Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
PC login Convener login

HS – Hydrological Sciences

DM13/HS ECS

Division meeting for Hydrological Sciences (HS) (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Thu, 27 Apr, 12:15–13:15 / Room B

ML2/HS

Alfred Wegener Medal Lecture by Murugesu Sivapalan (co-organized)
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

ML16/HS

John Dalton Medal Lecture by Dani Or (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 19:00–20:00 / Room C

ML41/HS

HS Division Outstanding ECS Award Lecture by Anne F. van Loon (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–14:00 / Room C
HS1 –  General Hydrology

HS1.1

Self-made sensors and unintended use of measurement equipment (poster-only session)
Convener: Rolf Hut  | Co-Conveners: Theresa Blume , John Selker 
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.2 Media

Hydrology, society and environmental change
Convener: Hilary McMillan  | Co-Conveners: Heidi Kreibich , Anne Van Loon , Tobias Krueger 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.3

Hydrologic Dynamics, Analytics and Predictability: Physical and Data-based Approaches for Improving Hydrologic Understanding and Prediction
Convener: Rui A. P. Perdigão  | Co-Convener: Julia Hall 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.4

(Ir-)relevant scales in hydrology: Which scales matter for water resources management?
Convener: Axel Bronstert  | Co-Conveners: Andreas Hartmann , Bettina Schaefli 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–16:45 / Room B
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.5

Advances in Sensitivity and Uncertainty Analysis of Earth and Environmental Systems Models
Convener: Amin Haghnegahdar  | Co-Conveners: Saman Razavi , Hoshin Gupta , Cristina Prieto , Mary Hill , William Becker 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.6

Data Assimilation for Integrated Hydrological Models and Earth System Models
Convener: Harrie-Jan Hendricks Franssen  | Co-Conveners: Insa Neuweiler , Clemens Simmer , Gabriëlle De Lannoy 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.9/NH1.18 Media

Hydrological risk under a gender and age perspective (co-organized)PICO session
Convener: Enrica Caporali  | Co-Conveners: Elena Toth , Bruce D. Malamud 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

HS1.10

How my water research made the newsPICO session
Convener: Stefanie Lutz  | Co-Conveners: Andrea Popp , Tim van Emmerik , Manuel Felipe Rios Gaona 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

HS1.11

Learning from hypotheses and failures in hydrologyPICO session
Conveners: Hannes Müller , Inge Wiekenkamp  | Co-Conveners: Anne Fangmann , Georg Houben , Ina Pohle , Michael Stockinger , Lena M. Tallaksen , Tim van Emmerik , Seth Westra 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

HS1.12

Applying global-scale models and data in local water resources studies
Convener: Rogier Westerhoff  | Co-Conveners: Jaap Schellekens , Eleanor Blyth , Emmanouil Anagnostou , Martina Floerke , Catherine Moore 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.13

Towards integrated process understanding using hydrological observatories
Convener: Harry Vereecken  | Co-Conveners: Xin Li , Heye Bogena 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS1.15

Recent advancement in estimating global, continental and regional scale water balance componentsPICO session
Convener: Hannes Müller Schmied  | Co-Conveners: Yoshihide Wada , Stephanie Eisner , Min-Hui Lo , Eric Wood , T. Oki 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 1
HS2.1 –  General Catchment Hydrology

HS2.1.1 Media

Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Anne Van Loon  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Gregor Laaha , Alberto Viglione , Luis Mediero , Heidi Kreibich , William Farmer , Xing Yuan , Justin Sheffield 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.1.2

On the interaction of models and hydrological knowledge: the battle of reducing uncertainty and increasing realism
Convener: Shervan Gharari  | Co-Conveners: Martyn Clark , Charles Luce , Björn Guse 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.1.3 Media

Large scale hydrology
Convener: Shannon Sterling  | Co-Conveners: David Hannah , Hannah Cloke , Chong-Yu Xu , Ruud van der Ent 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room B
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.1.4

Catchment Organisation, Similarity, and Evolution
Convener: Martijn Westhoff  | Co-Conveners: Wouter Berghuijs , Daniele Ganora , Stacey Archfield 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.1.5

Evapotranspiration: from measurement to modelling and application in catchment hydrology
Convener: Mathew Herrnegger  | Co-Conveners: Claire Brenner , William Kustas , Slavisa Trajkovic , Natalie Ceperley 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.1.6

Measuring and modelling surface water – groundwater interactions
Convener: Luisa Stellato  | Co-Conveners: Harald Hofmann , Ian Cartwright 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS2.2 –  Catchment hydrology in selected climates and world regions

HS2.2.1

Mountains and snow: Monitoring and modeling of snow
Convener: Guillaume Thirel  | Co-Conveners: Ladislav Holko , Juraj Parajka , Francesco Avanzi 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room C
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.2.2/AS4.15/CL2.07/CR3.6/NH1.16

Mountains and snow: Advances in large-scale land surface, hydrological and climate modelling (co-organized)PICO session
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Vincent Vionnet , Richard L.H. Essery , Michael Schirmer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

HS2.2.3

Lowlands: A hydrologic challenge in the global environmental change eraPICO session
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Ryan Teuling , Claudia Brauer , Axel Bronstert 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot A

HS2.2.4/CR4.5

Monitoring and modelling water flow paths, supply and quality in a changing mountain cryosphere (co-organized)PICO session
Convener: Giulia Zuecco  | Co-Conveners: Luca Carturan , Michael Engel , Helen Dahlke , Stephan Gruber , Ulrike Nickus 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot A
HS2.3 –  From observations to concepts to predictions (in Catchment hydrology)

HS2.3.1

Innovative sensing techniques and data analysis approaches to increase hydrological process understanding
Convener: Heye Bogena  | Co-Conveners: Theresa Blume , Miriam Coenders-Gerrits , Markus Hrachowitz , Serena Ceola 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.3.2

Isotope and tracer methods: flow paths characterization, catchment response and transformation processes
Convener: Christine Stumpp  | Co-Convener: Markus Weiler 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.3.3

Controls of non-stationary catchment response and spatial water quality dynamics
Convener: Ingo Heidbüchel  | Co-Conveners: Tobias Schuetz , Julian Klaus , Christian Birkel , Chantal Gascuel-Odoux , John Mallard 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.3.5

Water quality at the catchment scale: measuring and modelling of nutrients, sediment and eutrophication impacts
Convener: Britta Schmalz  | Co-Conveners: Nicola Fohrer , Andrew Wade , Ype van der Velde , Mahyar Shafii 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.3.6

Micropollutants and pathogens in the soil-groundwater-river continuum: modeling and monitoring
Convener: Christian Stamm  | Co-Conveners: Brian Kronvang , Stefan Reichenberger , Sylvain Payraudeau , Piet Seuntjens , Matthias Gassmann 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NH3.1/HS2.3.8

Landslide hydrology: from hydrology to pore water pressure and slope deformation (co-organized)
Convener: Thom Bogaard  | Co-Conveners: Roberto Greco , Paolo Frattini , Jean-Philippe Malet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3
HS2.4 –  Hydrological change: detection and prediction (in Catchment hydrology)

HS2.4.1

Hydrological change: Regional hydrological behaviour under transient climate and land use conditions
Convener: Stefan Hagemann  | Co-Conveners: Axel Bronstert , Harald Kunstmann 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS2.4.4

Water, droughts, and biosphere-atmosphere interactions under climate change and variability
Convener: Fubao Sun  | Co-Conveners: Maik Renner , Lei Wang , Pierre Gentine , Axel Kleidon , Joshua Larsen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL1.25/AS4.26/HS2.4.5

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Markus Czymzik  | Co-Conveners: Gerrit Lohmann , Ruediger Glaser , Markus Stoffel , Stefanie Wirth , Bruno Wilhelm 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.96
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5
HS3 –  Hydroinformatics

HS3.1

Hydroinformatics: computational intelligence, systems analysis, optimisation, data science and data-driven modelling of social-hydrologic systems
Convener: Dimitri Solomatine  | Co-Conveners: Ghada El Serafy , Amin Elshorbagy , Nilay Dogulu , Maurizio Mazzoleni , Linda See 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS3.2/NH1.19

Spatio-temporal and/or geostatistical analysis of hydrological events, extremes, and related hazards (co-organized)
Convener: Gerald A Corzo P  | Co-Conveners: Emmanouil Varouchakis , Andràs Bàrdossy , Mikhail Kanevski , Dionissios Hristopulos , Gerard Heuvelink , Gonzalo Espinoza 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15 / Room C
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS4 –  Hydrological Forecasting

HS4.1/AS4.35/GM9.11/NH1.10

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle BRAUD  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.2/NH1.11

Predictability, predictive uncertainty estimation and decision-making in hydrologic forecasting (co-organized)
Convener: Albrecht Weerts  | Co-Conveners: Henrik Madsen , Giovanni Battista Chirico , Oldrich Rakovec , Rodolfo Alvarado Montero , Joshua K. Roundy , Hamid Moradkhani , Jan Verkade 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.3/AS4.36/NH1.12

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Jan Verkade , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Tomasz Niedzielski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–16:45 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.4

