Please select your preferred programme groups:
Union-wide

Inter- and Transdisciplinary Sessions
Disciplinary Sessions
GM
Programme committee login

GM – Geomorphology

MAL2/GD/GM/TSMAL2/ GD/ GM/ TS

Arthur Holmes Medal Lecture by Jean Braun (co-organized) 
Conveners: Jonathan Bamber , Alberto Montanari 

MAL5/GMMAL5/ GM

Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture by Giulia Sofia (co-organized) 
Conveners: Peter van der Beek , Daniel Parsons 

MAL26/GMMAL26/ GM

Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by David L. Egholm (co-organized) 
Conveners: Peter van der Beek , Daniel Parsons 

SAL2/GMSAL2/ GM

On the linkage between humans, precipitation patterns, and floods (Penck lecture by Giulia Sofia) (co-organized) 
Conveners: Peter van der Beek , Daniel Parsons 

DM11/GMDM11/ GM

Division meeting for Geomorphology (GM) (co-organized) 
Conveners: Peter van der Beek , Daniel Parsons 

GM1 – Geomorphology - General

GM1.2GM1.2

Landform mapping - recent advances in data collection and mapping approachesPICO session 
Convener: Marek Ewertowski  | Co-conveners: Benjamin Chandler , Ramon Pellitero Ondicol , Aleksandra Tomczyk 

GM1.3/CL1.28/CR2.10/SM1.7/SSP2.19GM1.3/ CL1.28/ CR2.10/ SM1.7/ SSP2.19

Integration of seismic geomorphology, stratigraphy and borehole data in palaeo-environmental reconstruction (co-organized) 
Convener: Andrew Newton  | Co-conveners: Katrine Juul Andresen , Kieran Blacker , Rachel Harding , Elodie Lebas 

GM1.4/CR2.9/GI4.12/GMPV7.1/HS11.55/NH4.6/SM1.4/SSS12.13GM1.4/ CR2.9/ GI4.12/ GMPV7.1/ HS11.55/ NH4.6/ SM1.4/ SSS12.13

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized) 
Convener: Florent Gimbert  | Co-conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Andrea Manconi , Anne Schöpa 

GM1.5/PS1.2GM1.5/ PS1.2

Planetary Geomorphology (co-organized) 
Convener: Susan Conway  | Co-conveners: Davide Baioni , Frances E. G. Butcher , Tjalling de Haas , Nikolaus J. Kuhn 

GM1.6/BG1.15/GI2.8/HS11.58/SSP3.18GM1.6/ BG1.15/ GI2.8/ HS11.58/ SSP3.18

#FlumeFriday: Sharing insights and expertise from physical modelling experiments (co-organized)PICO session 
Convener: Hannah Williams  | Co-conveners: Carla Faraci , Rachel Hale , Stuart McLelland , Rosaria Ester Musumeci 

ITS1.2/EOS3.4/GD1.5/GI1.7/GM1.8/GMPV1.9/SSP1.10/TS12.3ITS1.2/ EOS3.4/ GD1.5/ GI1.7/ GM1.8/ GMPV1.9/ SSP1.10/ TS12.3

Peak Geoscience? (co-organized) 
Convener: Andrew Davies  | Co-conveners: Helen Cromie , Neil Frewin , Mike Simmons 

SSS12.2/GM1.11/HS9.1.5SSS12.2/ GM1.11/ HS9.1.5

Field and laboratory experiments in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)PICO session 
Convener: Thomas Iserloh  | Co-conveners: Miriam Marzen , Wolfgang Fister , Jorge Isidoro , Ian Pattison 

GM2 – Quantitative Methods and Digital Data in Geomorphology

GM2.1/GI4.17/NH3.29/NP9.10/PS5.7/SSS13.9GM2.1/ GI4.17/ NH3.29/ NP9.10/ PS5.7/ SSS13.9

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized)PICO session 
Convener: Giulia Sofia  | Co-conveners: Susan Conway , John K. Hillier , Michael Smith 

GM2.2/CR2.11/G6.4/GI4.10/GMPV7.2/HS9.1.9/NH6.15/SSS12.12/TS11.7GM2.2/ CR2.11/ G6.4/ GI4.10/ GMPV7.2/ HS9.1.9/ NH6.15/ SSS12.12/ TS11.7

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-sponsored by JpGU) (co-organized) 
Convener: Anette Eltner  | Co-conveners: Mike James , Andreas Kaiser , Mark Smith , Jack Williams 

GM2.5/GD8.6/HS9.2.13/SSP3.19GM2.5/ GD8.6/ HS9.2.13/ SSP3.19

Bridging the gap: combining numerical models of surface processes with Earth observations (co-organized) 
Convener: Fiona Clubb  | Co-conveners: Mikaël Attal , Sebastien Castelltort , Tom Coulthard , Marco Van De Wiel 

GM2.8/CL5.15/CR4.7/SSP1.4GM2.8/ CL5.15/ CR4.7/ SSP1.4

Novel Approaches in Geochronology: Quantifying Geomorphological Processes and Landscape Dynamics (co-organized) 
Convener: Duna Roda-Boluda  | Co-conveners: Christoph Schmidt , Stefanie Tofelde , Renee van Dongen , Tony Reimann 

CL1.37/GM2.9/SSP2.21/SSS3.12CL1.37/ GM2.9/ SSP2.21/ SSS3.12

Geochronological Tools for Environmental Reconstruction and the INTegration of Ice core, MArine and TErrestrial records (co-organized) 
Convener: Irka Hajdas  | Co-conveners: Sarah Berben , W.Z. Hoek , Susan Ivy-Ochs , Andreas Lang 

GI3.5/GM2.11/SSS12.7GI3.5/ GM2.11/ SSS12.7

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized) 
Convener: Jean Golay  | Co-conveners: Marco Cavalli , Mohamed Laib , Sebastiano Trevisani 

HS6.8/GM2.13HS6.8/ GM2.13

Issues, limits and solutions for using drone data in the Geosciences (co-organized)PICO session 
Convener: Kasper Johansen  | Co-conveners: Nik Callow , Andrew Cunliffe , Ben Jarihani 

NH6.4/G6.5/GI3.22/GM2.14NH6.4/ G6.5/ GI3.22/ GM2.14

Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) and geosciences: innovation in methodologies, sensors and activities (co-organized)PICO session 
Convener: Daniele Giordan  | Co-conveners: Marc Adams , Yuichi S. Hayakawa , F. Nex , Fabio Remondino 

TS11.2/GD8.3/GM2.17TS11.2/ GD8.3/ GM2.17

Modelling and monitoring tectonic processes (with special attention to transpression) (co-organized)PICO session 
Convener: Frank Zwaan  | Co-conveners: Jan Oliver Eisermann , Ágnes Király , Paul Leon Göllner , Michael Rudolf 

HS1.2.7/EOS8.1/GM2.16HS1.2.7/ EOS8.1/ GM2.16

Innovative methods to facilitate open science and data analysis in hydrology - from data collection in challenging environments to data sharing, visualization and modelling (co-organized)PICO session 
Convener: Remko C. Nijzink  | Co-conveners: Jonathan Dick , Sebastian Gnann , Stan Schymanski , Lina Stein , Fi-John Chang 

GM3 – Erosion, weathering and sediment transport

GM3.1/CR4.8/HS9.2.4/NH3.19/SSS2.20GM3.1/ CR4.8/ HS9.2.4/ NH3.19/ SSS2.20

Erosion, chemical weathering and sedimentation in mountain landscapes (co-organized) 
Convener: Luca C Malatesta  | Co-conveners: Jan Henrik Blöthe , Aaron Bufe , Kristen Cook , Sabine Kraushaar 

GM3.2/SSP3.23/TS4.6GM3.2/ SSP3.23/ TS4.6

Detrital Records of Erosion and Sedimentation (co-organized) 
Convener: Mitch D'Arcy  | Co-conveners: John Armitage , Carita Augustsson , Duna Roda-Boluda , Laura Stutenbecker 

GM3.3/HS9.2.10/NH3.23/SSS3.10GM3.3/ HS9.2.10/ NH3.23/ SSS3.10

Connectivity in geomorphology (IAG-working group), hydrological and soil system sciences: concepts, methods and societal implications (co-organized) 
Convener: Ronald Pöppl  | Co-conveners: Anthony Parsons , Manuel López-Vicente , Pasquale Borrelli , Ellen Wohl 

TS4.1/GM3.9/SSP3.27TS4.1/ GM3.9/ SSP3.27

Tectonics, erosion, and climate in orogenic settings: evolution and interactions determined from sediment records (co-organized) 
Convener: Yani Najman  | Co-conveners: Peter Clift , Tara Jonell 

SSP3.9/GM3.10/HS9.2.5SSP3.9/ GM3.10/ HS9.2.5

Bedform dynamics, deposits and sedimentary structures (co-organized)PICO session 
Convener: Thaiënne van Dijk  | Co-conveners: Sophie Hage , Jim Best , Maria Azpiroz-Zabala , Guilhem Amin Douillet 

HS9.1.2/GM3.14HS9.1.2/ GM3.14

Techniques for quantifying the sources and the dynamics of sediment in river catchments across a range of spatial and temporal scales (co-organized) 
Convener: Olivier Evrard  | Co-conveners: Will Blake , Gema Guzmán , Philip Owens 

HS9.1.4/GM3.15HS9.1.4/ GM3.15

Investigation of sediment transport processes due to geophysical flows (co-organized) 
Convener: Manousos Valyrakis  | Co-conveners: Rui Miguel Ferreira , Mário J Franca , Zhixian Cao , Eric Lajeunesse 

GM4 – Geomorphology and Tectonics

GM4.1/SSP2.11/TS4.5GM4.1/ SSP2.11/ TS4.5

Interactions among tectonics, climate and surface processes from mountain belts to basins (co-organized) 
Convener: Taylor Schildgen  | Co-conveners: Anneleen Geurts , Dirk Scherler , Anne Voigtländer , Alex Whittaker 

TS4.2/GM4.4TS4.2/ GM4.4

From earthquake rupture to landscape building - Deformation of the Earth’s surface over multiple timescales (co-organized) 
Convener: Lucilla Benedetti  | Co-conveners: Vincent Godard , Andrea Madella , Vasiliki Mouslopoulou , Philippe Steer 

TS5.1/GM4.5/NH4.16/SM3.10TS5.1/ GM4.5/ NH4.16/ SM3.10

Paleoseismicity, active faulting, surface deformation, and the implications on seismic hazard assessment (Fault2SHA) (co-organized) 
Convener: Esther Hintersberger  | Co-conveners: Romain Le Roux-Mallouf , Silke Mechernich , Oona Scotti 

TS7.2/GM4.6/SSP3.29TS7.2/ GM4.6/ SSP3.29

Style of deformation and tectono-sedimentary evolution of fold-and-thrust belts and foreland basins : from nature to models (co-organized) 
Convener: Christoph von Hagke  | Co-conveners: Olivier Lacombe , Jonas B. Ruh 

GM5 – Landscape, Climate and Life

GM5.1/BG3.12/HS9.2.12GM5.1/ BG3.12/ HS9.2.12

Biogeomorphology and Ecohydrology: conceptualising and quantifying processes, rates and feedbacks (co-organized) 
Convener: Annegret Larsen  | Co-conveners: Nico Bätz , Jana Eichel , Wietse van de Lageweg , Andrew Pledger 

GM5.2/CL4.35/CR4.5/GD10.6/NH3.22/NP9.7GM5.2/ CL4.35/ CR4.5/ GD10.6/ NH3.22/ NP9.7

Climate, surface processes and evolving topographic patterns (co-organized)PICO session 
Convener: Günther Prasicek  | Co-conveners: Pierre Valla , Jörg Robl , Georgina Bennett , Romain Delunel 

GM5.3/BG7.4/CL4.38/PS4.7GM5.3/ BG7.4/ CL4.38/ PS4.7

Earth - Evolution at the dry limit (co-organized) 
Convener: Tibor J. Dunai  | Co-conveners: Eduardo Campos , Cristina Dorador , Claudia Knief , Laura Evenstar 

GM5.4/CL1.35/HS11.29/SSS13.10GM5.4/ CL1.35/ HS11.29/ SSS13.10

Drylands: paleoenvironmental and geomorphic perspectives and challenges (co-organized) 
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-conveners: Mark Bateman , Joel Roskin , Abi Stone , Lupeng Yu 

ITS5.5/HS10.11/BG6.6/GM5.5ITS5.5/ HS10.11/ BG6.6/ GM5.5

Effects of environmental stressors on the aquatic biosphere: crossing the boundaries of geomorphology, ecology, engineering, hydrology and biogeochemistry in a changing world (co-organized) 
Convener: Davide Vettori  | Co-conveners: Kate Mathers , Riccardo Fornaroli 

ITS4.8/AS4.46/BG1.41/CL3.13/CR1.12/GM5.6ITS4.8/ AS4.46/ BG1.41/ CL3.13/ CR1.12/ GM5.6

The Third Pole Environment (TPE) under Global Changes (co-organized) 
Convener: Yaoming Ma  | Co-conveners: Fahu Chen , Franco Salerno , Bob Su , Fan Zhang 

CL1.08/BG2.34/GM5.7/SSP2.15CL1.08/ BG2.34/ GM5.7/ SSP2.15

Tibetan climate, vegetation and tectonics through the Cenozoic (co-organized) 
Convener: Alexander Farnsworth  | Co-conveners: Shufeng Li , Robert Spicer , Gilles Ramstein , Alice Hughes 

SSS12.6/BG1.60/GI4.14/GM5.11/HS11.4SSS12.6/ BG1.60/ GI4.14/ GM5.11/ HS11.4

Ecosystem development and critical zone research: large-scale experiments and landform-soil-vegetation coevolutionary processes (co-organized) 
Convener: Werner Gerwin  | Co-conveners: Mariano Moreno de las Heras , Laura Meredith , Jin Lin , Patricia Saco 

NH8.1/GM5.13NH8.1/ GM5.13

Ecosystem-based approaches to coastal Disaster Risk Reduction: new tools and case studies (co-sponsored by IGU-CCS) (co-organized) 
Convener: Paolo Ciavola  | Co-conveners: Clara Armaroli , Jenny Brown , Pushpa Dissanayake 

GM6 – Human - Landscape interaction

ITS3.9/GM6.1/ERE7.4/GMPV7.15/SSS13.29ITS3.9/ GM6.1/ ERE7.4/ GMPV7.15/ SSS13.29

Geodiversity and Geoheritage (co-sponsored by JpGU) (co-organized) 
Convener: Marco Giardino  | Co-conveners: Paola Coratza , Alicja Najwer , Karoly Nemeth , Benjamin van Wyk de Vries 

ITS5.6/GM6.2/BG1.46/CL2.28/ERE8.8/GI1.9/NH9.28/SSS13.27ITS5.6/ GM6.2/ BG1.46/ CL2.28/ ERE8.8/ GI1.9/ NH9.28/ SSS13.27

Anthropogenic activities and continental environment dynamics (co-organized) 
Convener: Armelle Decaulne  | Co-conveners: Anne-Julia Rollet , Olivier Planchon , Thorsteinn Saemundsson , Etienne Cossart 

GM6.3/CL1.16/NH9.27GM6.3/ CL1.16/ NH9.27

Geoarchaeological records of human-landscape interaction: from a nature-dominated world to the Anthropocene (co-organized) 
Convener: Andrea Zerboni  | Co-conveners: André Kirchner , Kathleen Nicoll , Julia Meister , Hans von Suchodoletz 

ITS5.2/OS4.13/EOS10.2/BG3.18/GM6.6/HS11.63ITS5.2/ OS4.13/ EOS10.2/ BG3.18/ GM6.6/ HS11.63

Plastic in the environment: observing and explaining where it comes from and where it goes (co-organized) 
Convener: Jörg-Olaf Wolff  | Co-conveners: Richard Lampitt , Simon Dixon , Jessica Hickie , Alice Horton , Ilka Peeken , Anna Rubio , Stefanie Rynders 

ITS5.1/SSP2.1/CL3.01/GM6.7/SSS13.32ITS5.1/ SSP2.1/ CL3.01/ GM6.7/ SSS13.32

The Anthropocene - an interdisciplinary approach (co-organized) 
Convener: Michael Wagreich  | Co-conveners: Katrin Hornek , Kira Lappé , Colin N. Waters , Jan Zalasiewicz 

SSP1.3/CL1.27/GM6.8SSP1.3/ CL1.27/ GM6.8

Integrating stratigraphy, sedimentology, palaeontology and paleoclimate in human evolution and dispersal studies - from early hominins to the Holocene (co-organized) 
Convener: Verena E. Foerster  | Co-conveners: Annett Junginger , Nicole Klasen , Frank Schäbitz , Christian Zeeden 

GM7 – Hillslope Geomorphology, Soil Erosion, and Gravitational Processes

GM7.1/BG2.21/NH3.25/SSS13.11GM7.1/ BG2.21/ NH3.25/ SSS13.11

Geomorphic processes and land cover dynamics in hillslope environments (co-organized)PICO session 
Convener: Elmar Schmaltz  | Co-convener: Stefan Steger 

GM7.2/BG2.20/NH3.24/SSS13.12GM7.2/ BG2.20/ NH3.24/ SSS13.12

Denudational hillslope and fluvial processes, sedimentary budgets, and landscape responses to global environmental changes (co-organized) 
Convener: Katja Laute  | Co-conveners: Achim A. Beylich , Małgorzata Mazurek , Ana Navas , Olimpiu Pop 

GM7.4/NP1.5GM7.4/ NP1.5

Mechanics of mass flows and granular-fluid mixture flows: rheology, modeling and applications (co-organized) 
Convener: Giulia Rossi  | Co-conveners: Aronne Armanini , Roland Kaitna , Elisabeth Bowman , Shiva P. Pudasaini 

NH3.1/GM7.6NH3.1/ GM7.6

Rockfalls, rockslides and rock avalanches: Mechanics, dynamics, and new insights from novel data (co-organized) 
Convener: Axel Volkwein  | Co-conveners: Andreas Ewald , Anne Voigtländer , Michael Krautblatter 

NH3.16/GM7.7/HS11.42NH3.16/ GM7.7/ HS11.42

Large slope instabilities: characterisation, dating, triggering, monitoring and modelling (co-sponsored by JpGU) (co-organized) 
Convener: Giovanni Crosta  | Co-conveners: Federico Agliardi , Masahiro Chigira , Irene Manzella 

NH3.3/GI4.11/GM7.8/GMPV7.3/SSS13.16NH3.3/ GI4.11/ GM7.8/ GMPV7.3/ SSS13.16

From slow-spreading to rapid mass-movements in alpine and volcano-tectonic settings. Advances on monitoring, modelling and risk management (co-organized) 
Convener: Velio Coviello  | Co-conveners: Marcel Hürlimann , Alessandro Bonforte , Federico Di Traglia , Lucia Capra 

