Search


Days


Programme Groups

CL – Climate: Past, Present, Future

CL4
Surface Radiation Budget, Radiative Forcings and Climate Change
Convener: M. Wild  | Co-Conveners: R. Philipona , Hinkelman 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL11
The last million years of our climate: EPICA session on paleorecords and modelling (including Hans Oeschger Medal Lecture)
Convener: H. Fischer  | Co-Convener: E. Wolff 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL52
Climate Prediction: Models, Diagnostics, and Uncertainty Analysis
Convener: C. Forest  | Co-Conveners: Collins , V. Lucarini , Carter , J. Hargreaves 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL54/NP4.5
Climate time series analysis: Novel tools and their application (co-organized)
Convener: M. Mudelsee  | Co-Convener: M. H. Trauth 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
BG5.2
Natural and anthropogenic environmental change as evidenced in high-resolution continental archives (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: Lotter 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
OS3
Strong Ocean Currents: Honoring the science of Fritz Schott (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Co-Convener: Johns 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
 / Thu, 23 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00  /
OS8
Open session on SOLAS and sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to climate change
Co-Convener: B. Salihoglu 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
 / Thu, 23 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
NP2.1
ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: E. Guilyardi  | Co-Convener: Brown 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
ML23
Hans Oeschger Medal Lecture by Thomas Stocker
Convener: G. Lohmann 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–11:15  /
NP8.1/CL58
Uncertainty, Random Dynamical Systems, Climate Trends and Stochastic Modeling in Geophysics (co-organized)
Convener: I. Pavlyukevich  | Co-Conveners: D. Schertzer , J. Duan , Penland , X. Wang 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP2.5
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks
Convener: R. Donner  | Co-Convener: J. Kurths 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
NP3.2
Atmospheric and climate complexity over wide ranges of scale
Convener: S. Lovejoy  | Co-Conveners: V. Lucarini , Royer 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
NP3.3
Scaling, subgrid models, downscaling and parameterization
Co-Convener: I. de Lima 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 10:30–12:00  /
CL3
Climate of the Polar Regions
Convener: P. Wadhams 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSP18/EG12/CL64/GMPV23/TS9.3
Beyond 2013 - The future of European scientific drilling research (co-sponsored by IAS) (co-organized)
Convener: G. Camoin 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
GM3.3/CL65/HS13.03/NH2.4
Flooding and climate during the last two millennia (co-organized)
Co-Conveners: N. Macdonald , R. Chiverrell 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS9
New aspects of the marine nitrogen cycle's processes and budget
Convener: H. Bange  | Co-Conveners: Kuypers , M. Voss 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00  /
CL2
Past, Present and Future Changes in Ocean Circulation: Data and Models
Convener: S. Rahmstorf  | Co-Conveners: Waelbroeck , O. Marchal 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL33
New findings and achievements in ocean and continental drilling (IODP-ICDP)
Convener: U. Röhl  | Co-Convener: B. Ildefonse 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL46
Teleconnections: dynamics, predictability, impacts
Convener: B. Christiansen  | Co-Conveners: M. Ambaum , U. Ulbrich , F. Kwasniok 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
CL61/GM3.6/SSP12
Environmental Change in Sub-Saharan Africa (co-organized)
Convener: S. Carr  | Co-Conveners: Sames , Grab 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS18
European Collaboration for Implementation of Marine Research on Cores (EuroMARC)
Convener: G. Camoin  | Co-Convener: Dokken 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 22 Apr, 17:30–19:00  /
OS4
High latitude changes in ocean, ice and climate
Convener: R. Döscher  | Co-Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS5
Manifestations of global climate change in the Arctic Ocean
Convener: U. Schauer 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
NH4.10
Impacts of climate change and land-use change on landslides
Convener: J. Wasowski 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS10
Southern Ocean Variability
Convener: H. Hellmer  | Co-Convener: Y. H. Park 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 22 Apr, 15:30–19:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
SSP11
Controls on stratigraphic architecture by rapid climate change (co-sponsored by IAS)
Convener: Dykstra  | Co-Convener: Milana 
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /
OS6
Operational Oceanography: Skill Assessment, Error Analysis and Service Delivery
Convener: R. Proctor 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00  /
 / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00  /
 / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 23 Apr, 17:30–19:00  /