Drought and water scarcity: monitoring, modelling and forecasting to improve hydro-meteorological risk management
Convener: Brunella Bonaccorso  | Co-Conveners: Athanasios Loukas , Christel Prudhomme , Micha Werner , Jürgen Vogt 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS4.5/NH1.13

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized)PICO session
Convener: Femke Davids  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Michael Cranston , Ilias Pechlivanidis 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot A

HS4.6/CL3.02

From sub-seasonal forecasting to climate projections: predicting hydrologic extremes and servicing water managers (co-organized)
Convener: Louise Crochemore  | Co-Conveners: Henning Rust , Christopher White , Johannes Hunink , Tim aus der Beek , Bart van den Hurk , Christel Prudhomme 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP5.3/AS1.2/HS4.8

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3
HS5 –  Water Management, Operations and Control

HS5.1

Hydrology & Society: Transdisciplinary approaches to hydrology and water resources management
Convener: Stuart Lane  | Co-Conveners: Tobias Krueger , Eric Lindquist , Eva Nora Paton , Gemma Carr , Roland Barthel , Leon Hermans , Carly Maynard , Christopher (Kit) Macleod 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.2

Water resources - assessment, management, and allocation - in (semi-)arid regions
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Laura Foglia , Leonor Rodriguez-Sinobas 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.3

Advances in socio-hydrology
Convener: Saket Pande  | Co-Conveners: Murugesu Sivapalan , Britta Höllermann , Giuliano Di Baldassarre , Marcus Nüsser , Alberto Viglione 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.4 Media

Water Resources Management and Policy in a Changing World
Convener: Jan Kwakkel  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Kaveh Madani , Manuel Pulido-Velazquez , Greg Characklis , Amaury Tilmant , Julien Harou , Patrick Reed , Amir AghaKouchak , Wouter Buytaert 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.5

Assessment and interpretation of state and trends in water quality
Convener: Martina Floerke  | Co-Conveners: Per-Erik Mellander , Ilona Bärlund , Rémi Dupas , Chantal Gascuel-Odoux , Nynke Hofstra , Philip Jordan , Noeleen McDonald , Michelle van Vliet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.6/SSS9.33

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized)PICO session
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Brian Kronvang 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–16:12 / PICO spot A

HS5.8/ERE3.8

Hydropower and other renewable sources of energy for a sustainable future: modelling and management issues (co-organized)
Convener: Baptiste François  | Co-Conveners: E. Sauquet , Benoit Hingray , Casey Brown , Ludovic Gaudard 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.9/CL2.17/CR6.9/NH1.9

Water infrastructure risks under climate variability and change: role of data analysis, operating approaches, hydro-meteorological and multi-sectoral forecasts (co-organized)
Convener: Xun Sun  | Co-Conveners: Michelle Ho , Stefano Galelli , Bruno Merz , Francesco Cioffi , Upmanu Lall , Paul Block , Daniela Anghileri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS5.10

Hydrological Sciences and Water Footprint Assessment for monitoring and achieving the Sustainable Development GoalsPICO session
Convener: Joep Schyns  | Co-Conveners: Ashok Chapagain , Albrecht Weerts , Stefania Tamea , Maria-Helena Ramos , Saket Pande , Stefan Dekker , Marta Antonelli 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot A

ERE3.7/HS5.11

Renewable energy and environmental systems: modelling, control and management for a sustainable future (co-organized)
Convener: Alla Kolechkina  | Co-Conveners: Andreas Efstratiadis , Niels Schuetze , Matteo Giuliani , Ronald van Nooijen 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room M2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.6/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
HS6 –  Remote Sensing and Data Assimilation

HS6.1

Open session on remote sensing applications in hydrology and climate studies
Convener: Annett Bartsch  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Joris Timmermans , Rafael Pimentel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS6.2

The Third Pole Environment - hydrometeorological processes and ancient human activity
Convener: Yaoming Ma  | Co-Conveners: Bob Su , Franco Salerno , Fan Zhang , Tandong Yao , Fahu Chen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS6.3

Water Level, Storage, floods and Discharge from Remote Sensing and Assimilation in Hydrodynamic Models
Conveners: Jérôme Benveniste , Konstantinos Andreadis 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS6.4

Remote sensing of soil moisture
Convener: Wolfgang Wagner  | Co-Conveners: Niko Verhoest , Yann Kerr , Patricia de Rosnay , Alexander Loew , Chiara Corbari 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

BG1.5/CL2.33/HS6.6 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Tim van Emmerik , Gabriele Hegerl , Sonia Seneviratne , Jana Sillmann , Dorothea Frank , Julia Green 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5a
HS7 –  Precipitation and Climate

HS7.1/AS1.11/NH1.15/NP10.11

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Tim Bellerby , Hidde Leijnse , Taha Ouarda 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.2/AS1.9/CL2.15/NH1.14/NP10.1

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Roberto Deidda , Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Jérôme Benveniste , Simone Fatichi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.3 Media

Water, climate and healthPICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , George Christakos , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

HS7.4

Climatic variability and the hydrological cycle
Convener: Ioannis Markonis  | Co-Conveners: Demetris Koutsoyiannis , C. Cudennec , João de Lima , Alberto Montanari , Serena Ceola 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.5/NH1.8

Hydroclimatic extremes under change: advancing the science and implementation in hazard prevention and control (co-organized)
Convener: Simon Michael Papalexiou  | Co-Conveners: Chris Onof , Efi Foufoula-Georgiou , Caspar Honegger , John K. Hillier , Amir AghaKouchak 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room B
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.6/AS1.10/NP10.3

Precipitation variability: from drop scale to lot scale (co-organized)PICO session
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot A

HS7.7/NH1.17

Hydroclimatic and hydrometeorologic stochastics: Extremes, scales, probabilities (co-organized)PICO session
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Rui A. P. Perdigão , Marco Borga , Andreas Langousis , Xiaolan L. Wang , Salvatore Grimaldi , Auguste Gires 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A

HS7.8

Precipitation and Urban Hydrology
Convener: Marie-Claire ten Veldhuis  | Co-Conveners: Patrick Willems , Remko Uijlenhoet , Daniel Schertzer , Nicola Rebora , Hidde Leijnse , Susana Ochoa Rodriguez , Peter Molnar , Karsten Arnbjerg-Nielsen 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL1.01/AS4.9/CR1.12/HS7.9/OS1.13

Into the Anthropocene; Observing and interpreting the historical record of temperature and other climate indicators (co-organized)
Conveners: Gabriele Hegerl , Darren Ghent  | Co-Conveners: Stefan Bronnimann , Stephan Matthiesen , Janette Bessembinder , Nick Rayner , G.C. Hulley , Simon Hook 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

SSS12.5/HS7.10

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Steffen Seitz , Saskia Keesstra , Daniel Green , Donald Gabriels 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
HS8.1 –  Subsurface Hydrology – General sessions

HS8.1.2

HydrogeophysicsPICO session
Convener: Sarah Garré  | Co-Conveners: Peter Dietrich , Remi Clement , Johan Alexander Huisman 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot A

HS8.1.3

Model Uncertainties, Parameter Estimation, and Data Assimilation in Surface and Subsurface Hydrology
Convener: Wolfgang Nowak  | Co-Conveners: Thomas Wöhling , Matteo Camporese , Thorsten Wagener 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.1.4

Subsurface flow and solute transport: Concepts, modelling, observations and applications of dispersion, mixing and reactive transport in heterogeneous media.
Convener: Alraune Zech  | Co-Conveners: Marco Dentz , Sabine Attinger , Aldo Fiori , Felipe de Barros , Antonio Zarlenga , Monica Riva , Martine van der Ploeg 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.1.5

Fate and transport of biocolloids and nanoparticles in soil and groundwater systems
Convener: Constantinos Chrysikopoulos  | Co-Conveners: Markus Flury , Thomas Baumann 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.1.6

Fluid dynamics, solute transport and biogeochemical reactions in porous media – new advances towards mechanistic understanding
Convener: Gabriele Chiogna  | Co-Conveners: Yves Meheust , Christian Griebler , Joaquin Jimenez-Martinez , Dani Or , Juan J. Hidalgo , Massimo Rolle 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.1.7/ERE5.10/GM8.10/GMPV3.7

Reactive transport, mineral dissolution and precipitation in fractured and porous rock: experiments, models and field observations (co-organized)
Convener: Piotr Szymczak  | Co-Conveners: Linda Luquot , Sylvain Courrech du Pont 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS8.2 –  Subsurface Hydrology – Groundwater

HS8.2.1

Groundwater resources in a changing environment
Convener: Okke Batelaan  | Co-Conveners: Martin Sauter , Joseph Guttman , Roland Barthel 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–11:45 / Room B
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.2

Fissured and karstified aquifers
Convener: Georg Kaufmann  | Co-Conveners: Eric Zechner , Steffen Birk , Franci Gabrovsek , Costantino Masciopinto 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.3/ERE6.7

Thermal and mechanical processes and energy storage in porous and fractured aquifers (co-organized)
Convener: Peter Bayer  | Co-Conveners: Philipp Blum , Olivier Bour , Martin Bloemendal 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.4

Groundwater vulnerability and circulation
Convener: Jim LaMoreaux  | Co-Conveners: Daniela Ducci , Manuela Lasagna , Judit Mádl-Szőnyi , Bartolme Andreo-Navarro , Xiao-Wei Jiang 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.5

Hydrogeology of coastal zones: processes, consequences and potentials
Convener: Georg Houben  | Co-Conveners: Christian Siebert , Ulf Mallast , Eric Zechner , G.H.P. Oude Essink , Thomas Graf , Perry de Louw , Pieter van Beek 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.6

Modern challenges of stochastic groundwater hydrology: from pore to field scale
Convener: Monica Riva  | Co-Conveners: Alberto Guadagnini , Xavier Sanchez-Vila , Daniel Fernandez-Garcia 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.7

Estimation and application of groundwater ages and mean residence times
Convener: Andreas Hartmann  | Co-Conveners: M. Kralik , S. Jasechko , Daren Gooddy 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS8.2.8

Innovative methods for the quantification of processes in the sub-surface
Convener: Maria V. Klepikova  | Co-Conveners: Clement Roques , Pietro De Anna , Victor Bense , Marijke Huysmans 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS8.3 –  Subsurface Hydrology – Vadose zone hydrology

HS8.3.1

Vadose zone hydrology: General Session
Convener: Martine van der Ploeg  | Co-Conveners: Stefano Barontini , Jay Jabro , Majdi Abou Najm , Amro Negm , Fatma Wassar , MJ Kirkby 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

SSS7.3/HS8.3.8

Challenges in soil physics research (co-organized)
Convener: Gonzalo Martinez  | Co-Conveners: Yakov Pachepsky , Harry Vereecken , Jaromir Dusek , Luca Brocca , Karl Vanderlinden , Jay Jabro , Antonio Coppola , Horst Gerke 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.2/HS8.3.10

Preferential flow and mass transfers in vadose zone (co-organized)
Convener: Laurent Lassabatere  | Co-Conveners: Majdi Abou Najm , Yinghu Zhang , Pierre-Emmanuel Peyneau , Rafael Angulo-Jaramillo , Stefano Barontini , Jay Jabro , Antonio Coppola 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:10 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.6/HS8.3.11

Soil water Infiltration. Measurements, assessment and modeling (co-organized)
Convener: Rafael Angulo-Jaramillo  | Co-Conveners: Jay Jabro , Massimo Iovino , Vincenzo Bagarello , Laurent Lassabatere 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.10/HS8.3.12

Innovative methods for characterizing physical soil properties and monitoring soil moisture (co-organized)PICO session
Convener: Sascha Iden  | Co-Convener: Tobias KD Weber 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

SSS7.12/BG9.24/HS8.3.13/SSP3.12

Microenvironments in soils and sediments - linking concepts, experiments and models (co-organized)
Convener: Philippe C. Baveye  | Co-Conveners: Wilfred Otten , Hannes Schmidt 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS7.7/HS8.3.14

Multi-scale structure-property relationships for porous media: how pore-scale processes can help describe flow and transport at the larger scale? (co-organized)
Convener: Kirill Gerke  | Co-Conveners: Dirk Mallants , Marina Karsanina , Horst H. Gerke , John Koestel 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
HS9 –  Erosion, sedimentation and river processes

HS9.1/GM4.9/SSS12.22

Measuring and numerical modelling of hydro-morphological processes in open-water environments (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Nils Rüther  | Co-Conveners: Mário J Franca , Stefan Haun , Axel Winterscheid , Kordula Schwarzwälder , Gabriele Harb , Sándor Baranya 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room C
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS9.6

Quantifying erosion, sediment and contaminant redistribution in river basins
Convener: Will Blake  | Co-Conveners: Pascal Boeckx , Ana Navas , Marcel van der Perk , Patrick Byrne , Olivier Evrard , Gema Guzmán 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.31
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS9.7/GM4.7

Investigation of sediment transport processes due to geophysical flows (co-organized)
Convener: Manousos Valyrakis  | Co-Conveners: Mário J Franca , Marwan Hassan Geography Department, The University of British Columbia, Vancouver Campus, 1984 West Mall, Vancouver BC, V6T 1Z2, Canada , Rui M.L. Ferreira , Claudia Adduce 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS9.8/GM9.8

Experimental and numerical investigation of river confluence hydrodynamics and morphodynamics (co-organized)
Convener: Dejana Đorđević  | Co-Conveners: Stuart Lane , Tom De Mulder 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS9.9

Protection against hydrologically triggered soil failure: new perspectives in eco-engineering
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Freddy Rey , Federico Preti , Frank Graf 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

SSS2.5/GM4.6/HS9.10/NH9.25

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Conveners: Saskia Keesstra , Manuel López-Vicente  | Co-Conveners: Rens Masselink , John Wainwright , Ronald Pöppl 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS10.8/BG9.6/HS9.11

Soil Erosion, hydrological processes and biological degradation in worldwide vineyards (co-organized)PICO session
Convener: Jesús Rodrigo-Comino  | Co-Conveners: Massimo Prosdocimi , Andrés García-Díaz , Paolo Tarolli , Ramón Bienes , Johannes B. Ries 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 5b

SSS2.22/HS9.12/NH9.24

Advances and gaps in understanding, predicting and preventing hydrological and erosional risks in fire-affected watersheds. (co-organized)
Convener: Jonay Neris Tomé  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Gary Sheridan 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
HS10 –  Ecohydrology, Wetlands and Estuaries

HS10.1/GM12.7/OS2.4

Estuarine processes (co-organized)
Convener: Simon Mudd  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Andrea D'Alpaos , David Todd , Andrew Manning 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.2

Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Jana Friedrich  | Co-Conveners: Peter Zavialov , Andreas Brand , Georgiy Kirillin 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.3/BG9.4/SSS9.34

General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Christoph Hinz , Giulia Vico , Julian Klaus , Lucile Verrot , Daniela Campana , Miriam Coenders-Gerrits , Pilar Llorens , Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Alexander Zimmermann , Glenda Garcia-Santos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room C
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.5

New methods, stable isotope techniques and physical principles in ecohydrology
Convener: Josie Geris  | Co-Conveners: Natalie Orlowski , Stan Schymanski , Christophe Hissler , Arnaud Legout , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.7/BG9.51/GM9.7

Linking river ecology, hydrology, and geomorphology for integrated river management (co-organized)
Convener: Paolo Perona  | Co-Conveners: Josie Geris , Matthew Johnson , Megan Klaar , Damià Vericat 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.8

Peatland Hydrology
Convener: Bärbel Tiemeyer  | Co-Conveners: Joseph Holden , Björn Klöve , Michel Bechtold 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS10.10

Groundwater - Surface Water interactions: biogeochemical and ecological processes
Convener: Phillip Blaen  | Co-Conveners: Stefan Krause , Jan Fleckenstein , Fulvio Boano , Jörg Lewandowski 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.44
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
HS11 –  Co-organized sessions

AS4.16/BG9.2/CL2.14/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Zoltán Kern , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte , Francoise Vimeux , Polona Vreča , Martin Werner 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

AS2.4/HS11.2/SSS9.28

Challenges of a changing Mediterranean natural environment (co-organized)PICO session
Convener: Jennifer Brooke  | Co-Conveners: Martin Best , Jan Polcher , Aaron Boone 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

CL4.08/HS11.5

Understanding past, present and future changes in the hydrological cycle (co-organized)
Convener: Robin Chadwick  | Co-Conveners: Peter Greve , Giuseppe Zappa , Ruth Geen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X5

ERE4.1/EMRP4.15/HS11.6/TS2.5

Mechanics and flows in shale rocks: properties and processes (co-organized)
Convener: Marek Jarosinski  | Co-Conveners: Anne Pluymakers , Francois Renard 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room D2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

GI1.3/AS4.41/CL5.17/EMRP4.39/HS11.7/NH6.9/SM5.9

Environmental sensor networks (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

G3.2/CR2.4/HS11.8/OS4.12

Fluid signatures in the hydrosphere, ocean and cryosphere from space geodesy and Earth rotation monitoring (co-organized)
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Mohammad J. Tourian , Henryk Dobslaw , Carmen Boening , David Salstein , Sigrid Böhm , Chengli Huang , Florian Seitz 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10 / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GI3.8/HS11.10/SSS12.19

Broadband and multi/hyper-spectral IR sensing techniques for the retrieval of land surface temperature and emissivity; IR sensing for environmental studies (i.e geo-hazards, agriculture, atmosphere and urban) (co-organized)
Co-Conveners: Stefano Pignatti , Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

GM1.6/BG9.38/HS11.11/NH8.8/TS4.7

Perturbation of earth surface systems by rare events (co-organized)
Convener: Kristen Cook  | Co-Conveners: Maarten Lupker , Sean Gallen , Christoff Andermann 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM3.2/GI2.12/GMPV6.4/HS11.13/NH8.9/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mark Smith , Damià Vericat , Mike James , Andreas Kaiser 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM4.2/HS11.14/NH3.16/SSS9.35

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Kristen Cook , Christoff Andermann , Luca C Malatesta , Antonius Golly , Jens Turowski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM4.3/HS11.15/NH8.12/SSS2.30

Hillslope and fluvial denudation, source-to-sink fluxes and sedimentary budgets under changing climate and other perturbations (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Katja Laute , Luca Mao , Sara Savi , David Morche 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM6.3/BG9.37/HS11.16