NH3.5/GM7.9/SSS13.13NH3.5/ GM7.9/ SSS13.13

Mechanics of mass flows (co-organized) 
Convener: Roland Kaitna  | Co-conveners: Elisabeth Bowman , Brian McArdell , Jim McElwaine 

NH3.6/GM7.10NH3.6/ GM7.10

Prediction and forecasting of landslides (co-organized) 
Convener: Filippo Catani  | Co-conveners: Xuanmei Fan , Fausto Guzzetti , Binod Tiwari 

SSS10.10/GM7.11/HS11.68/NH7.6SSS10.10/ GM7.11/ HS11.68/ NH7.6

Wildfire in the Environment: Causes, impacts and management. (co-organized) 
Convener: Diana Vieira  | Co-conveners: Paulo Pereira , Kajar Köster , Jantiene Baartman , Miriam Muñoz-Rojas 

SSS2.5/GM7.12/HS11.67SSS2.5/ GM7.12/ HS11.67

Control works and soil conservation techniques for watershed management and forest protection: effect evaluation and novel design criteria (co-organized) 
Convener: Demetrio Antonio Zema  | Co-conveners: Manuel Esteban Lucas-Borja , Guillaume Piton , Yang Yu 

NH3.15/ESSI1.6/GI4.19/GM7.13/SSS13.15NH3.15/ ESSI1.6/ GI4.19/ GM7.13/ SSS13.15

Landslide investigation using Remote Sensing and Geophysics (co-sponsored by JPGU) (co-organized) 
Convener: Antonio Abellan  | Co-conveners: Janusz Wasowski , Masahiro Chigira , André Stumpf , Jan Burjanek 

NH1.4/GM7.14/HS11.60/NP9.1NH1.4/ GM7.14/ HS11.60/ NP9.1

Field and modelling approaches for the assessment of hydrogeological and engineering problems in the complex karst environment (co-organized) 
Convener: Hervé JOURDE  | Co-conveners: Pauline Collon , Naomi Mazzilli , Mario Parise , Xiaoguang Wang 

GM8 – Fluvial Processes and Landforms

GM8.1/HS9.2.8/NH1.15/SSP3.5GM8.1/ HS9.2.8/ NH1.15/ SSP3.5

Fluvial Systems: Dynamics and Interactions Across Scales (co-organized) 
Convener: Eliisa Lotsari  | Co-conveners: Joshua Ahmed , Christopher Hackney , László Bertalan 

GM8.2/HS9.2.3GM8.2/ HS9.2.3

Sediment transport and channel morphology in mountain rivers (co-organized) 
Convener: Matteo Saletti  | Co-conveners: Claire Masteller , Alexander Beer , Shawn M. Chartrand , Kimberly Huppert 

CL1.22/AS4.3/BG5.3/CR5.8/GM8.5/HS11.35CL1.22/ AS4.3/ BG5.3/ CR5.8/ GM8.5/ HS11.35

Novel and quantitative methods for reconstructing continental palaeoenvironments and palaeohydrology (co-organized) 
Convener: Bethany Fox  | Co-conveners: Sebastian F.M. Breitenbach , Elisabeth Dietze , Ola Kwiecien , Jessica Oster 

ITS2.5/HS5.5.2/ERE8.3/GM8.6ITS2.5/ HS5.5.2/ ERE8.3/ GM8.6

Sustainable Water Storage for Food and Energy production (co-organized) 
Convener: Mário J Franca  | Co-conveners: Juan Carlos Chacon-Hurtado , John Conallin , Gretchen Gettel , Germán Santos 

HS9.1.1/GM8.7HS9.1.1/ GM8.7

Measurements, monitoring and modelling of hydro-morphological processes in open-water environments (co-organized) 
Convener: Nils Rüther  | Co-conveners: Gabriele Harb , Kordula Schwarzwälder , Stefan Achleitner , Mário J Franca , Stefan Haun , Sándor Baranya , Bernhard Vowinckel 

GM9 – Glacial and Periglacial Processes and Landforms

GM9.1/CL4.04/CR4.6GM9.1/ CL4.04/ CR4.6

Mountain Glaciations and their diversity - Glacial landforms and their palaeoclimatic interpretation (co-organized) 
Convener: Stefan Winkler  | Co-conveners: Lasafam Iturrizaga , Lauren Knight , Giovanni Monegato , Jürgen Reitner 

GM9.2/CL4.34/CR4.4GM9.2/ CL4.34/ CR4.4

Cold Regions Geomorphology (co-organized) 
Convener: Sven Lukas  | Co-conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer 

CR1.2/GM9.4CR1.2/ GM9.4

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling (co-organized) 
Convener: Irina Rogozhina  | Co-conveners: Arjen Stroeven , Matthias Prange , Jorge Bernales , Lev Tarasov 

GMPV5.15/CR5.9/GM9.5/NH2.11GMPV5.15/ CR5.9/ GM9.5/ NH2.11

Volcano-glacier interactions (co-organized) 
Convener: Iestyn Barr  | Co-conveners: Eva Eibl , Magnus Tumi Gudmundsson , Kelly Russell 

CR4.1/GM9.6CR4.1/ GM9.6

Permafrost Open Session (co-organized) 
Convener: Michael Krautblatter  | Co-conveners: Reginald Muskett , Sebastian Westermann 

GM10 – Aeolian Processes and Landforms

GM10.1/AS3.5/SSP3.24/SSS3.11GM10.1/ AS3.5/ SSP3.24/ SSS3.11

Aeolian Processes and Landforms (co-sponsored by ISAR) (co-organized) 
Convener: Joanna Nield  | Co-conveners: Matthew Baddock , Ryan Ewing , Martina Klose , Clement Narteau 

CL4.28/AS3.6/GM10.2/SSP3.25CL4.28/ AS3.6/ GM10.2/ SSP3.25

Aeolian dust (co-organized)PICO session 
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-conveners: Jamie Banks , Peter Knippertz , Claire Ryder , Mingjin Tang 

GM11 – Coastal and Marine Geomorphology

GM11.1/OS4.29/SSP3.14/TS4.10GM11.1/ OS4.29/ SSP3.14/ TS4.10

Submarine geomorphology (co-organized) 
Convener: Aaron Micallef  | Co-conveners: Sebastian Krastel , Alessandra Savini 

GM11.2/OS2.20/SSP3.16GM11.2/ OS2.20/ SSP3.16

Coastal morphodynamics: nearshore, beach and dunes (sponsored by CCS - IGU) (co-organized) 
Convener: Derek Jackson  | Co-conveners: Irene Delgado-Fernandez , Emilia Guisado-Pintado 

GM11.3/NH3.32/OS2.16GM11.3/ NH3.32/ OS2.16

Rock Coast Geomorphology - Future Trajectories (co-organized) 
Convener: Wayne Stephenson  | Co-conveners: Stefano Furlani , Lluis GOMEZ-PUJOL 

GM11.5/NH5.15/OS2.17GM11.5/ NH5.15/ OS2.17

Coastal zones under natural and human-induced pressure (sponsored by CCS - IGU) (co-organized) 
Convener: Margarita Stancheva  | Co-conveners: Jasper Leuven , Andreas Baas , Giorgio Anfuso , Lisa Harrison , Hannes Tõnisson , Wout van Dijk , Guillaume Brunier 

GM11.7/BG6.12/HS11.48/OS2.19GM11.7/ BG6.12/ HS11.48/ OS2.19

Coastal wetlands: their processes, interactions and future (co-organized) 
Convener: Jonathan Dale  | Co-conveners: Helen Brooks , James Pollard , Ruth Reef , Mark Schuerch 

