Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: SSS

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Horst H. Gerke, Nunzio Romano, Jaume Bech, Ana Maria Tarquis, Axel Don, Paolo Tarolli, Claudio Zaccone, Daniela Sauer, Elena Korobova, Agata Novara, Heike Knicker, Saskia Keesstra, Giuseppe Provenzano, César Plaza, Lily Pereg (deceased), Anna Smetanova, David C. Finger, Bradley Miller

DM20/SSS ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS) (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 25 Apr, 12:15–13:15

ML1/GM/SSS

Alexander von Humboldt Medal Lecture by Johan Bouma (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 12:15–13:15

ML23/SSS

Philippe Duchaufour Medal Lecture by Peter Smith (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00

ML45/SSS

SSS Division Outstanding ECS Award Lecture by Victoria Arcenegui (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–08:45

SSS0 – General Soil Science

Programme Group Scientific Officers: Artemi Cerdà, Saskia Keesstra

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales (co-organized)
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00

SSS1 – History, Education and Society of Soil Science, taxonomy

Programme Group Scientific Officer: Bradley Miller

SSS1.2/EOS22

Soil Science Education (co-organized)
Convener: David L. Lindbo  | Co-Conveners: Bradley Miller , Jerry Maroulis 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS1.4

Soil, Art, Culture, and History
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Rosa M. Poch , Christian Feller , Cristine Carole Muggler , Paulo Pereira 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS1.5

Environment science, public perception, stakeholders and policy makers
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Panos Panagos , Agata Novara , Sigbert Huber , Aleksandra Tomczyk 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS1.7/AS4.49/CL5.20/HS11.44/NH9.21

“Lighthouse” examples, illustrating soil relevance for the UN Sustainable Development Goals (SDG’s) (co-organized) | PICO
Convener: Johan Bouma  | Co-Convener: Anna Smetanova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00

SSS2 – Land Degradation and Soil Conservation

Programme Group Scientific Officer: Agata Novara

SSS2.1

Land Degradation and Development. A State-of-the-Art
Convener: Saskia Keesstra 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:30
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS2.3/HS11.46

The use of check dams for soil restoration at watershed level: resolving or generating hydrological, soil and environmental problems? (co-organized)
Convener: Manuel Esteban Lucas-Borja  | Co-Conveners: Guillaume Piton , Mary Nichols , Carlos Castillo , Demetrio Antonio Zema , Yang Yu 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS2.4

Gully and rill erosion: recent research progress
Convener: Javier Casalí  | Co-Conveners: Miguel A. Campo-Bescós , Robert Wells , Fenli Zheng , Christian Conoscenti 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS2.5/GM4.6/HS9.10/NH9.25

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Conveners: Saskia Keesstra , Manuel López-Vicente  | Co-Conveners: Rens Masselink , John Wainwright , Ronald Pöppl 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS2.8/BG9.44

Soil quality assessment in degraded ecosystems: Global advances and challenges (co-organized) | PICO
Convener: Isabel Miralles Mellado  | Co-Conveners: Raúl Zornoza , Felipe Bastida , Mirko Castellini , R. Lal , Maurício Cherubin 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00

SSS2.10

Soils of marginal lands – definition, assessment and land use options
Convener: Werner Gerwin  | Co-Conveners: Wibke Dr. Baumgarten , Federica Barbera , Diego Mattioli 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS2.16/GM7.7/HS11.50

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized) | PICO
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Corrado Camera , Roey Egozi , Estela Nadal Romero , Markus Dotterweich , Yuanmei Jiao , Wei Wei 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00

SSS2.18

New challanges in Land Degradation and Restoration research
Convener: Agata Novara  | Co-Conveners: Joris de Vente , Saskia Keesstra , Joel Sankey , Joanna Nield 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS2.19

Get immersed in the Soil Sciences: bright ideas shared among avatars
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Leovigilda Ortiz , M Carmen del Campillo , Elvira Fernández-Ahumada , M. Carmen Beato , Natalia Uribe , Ramón González-Merino , Ana Maria Tarquis 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00

SSS2.20/HS11.51

Innovation and new challenges in sharing research results and knowledge of soil and water resources: experiences on strategic thinking, technologies and collaborative work. (co-organized) | PICO
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Agata Novara , Emmanouil Varouchakis 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00

SSS2.22/HS9.12/NH9.24

Advances and gaps in understanding, predicting and preventing hydrological and erosional risks in fire-affected watersheds. (co-organized)
Convener: Jonay Neris  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Gary Sheridan 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS2.23

Salt affected soils: monitoring, risk assessment and effects on plants
Convener: Konstantin Ivushkin  | Co-Conveners: Sjoerd E.A.T.M. van der Zee , Albino Maggio , Luis Santos Pereira , Hongbo Shao , Vanessa Wong 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH3.7/GM8.5/SSS2.24

Mechanics of Mass Flows (co-organized)
Convener: Roland Kaitna  | Co-Conveners: Brian McArdell , Jim McElwaine , Elisabeth Bowman 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

NH3.11/GM8.4/SSS2.25

Rockfalls, rockslides and rock avalanches (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Anja Dufresne , Stuart Dunning , Samuel McColl , Daniel Draebing 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH7.1/SSS2.26

Spatial and temporal patterns of wildfires: models, theory, and reality (co-organized)
Convener: Mário Pereira  | Co-Conveners: Ricardo Trigo , Marj Tonini , Nikos Koutsias 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

NH3.3/GI3.11/SSS2.27

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GM9.5/BG9.50/HS11.22/SSS2.28

Interactions of geomorphology, dams and flood hazard (co-organized)
Convener: Christiane Zarfl  | Co-Conveners: Jürgen Berlekamp , Gordon Grant , Ana Lucía , Ian Pattison , Tom Coulthard , Heather Haynes , Sarah Twohig 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM4.3/HS11.15/NH8.12/SSS2.30

Hillslope and fluvial denudation, source-to-sink fluxes and sedimentary budgets under changing climate and other perturbations (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , Luca Mao , Sara Savi , David Morche 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM11.1/SSS2.33

Aeolian Processes and Landforms (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: Matthew Baddock , John Gillies , Clement Narteau 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

GM4.1/BG9.35/GMPV2.12/SSS2.34

Coupling chemical weathering and physical erosion: Insights from geomorphic and geochemical studies (co-organized)
Convener: Joel Scheingross  | Co-Conveners: Sebastien Carretier , Jean Braun , Yves Godderis , Jeremy Caves Rugenstein , Grit Steinhoefel 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH4.6/SM3.10/SSS2.36

Soil liquefaction; susceptibility, hazard and mitigation measures (co-organized) | PICO
Convener: Harun Sonmez  | Co-Convener: George Papathanassiou 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00

SSS3 – Soils as Records in Time and Space

Programme Group Scientific Officer: Daniela Sauer

SSS3.1

DEMs, LEMs and PalaeoDEMs: latest developments in Geosciences | PICO
Convener: Jeroen M. Schoorl  | Co-Conveners: Becky Briant , John Wainwright 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00

SSS3.4 Media

Geomorphological and (palaeo-)pedological records of natural environmental factors and human impact
Convener: Daniela Sauer  | Co-Convener: Florian Hirsch 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS3.5

Geochemical mapping at all scales: evidence from soil, sediment, water and plants
Convener: Philippe Negrel  | Co-Convener: Edith Haslinger 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM6.4/CL1.16/SSS3.10

Palaeoenvironmental evolution, connectivity and geomorphological dynamics in dryland areas: New approaches, challenges, pros and cons (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Chris Oldknow , Markus Fuchs , Michael Dietze , Naomi Porat , Mark Bateman , Joel Roskin , Janet Hooke 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

GM7.3/CL1.09/SSS3.11 Media

Geoarchaeology: Human impact, adaptation and response to climatic and environmental change from the past to the present (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Julie Durcan , Wiebke Bebermeier , Robyn Inglis , Vanessa Heyvaert , Andy Howard , Lisa-Marie Shillito 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GM1.3/EOS19/SSS3.12

Geodiversity and Geoheritage (co-organized)
Conveners: Paola Coratza , Zbigniew Zwoliński , Benjamin van Wyk de Vries  | Co-Conveners: Marco Giardino , Emmanuel Reynard , Hanneke van den Ancker , Sjoerd Kluiving , Alicja Najwer , Erika Vye , Stefanie Zecha , Kevin Page 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GM3.3/SSS3.13/TS4.6

Modelling Earth surface processes and geomorphic flows: methods and validation (co-organized)
Convener: Eric Deal  | Co-Conveners: Jessica Stanley , Frédéric Herman , Daniel Hobley , David Lundbek Egholm , Rui Miguel Ferreira , Jorge Macias , Sandra Soares Frazao 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL1.21/BG9.59/OS2.10/SSP2.8/SSS3.15

Past climate - isotopic and multi-proxy continental and shallow marine records (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu , Grzegorz Skrzypek 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS4 – Soil Biology, Microbiology and Biodiversity

Programme Group Scientific Officer: Lily Pereg (deceased)

SSS4.5/BG9.57/CL2.12

Plant-soil-microbial interactions under global change (co-organized)
Convener: Kelly Ramirez  | Co-Conveners: Evgenia Blagodatskaya , Yakov Kuzyakov , Xingliang Xu , Alain Brauman 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS4.7

Soil biodiversity in natural and agricultural ecosystems
Convener: Katarina Hedlund  | Co-Conveners: Lily Pereg (deceased), Richard Bardgett 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS4.8

Carbon and nutrient cycling in biological activity hot spots in soil
Convener: Eva Oburger  | Co-Conveners: Ellen Kandeler , Ingo Schöning , Thomas Wutzler 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS4.9 Media

Soil and human health | PICO
Convener: Lily Pereg (deceased) | Co-Conveners: Johan Six , Eric C. Brevik 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00

SSS4.11

Role of soil biota in soil functioning and ecosystem service provision
Convener: Rachel Creamer  | Co-Conveners: Michiel Rutgers , Martin Potthoff , Stefan Schrader , Johann Zaller 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS4.16

Unravelling soil-biota interactions using micro-scale analyses | PICO
Convener: Hannes Schmidt  | Co-Conveners: Naoise Nunan , Thilo Eickhorst 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00

SSS4.17/BG9.9

Biological soil crusts: their history, diversity, functional roles and threats (co-organized) | PICO
Convener: Bettina Weber  | Co-Conveners: Federico Rossi , Jayne Belnap , Emilio Rodriguez-Caballero 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00

SSS5 – Soil Chemistry

Programme Group Scientific Officer: César Plaza

SSS5.4

Future challenges in biochar research
Convener: Jorge Paz-Ferreiro  | Co-Conveners: Gabriel Gascó Guerrero , Ana María Méndez , José María De la Rosa , César Plaza , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS5.6

Peatlands and wetlands in the tropics and beyond: biogeochemistry, ecology, and carbon cycle
Conveners: Claudio Zaccone , Ian Lawson  | Co-Conveners: Hinsby Cadillo-Quiroz , Jörg Kaduk , Susan Page 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS5.12

Chemistry of exogenous and native soil organic matter: accrual, mineralization, stabilization and management
Convener: César Plaza  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Raúl Zornoza , Mirco Rodeghiero , César Nicolás 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS5.16 Media

Designing biochars to react with N species and mechanisms of nutrient enhancement
Conveners: Claudia Kammann , Kurt Spokas  | Co-Conveners: Nicole Wrage-Mönnig , Jeff Novak , Hans-Peter Schmidt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS5.17

General Soil Chemistry: from basic research to environmental aspects to food security
Convener: Claudio Zaccone  | Co-Conveners: César Plaza , Maria Manuela Abreu , Anna Gunina 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

BG2.12/SSS5.18

Biogeochemistry of peatlands and lakes (co-organized)
Convener: Nigel Roulet 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG4.3/SSS5.20

Biogeochemistry, ecohydrology, and land-use in the tropics and subtropics (co-organized)
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Hans Verbeeck , Ute Skiba , Yit Arn Teh , Kristell Hergoualc'h , Cécile Bessou , Matthew Saunders , Michael Jones , Lutz Merbold 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS6 – Soil Organic Matter

Programme Group Scientific Officer: Heike Knicker

SSS6.2/BG9.11

Soil organic matter turnover: from molecules to ecosystems and back again (co-organized)
Convener: Boris Jansen  | Co-Conveners: Karen Vancampenhout , Cornelia Rumpel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS6.5/BG9.55

Natural and pyrogenic organic carbon and nitrogen in soils: Function, fate, analytical challenges and how this relates to the concept of humic substances (co-organized) | PICO
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: José María De la Rosa , María López-Martín , Marta Velasco Molina , Claudio Zaccone 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00

SSS6.7/BG9.29/GM8.9

Lateral transport of soil organic carbon: the role of erosion/deposition, land use changes, forest fires and other disturbances (co-organized) | PICO
Convener: Julian Campo  | Co-Conveners: Erik Cammeraat , Asmeret Asefaw Berhe , Jan Jacob Keizer , María Fernández Raga 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00

SSS6.8/BG9.56

The impact of soil organic carbon loss on environmental services (co-organized)
Convener: Laura Quijano  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Leticia Gaspar , Manuel Seeger , Ana Navas , Chantal Hendriks 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

BG2.7/SSS6.13

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

SSS7 – Soil Physics

SSS7.2/HS8.3.10

Preferential flow and mass transfers in vadose zone (co-organized)
Convener: Laurent Lassabatere  | Co-Conveners: Majdi Abou Najm , Yinghu Zhang , Pierre-Emmanuel Peyneau , Rafael Angulo-Jaramillo , Stefano Barontini , Jay Jabro , Antonio Coppola 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:10
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS7.3/HS8.3.8

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Yakov Pachepsky , Harry Vereecken , Jaromir Dusek , Luca Brocca , Karl Vanderlinden , Jay Jabro , Antonio Coppola , Horst Gerke 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS7.4/AS4.7/BG9.32

Production and transport of gases in the soil: measurements and modelling (co-organized) | PICO
Convener: Martin Maier  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Jukka Pumpanen , Nicholas Nickerson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

SSS7.6/HS8.3.11

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Jay Jabro , Massimo Iovino , Vincenzo Bagarello , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS7.7/HS8.3.14

Multi-scale structure-property relationships for porous media: how pore-scale processes can help describe flow and transport at the larger scale? (co-organized)
Convener: Kirill Gerke  | Co-Conveners: Dirk Mallants , Marina Karsanina , Horst H. Gerke , John Koestel 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS7.8/BG9.10/HS11.53 Media

The impact of pesticides in life, water, sediment, air and soil resources (co-organized)
Convener: Virginia Aparicio  | Co-Conveners: Jose Luis Costa , Nicole Baran , Daniel Gimenez , Anahí Domínguez , Ana María Botero-Coy , Félix Hernandez , Annette E. Rosenbom , Preben Olsen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:20
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS7.10/HS8.3.12

Innovative methods for characterizing physical soil properties and monitoring soil moisture (co-organized) | PICO
Convener: Sascha Iden  | Co-Convener: Tobias Karl David Weber 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00

SSS7.12/BG9.24/HS8.3.13/SSP3.12

Microenvironments in soils and sediments - linking concepts, experiments and models (co-organized)
Convener: Philippe C. Baveye  | Co-Conveners: Wilfred Otten , Hannes Schmidt 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS8 – Soil Pollution and Reclamation

Programme Group Scientific Officer: Jaume Bech

SSS8.2

Emerging pollutants and soil degradation: chemical behavior and biological approaches for soil restoration
Convener: Ali El-Keblawy  | Co-Conveners: Sergey Shabala , Concepcion Lopez Alados , David Fernández-Calviño , Remigio Paradelo Núñez , Claire-Sophie Haudin , Kareem A. Mosa 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS8.3

Interdisciplinary approaches to improve bioremediation and biomining techniques and reduce soil pollution | PICO
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Thanh Dao , Balázs Székely 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00

SSS8.4

Progress in remediation for soils polluted by potentially toxic elements
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Elena Korobova , Maria Manuela Abreu , Núria Roca 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:15
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS8.5

Restoration of dryland ecosystems: biogeochemistry, ecohydrology and soil processes, and current rehabilitation practices
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Paloma Hueso González , Buhalqem Mamtimin 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS8.7

Novel sorbent materials for environmental remediation | PICO
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00

NH8.1/SSS8.11

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

Programme Group Scientific Officer: Anna Smetanova

SSS9.2

Soil quality and health in agriculture areas: impact of current and novel management practices
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Chris Stoate , Ryunosuke Kikuchi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.3

Fire impacts on the Ecosystems (including SSS Division Outstanding ECS Award Lecture)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Xavier Ubeda , Zeng Qiang , Katarina Chrenková , Juan F. Martinez-Murillo , Antonio Jordán , Deng Jun , Manfred W. Wuttke , Bernardo Maestrini 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.4/HS11.54/NH1.20

Threats and potentials in urban and peri-urban areas: soil and water degradation, ecosystem services and risk management (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Sarah Pariente , Zahra Kalantari , Rory Walsh , Paulo Pereira 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.5/NH3.13

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception. (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Søren Boje , Samuele Segoni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS9.7/CL5.21/GM7.8/HS11.55

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: Joao Pedro Nunes , Rossano Ciampalini , Elias Symeonakis , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS9.8/BG9.8/GM6.5/NH9.26

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Jane Willenbring 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.13/BG9.45/CL4.06/CR4.7

Soils in cold-climate regions (co-organized)
Convener: Alevtina Evgrafova  | Co-Conveners: Sebastian Zubrzycki , Marc Oliva , João Canario , Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.15

Impact of agriculture on soil ecosystem services
Convener: Hans-Jörg Vogel  | Co-Conveners: Stephen Crittenden , Nicolas Brüggemann , Michael Schloter , María José Marqués Pérez , Guénola Pérès 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS9.17/CL2.10

Land Use and Climate Change Impact on Grasslands and Wetlands: a Pedological, Hydrological, Biological and Geomorphological Approach (co-organized)
Convener: Xingliang Xu  | Co-Conveners: Xiaoyong Cui , Huai Chen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS9.19

Fate of pollutants in soil and water/sediment systems | PICO
Convener: Roberta Masin  | Co-Conveners: Dragana Dordevic , Alessandra Cardinali , Mélanie Kah , David C. Finger 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00

SSS9.20/BG9.62/HS11.57

Water repellency of soil, biological and manmade materials: origin, assessment and implications (co-organized)
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Stefan Doerr , Lorena M. Zavala , Matthias Leopold , Miriam Muñoz-Rojas 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.21

Nature-based solutions in land and water management for hydro-meteorological risk reduction and climate change adaptation
Convener: Zahra Kalantari  | Co-Conveners: Georgia Destouni , Saskia Keesstra , David C. Finger , Jannes Stolte , Carla Ferreira 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

AS2.1/SSS9.25

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden , Linda Schlemmer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–09:45
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS2.2/SSS9.26

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Conveners: Thomas Foken , Christoph Thomas , Marc Aubinet 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS2.3/CR6.4/OS5.5/SSS9.27

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Stefania Argentini , Christopher Cox 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS2.4/HS11.2/SSS9.28

Challenges of a changing Mediterranean natural environment (co-organized) | PICO
Convener: Jennifer Brooke  | Co-Conveners: Martin Best , Jan Polcher , Aaron Boone 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Yukihiro Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

NH3.2/SM8.6/SSS9.30

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

HS5.6/SSS9.33

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized) | PICO
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Brian Kronvang 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00

HS10.3/BG9.4/SSS9.34

General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Christoph Hinz , Giulia Vico , Julian Klaus , Lucile Verrot , Daniela Campana , Miriam Coenders-Gerrits , Pilar Llorens , Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Alexander Zimmermann , Glenda Garcia-Santos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

GM4.2/HS11.14/NH3.16/SSS9.35

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Kristen Cook , Christoff Andermann , Luca C Malatesta , Antonius Golly , Jens Turowski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM6.2/BG9.43/SSS9.36

Biogeomorphology: conceptualising and quantifying processes, rates and feedbacks (co-organized)
Convener: Annegret Larsen  | Co-Conveners: William Nardin , Wietse van de Lageweg , Nico Bätz , Federico Falcini , Moritz Thom 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

BG2.10/SSS9.37

Greenhouse gases balance and management in natural and anthropogenic boreal landscapes (co-organized) | PICO
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Riccardo Valentini 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

BG2.8/CL3.14/SSS9.38

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models (co-organized)
Convener: Teresa Gimeno  | Co-Conveners: Maarten Braakhekke , Karin Rebel , Jean-Cristophe Domec 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.16/CL5.24/SSS9.40

Response of terrestrial ecosystems to climate change: Learning from experimental manipulations and natural gradients (co-organized)
Convener: Frank Hagedorn  | Co-Conveners: Werner Borken , Andreas Schindlbacher 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 15:30–17:00

SSS10 – Soils, Forestry and Agriculture

Programme Group Scientific Officer: Giuseppe Provenzano

SSS10.1

The impact of grazing on land degradation: Identifying problems, causes and solutions from a global perspective
Convener: Manuel Pulido  | Co-Conveners: Michael Vrahnakis , Valdemir Antoneli , Warwick Badgery , Isabel Miralles Mellado , Ali El-Keblawy 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS10.2

Organic Farming and Soil management
Convener: Marta María Moreno Valencia  | Co-Conveners: Carmen Moreno Valencia , Paul Mäder , Jaime Villena 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS10.5

Novel soil management approaches to address the impact of agriculture on the soil system: practice and education | PICO
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Douglas Landblom , Lily Pereg (deceased), Songul Senturklu , Beatriz Lozano-García , Luis Parras-Alcántara , Maricke van Leeuwen , Cathelijne Stoof , Nicholas Holden 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00

SSS10.6/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS10.7

Environmental processes and land managements that influence vineyard ecosystem and wine quality | PICO
Convener: Edoardo Costantini  | Co-Conveners: Emmanuelle Vaudour , Silvia Winter , Maria Concepción Ramos , Simone Priori 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00

SSS10.8/BG9.6/HS9.11

Soil Erosion, hydrological processes and biological degradation in worldwide vineyards (co-organized) | PICO
Convener: Jesús Rodrigo-Comino  | Co-Conveners: Massimo Prosdocimi , Andrés García-Díaz , Paolo Tarolli , Johannes B. Ries 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00

SSS10.12/ERE2.5

Conservation of land resources and land tenure systems (co-organized)
Convener: Min Liu  | Co-Conveners: Nico Heerink , Fabio Bartolini , Peter Kuikman , J.-F. Soussana 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.19/SSS10.19

Forests and the methane and nitrous oxide cycles (co-organized) | PICO
Convener: Mari Pihlatie  | Co-Conveners: Vincent Gauci , Sunitha Pangala , Katerina Machacova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00

SSS11 – Metrics, Informatics and Statistics in Soils

Programme Group Scientific Officer: Ana Maria Tarquis

SSS11.4/BG9.41/NP10.5

Complexity and non-linearity in soils (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Conrad Jackisch , Jan Vanderborght , John Koestel , Dani Or , Ute Wollschläger , Eckart Priesack , Diederik Jacques 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS11.5/ESSI4.10/HS11.61/NH9.23

Communication of uncertain information in earth sciences: data, models and visualization (co-organized) | PICO
Convener: Alice Milne  | Co-Conveners: Niklas Röber , Jon Blower , Michael Böttinger 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

SSS11.6/BG9.42/NP10.7

Integrating Soil Systems Ecology into biogeochemical models (co-organized) | PICO
Convener: Christina Kaiser  | Co-Conveners: Stefanie Widder , Stefano Manzoni , Sara König , Nadezda Vasilyeva 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00

IE3.6/GM1.8/AS4.50/BG9.65/CL5.26/HS11.23/SSS11.11

R’s deliberate role in Earth sciences (co-organized) | PICO
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Sebastian Kreutzer , Oliver Korup 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00

SSS12 – Material and Methods in Soil Science

Programme Group Scientific Officer: Paolo Tarolli

SSS12.1/HS11.62

Advancing proxies in the critical zone for deciphering time-dependent processes in weathering profile and natural and anthropognenic fingerprinting of water (sponsored by European Association of Geochemistry) (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: F. Chabaux , Emmanuelle Petelet-Giraud , Sophie Opfergelt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS12.2/GM1.9/HS11.63

Experiments in Earth Surface Processes - From understanding to quantification (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Miriam Marzen , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS12.5/HS7.10

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Steffen Seitz , Saskia Keesstra , Daniel Green , Donald Gabriels 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS12.6/GI2.13/GM3.9

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in Soil, Agriculture and Geosciences (co-organized) | PICO
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Karen Anderson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

SSS12.8

Soil mapping, classification, and process modelling for sustainability
Convener: Bradley Miller  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Eric C. Brevik , Anna Smetanova , Miriam Muñoz-Rojas , David L. Lindbo , László Pásztor , Stephan Mantel , Karen Vancampenhout , John Triantafilis 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS12.11/GM3.7

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Marco Cavalli , Igor Bogunovic , Jean Golay , Paulo Pereira , Aldina Piedade , Stefano Crema 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS12.13/BG9.26

Innovative analytical methods and hyphenated techniques in soil analysis (co-organized) | PICO
Convener: Tonu Tonutare  | Co-Conveners: Viia Lepane , Manfred Sager 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00

GI3.8/HS11.10/SSS12.19

Broadband and multi/hyper-spectral IR sensing techniques for the retrieval of land surface temperature and emissivity; IR sensing for environmental studies (i.e geo-hazards, agriculture, atmosphere and urban) (co-organized)
Co-Conveners: Stefano Pignatti , Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

HS9.1/GM4.9/SSS12.22

Measuring and numerical modelling of hydro-morphological processes in open-water environments (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Nils Rüther  | Co-Conveners: Mário J Franca , Stefan Haun , Axel Winterscheid , Kordula Schwarzwälder , Gabriele Harb , Sándor Baranya 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

GM2.1/CL5.02/SSS12.23

Advances in the use of cosmogenic nuclides and the quantification of landscape evolution (co-organized)
Convener: Vincent Regard  | Co-Conveners: Sebastien Carretier , Maarten Lupker 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

GM3.2/GI2.12/GMPV6.4/HS11.13/NH8.9/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mark Smith , Damià Vericat , Mike James , Andreas Kaiser 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI1.1/EMRP4.16/SSS12.25

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI3.6/EMRP4.18/ERE5.9/SSP1.7/SSS12.27

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , Suvi Heinonen , María de los Ángeles García Juanatey 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS13 – Co-organized sessions

GM1.1/EOS20/CL5.18/SSS13.1

Beyond the case study: Concepts in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Margret Fuchs , Jan Henrik Blöthe , Anouk Beniest , Stuart Lane 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized) | PICO
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00

SC8/GM13.5/SSS13.7

Modelling soilscape development (co-organized)
Convener: Peter Finke  | Co-Conveners: Kristof Van Oost , Benjamin Campforts 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00

SC10/SSS13.8

Soil mapping and process modelling at diverse scales (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Miriam Muñoz-Rojas , Eric C. Brevik , Bradley Miller 
Tue, 25 Apr, 08:30–10:00

SC12/SSS13.10

Fire effects on soils and Ecosystems (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Marcos Francos , Jorge Mataix-Solera , Xavier Ubeda , Agata Novara , Saskia Keesstra 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

BG1.9/SSS13.11

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle (co-organized) | PICO
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Phil Haygarth , Daniel Blackburn , Ben Surridge , Federica Tamburini , Christian März , Tobias Goldhammer , Friederike Lang , Jaane Krüger 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00

SC16/SSS13.12

Accessing and using global soil data (co-organized)
Convener: Tomislav Hengl 
Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

SC17/SSS13.13

Imaging and image processing of biogeochemical and structural characteristics in soil microenvironments (co-organized)
Conveners: Steffen Schlüter , John Koestel , Thilo Eickhorst , Carsten W. Mueller 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00

SC42/SSS13.14

Measurement and interpretation of redox potentials in soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00

SC61/SSS13.15

International Decade of Soils: Ideas for outreach activities (co-organized)
Convener: Sigbert Huber  | Co-Convener: Rainer Horn 
Tue, 25 Apr, 13:30–15:00

SC89/SSS13.16

The future of permafrost in a climate-changing world (co-organized)
Convener: Marc Oliva  | Co-Convener: Alevtina Evgrafova 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00

SC90/SSS13.17

Reading soils from the Past (co-organized)
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Convener: Ian Simpson 
Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

SC96/SSS13.18

Hydrological and sediment connectivity: from concepts to experimental and modelling procedures (co-organized)
Convener: Juan F. Martinez-Murillo  | Co-Conveners: Stefano Crema , Manuel López-Vicente , Rens Masselink , Ronald Pöppl 
Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSE – Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Jesus-Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Sam Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30