)
Convener: Mikhail Kanevski  | Co-Conveners: Peter Baumann , Philip Brown , Reik Donner , Sandro Fiore , Kwo-Sen Kuo , Rosa Lasaponara , Morris Riedel , Karsten Steinhaeuser , Nicolas Younan 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

CL3.03/AS4.12/BG4.13/HS11.8/NH11.15/NP5.5/SSS13.13

Earth System Prediction and Application (co-organized)
Convener: Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Yoshimitsu Chikamoto , Noel Keenlyside , June-Yi Lee 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GM11.4/NH11.16

Coastal zone geomorphologic interactions: natural versus human-induced driving factors (co-organized)
Convener: Margarita Stancheva  | Co-Conveners: Andreas Baas , Giorgio Anfuso , Hannes Tõnisson , Guillaume Brunier 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

G3.1/CL4.20/CR8.6/GD11.6/GM11.10/NH11.17

Glacial isostatic adjustment and its role in the global earth system (co-organized)
Convener: Wouter van der Wal  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Holger Steffen 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

GM7.1/NH11.19/SSS13.31

Hillslope geomorphology, slope and fluvial denudation, and landscape responses to global environmental changes (co-organized)
Convener: Katja Laute  | Co-Conveners: Achim A. Beylich , Sara Savi , Piotr Cienciala , Marta Della Seta , Jasper Knight , Luca Mao , David Morche , Zbigniew Zwoliński 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

NP4.1/CL5.29/NH11.20

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications (co-organized)
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Andrea Toreti 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SE – Special events

PCN2 ECS

EGU Plenary
Convener: Jonathan Bamber 
Mon, 09 Apr, 12:15–13:15  / Room E1

PCN3 ECS

EGU Award Ceremony
Convener: Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 17:30–20:00  / Room E1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1