Search


Days


Programme Groups

CL – Climate: Past, Present, Future

CL8
Regional Climate Modeling and impacts
Co-Convener: F. Giorgi 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–17:45  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL19
Reconstructing mid- to high-latitude climate and ocean variability from high-resolution biogenic archives
Co-Conveners: Wanamaker , Halfar 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL38
Modelling paleoclimates, from the Cretaceous to the Holocene (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Co-Conveners: M. Kageyama , D. Lunt 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL42
Global and regional sea level rise and variability (including changes in storm surge frequency and magnitude)
Convener: S. Jevrejeva  | Co-Conveners: Katsman , P. Woodworth , A. Grinsted 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR4.1
Open Session on Permafrost
Convener: S. Gruber  | Co-Convener: J. Noetzli 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
HS5.17
Hydrological Change: Future Projections of Hydrological Behaviour
Convener: H. Kunstmann  | Co-Convener: S. Hagemann 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
IG1/GMPV25/SSP21
Stable Isotopes in Geosciences - Open Session (include Blocks of Special Attention; see session description )
Convener: P. De Groot  | Co-Conveners: Coplen , E. Kerstel , A.-V. Bojar , W. Meier-Augenstein 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS4
High latitude changes in ocean, ice and climate
Convener: R. Döscher  | Co-Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSP9
The early Paleogene Greenhouse: New insights from an interdisciplinary perspective (co-sponsored by IAS)
Convener: A. Bornemann  | Co-Convener: Schulte 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS7
Ocean Remote Sensing
Co-Conveners: G. Han , E. Schrama 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
ML19
Milutin Milankovic Medal Lecture by Pascale Braconnot
Convener: G. Lohmann 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–11:15  /
CL57
Climate Data Homogenization and Climate Trend/Variability Assessment
Convener: X. Wang  | Co-Convener: E. Aguilar 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 10:30–12:00  /
 / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR10.1/CL40/NH7.3
Climate change impacts on glaciers, permafrost and related hazards (co-organized)
Convener: C. Huggel  | Co-Conveners: B. Raup , A. Kääb , C. Schneider 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
EOS4
The future of European engineering: education and research
Convener: A. M. Tarquis  | Co-Conveners: Baveye , Perrier , J. M. Redondo 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS5
Manifestations of global climate change in the Arctic Ocean
Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NP2.1
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: E. Guilyardi  | Co-Convener: Brown 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP2.5
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks
Convener: R. Donner  | Co-Convener: J. Kurths 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
SSP17
Paratethys - Mediterranean - Indopacific climatic, biotic and sedimentological evolution (co-sponsored by IAS)
Convener: O. Mandic  | Co-Conveners: Harzhauser , M. Wagreich 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
BG5.3
Water isotopes in hydrological processes (co-sponsored by EAG)
Convener: A. Benthien  | Co-Conveners: E. Schefuß , M. Werner 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
CL26
Circulation type classification and circulation regimes
Convener: C. Beck  | Co-Conveners: A. Philipp , P. D. J. Jacobeit 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL36/IG7
Climate tracers for the present to the deep past: observations, models and proxies (co-sponsored by EAG) (co-organized)
Convener: A. Paul  | Co-Conveners: G. Lohmann , P. Valdes , G. Ramstein , M. Werner , P. De Groot 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:45  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CL55/NP8.4
Chaotic and Stochastic Climate Dynamics (co-organized)
Convener: M. Ghil 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
CR1.3
Applied Geophysics in Cryosphere Sciences
Co-Conveners: B. Kulessa , C. Hauck , O. Eisen 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: H. Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL27
Consequences of Geo-engineering and Mitigation as strategies for responding to anthropogenic greenhouse gas emissions
Convener: Rasch  | Co-Convener: S. Tilmes 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–18:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
G24/CL39/GD12/GMPV21
Glacial Isostatic Adjustment, Upper Mantle and Lithosphere Dynamics, and Quaternary Climate (co-organized)
Convener: M. Poutanen  | Co-Conveners: B. Vermeersen , V. Klemann , S. Gregersen 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
AS1.15/CL56
Seamless Approaches in Weather and Climate (co-organized)
Convener: Rodwell  | Co-Conveners: Jung , Brunet 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
NP8.1/CL58
Uncertainty, Random Dynamical Systems, Climate Trends and Stochastic Modeling in Geophysics (co-organized)
Convener: I. Pavlyukevich  | Co-Conveners: D. Schertzer , J. Duan , Penland , X. Wang 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
CL59
Volcanic Activity and the Earth System
Convener: C. Timmreck 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Convener: B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /