Search


Days


Programme Groups

CL – Climate: Past, Present, Future

CL7
Monthly, seasonal and decadal forecasting (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: M. A. Liniger  | Co-Conveners: G. J. van Oldenborgh , F. J. Doblas-Reyes 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL21
Biospheric feedbacks in the climate system in the past, present, and future
Convener: M. Claussen  | Co-Conveners: V. Brovkin , N. Zeng 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
HS8.2/CL22/NP4.4
Climate, Water and Health (co-organized)
Convener: A. A. Carsteanu 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CR10.1/CL40/NH7.3
Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-organized)
Convener: C. Huggel  | Co-Conveners: B. Raup , A. Kääb , C. Schneider 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
CL44
Shifting Seasons: Phenological evidence from observations, reconstructions, measurements and models (co-sponsored by PAGES & ILEAPS)
Convener: T. Rutishauser  | Co-Convener: Menzel 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL45
Advances in Quaternary Geochronology
Convener: I. Hajdas  | Co-Conveners: G. Duller , A. Lang , T. Kiefer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
OS13
Temporal variability of ocean temperature (heat content) and salinity (freshwater content)
Convener: Levitus  | Co-Convener: V. Artale 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
SSP8
Short- and long-term environmental change in the Mesozoic: impact on the biosphere (co-sponsored by IAS)
Convener: Mutterlose  | Co-Convener: K. Föllmi 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
ML28
Outstanding Young Scientist Lecture by Andreas Philipp Weigel
Convener: G. Lohmann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–11:15  /
CL6
Physical and biogeochemical feedbacks in the climate system (including Bjerknes medal Lecture)
Convener: C. Jones  | Co-Convener: V. Alexeev 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
 / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.2
Atmospheric and climate complexity over wide ranges of scale
Convener: S. Lovejoy  | Co-Conveners: V. Lucarini , Royer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
CL29
Arctic and subarctic ocean circulation and climate change - natural and anthropogenic forcing
Co-Conveners: A. Kuijpers , J. Jungclaus , M.-A. Sicre 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL50
Uncertainties in climate estimates and their time-scales: past, present and future
Co-Conveners: R. Wilson , W. Austin , L. Skinner 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GM3.5
Cold regions geomorphology: present landforms, past climate and geochronology
Convener: S. Lukas  | Co-Conveners: I. Gärtner-Roer , Frauenfelder , Johnson , J. Briner , Fogwill , Wagner , Meiners 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
GI2
Atmoshere, Ocean, Meteorological Instruments and ocean observatory instrumentation
Convener: J. Vivekanandan  | Co-Conveners: M. Rose , C. Waldmann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NP3.3
Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization
Co-Convener: I. de Lima 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
SSP14
Combining speleothem records with other climate archives (co-sponsored by EAG & IAS)
Convener: Fleitmann  | Co-Convener: D. Scholz 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
NH8.2/AS4.5/CL23
Wildfires, Weather and Climate (co-organized)
Convener: M. Pereira  | Co-Conveners: R. Trigo , Wotton 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL31
Cenozoic climate change : Lessons from modelling and reconstructions
Convener: François  | Co-Conveners: T. Bickert , M. Butzin 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
CL34
Production, flux and burial of silica, and the regulation of global (paleo)cycles (co-sponsored by EAG, SSP, OS)
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 15:30–17:00  /
CL20
Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by ILEAPS & GLASS)
Convener: S. Seneviratne  | Co-Conveners: B. van den Hurk , P. Ciais 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–18:15  /
 / Fri, 24 Apr, 08:30–12:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
G24/CL39/GD12/GMPV21
Glacial Isostatic Adjustment, Upper Mantle and Lithosphere Dynamics, and Quaternary Climate (co-organized)
Convener: M. Poutanen  | Co-Conveners: B. Vermeersen , V. Klemann , S. Gregersen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS1.15/CL56
Seamless Approaches in Weather and Climate (co-organized)
Convener: Rodwell  | Co-Conveners: Jung , Brunet 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL59
Volcanic Activity and the Earth System
Convener: C. Timmreck 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS3
Strong Ocean Currents: Honoring the science of Fritz Schott (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Co-Convener: Johns 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /