Please select your preferred programme groups:
Union-wide

Inter- and Transdisciplinary Sessions
Disciplinary Sessions
SSP
Programme committee login

SSP – Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology

MAL16/SSPMAL16/ SSP

Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Isabel P. Montañez (co-organized) 
Conveners: Helmut Weissert , Marc De Batist 

MAL42/SSPMAL42/ SSP

SSP Division Outstanding ECS Lecture by Christian Zeeden (co-organized) 
Conveners: Helmut Weissert , Marc De Batist 

DM19/SSPDM19/ SSP

Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP) (co-organized) 
Conveners: Helmut Weissert , Marc De Batist 

SSP1 – General sessions

SSP1.1SSP1.1

Open session on stratigraphy, sedimentology and palaeontology (sponsored by IAS) (co-sponsored by IAS)PICO session 
Convener: Marc De Batist  | Co-conveners: Cinzia Bottini , Guilhem Amin Douillet , Ian Jarvis 

SSP1.2/CL1.32/EMRP3.11/GD2.9/GMPV1.7/NH5.12/TS1.4SSP1.2/ CL1.32/ EMRP3.11/ GD2.9/ GMPV1.7/ NH5.12/ TS1.4

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-sponsored by JpGU) (co-organized) 
Convener: Antony Morris  | Co-conveners: Jorijntje Henderiks , Tanja Hörner , Thomas Wiersberg 

SSP1.3/CL1.27/GM6.8SSP1.3/ CL1.27/ GM6.8

Integrating stratigraphy, sedimentology, palaeontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Holocene (co-organized) 
Convener: Verena E. Foerster  | Co-conveners: Annett Junginger , Nicole Klasen , Frank Schäbitz , Christian Zeeden 

GM2.8/CL5.15/CR4.7/SSP1.4GM2.8/ CL5.15/ CR4.7/ SSP1.4

Novel Approaches in Geochronology: Quantifying Geomorphological Processes and Landscape Dynamics (co-organized) 
Convener: Duna Roda-Boluda  | Co-conveners: Christoph Schmidt , Stefanie Tofelde , Renee van Dongen , Tony Reimann 

GI1.3/AS4.13/BG1.33/CL4.42/GD1.7/GM12.7/GMPV7.16/NH11.15/NP9.4/SM1.10/SSP1.7/SSS13.20/ST4.9GI1.3/ AS4.13/ BG1.33/ CL4.42/ GD1.7/ GM12.7/ GMPV7.16/ NH11.15/ NP9.4/ SM1.10/ SSP1.7/ SSS13.20/ ST4.9

Scientific networks and COST Actions in geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized) 
Convener: Lara Pajewski  | Co-conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic 

ITS1.2/EOS3.4/GD1.5/GI1.7/GM1.8/GMPV1.9/SSP1.10/TS12.3ITS1.2/ EOS3.4/ GD1.5/ GI1.7/ GM1.8/ GMPV1.9/ SSP1.10/ TS12.3

Peak Geoscience? (co-organized) 
Convener: Andrew Davies  | Co-conveners: Helen Cromie , Neil Frewin , Mike Simmons 

SSP2 – Stratigraphy and Earth Systems History

ITS5.1/SSP2.1/CL3.01/GM6.7/SSS13.32ITS5.1/ SSP2.1/ CL3.01/ GM6.7/ SSS13.32

The Anthropocene - an interdisciplinary approach (co-organized) 
Convener: Michael Wagreich  | Co-conveners: Katrin Hornek , Kira Lappé , Colin N. Waters , Jan Zalasiewicz 

SSP2.2/CL1.36SSP2.2/ CL1.36

Integrated Stratigraphy - Recent advances in stratigraphic systems and age modelling to constrain rates of change in the Earth System (co-sponsored by ICS, ISSC) (co-organized) 
Convener: David De Vleeschouwer  | Co-conveners: Sietske Batenburg , Frederik Hilgen , Werner Piller , Urs Schaltegger , I. Vasiliev , Patrick Grunert 

SSP2.4/GMPV6.9SSP2.4/ GMPV6.9

Mass Extinctions, Volcanism and Global Climate Changes (co-organized) 
Convener: Eric Font  | Co-conveners: Sofie Lindström , Thierry Adatte , David Bond , Sverre Planke , Kasia K. Sliwinska , Margret Steinthorsdottir , Martin Schobben 

SSP2.5/BG5.2/CL1.03SSP2.5/ BG5.2/ CL1.03

Paleozoic to Mesozoic stratigraphy, paleoceanography and paleoclimate (co-sponsored by IAS) (co-organized) 
Convener: Jens Herrle  | Co-conveners: David Bajnai , Cinzia Bottini , Stefan Huck , Christopher Fielding , Daniel Le Heron , Pierre Dietrich 

SSP2.9SSP2.9

Carbonates! 
Convener: Stephen Lokier  | Co-conveners: Mariano Parente , Stephane Bodin , Joanna Pszonka , David Bond 

CL1.18/AS4.28/BG1.63/HS11.19/NP4.10/SSP2.10CL1.18/ AS4.28/ BG1.63/ HS11.19/ NP4.10/ SSP2.10

Challenges, potential and results from large-scale compilations of palaeoclimate data (co-sponsored by SISAL) (co-organized) 
Convener: Franziska Lechleitner  | Co-conveners: Yuval Burstyn , Laia Comas-Bru , Sophie Warken , Kira Rehfeld 

GM4.1/SSP2.11/TS4.5GM4.1/ SSP2.11/ TS4.5

Interactions among tectonics, climate and surface processes from mountain belts to basins (co-organized) 
Convener: Taylor Schildgen  | Co-conveners: Anneleen Geurts , Dirk Scherler , Anne Voigtländer , Alex Whittaker 

CL1.07/SSP2.12CL1.07/ SSP2.12

Climate response to orbital forcing (co-organized) 
Convener: Christian Zeeden  | Co-conveners: Anne-Christine Da Silva , Stefanie Kaboth , Matthias Sinnesael , Nicolas Thibault 

CL1.06.2/SSP2.12.2CL1.06.2/ SSP2.12.2

Climate Change in the geological record: what can we learn from data and models? (co-organized) 
Convener: Yannick Donnadieu  | Co-conveners: Gregor Knorr , Caroline H. Lear , Emmanuelle Puceat , Bas van de Schootbrugge 

CL1.21/BG1.4/SSP2.13CL1.21/ BG1.4/ SSP2.13

Isotopic and multi-proxy continental, atmospheric and marine records (co-organized) 
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-conveners: Octavian G. Duliu , Andrzej Pelc , Christophe Lecuyer , Grzegorz Skrzypek 

SSP2.14SSP2.14

New frontiers in thermal evolution of sedimentary basins: tools and applications (co-sponsored by GE
Convener: Sveva Corrado  | Co-conveners: Marta Gasparrini , Silvia Omodeo Salè , Andrea Schito 

CL1.08/BG2.34/GM5.7/SSP2.15CL1.08/ BG2.34/ GM5.7/ SSP2.15

Tibetan climate, vegetation and tectonics through the Cenozoic (co-organized) 
Convener: Alexander Farnsworth  | Co-conveners: Shufeng Li , Robert Spicer , Gilles Ramstein , Alice Hughes 

SSP2.16/CL1.05/GD6.10/GMPV7.11/TS6.7SSP2.16/ CL1.05/ GD6.10/ GMPV7.11/ TS6.7

Breakup and evolution of Eastern Gondwana: tectonics, volcanism, climate and environmental changes in Australia, India and Antarctica (co-sponsored by IAS) (co-organized) 
Convener: Eun Young Lee  | Co-conveners: Maria Luisa Garcia Tejada , Maria Rose Petrizzo , Erik Wolfgring , Zhaokai Xu 

GM1.3/CL1.28/CR2.10/SM1.7/SSP2.19GM1.3/ CL1.28/ CR2.10/ SM1.7/ SSP2.19

Integration of seismic geomorphology, stratigraphy and borehole data in palaeo-environmental reconstruction (co-organized) 
Convener: Andrew Newton  | Co-conveners: Katrine Juul Andresen , Kieran Blacker , Rachel Harding , Elodie Lebas 

CL4.09/OS1.28/SSP2.20CL4.09/ OS1.28/ SSP2.20

Arctic changes – processes and feedbacks in climate, the ocean and the Greenland Ice Sheet (co-sponsored by ArcTrain, ArcTrain) (co-organized) 
Convener: Anne de Vernal  | Co-conveners: Michal Kucera , Christof Pearce , Didier Roche , Marit-Solveig Seidenkrantz , Antoon Kuijpers , Richard Bintanja , Rune Grand Graversen 

CL1.37/GM2.9/SSP2.21/SSS3.12CL1.37/ GM2.9/ SSP2.21/ SSS3.12

Geochronological Tools for Environmental Reconstruction and the INTegration of Ice core, MArine and TErrestrial records (co-organized) 
Convener: Irka Hajdas  | Co-conveners: Sarah Berben , W.Z. Hoek , Susan Ivy-Ochs , Andreas Lang 

SSP3 – Sedimentology - Processes and Products

SSP3.1/BG4.4/CL1.29SSP3.1/ BG4.4/ CL1.29

Limnogeology - reading the geological record of lakes (co-sponsored by IAS, SEPM) (co-organized) 
Convener: Hendrik Vogel  | Co-conveners: Daniel Ariztegui , Marc De Batist , Martin Melles , Jasper Moernaut 

SSP3.3/BG4.3/GMPV3.7SSP3.3/ BG4.3/ GMPV3.7

Nucleation and growth of sedimentary/diagenetic minerals (co-organized) 
Convener: Patrick Meister  | Co-conveners: Cornelius Fischer , Silvia Frisia , Denis Gebauer , Dorothee Hippler 

SSP3.4SSP3.4

Understanding Source-to-Sink Systems from a Process-Based Perspective 
Convener: Sara Morón  | Co-conveners: Mike Blum , William Helland-Hansen , Björn Nyberg , Tor Sømme 

GM8.1/HS9.2.8/NH1.15/SSP3.5GM8.1/ HS9.2.8/ NH1.15/ SSP3.5

Fluvial Systems: Dynamics and Interactions Across Scales (co-organized) 
Convener: Eliisa Lotsari  | Co-conveners: Joshua Ahmed , Christopher Hackney , László Bertalan 

SSP3.9/GM3.10/HS9.2.5SSP3.9/ GM3.10/ HS9.2.5

Bedform dynamics, deposits and sedimentary structures (co-organized)PICO session 
Convener: Thaiënne van Dijk  | Co-conveners: Sophie Hage , Jim Best , Maria Azpiroz-Zabala , Guilhem Amin Douillet 

GMPV5.12/NH2.9/SSP3.12GMPV5.12/ NH2.9/ SSP3.12

Sediment transport processes on volcanoes – Field, Imaging and Experimental approaches (co-sponsored by CSV) (co-organized) 
Convener: Gabor Kereszturi  | Co-conveners: Eric Breard , Andrea Di Capua , Gonca Gençalioğlu-Kuşcu , Alison Rust 

NH5.4/BG3.20/CL4.39/OS4.30/SSP3.13NH5.4/ BG3.20/ CL4.39/ OS4.30/ SSP3.13

Marine Geological Processes in Past, Present, and Future (co-organized) 
Convener: Gert J. De Lange  | Co-conveners: Edward Anthony , S. Gao , Michele Rebesco 

GM11.1/OS4.29/SSP3.14/TS4.10GM11.1/ OS4.29/ SSP3.14/ TS4.10

Submarine geomorphology (co-organized) 
Convener: Aaron Micallef  | Co-conveners: Sebastian Krastel , Alessandra Savini 

NH5.5/GM11.11/OS2.15/SSP3.15NH5.5/ GM11.11/ OS2.15/ SSP3.15

Geological records of extreme wave events (co-organized) 
Convener: Ed Garrett  | Co-conveners: Dominik Brill , Max Engel , Simon Matthias May , Jessica Pilarczyk 

GM11.2/OS2.20/SSP3.16GM11.2/ OS2.20/ SSP3.16

Coastal morphodynamics: nearshore, beach and dunes (sponsored by CCS - IGU) (co-organized) 
Convener: Derek Jackson  | Co-conveners: Irene Delgado-Fernandez , Emilia Guisado-Pintado 

GM1.6/BG1.15/GI2.8/HS11.58/SSP3.18GM1.6/ BG1.15/ GI2.8/ HS11.58/ SSP3.18

#FlumeFriday: Sharing insights and expertise from physical modelling experiments (co-organized)PICO session 
Convener: Hannah Williams  | Co-conveners: Carla Faraci , Rachel Hale , Stuart McLelland , Rosaria Ester Musumeci 

GM2.5/GD8.6/HS9.2.13/SSP3.19GM2.5/ GD8.6/ HS9.2.13/ SSP3.19

Bridging the gap: combining numerical models of surface processes with Earth observations (co-organized) 
Convener: Fiona Clubb  | Co-conveners: Mikaël Attal , Sebastien Castelltort , Tom Coulthard , Marco Van De Wiel 

GM3.2/SSP3.23/TS4.6GM3.2/ SSP3.23/ TS4.6

Detrital Records of Erosion and Sedimentation (co-organized) 
Convener: Mitch D'Arcy  | Co-conveners: John Armitage , Carita Augustsson , Duna Roda-Boluda , Laura Stutenbecker 

GM10.1/AS3.5/SSP3.24/SSS3.11GM10.1/ AS3.5/ SSP3.24/ SSS3.11

Aeolian Processes and Landforms (co-sponsored by ISAR) (co-organized) 
Convener: Joanna Nield  | Co-conveners: Matthew Baddock , Ryan Ewing , Martina Klose , Clement Narteau 

CL4.28/AS3.6/GM10.2/SSP3.25CL4.28/ AS3.6/ GM10.2/ SSP3.25

Aeolian dust (co-organized)PICO session 
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-conveners: Jamie Banks , Peter Knippertz , Claire Ryder , Mingjin Tang 

TS6.6/GD5.9/SM1.16/SSP3.26TS6.6/ GD5.9/ SM1.16/ SSP3.26

Rifted margins: Geological and geophysical observations, interpretations and their uncertainty with respect to the understanding of their evolutions and architectures (co-organized) 
Convener: Philip Ball  | Co-conveners: Laurent Gernigon , Geoffroy Mohn , Charlotte NIELSEN , Jean-Claude Ringenbach 

TS4.1/GM3.9/SSP3.27TS4.1/ GM3.9/ SSP3.27

Tectonics, erosion, and climate in orogenic settings: evolution and interactions determined from sediment records (co-organized) 
Convener: Yani Najman  | Co-conveners: Peter Clift , Tara Jonell 

TS7.2/GM4.6/SSP3.29TS7.2/ GM4.6/ SSP3.29

Style of deformation and tectono-sedimentary evolution of fold-and-thrust belts and foreland basins : from nature to models (co-organized) 
Convener: Christoph von Hagke  | Co-conveners: Olivier Lacombe , Jonas B. Ruh 

TS6.4/GD5.7/GMPV7.26/SM1.25/SSP3.30TS6.4/ GD5.7/ GMPV7.26/ SM1.25/ SSP3.30

Cross-disciplinary investigations of extensional systems (co-organized) 
Convener: Gianluca Frasca  | Co-conveners: Marta Pérez-Gussinyé , Michael Nirrengarten , Eun Young Lee , Maria Luisa Garcia Tejada 

SSP4 – Paleontology and Paleoecology

SSP4.1SSP4.1

Frontiers and Advances in Foraminiferal Research 
Convener: Flavia Fiorini  | Co-conveners: Antonino Briguglio , Fabrizio Frontalini , Michael Kaminski , Jassin Petersen 

SSP4.4SSP4.4

Linking stratigraphic and biological patterns: Fossils as a key to understand terrestrial and marine ecosystem dynamics 
Convener: Daniele Scarponi  | Co-conveners: Veronica Rossi , Rafal Nawrot , Martin Zuschin 

SSP4.6SSP4.6

Plankton in modern and past ecosystems 
Convener: Nicolas Thibault  | Co-conveners: Cinzia Bottini , Valeria Luciani , Johan Renaudie , Paula Noble 

BG3.2/SSP4.8BG3.2/ SSP4.8

Experimental Approaches in Marine Biogeosciences (co-sponsored by JpGU) (co-organized) 
Convener: Petra Heinz  | Co-conveners: Hiroshi Kitazato , Takashi Toyofuku , Marlene Wall , Martin Zuschin 

SSP5 – Short Courses

SC1.45/CL6.07/GM12.5/HS12.10/SSP5.1/SSS13.36SC1.45/ CL6.07/ GM12.5/ HS12.10/ SSP5.1/ SSS13.36

End-member modelling analysis of grain-size data in R (co-organized) 
Convener: Elisabeth Dietze  | Co-convener: Michael Dietze