Search


Days


Programme Groups

AS – Atmospheric Sciences

AS1.13
Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics
Convener: U. Harlander  | Co-Convener: A. Will 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS3.6
Air Pollution Modelling
Convener: J. Brandt  | Co-Conveners: Vautard , K. M. Hansen 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS3.14
Short-lived pollutants in the polar regions: Sources, transport, impacts
Convener: A. Stohl  | Co-Convener: P. Quinn 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL54/NP4.5
Climate time series analysis: Novel tools and their application
Convener: M. Mudelsee  | Co-Convener: M. H. Trauth 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Convener: B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
AS1.3
Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: S. Michaelides  | Co-Conveners: V. Levizzani , K. Nakamura 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–19:00  /
 / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–19:00  /
AS3.13
Atmospheric Ice Particles
Convener: H. Grothe  | Co-Convener: J. Curtius 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP2.5
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks
Convener: R. Donner  | Co-Convener: J. Kurths 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP3.2
Atmospheric and climate complexity over wide ranges of scale
Convener: S. Lovejoy  | Co-Conveners: V. Lucarini , Royer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.3
Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization
Co-Convener: I. de Lima 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.4
Geophysical Extremes: Scaling representations and their applications
Convener: D. Koutsoyiannis  | Co-Conveners: A. A. Carsteanu , A. Langousis 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP7.3
Wind-Wave-Current interactions and ocean mixing
Co-Convener: Gade 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
OS9
New aspects of the marine nitrogen cycle's processes and budget
Convener: H. Bange  | Co-Conveners: Kuypers , M. Voss 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
AS2.4
Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Processes, Observational and Monitoring Programs, Modeling and Analysis
Convener: W. Neff  | Co-Conveners: G. Heinemann , A. Jones , Argentini , P. Anderson 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
AS3.5
Vertical and Long-Range Transport of Trace Gases and Aerosols
Convener: M. G. Lawrence  | Co-Convener: O. Cooper 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS3.19
Cavity-enhanced spectroscopy in atmospheric research: from the laboratory to field measurements
Convener: A. Ruth  | Co-Convener: Orphal 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 17:30–20:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
CL46
Teleconnections: dynamics, predictability, impacts
Convener: B. Christiansen  | Co-Conveners: M. Ambaum , U. Ulbrich , F. Kwasniok 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS1.1
Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Schwierz  | Co-Convener: S. L. Gray 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
AS1.2
Numerical Weather Prediction and Data Assimilation (General Session)
Convener: J. A. Garcia-Moya  | Co-Convener: H. Ólafsson 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
AS1.7
Joint Session of the MLT and the CAWSES programme
Convener: P. Preusse  | Co-Conveners: F.-J. Lübken , M. Kaufmann 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS2.1
Air-Land Interactions (General Session)
Convener: T. Foken  | Co-Convener: A. Ibrom 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH1.7/AS4.4
Lightning and its Atmospheric Effects (co-organized)
Convener: H. D. Betz  | Co-Conveners: Y. Yair , S. Soula , T. Neubert , M. Fullekrug 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GI5
Space Instrumentation
Convener: M. Leese  | Co-Conveners: G. Kargl , Falkner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS4
High latitude changes in ocean, ice and climate
Convener: R. Döscher  | Co-Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS5
Manifestations of global climate change in the Arctic Ocean
Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: H. Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS6
Operational Oceanography: Skill Assessment, Error Analysis and Service Delivery
Convener: R. Proctor 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
 / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /