Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 

SSS – Soil System Sciences

DM20/SSS ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS) (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15 / Room D3

ML1/GM/SSS

Alexander von Humboldt Medal Lecture by Johan Bouma (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

ML23/SSS

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Peter Smith (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room K2

ML45/SSS

SSS Division Outstanding ECS Award Lecture by Victoria Arcenegui (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–08:45 / Room K2
SSS0 –  General Soil Science

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales (co-organized)
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4
SSS1 –  History, Education and Society of Soil Science, taxonomy

SSS1.2/EOS22

Soil Science Education (co-organized)
Convener: David L. Lindbo  | Co-Conveners: Bradley Miller , Jerry Maroulis 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS1.4

Soil, Art, Culture, and History
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Rosa M Poch , Christian Feller , Cristine Carole Muggler , Paulo Pereira 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS1.5

Environment science, public perception, stakeholders and policy makers
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Panos Panagos , Agata Novara , Sigbert Huber , Aleksandra Tomczyk 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS1.7/AS4.49/CL5.20/HS11.44/NH9.21

“Lighthouse” examples, illustrating soil relevance for the UN Sustainable Development Goals (SDG’s) (co-organized)PICO session
Convener: Johan Bouma  | Co-Convener: Anna Smetanova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3
SSS2 –  Land Degradation and Soil Conservation

SSS2.1

Land Degradation and Development. A State-of-the-Art
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:30 / Room K2
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.3/HS11.46

The use of check dams for soil restoration at watershed level: resolving or generating hydrological, soil and environmental problems? (co-organized)
Convener: Manuel Esteban Lucas-Borja  | Co-Conveners: Guillaume Piton , Mary Nichols , Carlos Castillo , Demetrio Antonio Zema , Yang Yu 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.4

Gully and rill erosion: recent research progress
Convener: Javier Casalí  | Co-Conveners: Miguel A. Campo-Bescós , Robert Wells , Fenli Zheng , Christian Conoscenti 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.5/GM4.6/HS9.10/NH9.25

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Conveners: Saskia Keesstra , Manuel López-Vicente  | Co-Conveners: Rens Masselink , John Wainwright , Ronald Pöppl 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.8/BG9.44

Soil quality assessment in degraded ecosystems: Global advances and challenges (co-organized)PICO session
Convener: Isabel Miralles Mellado  | Co-Conveners: Raúl Zornoza , Felipe Bastida , Mirko Castellini , R. Lal , Maurício Cherubin 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5b

SSS2.10

Soils of marginal lands – definition, assessment and land use options
Convener: Werner Gerwin  | Co-Conveners: Wibke Dr. Baumgarten , Federica Barbera , Diego Mattioli 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:30 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.16/GM7.7/HS11.50

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)PICO session
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Corrado Camera , Roey Egozi , Estela Nadal Romero , Markus Dotterweich , Yuanmei Jiao , Wei Wei 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

SSS2.18

New challanges in Land Degradation and Restoration research
Convener: Agata Novara  | Co-Conveners: Joris de Vente , Saskia Keesstra , Joel Sankey , Joanna Nield 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.19

Get immersed in the Soil Sciences: bright ideas shared among avatars
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Leovigilda Ortiz , M Carmen del Campillo , Elvira Fernández-Ahumada , M. Carmen Beato , Natalia Uribe , Ramón González-Merino , Ana Maria Tarquis 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.16

SSS2.20/HS11.51

Innovation and new challenges in sharing research results and knowledge of soil and water resources: experiences on strategic thinking, technologies and collaborative work. (co-organized)PICO session
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Agata Novara , Emmanouil Varouchakis 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

SSS2.22/HS9.12/NH9.24

Advances and gaps in understanding, predicting and preventing hydrological and erosional risks in fire-affected watersheds. (co-organized)
Convener: Jonay Neris Tomé  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Gary Sheridan 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.23