HS10.2/BG6.9/GM11.9/OS2.10HS10.2/ BG6.9/ GM11.9/ OS2.10

Integrative studies of the River-Sea-Continuum (co-organized) 
Convener: Jana Friedrich  | Co-conveners: Debora Bellafiore , Andrea D'Alpaos , Panagiotis Michalopoulos , David Todd 

NH5.7/AS4.63/CL3.10/GM11.10/OS2.12NH5.7/ AS4.63/ CL3.10/ GM11.10/ OS2.12

Natural hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized) 
Convener: Renske de Winter  | Co-conveners: Joern Behrens , Luke Jackson , Goneri Le Cozannet , Rosh Ranasinghe 

NH5.5/GM11.11/OS2.15/SSP3.15NH5.5/ GM11.11/ OS2.15/ SSP3.15

Geological records of extreme wave events (co-organized) 
Convener: Ed Garrett  | Co-conveners: Dominik Brill , Max Engel , Simon Matthias May , Jessica Pilarczyk 

OS2.3/GM11.13OS2.3/ GM11.13

Nearshore processes: fluid motions and sediment transport (co-organized) 
Convener: Timothy Price  | Co-conveners: Matthieu De Schipper , Àngels Fernández Mora , Nadia SENECHAL 

GM12 – Workshops and Events (Including Events for Early Career Geomorphologists)

SC3.1/GM12.1SC3.1/ GM12.1

Meet the Experts: Geomorphology (co-organized) 
Convener: Michael Dietze  | Co-conveners: Annegret Larsen , Daniel Parsons , Peter van der Beek 

SC1.36/GM12.2/HS12.11/NH10.7/SSS13.39SC1.36/ GM12.2/ HS12.11/ NH10.7/ SSS13.39

Making high resolution topographic analysis more reproducible with LSDTopoTools (co-sponsored by SSI) (co-organized) 
Convener: Stuart Grieve  | Co-conveners: Fiona Clubb , Boris Gailleton , Martin D. Hurst , Simon Mudd 

SC1.47/AS6.5/CL6.06/GM12.3/HS12.13/NH10.8SC1.47/ AS6.5/ CL6.06/ GM12.3/ HS12.13/ NH10.8

Writing and maintaining R packages (co-organized) 
Convener: Michael Dietze  | Co-convener: Sebastian Kreutzer 

SC1.46/BG1.73/ESSI1.19/GM12.4/NH10.5/NP10.7SC1.46/ BG1.73/ ESSI1.19/ GM12.4/ NH10.5/ NP10.7

Geocomputation with R (co-organized) 
Convener: Jannes Muenchow  | Co-conveners: Robin Lovelace , Jakub Nowosad 

SC1.45/CL6.07/GM12.5/HS12.10/SSP5.1/SSS13.36SC1.45/ CL6.07/ GM12.5/ HS12.10/ SSP5.1/ SSS13.36

End-member modelling analysis of grain-size data in R (co-organized) 
Convener: Elisabeth Dietze  | Co-convener: Michael Dietze 

SC1.3/BG1.70/EMRP2.61/GM12.6/GMPV7.17SC1.3/ BG1.70/ EMRP2.61/ GM12.6/ GMPV7.17

Crowd-solving Problems in Earth sciences (co-organized) 
Convener: Anne Voigtländer  | Co-conveners: Johannes Buckel , Eleanore Heasley , Felix Nieberding , Liseth Perez 

GI1.3/AS4.13/BG1.33/CL4.42/GD1.7/GM12.7/GMPV7.16/NH11.15/NP9.4/SM1.10/SSP1.7/SSS13.20/ST4.9GI1.3/ AS4.13/ BG1.33/ CL4.42/ GD1.7/ GM12.7/ GMPV7.16/ NH11.15/ NP9.4/ SM1.10/ SSP1.7/ SSS13.20/ ST4.9

Scientific networks and COST Actions in geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized) 
Convener: Lara Pajewski  | Co-conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic