Search


Days


Programme Groups

HS – Hydrological Sciences

HS1.2
Visions, trends and directions in subsurface hydrology (invited speakers only)
Convener: W. Durner  | Co-Convener: E. Zechner 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 33
HS5.14
Hydrological processes and extreme events in mountain areas
Convener: P. Bernardara  | Co-Conveners: F. Laio , P. Molnar 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS5.18
Identification and quantification of anthropogenic influences using experimental basins
Convener: M. Brilly  | Co-Conveners: L. Pfister , T. Blume 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS9.2/OS16
Lakes and Inland Seas (co-organized)
Convener: P. Zavialov  | Co-Convener: J. Friedrich 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / Room 34
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
HS11.3
Sediment response to catchment disturbances
Convener: E.L. Petticrew  | Co-Conveners: P.N. Owens , M. van der Perk 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–10:00 / Room 2
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
AS1.14
African Monsoon Multidisciplinary Analysis (AMMA)
Convener: C. Taylor  | Co-Conveners: H. Kunstmann , B. Marticorena 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 12
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Halls X/Y
CL20
Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate (co-sponsored by ILEAPS & GLASS)
Convener: S. Seneviratne  | Co-Conveners: B. van den Hurk , P. Ciais 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 21 Apr, 17:30–18:15 / Room 28
 / Fri, 24 Apr, 08:30–12:15 / Room 27
Poster Programme  / Attendance Tue, 21 Apr, 17:30–19:00 / Halls X/Y
HS2.5/NH2.7
Hydrological extremes: from droughts to floods (co-organized)
Convener: G. Laaha  | Co-Conveners: L. M. Tallaksen , A. Castellarin , J. Szolgay 
Session Details
Oral Programme  / Thu, 23 Apr, 13:30–17:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS3.5
Subsurface flow, solute transport, and energy processes: concepts, modelling, and observations
Convener: W. Durner  | Co-Convener: E. Zechner 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 33
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS5.9
Hydrological mapping and regionalization
Co-Convener: J. O. Skøien 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS5.10
Catchment similarity for regional predictions in ungauged basins
Convener: E. Toth  | Co-Conveners: P. Claps , R.A. Woods , P. A. Troch 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS5.13
Monitoring and modeling snow for hydrological purposes
Convener: J. Parajka  | Co-Conveners: D. Gustafsson , M. Lehning 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 31
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
HS5.15
Large-scale hydrology: understanding and predicting hydrological variations
Convener: D.M. Hannah  | Co-Convener: C. Prudhomme 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A
HS5.16
Large-scale hydrology: modelling and assimilation
Convener: F Pappenberger  | Co-Conveners: H.L. Cloke , G. Balsamo 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–17:15 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS5.19
Hydrological Earth Observatories and Artificial Catchments
Convener: Dr. Holländer  | Co-Convener: P. A. Troch 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Room 32
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS9.5
Hydrological, biogeochemical and hydroecological processes and interactions at the groundwater surface water interface (hyporheic zone)
Convener: J.H. Fleckenstein  | Co-Conveners: D.M. Hannah , S. Krause , F. Boano 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 13:30–17:00 / Room 34
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 10:30–12:00 / Hall A
HS2.2
Dryland hydrology
Convener: M.J. Kirkby  | Co-Convener: F. Gallart 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 24 Apr, 15:30–16:45 / Room 30
Poster Programme  / Attendance Fri, 24 Apr, 13:30–15:00 / Hall A