Salt affected soils: monitoring, risk assessment and effects on plants
Convener: Konstantin Ivushkin  | Co-Conveners: Sjoerd E.A.T.M. van der Zee , Albino Maggio , Luis Santos Pereira , Hongbo Shao , Vanessa Wong 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

NH3.7/GM8.5/SSS2.24

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH3.11/GM8.4/SSS2.25

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning , Samuel McColl , Daniel Draebing 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH7.1/SSS2.26

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini , Nikos Koutsias 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L7
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH3.3/GI3.11/SSS2.27

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GM9.5/BG9.50/HS11.22/SSS2.28

Interactions of geomorphology, dams and flood hazard (co-organized)
Convener: Christiane Zarfl  | Co-Conveners: Jürgen Berlekamp , Gordon Grant , Ana Lucía , Ian Pattison , Tom Coulthard , Heather Haynes , Sarah Twohig 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM4.3/HS11.15/NH8.12/SSS2.30

Hillslope and fluvial denudation, source-to-sink fluxes and sedimentary budgets under changing climate and other perturbations (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , Luca Mao , Sara Savi , David Morche 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM11.1/SSS2.33

Aeolian Processes and Landforms (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: Matthew Baddock , John Gillies , Clement Narteau 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM4.1/BG9.35/GMPV2.12/SSS2.34

Coupling chemical weathering and physical erosion: Insights from geomorphic and geochemical studies (co-organized)
Convener: Joel Scheingross  | Co-Conveners: Sebastien Carretier , Jean Braun , Yves Godderis , Jeremy Caves , Grit Steinhoefel 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH4.6/SM3.10/SSS2.36

Soil liquefaction; susceptibility, hazard and mitigation measures (co-organized)PICO session
Convener: Harun Sonmez  | Co-Convener: George Papathanassiou 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 1
SSS3 –  Soils as Records in Time and Space

SSS3.1

DEMs, LEMs and PalaeoDEMs: latest developments in GeosciencesPICO session
Convener: Jeroen M. Schoorl  | Co-Conveners: Becky Briant , John Wainwright 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

SSS3.4 Media

Geomorphological and (palaeo-)pedological records of natural environmental factors and human impact
Convener: Daniela Sauer  | Co-Convener: Florian Hirsch 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:15 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS3.5

Geochemical mapping at all scales: evidence from soil, sediment, water and plants
Convener: Philippe Negrel  | Co-Convener: Edith Haslinger 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GM6.4/CL1.16/SSS3.10

Palaeoenvironmental evolution, connectivity and geomorphological dynamics in dryland areas: New approaches, challenges, pros and cons (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Chris Oldknow , Markus Fuchs , Michael Dietze , Naomi Porat , Mark Bateman , Joel Roskin , Janet Hooke 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM7.3/CL1.09/SSS3.11 Media

Geoarchaeology: Human impact, adaptation and response to climatic and environmental change from the past to the present (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Julie Durcan , Wiebke Bebermeier , Robyn Inglis , Vanessa Heyvaert , Andy Howard , Lisa-Marie Shillito 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM1.3/EOS19/SSS3.12

Geodiversity and Geoheritage (co-organized)
Conveners: Paola Coratza , Zbigniew Zwoliński , Benjamin van Wyk de Vries  | Co-Conveners: Marco Giardino , Emmanuel Reynard , Hanneke van den Ancker , Sjoerd Kluiving , Alicja Najwer , Erika Vye , Stefanie Zecha , Kevin Page 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM3.3/SSS3.13/TS4.6

Modelling Earth surface processes and geomorphic flows: methods and validation (co-organized)
Convener: Eric Deal  | Co-Conveners: Jessica Stanley , Frédéric Herman , Daniel Hobley , David Lundbek Egholm , Rui M.L. Ferreira , Jorge Macias , Sandra Soares Frazao 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

CL1.21/BG9.59/OS2.10/SSP2.8/SSS3.15

Past climate - isotopic and multi-proxy continental and shallow marine records (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu , Grzegorz Skrzypek , Christophe Lécuyer 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
SSS4 –  Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

SSS4.5/BG9.57/CL2.12

Plant-soil-microbial interactions under global change (co-organized)
Convener: Kelly Ramirez  | Co-Conveners: Evgenia Blagodatskaya , Yakov Kuzyakov , Xingliang Xu , Alain Brauman 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.7

Soil biodiversity in natural and agricultural ecosystems
Convener: Katarina Hedlund  | Co-Conveners: Lily Pereg , Richard Bardgett 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.8

Carbon and nutrient cycling in biological activity hot spots in soil
Convener: Eva Oburger  | Co-Conveners: Ellen Kandeler , Ingo Schöning , Thomas Wutzler 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.9 Media

Soil and human healthPICO session
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Johan Six , Eric C. Brevik 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5a

SSS4.11

Role of soil biota in soil functioning and ecosystem service provision
Convener: Rachel Creamer  | Co-Conveners: Michiel Rutgers , Martin Potthoff , Stefan Schrader , Johann Zaller 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS4.16

Unravelling soil-biota interactions using micro-scale analysesPICO session
Convener: Hannes Schmidt  | Co-Conveners: Naoise Nunan , Thilo Eickhorst 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

SSS4.17/BG9.9

Biological soil crusts: their history, diversity, functional roles and threats (co-organized)PICO session
Convener: Bettina Weber  | Co-Conveners: Federico Rossi , Jayne Belnap , Emilio Rodriguez-Caballero 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5b
SSS5 –  Soil Chemistry

SSS5.4

Future challenges in biochar research
Convener: Jorge Paz-Ferreiro  | Co-Conveners: Gabriel Gascó Guerrero , Ana María Méndez , José María De la Rosa , César Plaza , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS5.6

Peatlands and wetlands in the tropics and beyond: biogeochemistry, ecology, and carbon cycle
Conveners: Claudio Zaccone , Ian Lawson  | Co-Conveners: Hinsby Cadillo-Quiroz , Jörg Kaduk , Susan Page 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS5.12

Chemistry of exogenous and native soil organic matter: accrual, mineralization, stabilization and management
Convener: César Plaza  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Raúl Zornoza , Mirco Rodeghiero , César Nicolás 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS5.16 Media

Designing biochars to react with N species and mechanisms of nutrient enhancement
Conveners: Claudia Kammann , Kurt Spokas  | Co-Conveners: Nicole Wrage-Mönnig , Jeff Novak , Hans-Peter Schmidt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS5.17

General Soil Chemistry: from basic research to environmental aspects to food security
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: César Plaza , Maria Manuela Abreu , Anna Gunina 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.12/SSS5.18

Biogeochemistry of peatlands and lakes (co-organized)
Convener: Nigel Roulet 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Foyer M

BG4.3/SSS5.20

Biogeochemistry, ecohydrology, and land-use in the tropics and subtropics (co-organized)
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Hans Verbeeck , Ute Skiba , Yit Arn Teh , Kristell Hergoualc'h , Cécile Bessou , M. Saunders , Michael Jones , Lutz Merbold 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
SSS6 –  Soil Organic Matter

SSS6.2/BG9.11

Soil organic matter turnover: from molecules to ecosystems and back again (co-organized)
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Karen Vancampenhout , Cornelia Rumpel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS6.5/BG9.55

Natural and pyrogenic organic carbon and nitrogen in soils: Function, fate, analytical challenges and how this relates to the concept of humic substances (co-organized)PICO session
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: José María De la Rosa , María López-Martín , Marta Velasco Molina , Claudio Zaccone 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 5b

SSS6.7/BG9.29/GM8.9

Lateral transport of soil organic carbon: the role of erosion/deposition, land use changes, forest fires and other disturbances (co-organized)PICO session
Convener: Julian Campo  | Co-Conveners: Erik Cammeraat , Asmeret Asefaw Berhe , Jacob Keizer , María Fernández Raga 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5b

SSS6.8/BG9.56

The impact of soil organic carbon loss on environmental services (co-organized)
Convener: Laura Quijano  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Leticia Gaspar , Manuel Seeger , Ana Navas , Chantal Hendriks 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

BG2.7/SSS6.13

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
SSS7 –  Soil Physics

SSS7.2/HS8.3.10

Preferential flow and mass transfers in vadose zone (co-organized)
Convener: Laurent Lassabatere  | Co-Conveners: Majdi Abou Najm , Yinghu Zhang , Pierre-Emmanuel Peyneau , Rafael Angulo-Jaramillo , Stefano Barontini , Jay Jabro , Antonio Coppola 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:10 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.3/HS8.3.8

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Yakov Pachepsky , Harry Vereecken , Jaromir Dusek , Luca Brocca , Karl Vanderlinden , Jay Jabro , Antonio Coppola , Horst Gerke 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.4/AS4.7/BG9.32

Production and transport of gases in the soil: measurements and modelling (co-organized)PICO session
Convener: Martin Maier  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Jukka Pumpanen , Nick Nickerson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

SSS7.6/HS8.3.11

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Jay Jabro , Massimo Iovino , Vincenzo Bagarello , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.7/HS8.3.14

Multi-scale structure-property relationships for porous media: how pore-scale processes can help describe flow and transport at the larger scale? (co-organized)
Convener: Kirill Gerke  | Co-Conveners: Dirk Mallants , Marina Karsanina , Horst H. Gerke , John Koestel 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.8/BG9.10/HS11.53 Media

The impact of pesticides in life, water, sediment, air and soil resources (co-organized)
Convener: Virginia Aparicio  | Co-Conveners: Jose Luis Costa , Nicole Baran , Daniel Gimenez , Anahí Domínguez , Ana María Botero-Coy , Félix Hernandez , Annette E. Rosenbom , Preben Olsen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:20 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.10/HS8.3.12

Innovative methods for characterizing physical soil properties and monitoring soil moisture (co-organized)PICO session
Convener: Sascha Iden  | Co-Convener: Tobias KD Weber 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

SSS7.12/BG9.24/HS8.3.13/SSP3.12

Microenvironments in soils and sediments - linking concepts, experiments and models (co-organized)
Convener: Philippe C. Baveye  | Co-Conveners: Wilfred Otten , Hannes Schmidt 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
SSS8 –  Soil Pollution and Reclamation

SSS8.2

Emerging pollutants and soil degradation: chemical behavior and biological approaches for soil restoration
Convener: Ali El-Keblawy  | Co-Conveners: Sergey Shabala , Concepcion Lopez Alados , David Fernández-Calviño , Remigio Paradelo Núñez , Claire-Sophie Haudin , Kareem A. Mosa 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS8.3

Interdisciplinary approaches to improve bioremediation and biomining techniques and reduce soil pollutionPICO session
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Thanh Dao , Balázs Székely 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

SSS8.4

Progress in remediation for soils polluted by potentially toxic elements
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Elena Korobova , Maria Manuela Abreu , Núria Roca 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.47
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS8.5

Restoration of dryland ecosystems: biogeochemistry, ecohydrology and soil processes, and current rehabilitation practices
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Paloma Hueso González , Buhalqem Mamtimin 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS8.7

Novel sorbent materials for environmental remediationPICO session
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5b

NH8.1/SSS8.11

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
SSS9 –  Soil, Environment and Ecosystem Interactions

SSS9.2

Soil quality and health in agriculture areas: impact of current and novel management practices
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Chris Stoate , Ryunosuke Kikuchi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.3

Fire impacts on the Ecosystems (including SSS Division Outstanding ECS Award Lecture)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Xavier Ubeda , Zeng Qiang , Katarina Chrenková , Juan F. Martinez-Murillo , Antonio Jordán , Deng Jun , Manfred W. Wuttke , Bernardo Maestrini 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.4/HS11.54/NH1.20

Threats and potentials in urban and peri-urban areas: soil and water degradation, ecosystem services and risk management (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Sarah Pariente , Zahra Kalantari , Rory Walsh , Paulo Pereira 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.5/NH3.13

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception. (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Søren Boje , Samuele Segoni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:30 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.7/CL5.21/GM7.8/HS11.55

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: João Pedro Nunes , Rossano Ciampalini , Elias Symeonakis , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.8/BG9.8/GM6.5/NH9.26

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Jane Willenbring 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.13/BG9.45/CL4.06/CR4.7

Soils in cold-climate regions (co-organized)
Convener: Alevtina Evgrafova  | Co-Conveners: Sebastian Zubrzycki , Marc Oliva , João Canario , Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.15

Impact of agriculture on soil ecosystem services
Convener: Hans-Jörg Vogel  | Co-Conveners: Stephen Crittenden , Nicolas Brüggemann , Michael Schloter , María José Marqués Pérez , Guénola Pérès 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.17/CL2.10

Land Use and Climate Change Impact on Grasslands and Wetlands: a Pedological, Hydrological, Biological and Geomorphological Approach (co-organized)
Convener: Xingliang Xu  | Co-Conveners: Xiaoyong Cui , Huai Chen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.19

Fate of pollutants in soil and water/sediment systemsPICO session
Convener: Roberta Masin  | Co-Conveners: Dragana Dordevic , Alessandra Cardinali , Mélanie Kah , David C. Finger 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5b

SSS9.20/BG9.62/HS11.57

Water repellency of soil, biological and manmade materials: origin, assessment and implications (co-organized)
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Stefan Doerr , Lorena M. Zavala , Matthias Leopold , Miriam Muñoz-Rojas 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.21

Nature-based solutions in land and water management for hydro-meteorological risk reduction and climate change adaptation
Convener: Zahra Kalantari  | Co-Conveners: Georgia Destouni , Saskia Keesstra , David C. Finger , Jannes Stolte , Carla Ferreira 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

AS2.1/SSS9.25

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden , Linda Schlemmer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–09:45 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.2/SSS9.26

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Conveners: Thomas Foken , Christoph Thomas , Marc Aubinet 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.3/CR6.4/OS5.5/SSS9.27

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Stefania Argentini , Christopher Cox 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:15 / Room 0.11
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.4/HS11.2/SSS9.28

Challenges of a changing Mediterranean natural environment (co-organized)PICO session
Convener: Jennifer Brooke  | Co-Conveners: Martin Best , Jan Polcher , Aaron Boone 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Y. Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH3.2/SM8.6/SSS9.30

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS5.6/SSS9.33

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized)PICO session
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Brian Kronvang 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–16:12 / PICO spot A

HS10.3/BG9.4/SSS9.34

General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Christoph Hinz , Giulia Vico , Julian Klaus , Lucile Verrot , Daniela Campana , Miriam Coenders-Gerrits , Pilar Llorens , Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Alexander Zimmermann , Glenda Garcia-Santos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room C
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GM4.2/HS11.14/NH3.16/SSS9.35

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Kristen Cook , Christoff Andermann , Luca C Malatesta , Antonius Golly , Jens Turowski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM6.2/BG9.43/SSS9.36

Biogeomorphology: conceptualising and quantifying processes, rates and feedbacks (co-organized)
Convener: Annegret Larsen  | Co-Conveners: William Nardin , Wietse van de Lageweg , Nico Bätz , Federico Falcini , Moritz Thom 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

BG2.10/SSS9.37

Greenhouse gases balance and management in natural and anthropogenic boreal landscapes (co-organized)PICO session
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Riccardo Valentini 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5a

BG2.8/CL3.14/SSS9.38

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models (co-organized)
Convener: Teresa Gimeno  | Co-Conveners: Maarten Braakhekke , Karin Rebel , Jean-Cristophe Domec 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Foyer M

BG2.16/CL5.24/SSS9.40

Response of terrestrial ecosystems to climate change: Learning from experimental manipulations and natural gradients (co-organized)
Convener: Frank Hagedorn  | Co-Conveners: Werner Borken , Andreas Schindlbacher 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Hall A
SSS10 –  Soils, Forestry and Agriculture

SSS10.1

The impact of grazing on land degradation: Identifying problems, causes and solutions from a global perspective
Convener: Manuel Pulido  | Co-Conveners: Michael Vrahnakis , Valdemir Antoneli , Warwick Badgery , Isabel Miralles Mellado , Ali El-Keblawy 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.2

Organic Farming and Soil management
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Carmen Moreno Valencia , Paul Mäder , Jaime Villena 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.5

Novel soil management approaches to address the impact of agriculture on the soil system: practice and educationPICO session
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Douglas Landblom , Lily Pereg , Songul Senturklu , Beatriz Lozano-García , Luis Parras-Alcántara , Maricke van Leeuwen , Cathelijne Stoof , Nicholas Holden 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 3

SSS10.6/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.7

Environmental processes and land managements that influence vineyard ecosystem and wine qualityPICO session
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Emmanuelle Vaudour , Silvia Winter , Maria Concepción Ramos , Simone Priori 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 5b

SSS10.8/BG9.6/HS9.11

Soil Erosion, hydrological processes and biological degradation in worldwide vineyards (co-organized)PICO session
Convener: Jesús Rodrigo-Comino  | Co-Conveners: Massimo Prosdocimi , Andrés García-Díaz , Paolo Tarolli , Ramón Bienes , Johannes B. Ries 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5b

SSS10.12/ERE2.5

Conservation of land resources and land tenure systems (co-organized)
Convener: Min Liu  | Co-Conveners: Nico Heerink , Fabio Bartolini , Peter Kuikman , J.-F. Soussana 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D'Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Hall A

BG2.19/SSS10.19

Forests and the methane and nitrous oxide cycles (co-organized)PICO session
Convener: Mari Pihlatie  | Co-Conveners: Vincent Gauci , Sunitha Pangala , Katerina Machacova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A
SSS11 –  Metrics, Informatics and Statistics in Soils

SSS11.4/BG9.41/NP10.5

Complexity and non-linearity in soils (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Conrad Jackisch , Jan Vanderborght , John Koestel , Dani Or , Ute Wollschläger , Eckart Priesack , Diederik Jacques 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS11.5/ESSI4.10/HS11.61/NH9.23

Communication of uncertain information in earth sciences: data, models and visualization (co-organized)PICO session
Convener: Alice Milne  | Co-Conveners: Niklas Röber , Jon Blower , Michael Böttinger 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

SSS11.6/BG9.42/NP10.7

Integrating Soil Systems Ecology into biogeochemical models (co-organized)PICO session
Convener: Christina Kaiser  | Co-Conveners: Stefanie Widder , Stefano Manzoni , Sara König , Nadezda Vasilyeva 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 3

IE3.6/GM1.8/AS4.50/BG9.65/CL5.26/HS11.23/SSS11.11

R’s deliberate role in Earth sciences (co-organized)PICO session
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Sebastian Kreutzer , Oliver Korup 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A
SSS12 –  Material and Methods in Soil Science

SSS12.1/HS11.62

Advancing proxies in the critical zone for deciphering time-dependent processes in weathering profile and natural and anthropognenic fingerprinting of water (sponsored by European Association of Geochemistry) (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: F. Chabaux , Emmanuelle Petelet-Giraud , Sophie Opfergelt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.2/GM1.9/HS11.63

Experiments in Earth Surface Processes - From understanding to quantification (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Miriam Marzen , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.5/HS7.10

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Steffen Seitz , Saskia Keesstra , Daniel Green , Donald Gabriels 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.6/GI2.13/GM3.9

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in Soil, Agriculture and Geosciences (co-organized)PICO session
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Karen Anderson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

SSS12.8

Soil mapping, classification, and process modelling for sustainability
Convener: Bradley Miller  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Eric C. Brevik , Anna Smetanova , Miriam Muñoz-Rojas , David L. Lindbo , László Pásztor , Stephan Mantel , Karen Vancampenhout , John Triantafilis 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.11/GM3.7

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Marco Cavalli , Igor Bogunović , Jean Golay , Paulo Pereira , Aldina Piedade , Stefano Crema 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.13/BG9.26

Innovative analytical methods and hyphenated techniques in soil analysis (co-organized)PICO session
Convener: Tonu Tonutare  | Co-Conveners: Viia Lepane , Manfred Sager 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 3

GI3.8/HS11.10/SSS12.19

Broadband and multi/hyper-spectral IR sensing techniques for the retrieval of land surface temperature and emissivity; IR sensing for environmental studies (i.e geo-hazards, agriculture, atmosphere and urban) (co-organized)
Co-Conveners: Stefano Pignatti , Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS9.1/GM4.9/SSS12.22

Measuring and numerical modelling of hydro-morphological processes in open-water environments (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Nils Rüther  | Co-Conveners: Mário J Franca , Stefan Haun , Axel Winterscheid , Kordula Schwarzwälder , Gabriele Harb , Sándor Baranya 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room C
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

GM2.1/CL5.02/SSS12.23

Advances in the use of cosmogenic nuclides and the quantification of landscape evolution (co-organized)
Convener: Vincent Regard  | Co-Conveners: Sebastien Carretier , Maarten Lupker 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM3.2/GI2.12/GMPV6.4/HS11.13/NH8.9/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mark Smith , Damià Vericat , Mike James , Andreas Kaiser 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GI1.1/EMRP4.16/SSS12.25

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.6/EMRP4.18/ERE5.9/SSP1.7/SSS12.27

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , Suvi Heinonen , María de los Ángeles García Juanatey 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
SSS13 –  Co-organized sessions

GM1.1/EOS20/CL5.18/SSS13.1

Beyond the case study: Concepts in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Margret Fuchs , Jan Henrik Blöthe , Anouk Beniest , Stuart Lane 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized)PICO session
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

SC8/GM13.5/SSS13.7

Modelling soilscape development (co-organized)
Convener: Peter Finke  | Co-Conveners: Kristof Van Oost , Benjamin Campforts 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16

SC10/SSS13.8

Soil mapping and process modelling at diverse scales (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Bradley Miller 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.31

SC12/SSS13.10

Fire effects on soils and Ecosystems (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Marcos Francos , Jorge Mataix-Solera , Xavier Ubeda , Agata Novara , Saskia Keesstra 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

BG1.9/SSS13.11

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle (co-organized)PICO session
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Phil Haygarth , Daniel Blackburn , Ben Surridge , Federica Tamburini , Christian März , Tobias Goldhammer , Friederike Lang , Jaane Krüger 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5a

SC16/SSS13.12

Accessing and using global soil data (co-organized)
Convener: Tomislav Hengl 
Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91

SC17/SSS13.13

Imaging and image processing of biogeochemical and structural characteristics in soil microenvironments (co-organized)
Conveners: Steffen Schlüter , John Koestel , Thilo Eickhorst , Carsten W. Mueller 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.31

SC42/SSS13.14

Measurement and interpretation of redox potentials in soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16

SC61/SSS13.15

International Decade of Soils: Ideas for outreach activities (co-organized)
Convener: Sigbert Huber  | Co-Convener: Rainer Horn 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.31

SC89/SSS13.16

The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Convener: Alevtina Evgrafova 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91

SC90/SSS13.17

Reading soils from the Past (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Convener: Ian Simpson 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC96/SSS13.18

Hydrological and sediment connectivity: from concepts to experimental and modelling procedures (co-organized)
Convener: Juan F. Martinez-Murillo  | Co-Conveners: Stefano Crema , Manuel López-Vicente , Rens Masselink , Ronald Pöppl 
Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.31
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Sam Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1