Search


Days


Programme Groups

HS – Hydrological Sciences

HS2.3/SSS47
Modelling erosion: from hillslope soil erosion to fluvial export, can we gain from each other? (co-organized)
Convener: Olivier Cerdan  | Co-Conveners: Peter Fiener , Kristof Van Oost 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS3.5
Interactions between surface water, groundwater, and the hyporheic zone
Convener: Fulvio Boano  | Co-Conveners: Stefan Krause , David Hannah , Jan Fleckenstein 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS4.11
Hydrological change: Future projections of hydrological behaviour
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Stefan Hagemann , Murugesu Sivapalan , Bettina Schaefli 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
 / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS6.5
Combining modelling and measuring to improve understanding of subsurface flow and transport systems
Convener: Johan Alexander Huisman  | Co-Conveners: Harry Vereecken , Jasper Vrugt , Ty P. A. Ferre 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
HS11.2
Hydrological forecasting systems: Models and methods in operational application
Co-Conveners: Jan Szolgay , Günter Blöschl , Michael Butts , Jan Danhelka , Vadim Kuzmin 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SM2.2/GD2.15/HS13.9/NH4.13/TS2.6
Fault zone processes from (integrated) geophysical imaging (co-organized)
Convener: CharLotte Krawczyk  | Co-Conveners: Stella Pytharouli , James Kirkpatrick 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 08:30–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS2.2/GM4.5
Impact of climate and land use change on erosion, sediment transport and sedimentation (co-organized)
Convener: Philip Owens  | Co-Conveners: Ulrike Scherer , Markus Fuchs , Dominik Faust 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SSS20
Postfire hydrology and erosion processes: linking impacts across spatial and temporal scales
Convener: Gary Sheridan  | Co-Conveners: Susan Cannon , Patrick Lane 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
NP3.8
Geophysical Downscaling Methods
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Victor Venema , Douglas Maraun , Erika Coppola 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS2.4/GM3.4
Sediment transfer and transit time across scales: tracing, budgetting and modelling (co-organized)
Convener: Marcel van der Perk  | Co-Conveners: Katerina Michaelides , Rolf Aalto , Andreas Krein , John Quinton 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS6.1
Monitoring and modelling for transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Angulo-Jaramillo , Christopher (Kit) Macleod 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS10.2
Remote sensing of land surface - atmosphere interaction processes
Convener: Bob Su  | Co-Convener: Yaoming Ma 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS2.5/GM3.5
Measuring and modelling sediment transport in small and large streams (co-organized)
Convener: Dieter Rickenmann  | Co-Convener: Alison D. Reeves 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS4.9
Parsimony in hydrological modelling
Convener: Pierluigi Claps  | Co-Conveners: Paola Allamano , Georg Hörmann , Barry Croke 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS10.1
Operational hydrological applications of remote sensing
Convener: Annett Bartsch  | Co-Convener: Ralf Ludwig 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
HS11.3
Uncertainty, data assimilation and decision-making in hydrological forecasting (including Outstanding Young Scientist Lecture)
Convener: Robert Moore  | Co-Conveners: Henrik Madsen , Ezio Todini 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 15:30–17:30  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
ML31
Outstanding Young Scientist Lecture by Jasper A. Vrugt
Convener: Alberto Montanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 17:00–17:30  /
HS6.7
The role of interfaces in flow and transport in porous media
Convener: Peter Lehmann  | Co-Convener: Insa Neuweiler 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
SSS29
Applications of preferential flow
Convener: Antonio Coppola  | Co-Convener: Horst H. Gerke 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
BG1.3
Urbanisation process, its dynamics and complex interactions of urban land with the Biosphere and the water cycle
Session Details
Poster Programme  / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  /
ML16
Henry Darcy Medal Lecture by Renzo Rosso
Convener: Alberto Montanari 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 06 May, 18:30–19:30  /