Vegetated rivers: relationships between riparian vegetation, instream wood and fluvial processes, hazards and management. (co-organized)PICO session
Convener: Lorenzo Picco  | Co-Conveners: Virginia Ruiz-Villanueva , Riccardo Rainato 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / PICO spot 5b

GM7.2/ERE2.4/HS11.17/OS2.6 Media

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Convener: E. Stouthamer  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Liviu Giosan , Robert J. Nicholls 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM9.1/HS11.18/SSP3.5

Fluvial Geomorphology Across Scales (co-organized)
Convener: Stephen Darby  | Co-Conveners: Daniel Parsons , Jim Best , Christopher Hackney , Joshua Ahmed , Eliisa Lotsari 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GM9.5/BG9.50/HS11.22/SSS2.28

Interactions of geomorphology, dams and flood hazard (co-organized)
Convener: Christiane Zarfl  | Co-Conveners: Jürgen Berlekamp , Gordon Grant , Ana Lucía , Ian Pattison , Tom Coulthard , Heather Haynes , Sarah Twohig 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE3.6/GM1.8/AS4.50/BG9.65/CL5.26/HS11.23/SSS11.11

R’s deliberate role in Earth sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Sebastian Kreutzer , Oliver Korup 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot A

NH1.1/AS4.28/HS11.24

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH1.3/HS11.25

Flood risk and uncertainty (including Plinius Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NH1.7/CL2.23/HS11.28

Addressing the challenge of compound events, multi-risk modelling and cross-risk assessment methods (co-organized)
Convener: Jakob Zscheischler  | Co-Conveners: Marleen de Ruiter , Seth Westra , Xuebin Zhang , Bart van den Hurk , Olivia Romppanien-Martius , Philip Ward , Michael Leonard , Thomas Wahl , Gabriele Hegerl , Lisa Alexander , robert vautard , Sonia Seneviratne , James Daniell 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH6.4/BG9.34/CL2.24/HS11.32

Assessment of climate hazards’ impact on natural and cultural environment: Remote sensing and GIS applications (co-organized)
Convener: Dimitrios Alexakis  | Co-Conveners: Athos Agapiou , Branka Cuca , Luigi Barazzetti , Ioannis Tsanis , Diofantos G. Hadjimitsis 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.7/AS4.33/CL2.28/HS11.34

Urban Resilience Studies –Risk Mapping (co-organized)
Convener: Damien Serre  | Co-Convener: Bruno Barroca 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized)
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 1

SSP3.13/GM9.10/HS11.41

Sedimentological aspects of supercritical flows: Upper flow-regime structures, bedforms and fluid mechanics (co-organized)
Convener: Svetlana Kostic  | Co-Conveners: Arnoud Slootman , Miwa Yokokawa , Matthieu Cartigny 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–14:45 / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

SSS1.6/AS4.51/BG9.13/CL3.06/HS11.43/NH9.22

European Environmental Policies and Sustainability (co-organized)
Convener: Panos Panagos 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:15 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS1.7/AS4.49/CL5.20/HS11.44/NH9.21

“Lighthouse” examples, illustrating soil relevance for the UN Sustainable Development Goals (SDG’s) (co-organized)PICO session
Convener: Johan Bouma  | Co-Convener: Anna Smetanova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / 10:30–12:00 / PICO spot 3

SSS2.3/HS11.46

The use of check dams for soil restoration at watershed level: resolving or generating hydrological, soil and environmental problems? (co-organized)
Convener: Manuel Esteban Lucas-Borja  | Co-Conveners: Guillaume PITON , Mary Nichols , Carlos Castillo , Demetrio Antonio Zema , Yang Yu 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS2.16/GM7.7/HS11.50

Agricultural terraces of the world. Their pedological, geomorphological and hydrological role (co-organized)PICO session
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Corrado Camera , Roey Egozi , Estela Nadal Romero , Markus Dotterweich , Yuanmei Jiao , Wei Wei 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 5b

SSS2.20/HS11.51

Innovation and new challenges in sharing research results and knowledge of soil and water resources: experiences on strategic thinking, technologies and collaborative work. (co-organized)PICO session
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Agata Novara , Emmanouil Varouchakis 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

SSS7.8/BG9.10/HS11.53 Media

The impact of pesticides in life, water, sediment, air and soil resources (co-organized)
Convener: Virginia Aparicio  | Co-Conveners: Jose Luis Costa , Nicole Baran , Daniel Gimenez , Anahí Domínguez , Ana María Botero-Coy , Félix Hernandez , Annette E. Rosenbom , Preben Olsen 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:20 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.4/HS11.54/NH1.20

Threats and potentials in urban and peri-urban areas: soil and water degradation, ecosystem services and risk management (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Sarah Pariente , Zahra Kalantari , Rory Walsh , Paulo Pereira 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.7/CL5.21/GM7.8/HS11.55

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: João Pedro Nunes , Rossano Ciampalini , Elias Symeonakis , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15 / 13:30–15:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS9.20/BG9.62/HS11.57

Water repellency of soil, biological and manmade materials: origin, assessment and implications (co-organized)
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Stefan Doerr , Lorena M. Zavala , Matthias Leopold , Miriam Muñoz-Rojas 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room K2
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS11.5/ESSI4.10/HS11.61/NH9.23

Communication of uncertain information in earth sciences: data, models and visualization (co-organized)PICO session
Convener: Alice Milne  | Co-Conveners: Niklas Röber , Jon Blower , Michael Böttinger 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

SSS12.1/HS11.62

Advancing proxies in the critical zone for deciphering time-dependent processes in weathering profile and natural and anthropognenic fingerprinting of water (sponsored by European Association of Geochemistry) (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: F. Chabaux , Emmanuelle Petelet-Giraud , Sophie Opfergelt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.21
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

SSS12.2/GM1.9/HS11.63

Experiments in Earth Surface Processes - From understanding to quantification (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Miriam Marzen , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1
HS12 –  Short Courses in Hydrological Sciences

SC19/HS12.1 ECS

Meet the Expert in Hydrology: Is research at different spatial scales connected? (co-organized)
Conveners: Wouter Knoben , Wouter Berghuijs , David Wright , Shaun Harrigan 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91

SC24/HS12.2 ECS

How to get your hydrology paper published – dealing with editors, reviews and revisions (co-organized)
Conveners: Ina Pohle , Wouter Berghuijs , Nilay Dogulu , Marius Floriancic , Hannes Müller 
Mon, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16

SC29/HS12.3

Hydroinformatics for hydrology: geostatistical modelling (co-organized)
Convener: Nilay Dogulu  | Co-Conveners: Maurizio Mazzoleni , Harsh Beria , Francesca Cecinati 
Thu, 27 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

SC52/HS12.5

Short course on Hydrological Forecasting (co-organized)
Convener: Shaun Harrigan  | Co-Conveners: Marie-Amélie Boucher , Jan Verkade , Maria-Helena Ramos 
Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.91

SC73/HS12.6

Opinion papers in hydrology: Why and how (co-organized)
Convener: Anna Solcerova  | Co-Conveners: Laurene Bouaziz , Boran Ekin Aydin , Tim van Emmerik 
Tue, 25 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.31

SC86/HS12.7

Using R in hydrology (co-organized)
Convener: Berry Boessenkool  | Co-Conveners: Shaun Harrigan , Katie Smith 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.31
SSE –  Special scientific events

UMI0 ECS

Plenary
Convener: Hans Thybo 
Mon, 24 Apr, 12:15–13:15 / Room E1

US0 ECS

EGU Award Ceremony
Conveners: Hans Thybo , Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 17:30–20:00 / Room E1

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

US2 Media

Union symposium: ESA / NASA
Conveners: Özgür Karatekin , Stephanie C. Werner 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:45 / Room E2

GDB1 Media

Arctic environmental change: global opportunities and threats (joint EGU-AGU Great Debate)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo  | Co-Conveners: Yevgeny Aksenov , Denis-Didier Rousseau 
Thu, 27 Apr, 08:30–10:00 / Room E2

GDB2 Media

Transition to Next Generation Cities and Planet Earth future
Conveners: Daniel Schertzer , Cedo Maksimovic , Herman Russchenberg , Stefano Tinti 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room D1

GDB3 Media

Is 2 degrees possible without relying on carbon storage and capture?
Conveners: Shaun Lovejoy , Oksana Tarasova , Thomas Blunier 
Fri, 28 Apr, 08:30–10:00 / Room E1

GDB4 Media|ECS

Is Open Science the way to go?
Conveners: Claudia Alves de Jesus Rydin , Susanne Buiter , Bárbara Ferreira 
Thu, 27 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB5 Media

Great Debate on Great Extinctions
Convener: Nicholas T. Arndt  | Co-Convener: Helmut Weissert 
Tue, 25 Apr, 15:30–17:00 / Room E1

GDB6 ECS

Should early career scientists be judged by their publication record? A set of group debates
Conveners: Samuel Illingworth , Lena Noack , Laura Roberts Artal , Mathew Stiller-Reeve , Marie Charrière 
Wed, 26 Apr, 19:00–20:30 / Room G1