Search


Days


Programme Groups

HS – Hydrological Sciences

HS4.10
Impact of land use and water management on hydrological processes under varying climatic conditions
Convener: Renata Romanowicz  | Co-Convener: Martijn Booij 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.21
Imprints of physical, chemical and biological patterns in the pioneering phase of catchments
Convener: Christoph Hinz  | Co-Conveners: Manfred Stähli , Wolfgang Schaaf , Hartmut Holländer 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS7.6
Shallow and deep geothermal energy
Convener: Philipp Blum  | Co-Conveners: Harald Milsch , Guido Blöcher 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS7.8
Artificial recharge as a tool in the management of water resources
Convener: Martin Sauter  | Co-Convener: Joseph Guttman 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
GI1
Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Ari-Matti Harri , Valery Korepanov 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS4.3
Observational hydrology: Recent developments in distributed sensing techniques and experimental catchments
Convener: Heye Bogena  | Co-Conveners: Markus Weiler , Johan Alexander Huisman , Christof Hübner , Mitja Brilly , Laurent Pfister 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS5.5/NP6.10
Stochastics in hydrometeorological processes: from point to global spatial scales and from minute to climatic time scales (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: Ezio Todini , Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.4
Observational hydrology: Snap-shot sampling of streams and catchments
Convener: Steve Lyon  | Co-Conveners: Jon Olav Skøien , Ross Woods 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.20
Anthropogenic influence on the hydrological cycle. How can we deal with mixed natural and artificialized catchments?
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Giuseppe Tito Aronica , Hervé Andrieu , Hao Wang 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:30  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS5.4/AS4.1/CL2.14
Hydrological change versus climate change (co-organized)
Co-Conveners: Manfred Mudelsee , Demetris Koutsoyiannis 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
CL2.7/HS5.6
Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Bart van den Hurk  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Philippe Ciais 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS7.5
Fissured and karstified aquifers
Convener: Franci Gabrovsek  | Co-Conveners: Steffen Birk , Thomas Graf 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS3.6
Dam operations: abiotic and biotic effects, release management and mitigation/restoration options
Convener: Annunziato Siviglia  | Co-Conveners: Keith Clarke , Christopher Robinson , Knut Alfredsen 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
HS4.6/IG8
Observational hydrology: Recent development in isotope and other tracer methods (co-organized)
Convener: Markus Weiler  | Co-Conveners: Jan Seibert , Laurent Pfister 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /