Search


Days


Programme Groups

TS – Tectonics & Structural Geology

TS2.2/NH4.7/SM2.1
Mechanics, structure and evolution of fault zones (co-organized)
Convener: Renaud Toussaint  | Co-Conveners: Fabrizio Agosta , Giulio Di Toro , Bob Holdsworth , Francois Renard , Steven Smith 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
TS6.5/GD5.10/GMPV55
Ophiolites, blueschists and mélanges in convergent margin tectonics (co-organized)
Co-Conveners: Manuel Pubellier , Philippe Agard , Gian Andrea Pini 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
GD5.3/TS6.11
Dynamic aspects of mountain building and land surface stability: Linking field-based studies to crustal-scale models (co-organized)
Convener: Kurt Stüwe  | Co-Conveners: Deta Gasser , Christine Franke 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
SM1.0/G25/GD2.17/GM1.5/GMPV37/NH4.0/NH5.3/SSP1.9/TS8.4
Large Magnitude Earthquakes and Tsunami Activity in 2010: Views on The Haiti and Chile Events (co-organized)
Conveners: Mourad Bezzeghoud , Ramon Carbonell , Stefano Tinti 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
 / Mon, 03 May, 18:45–19:45  /
SM1.7/GD6.7/TS1.4
The deep Earth: Looking down into the Mantle and core. (co-organized)
Convener: Jaroslava Plomerova 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
GD2.2/TS1.5
The strength of the continental lithosphere (co-organized)
Co-Convener: Oliver Heidbach 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
MPRG14/TS2.4
The physical and mechanical properties of porous carbonate rocks (co-organized)
Convener: Michael Heap  | Co-Conveners: Patrick Baud , Fabrizio Balsamo , Jerome Fortin 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
TS8.2/SM7.2
Earthquake Geology (co-organized)
Convener: Riccardo Caputo  | Co-Conveners: Alexandros Chatzipetros , Claudia Trepmann , Michel Bestmann 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
SM2.4/NH4.8/TS8.9
Earthquake Source Rupture Models, Slip Distribution Studies, and Nucleation and Growth of Fault Systems (co-organized)
Convener: Georg Rümpker 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
MPRG15/TS2.5
Scaling and localization during brittle rock failure (co-organized)
Co-Convener: Fabrizio Balsamo 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
PS9.0/GMPV42/TS3.3
Volcanism, Tectonics and Faulting in the Solar System (co-organized)
Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Matteo Massironi , Harald Hiesinger , Thomas R. Walter 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /